Author Topic: Пројекат М 1723  (Read 149357 times)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #300 on: September 07, 2021, 10:12:22 PM »

Префарбао сам моделе још једанпут.










Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #301 on: September 29, 2021, 10:30:58 PM »

У последње време нисам писао, али сам радио.
Било шта да сам објавио било би монотоно и већ виђено.
У сваком случају, моделе сам поново брусио, полирао и фарбао.

















Када сам, најзад, био задовољан постигнутим обликом, моделе сам исполирао прво водополирним папирима градација 800 и 1500 на мокро.





Дан после сам радњу поновио водополирним папиром градације 2000, такође на мокро.





Последња радња је била полирање пастама за полирање прво грубом, па фином.
Паста се једном крпицом нанесе на модел и трља неколико минута док се не осуши, а потом се чистом крпицом исполира до високог сјаја.









Модели су сад спремни за израду калупа.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #302 on: October 04, 2021, 10:24:12 PM »

Данас сам се вратио на модел трупа.
На реду је било полирање. По препоруци другара, који је фарбао модел, полирање сам урадио водополирним папирима градације 1500 и 2000 на мокро и то из руке без тврдог подметача.












Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #303 on: October 06, 2021, 10:11:01 PM »
Данас сам почео са лепљењем детаља-налепница на модел трупа.



Модел сам прво очистио алкохолом.



Лепљење сам почео поклопцима на горњаци трупа. Лакши део посла.
Прво сам обележио њихову позицију.













На поклопцима сам обележио њихову средину, ...



... а потом сам их фолијом за пренос пренео на модел трупа и залепио их.







Посао сам наставио са лепљењем копчи. Припремио сам их, фолијом за пренос пренео и залепио на модел трупа.







Пинцетом, посебно купљеном за овај посао, сам уклонио вишак фолије.



На крају данашњих радова модел трупа је изгледао овако.





Пре почетка радова мало сам се прибојавао овог посла јер овако нешто радим први пут. Међутим, јесте пипаво и иде мало споро, али није тако страшно.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #304 on: October 14, 2021, 10:07:48 PM »

Последњих неколико дана сам лепио налепнице на модел трупа.





















Међутим појавио ми се један мали проблем. После сечења налепница добио сам од другара неколико фотографија у великој резолуцији. На њима се виде закивци које до сада нисам уочавао. Ово за последицу има две ствари. Прво, мораћу да сечем још налепница, Друго, пошто немам времана да дорађујем модел на рачунару, позиције закивака ћу морати да „скидам“ директно са фотографија,



 

















Тренутно сам завршио леви бок и горњаку трупа.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #305 on: October 15, 2021, 10:16:13 PM »

Док сам лепио налепнице, дешавало са да се најмање тотално одлепе и отпадну или помере са позиције. Ово сам у ходу поправљао.
Да бих ово надаље спречио морао сам да, до сада налепљене, налепнице префарбам и на тај начин их фиксирам.
Време ми није ишло на руку, али сам ипак истрчао на терасу и за неких двадесетак минута ово урадио. Да поновим, фарбао сам само налепнице и околину, а не цео модел трупа.






















Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #306 on: October 20, 2021, 10:07:08 PM »

Наставио сам са лепљењем налепница - „копчи и закивака“.







У међу времену су ми са 3D штампе стигле издувне цеви.






Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #307 on: October 27, 2021, 10:23:10 PM »

Јовица ми је исекао додатне налепнице.



Наставио сам са лепљењем и завршио и другу страну.











Када сам од Јовице преузимао налепнице, он ми је, онако у четири ока и у поверењу, рекао да је добро проучио фотографије на мојим постовима и да је видео пар лоше постављених налепница. И ја сам то приметио, али сам то игнорисао. Мислио сам „може да прође“. Наиме, код урезивања панела сам направио грешке у позиционирању. Пар десетинки лево-десно, пар десетинки горе-доле. Ово се није примећивало док нисам почео да лепим налепнице. Како су налепнице исечене тачно и тачно пренесене на модел трупа, лош положај налепница-копчи у односу на границе панела је постао драстично видљив.
С обзиром да је ово ипак било видљиво, одлучио сам да „лоше“ залепљене, налепнице прелепим у односу на границе панела и тако побољшам визуелни ефекат.







Код неофарбаних налепница то је био рутински посао, одлепи-залепи.











У случају офарбаних налепница, скинуте су биле неупотребљиве, а подлога је морала да се пребруси.












Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #308 on: November 02, 2021, 10:00:49 PM »
По завршетку лепљења детаље шкрга, морао сам ручно да их зафарбам и то густом неразређеном бојом, да би попунио мале процепе између налепница и шкрга, а да бих остварио ефекат да су из једног дела.















По завршетку фарбања четкица је потопљена у нитро разређивач у флашици са гуменим чепом тако да је врх скроз потопљен, али да не додирује дно да се не би деформисао.



Када се боја осушила, грубо сам је пребрусио водобрусним папиром на суво и на тај начин припремио за фино фарбање.







« Last Edit: November 02, 2021, 10:56:56 PM by presko »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #309 on: November 07, 2021, 10:06:46 PM »

Данас сам истрчао на терасу и ако време није било баш за фарбање (у ствари није било баш ни за шта) префарбао сам шкрге и преостале „копче“ и „закивке“. Ово сам морао да урадим да бих одржао динамику радова. Током следеће недеље, кад се боја осуши, пребрусићу је и исполирати. Ако не буде неких додатних фалинки, модел трупа ће бити спреман за прављење калупа.











Фајлове за машинску израду разделних плоча и граничника за израду алата сам већ припремио и однео их другару у радионицу да их полако прави.




Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #310 on: November 09, 2021, 10:02:46 PM »

Данас су ми стигли алати за делове трупа.











Још мало да се очисте и исполирају па даље на посао.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #311 on: November 18, 2021, 10:03:12 PM »

Ових дана сам лагано брусио и полирао модел трупа.





Данас сам изашао на терасу да опет мало зафарбам труп, нормално само „копче“ и „закивке“, односно само места која сам брусио-полирао и при том скинуо превише боје.







Фарбање сам започео по дану, а завршио по мрклом мраку.
Али не зато што сам дуго радио, већ зато што је дан знатно окраћао. Односно од кад се прешло са летњег на зимско време, по повратку са посла немам ни пун сат за радове на тераси.

Ово ми може представљати велики проблем.


Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Пројекат М 1723
« Reply #312 on: November 25, 2021, 07:11:26 PM »
Jedino neko dobro svetlo na tarasu al ni to ti neće puno pomoći jer dolazi sve hladnije vreme a sobzirom da radiš sve sa vodeno šmirglom?
ex pseudonijum: sova

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #313 on: November 26, 2021, 10:02:21 PM »

Радови на моделу трупа се уводе у завршну фазу.












Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Пројекат М 1723
« Reply #314 on: December 02, 2021, 05:09:12 PM »
Prežo, ovo je prava majstorija. Svaka ti čast. Koliko detalja! Bravo!

Imam jedan veoma važan predlog za tebe. Slušaj me pažljivo. Pošto radim trenutno sa prepregom, karbonom i raznim epoxy smolama, došao sam do zaključka da na svetu postoji samo jedan odvajač koji može da ostvari kvalitetan kalup sa mnogo detalja. U pitanju je takozvani hemijski odvajač. Ja koristim jedan besprekoran firme Easy composites. Zove se: ,,CR1 Easy lease". U pitanju je nestvarna hemikalija. Odvaja toliko dobro da odlivci sami ispadaju iz kalupa, ali doslovno! Evo, prouči malo:

https://www.easycomposites.co.uk/easylease-chemical-release-agent

Ovde kod nas u Srbiji postoji veoma sličan proizvod. Prodaje se u firmi Draptec. Proizvod se zove: ,,Sealer S31". Probao sam ga jer sam u panici morao da se snađem pre neki dan, kada mi je ponestalo Easy Lease hemijskog odvajača.

https://draptec.com/shop/odvajaci/sealer-s31/

Ove ćeš hemikalije prepoznati po prepoznatljivom smradu na amonijak.

Takođe, mislim da ove predivne oblike možeš izvesti samo i isključivo u debelom želkotu. Kada budeš skidao kalupe, potrebno će biti da model namažeš sa nekih 5 do 7 slojeva hemijskog odvajača. Između svakog mazanja ostavljaš da se suši 15 do 20 minuta. Potom, ja bih mazao dva, možda i tri sloja želkota pre daljeg odlivanja. Takođe, preko želkota bih oko sitnih detalja mazao epoxy pomešan sa aerosilom, a sledeći sloj pomešan sa seckanim demineralizovanim staklenim mat tkanjem od 60gr, najviše 120gr. Tek potom bih ređao rowing, ili matu veće mase.

Eto, verujem da sve to znaš, ali sam imao želju da podelim sa tobom oduševljenje hemijskim odvajačem, koji može i da se peče - trpi do 200 stepeni Celzijusovih.

Srećni dalji radovi, druže moj. Projekat ti je divan  (res)
« Last Edit: December 02, 2021, 05:13:02 PM by Stanko BG »