Author Topic: Air Tractor At-802 - 1400mm  (Read 12419 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Air Tractor At-802 - 1400mm
« on: February 27, 2019, 10:00:50 AM »

Započeti su radovi na modelu Air Tractor At-802. Kako se vidi i na slici, opredelili smo se za kolor šemu postojećeg aviona, koju koristi firma Conair.


Već smo imali u floti jednog At-400 (Disney's Dusty), taj je napravljen od penastog materijala


Ovaj put smo se dogovorili da ga napravimo od balze, sa razmahom krila od 1400mm, i predviđen je za elektro pogon.

Ali, da se vratimo koju nedelju unazad...

Tokom leta, sa Slobodanom smo se dogovorili da odradimo jedan zajednički projekat. Ja sam mu dao ideju da napravimo model Air Tractor. On je pristao i nabacio se na crtanje plana i fajlova za laser sekač. Kad su bili kod nas u gostima, još smo finalizovali neke detalje i prosledio je fajlove Dejanu, da ga iseče na laseru...


Pošto je isečeno materijala za 3 modela, prvo smo razdvojili po modelima


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Air Tractor At-802 - 1400mm
« Reply #1 on: February 27, 2019, 10:07:09 AM »
Plan smo postavili na radni sto i pokrili ga sa folijom radi sačuvanja od kapi lepka i oštećenja. Kako se vidi na slici, pošto model nije velik, staje na radni sto i jedna strana krila i trup.


Kojim redosledom i kako je model sastavljen, pogledajte na sledećem linku:




Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Air Tractor At-802 - 1400mm
« Reply #2 on: February 27, 2019, 10:09:21 AM »
Model je spreman za ugrađnju servoa, motora


Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: Air Tractor At-802 - 1400mm
« Reply #3 on: February 27, 2019, 03:39:58 PM »
Odlican avion gledam ljudi ugradjuju i ono za vodu ako je za gasenje pozara samo napred odlican model.Ja imam zapocet Dromader 240 cm raspon

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Air Tractor At-802 - 1400mm
« Reply #4 on: February 28, 2019, 09:50:37 AM »
Da @bjanko, postoje. Ovaj je manjeg raspona, nema potrebe. Ako padne odluka da se napravi u nekoj 1/5 ili 1/4 veličini onda se podrazumeva da će biti sa prskalicama. Ali o tom potom  4e

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Air Tractor At-802 - 1400mm
« Reply #5 on: May 17, 2019, 11:40:06 AM »
Nakon par meseci rada, model je spreman za prve testove



Kako smo došli od ideje preko letve balze do gotovog modela, pročitajte na sledećem linku:

 

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Air Tractor At-802 - 1400mm
« Reply #6 on: June 11, 2019, 02:50:40 PM »
Dana 09.06, se ukazala prilika da idemo do Čeneja. Znali smo da trava neće biti idealno pokošena zbog kvara na kosilici, ali ipak smo odneli i ovaj model. Kirš nam je javio da je pokosio travu ali sa velikom kosilicom, znači trava ostala malo višlja u odnosu na uobičajeno


Točkovi nisu mali, ali opet vidi se trava nije bila ona, prava


Nakon par krugova po travi, rešim da ga poletim


Već na 60-70% je odlepio sa piste, ali je počeo naglo da vuče prema levo


U zadnjem momentu uspem da ga poravnam, grublje sletanje i iskrivi se trap. Uspeo sam da ga ispravim bez problema. Uzrok ponašanja modela, nedovoljan ugao samog motora prema desnoj strani. Pomerio sam trimer na eleronima i krenuo opet na poletanje. Ovaj put poletanje bez problema. Sa trimovanjem elerona nije ni više vukao na levu stranu, mada to mora da se reši kod fiksiranja motora sa podloškama potrebnih debljina.


Ponašanje modela neutrala, lepo reaguje na komande. Na pola gasa leti bez ikakvih poteškoća



Par preleta sam napravio i sa spuštenim flapsovima da vidim reakcije modela, ali nije bilo nikakvih neočekivanih događaja


Sletanje isto, bez problema relativno sporo. Prilikom drugog leta opet sam ga leteo 8 minuta na koliko sam namestio štopericu na daljinskom. Prilikom preleta pred nama spustim flapsove i krenem u zaokret da ga sletim. Previše sam ga usporio i upada u kovit. Naravno, šanse nisam imao da ga izvučem


Pa, da krenemo redom.... Da li sam popizdeo?! Naravno da jesam kad ovakvu grešeku ne smem napraviti. Znači absolutna idiotska pilotska greška. A sad ono ostalo... Spiner, elisa, boks motora, prvo rebro iza motora kao i sam kapotaž bio za bacanje. Krst motora se iskrivio, ali pošto je aluminijum, lako može da se ispravi. Poprečno rebro i kapotaž se pravi novo, elisa, spiner isto novo. Najviše mi je krivo zbog baterije. Relativno malo korišćene ali je procurela kad se zabio za motor, znači isto korpa. Još sam imao sreću da se ćelije nisu spojile inače bi izgoreo ceo model...
Pravo razočarenje. Model valja, lepo leti, nakon malo korekcije bi bilo ono, pravo, a sad umesto korekcije treba da rešim ceo nosni deo.






Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Air Tractor At-802 - 1400mm
« Reply #7 on: June 11, 2019, 03:30:09 PM »
Steta sto si ga olivadio tako brzo sto znaci da za iduci out dobro sve proveri pa kreni na letenje a cudime da nisi znaonkad izvuces flap da sam model tezi da uspori i istane bez brzine ,flap i palica na doke

Steta na modelu nije velika da se srediti ali za ostale elemente jeste steta nije da nije

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Air Tractor At-802 - 1400mm
« Reply #8 on: June 11, 2019, 04:12:27 PM »
Ma pazi, sve mi jasno... Nije prvi model sa flapsovima. Nego ne znam ni ja... Mala nepaznja i eto.. Ovakve gluposti ne praštam sam sebi.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Air Tractor At-802 - 1400mm
« Reply #9 on: June 11, 2019, 10:16:57 PM »
Prvi let,trema ,euforija ,pogubljenost coveka u datom trenutku i eto peha

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Air Tractor At-802 - 1400mm
« Reply #10 on: June 24, 2019, 12:47:48 PM »
Nakon saniranja njuške modela, na II Modelarskom skupu je imao uspešan ponovni test let  ;namig


Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Air Tractor At-802 - 1400mm
« Reply #11 on: June 25, 2019, 12:07:41 PM »
Bas je lep model I lepo si ga opravio ! Kao da nista nije bilo  :)aplauz

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Air Tractor At-802 - 1400mm
« Reply #12 on: November 27, 2019, 11:53:20 AM »
Iako je bilo sve u redu, neke sitnice sam modifikovao. Prvo i prvo, promenio sam prijemnik da bih mogao da namestim flapsove kako treba. Drugo, nalepio sam trimere na elerone


Model je nakon popravke, iako je ugao motora po planu, vukao na levu stranu pa sam morao dosta dotrimovati na eleronima (kao prilikom maiden flight-a). Da ne bi stajali rasštelovani, ružno izgleda, ova opcija je najbolja u ovom slučaju. Treće, od Slobodana sam dobio drugi spiner što sam i namontirao


Čim se ukazala prilika za letenjem, nosio sam ga na aerodrom


Problem sa nagibom se poboljšao, mada morao sam još malo dotrimovati na mehaničkim trimerima


Pošto je vreme bilo toplo, 34℃ i tek nakon 7min. letenja sam ga sleteo,


iznenadio sam se temperaturi esc-a i baterije. Morao sam rešiti protok vazduha preko trupa


Najefikasnije rešenje da direktno ide vazduh ha esc i bateriju


Pošto je dugačka njuška, ovu intervenciju sam lako rešio


Osim kanala za hlađenje esc-a i baterije, napravio sam otvore ispod motora i na zadnjem delu trupa


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Air Tractor At-802 - 1400mm
« Reply #13 on: November 27, 2019, 11:55:06 AM »
Hlađenje lepo funkcioniše što se pokazalo i na RC susretu 5. Amper Party u Budimpešti


Od onda često letim model na Čenejskom aerodromu