Author Topic: DH.82 Tiger Moth  (Read 4504 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
DH.82 Tiger Moth
« on: November 29, 2019, 04:28:44 PM »

U ovoj temi ću da pišem o modelu DH.82 Tiger Moth. Proizvođač ovog classic model-a je dobro poznata firma BMI iz Belgije. Oni rade niz klasičnih modela, neke za zatvorene prostore, neke za vani


Pre nego što nastavim temu, da se vratimo malo na istoriju pravog aviona de Havilland DH.82 Tiger Moth

De Havilland DH.82 Tiger Moth je dvokrilni dvosed avion za osnovnu letačku obuku pilota mešovite konstrukcije, pretežno od drveta i platna, sa neuvlačivim klasičnim stajnim trapom. Proizvodio se u Velikoj Britaniji u fabrici De Havilland Aircraft Company.

Avion u Muzeju Vazduhoplovstva nadomak aerodroma Nikola Tesla
[/i]

Prototip ovog aviona za osnovnu obuku pilota poleteo je 26. oktobra 1931. godine. Ubrzo je uveden u pilotske škole RAF-a, a potom i u civilne aeroklubove. Sem u Engleskoj, Tiger Moth proizvođen je po licenci u zemljama britanskog Komonvelta i u Kanadi, Norveškoj, Švedskoj i Portugaliji, a 200 aviona isporučeno je 1942. godine Amerikancima koji su ih koristili pod oznakom PT-24. Do 1952. godine, kada je prekinuta proizvodnja, ukupno je napravljeno oko 8.000 komada u raznim verzijama koje su se prvenstveno razlikovale po znazi motora.

Da se vratimo našem mališanu...
Model je uz asistenciju dvoje prijatelja stigao iz Austrije. Model je nov, samo delimično je sastavljen


Uz model sam dobio osim svih potrebnih sitnica za sastavljanje i dosta rezervnih delova kao i nalepnice


Sastavljanje je relativno jednostavno, ali treba obratiti pažnju na sitne ali važne detalje. Na prvi izgled ne izgleda loše


Krilo i trup su konstruktivna od balze sa potrebnim ojačanjima sa delovima od karbona.


Model sa rasponom krila od 880mm i dužinom trupa od 650mm nije impozantan, ali zato je presladak 1/12 skala model. Bez rastavljanja može da se transportuje i da se okači na zid.

Detalje o sastavljanju pogledajte na sledećem linku: http://bit.ly/2TXc6KYDH82



Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
DH.82 Tiger Moth
« Reply #1 on: November 29, 2019, 04:36:12 PM »
Kao svaki put kad polećem prvi put model, imam neki strah u sebi. Kao što obično biva, i ovaj put bezpotrebno.


Pokreti su nežni, blagi, kao pravi scale model


Eleroni su samo na donjem krilima, ali rade svoj posao bez poteškoća. Prilikom zaokreta koristim i kormilo pravca. Radius zaokreta postaje manji a i realnije izgleda


Sve u svemu, mali je model, bilo je zahtevno da se sastavi, ali evo, vredelo je. Prezadovoljan sam sa ponašanjem


Na sletanje sam krenuo sa malo veće daljine i visine, ali nema potrebe. Kombinacija motora sa elisom i 2S baterijom je idealna i dosta brzo se uspori. Sletanje je kao po propisu.