Author Topic: Пројекат М 1723  (Read 149365 times)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #330 on: April 29, 2022, 09:51:18 PM »

Радило се.






Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #331 on: May 01, 2022, 10:53:56 PM »

Поново брушење ...









... и прелепљивање неколико закивака.



Све у свему, све мање посла око завршавања модела трупа


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Пројекат М 1723
« Reply #332 on: May 02, 2022, 11:31:49 PM »
Presko osmirglali ga nazad ,ko sta radi ti samo farbas i smirglas cemu to toliko zamajavanja oko toga ,pa nece to u sroske anale da ide vec u vazduh a sa druge strane toliko truda i rada da kad ga budes poleteo to se nece videti sem dok je na zemlji .......

Svaka cast na istrajnosti ali do sada bi ga mali milion puta poleteo i naleteo vec bi neki drugi model nacinio

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #333 on: May 03, 2022, 10:34:50 PM »

Још једно фарбање.



















Делује ми да би ово могло бити и последње, али отом потом.
Фарба ће се колико то буде потребно.

Presko osmirglali ga nazad ,ko sta radi ti samo farbas i smirglas cemu to toliko zamajavanja oko toga ,pa nece to u sroske anale da ide vec u vazduh a sa druge strane toliko truda i rada da kad ga budes poleteo to se nece videti sem dok je na zemlji .......

Svaka cast na istrajnosti ali do sada bi ga mali milion puta poleteo i naleteo vec bi neki drugi model nacinio

Кад је овај модел у питању, приоритет није летење, већ квалитет израде. Значи, на првом месту ми је да модел што више одсликава прави авион: обликом, детаљима па и понашањем у лету. Дао бог, имам доста модела у летном стању, лети се, тако да не морам да журим.

Ик 2 заузима значајно место у историји југословенског (да не кажем српског) ваздухопловства. Представља значајну карику у пројектовању и производњи наших авиона па заслужује да му се посвети сва пажња. Био је савременик Спитфајера, Харикена, Месершмита 109, ..., али по перформансама слабији од њих, међутим ово не умањује његов историјски значај. Поготово што је 6. априла 1941. године учествовао у одбрани Београда.

Техника коју сам изабрао за градњу модела (композитни делови оплате који су на правом авиону били од алуминијума) захтева висок квалитет површи. Ово се постиже полирањем боје после сушења. Како боја указује на грешке у току израде, мора се више пута бојити, а после поправке и полирања предходног слоја. Наравно, не боји се цео модел већ само поправљане површи. После сваког бојења, потреба за новим поправкама је све мања и тако до завршетка.

Оно што сам хтео да кажем је да ми је намера да направим квалитета модел, а летеће кад буде готов.



Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #334 on: May 09, 2022, 10:04:40 PM »

Још једном полирање на мокро.







Ово полирање је показало да је фарбање са „ербрашом“ завршено, али ће бити потребно још мало ситних поправки са четкицом.








Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #335 on: May 17, 2022, 10:19:41 PM »

Данас је, прво, пало фино полирање водополирним папирима градације 1500 и 2000 на мокро.







Потом је пало полирање пастама.
Прво грубом ...







... па фином.







Завршетком данашњих радова, модел трупа је спреман за ливење калупа.


Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Пројекат М 1723
« Reply #336 on: May 18, 2022, 06:55:16 PM »
14.april 2019.god se rodila ideja i bio prvi dan rada na ovom projektu, 17.05.2022. konačno završen najveći deo trupa za pravljanje kalupa. Hvala ti naš VELIKI prijatelju i modelaru na ove dve godine predanog izveštavanja o ovom prelepom modelu. Sad da se naprave kalupi pa idemo na sklapnje. Jesi razmišljao koliko bi koštao jedan goli izrađen kit po tvojim kalupima ako neko od nas bude želeo da ima ovakav vrhunski avion?
Živ ti nama bio još 100 godina i pravio nam ovakve vrhunske RC modele!
ex pseudonijum: sova

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Пројекат М 1723
« Reply #337 on: May 18, 2022, 07:16:16 PM »
Istrajnost je istrajnos ,ko ima strpljenja kraju se i nada ,ko ga nema nexe ga nikada ni zavrsiti

Ipak je ovo hobi i zahteva kad kad nesto da se radi dugo a nekad i brzaka ,stvar izbora modelara

Presko svaka cast ,sad pocinje ostatak posla i radova

P.s. nisi jedini u kalupiranju ja sam moju gondolu radio 4godine sa zastojima i ovih dana tek da odlijem prve kvalitetne odlivke ,tako se nadam ako se u kaluou nesto nije iskundacilo

Veliki pozdarv

Vedro

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #338 on: May 18, 2022, 11:15:17 PM »

@ sova

@ dejan_ts


Захваљујем се на лепим речима и жељама!

Завршетком модела трупа примакао сам се врло близу критичној фази пројекта, изради калупа.

Када калупи буду готови, ништа ме више не може зауставити!

За сада модел, још увек, радим за своју душу и као шлаг за торту моје моделарске каријере. О комерцијализацији још нисам размишљао, али отом-потом


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #339 on: May 19, 2022, 10:51:46 PM »

Данас сам ушао у радионицу за израду калупа и радови су отпочели.




























Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #340 on: May 27, 2022, 11:16:58 PM »

Вечерас сам поново био до Мирослава.
Радови на изради калупа за труп су настављени.

 














Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #341 on: June 02, 2022, 10:11:09 PM »

Данас поподне, односно вечерас сам био до Мирослава.
Третирао сам модел трупа одвајачем



Први пут сам радио одвајачем у спреју.



Део по део површи модела сам, наизменично, прскао одвајачем и полирао меком крпом.









Цео труп сам на овај начин прешао прво два пута, сачекао мало више од сат времена и онда мазање поновио још два пута, укупно четири пута.







Сутра идем поново да модел пређем још два пута.
Ово мора овако да се уради због много ситних детаља.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #342 on: June 03, 2022, 10:03:44 PM »

После посла сам свратио до Мирослава и премазао одвајачем и исполирао модел трупа још два пута.



Модел је сад спреман за формирање алата за прављење калупа.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1723
« Reply #343 on: June 09, 2022, 10:11:46 PM »
Данас је поново била акција код Мирослава у радионици.
Почели смо састављање алата за ливење калупа трупа.

Почетна фаза се састоји у попуњавању дво компонентним полиестерским гитом процепа између модела трупа и преградне плоче.
Мирослав је прво додатно премазао ПВА одвајачем модел трупа на местима где ће бити контакт модела и гита.



Затим је модел, такође гитом, фиксиран за постоље.









После овога, прва половина преградне плоче је по контактној површи премазана гитом и постављена на своју позицију.







Гит је обрађен.





Када се гит осушио, све ово је урађено и са другом половином преградне плоче.











По сушењу гита, обе половине преградне плоче су одвојена од остатка алата и сад их чека фина обрада ивица.







Толико за данас.

« Last Edit: June 09, 2022, 10:13:17 PM by presko »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Пројекат М 1723
« Reply #344 on: June 09, 2022, 11:03:23 PM »
 ()-() ()-() ()-()

 :)aplauz :)aplauz :)aplauz

krenuo je drugi deo