Author Topic: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale  (Read 27965 times)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #30 on: May 15, 2019, 07:09:34 PM »
Dragi Savo,

Neutralna linija uzgona nosećih profila nalazi se pod negativnim napadnim uglom. To znači da Clark-Y aeroprofil ima uzgon čak i kada je pod nultim napadnim uglom. Zbog svega ovoga  neobično je važan ugradni ugao krila i horizontalnog stabilizatora, kao i ugao motora.

Neko iskustveno pravilo za visokokrilce sa nosećim aeroprofilima glasi:

1) pristojan ugao motora na dole, 3° do 5°,
2) krilo pod ugradnim uglom od 0°,
3) horizontalac 1° do 2° pozitivnog napadnog ugla, kako bi se kompenzovalo neprestano penjanje aviona.

Pravi Piper Cub ima trimovanje celokupnog horizontalca kako bi se u letu kompenzovao  uzgon krila, a prema položaju težišta koji se menja sa brojem putnika i prtljagom.

Takođe, zbog uvek prisutne želje aviona da penje jer ima noseći aeroprofil, uvek je poželjnije poleteti ga prvi put sa što nosatijim težištem. Drugim rečima, baš onako kako je Sava rekao: 25% do 35%. Ja bih poleteo tvoj avion sa 3° ugla motora na dole zbog efekta elise u penjanju i sa težištm na 25%.

Ako su ti krilo i horizontalac pod nultim uglom, nije strašno, ali ako je horizontalac pod negativnim uglom, onda se pazi!

Generalno, visokokrilci sa nosećim aeroprofilom vole da budu nosatiji...
« Last Edit: May 15, 2019, 09:15:46 PM by Stanko BG »

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #31 on: May 15, 2019, 08:11:47 PM »
Hvala Stanko na savetima. Moj Pajper vec po planu po kojem je secen ima 3 stepena ugla motora na dole i 3 stepena na desno. E sad, nista od toga jos ne mogu konkretno da znam dok ga sledeci put nr budem probao i video kako ce se ponasati.Sad je, hteo ja ili ne morao ići vertikalno jer je bio repat  :sljus Za pocetak cu ga probati ovakav kakav je i bio sa naravno pravilno postavljenim tezistem i ovog puta duplim polugama elevatora.  (res)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #32 on: May 15, 2019, 09:51:03 PM »
Šteta što si imao neprijatno iskustvo sa Piperom...

Proveri za svaki slučaj odnos uglova horizontalnog stabilizatora i krila. Stavi neki lenjir ili veoma pravu letvicu na donjaku krila tako da svojim drugim krajem prelazi iznad horizontalca i izmeri udaljenost napadne i izlazne ivice horizontalca od te letvice... Ili, ako imaš građevinarski laser za ocrtavanje linija na zidovima, ili ako imaš modelarski digitalni uglomer, ili ako imaš aplikaciju libele na telefonu...

1) Ako su ove dve mere iste onda su ti ove dve letne površine u nultom uglu.
2) Ako je prednja mera manja, a zadnja veća - horizontalac je pod pozitivnim napadnim uglom i ovo je dobro,
3) Ako je prednja mera veća, a zadnja manja - horizontalac je pod negativnim napadnim uglom i to je veoma opasno

Možda te čeka iznenađenje baš po pitanju odnosa ovih uglova. Sava je to napomenuo i to je veoma važna karakteristika ukupne aerodinamike aviona - naročito visokokrilaca.

Evo detalja iz pravog aviona - bilo mi je zanimljivo pa sam istraživao kada smo Bole i ja pravili kokpit za naš Cub:


Koliki je prorez na pleksiglasu (slika iznad), toliko može da se pomera horizontalni stabilizator na Piperu i na taj način da se menja njegov napadni ugao. Ovaj vlasnik stavio je pleksiglas umesto limenog poklopca, kako bi mogao pre svakog leta da vizuelno prekontroliše stanje navojnog vretena kojim se pomera horizontalac... Sećam se jedne emisije "Avionskih nesreća" u kojoj je poginulo svih 47 putnika jer je ovo navojno vreteno oblajznulo na putničkom avionu MD 83 (zanovljeni DC 9). A, evo kako to navojno vreteno koje pomera horizontalac izgleda:




U kabini ima ručica (na slici ispod srebrna ručkica), odmah pored sedišta, koja se vrti kao kurbla i pomoću sajli i remenica okreće navojno vreteno (špindlu) u repu i, na taj način, menja napadni ugao horizontalca u letu. Ovo je dovoljan dokaz koliko je u Piperu važno trimovanje horizontalca i koliko je taj avion osetljiv na promenu težišta, te koliko veliki uzgon ima njegovo krilo, čim se mora pomerati čitav horizontalac da bi se trimovao po visini.


Srećno!
« Last Edit: May 15, 2019, 10:19:25 PM by Stanko BG »

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #33 on: May 15, 2019, 10:24:38 PM »
Puno hvala Stanko jos jednom, od velike mi je pomoci i sada mi je dpsta jasnije. Znas kako, zanemario sam odnos horizontalca i krila jer vec imam jednog mladjeg brata Pajpera od 2250 mm on je konstrukcijski potpuno isti kao ovaj od 2700 mm. Njega sam leteo i bilo je sve super tako da znam da je sto se uglova tile sve ok. Ali opet cu proveriti, bas se secam da sam na tom manjem proveravao odnos krila i horizontalca preko aplikacije na telefonu. I isao je u + 1mm sto je skroz ok. Nemoj mi reci da na svom Pajperu mozes pomerati horizontalac?? Svaka čast ako si mu i to ugradio  (res)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #34 on: May 15, 2019, 10:37:57 PM »
Nažalost, nisam napravio, ali bilo bi lepo da jesam. Opet, makar sam ručkicu u kabini napravio  (fiu)


A, nazad sam zalepio male crne tračice da glume prorez na oplati :)


Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #35 on: May 15, 2019, 10:56:32 PM »
Več sam gledao tvoj Pajper i odavno nisam video lepše i detaljnije uradjen model, svaka čast. A tu ideju sa crnim tačkicama ču da ti ukradem  (pijanoo)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #36 on: May 15, 2019, 11:07:13 PM »
Kao i uvek sve se u vazduhoplovstvu uči na najteži mogući način :)

Morao je da te istraumira Piper da bi dobio nalepničice na trupu koje glume proreze.

Samo udri, Savo, model ti je prelep i znam da ćeš časkom srediti kvar i pravac livada!

Ako ti i dalje nenormalno penje, a sve je u redu sa uglovima, menjaj težište. Turi mu neke teške točkove, povećaj ugao motora na dole. Proveri ugao motora prema krilu. Tako si najsigurniji... Krilo treba da bude polazište za sve uglove... Znam da je to sve mučenje, naročito na skala modelu, ali šta da se radi... Nije strašno ni kada ti je težište, recimo, na 22%. Može da se ide i toliko blizu napadne ivice... neke studije i članci pominju čak i 15% od MAC (Mean Aerodynamic Cord) - u tvom slučaju, jer imaš pravougaono krilo, od napadne ivice.

Kaže jedna izreka: ,,Nosat avion teško leti, a repat avion samo jednom leti". Druga je stvar, naravno, sa 3D avionima i 3D pilotima.

Srdačan pozdrav i mnogo mi je drago što ti mogu na neki način pomoći.

P. S.

Još nešto. Ovde na forumu imaš Prežu koji o svim ovim pojmovima i pojavama zna najviše od svih nas. Naime, drastično se menjaju aerodinamičke karakteristike modela kada im se promeni dimenzija i onda ono što je važilo za manji model, sada odjednom ne važi za veliki... Prežu možeš pitati za svaki savet u vezi sa geometrijom i aerodinamikom, polarama, Rejnoldsovim brojevima, itd.
« Last Edit: May 15, 2019, 11:28:49 PM by Stanko BG »

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #37 on: May 15, 2019, 11:27:36 PM »
Hvala Stanko jos jednom, sad cu ja lagano i sa ogromnim uzivanjem njega da sredim!  (<--)

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #38 on: May 25, 2019, 09:25:48 AM »
Evo da postavim po koju sliku sanirane štete na Pajperu.... Tu je i kapotaž koji mu baš lepo čuči!  ()-() A auspuh i nije toliko ruzan i ako viri iz kapotaža. Za "dummy" motore se jos dvoumim čime da fiksiram. Ako imate predlog, pričajte







« Last Edit: May 25, 2019, 09:51:13 AM by Savo »

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Piper J3 "Flitfire" 1/4 scale
« Reply #39 on: May 26, 2019, 12:19:23 AM »
Sjajno Savo!

Brzo si se vratio!

Ta plastika od koje su atrape cilindara teško se lepi bilo čime, ali dosta je dobro drži onaj topljivi materijal što se nanosi električnim pištoljčićem (heat gun). Ali, taj materijal neće baš držati za epoxy od kog je kapotaž...

Iskreno, ja bih ih najrađe zalepio petominutnim epoxy lepkom i dodatno ušrafio vijcima za kapotaž, ako postoji ikakva mogućnost.