Author Topic: Presvlaka za sobne modele  (Read 4359 times)

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Presvlaka za sobne modele
« on: December 26, 2019, 11:05:14 AM »
Trazio sam da kupim nekakvu nenormalno tanku foliju... koju sam prvi put video pre vise od 30 godina... 

I nema (bar ja nisam nasao) da se naruci za male pare (mislim ima... folija nije skupa -oko 15 dolara, ali postarina je oko 65 dolara...  ili je na jednom mestu 15 dolara, ali nema da se izabere za adresu Srbija, Senegal ima u listi, Srbija nema).

Pa sam na nekom forumu video da spominju kako neka tanka folija kao zastita za krecenje... ima svuda...

Pa sam otisao u obliznju farbaru i za 65 dinara kupio 20 m2 te folije.

Folija se zove "mimont".

Teska je 5g/m2.

To je dosta teze (duplo ili cetvoroduplo) od te "fensi" folije, ali bih rekao da je za ove manje modele F1D1 od 35cm sasvim OK.

Pogotovo ako ne idete na takmicenje vec to radite za svoju dusu.

pozdrav
« Last Edit: December 26, 2019, 11:07:16 AM by petar »

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Presvlaka za sobne modele
« Reply #1 on: December 26, 2019, 02:26:54 PM »
Da dodam jos nesto...

Danas sam bio u drugoj farbari i uzeo jos jednu foliju (za krecenje ili farbanje).

Ova se zove "beorol" i ima 3.2 g/m2.

Ovo je skoro kao ona fensi folija i verovatno bi mogla da se uporebi i za takmicenje u 350mm klasi modela.

pozdrav

Online dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: Presvlaka za sobne modele
« Reply #2 on: December 26, 2019, 03:00:15 PM »
Koliko znam postoji recept za taj mikro film koji se koristi za sobnjake ,znam da se razvija u vodi i da postupak traje nekih e sad dal je 4 do 6 dana ili 4 do 6 meseci

Pravi se od nekih nama dostupnih materijala ali se ne secam sta sve ide u to

Dao bog ima jos starih modelara koji znaju recept za sobnjake pa mozda neko moze da ti opise sta i kako

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Presvlaka za sobne modele
« Reply #3 on: December 26, 2019, 07:55:30 PM »
Nekada se za presvlačenje sobnih modela koristio  kondenzator papir debljine
6.5 mikrona težine 6.7 g/m2. Danas se on više ne koristi jer se ne proizvodi
a sem toga je krt, gužva se i loše se formira na krivinama i menja dimenzije
sa promenom temperature u vlage u vazduhu.

Za teže sobne modele danas se koriste uglavnom folije ili filmovi od plastičnih
materijala kao što su poliester, polipropilen ili polietilen. Poliester se
pokazao kao najpogodniji pa su od njega stvoreni specijalni filmovi za presvlačenje
sobnih modela kao što su Micro lite  (2mikrona, 2.8g/m2),  Mylar (1.7mikrona, 2.4g/m2),
Ultra film (1.5mikrona, 1.98g/m2), kao i ultra filmovi: 1.5mikrona, Polymikro
(0.9mikrona, 1.2g/m2), OS film (0.5mikrona, 0.8g/m2).

Za najlakše sobne modele kao što su F1D raspona krila 55cm i F1R 35cm koriste se
najtanji poliesterski filmovi napravljeni u SAD za izradu specijalnih kondenzatora
za svemirske letove. To su Y2K film (0.45mikrona, 0.62g/m2) i Y2K2 film
(0.35 mikrona, 0.46g/m2). Nažalost ova dva filma su gotovo nestala sa tržošta jer
su se pojavili u prodaji u vrlo ograničenim količinama. Ako se još uvek mogu naći
cena ima je danas astronomska, a nekada ne tako davno bila je oko 30$ po rolni
filma od 0.3x4 m.

Do pred kraj prošlog veka i u nekoliko prvih godina ovog veka za F1D modele koristio se
mikrofilm izrađen od nitroceluloze zlatne boje (0.2 mikrona, 0.24g/m2), pa ljubičaste, pa
indigo, pa još teži plave boje (0.45mikrona, 0.57g/m2). Rastvor nitroceluloze
specijalne recepture sipao se u kadi na mirnu površinu vode i sačekalo bi se da rastvarači
ispare i da se pojavi "boja" mikrofilma. Tada bi se na mikrofilm stavljao drveni ram širih
stranica na koje bi se prebacio deo površine mikrofilma van rama, pa bi se mikrofilm izvlačio
na ramu sa vode. Posle ceđenja vode ostavljao se ram da se suši i posle nekoliko
dana ili bolje nedelja mogao bi se upotrebiti za presvlačenje. 

Mikrofilm je sklon promeni dimenzija sa promenom temperature i vlage u vazduhu pa su modeli
pravljeni sa zategama na krilima i repnim površinama od tankih niklhrom žica prečnika 10 i
15 mikrona. Zbog tih komplikacija sa pojavom vrlo tankih filmova od polimernih materijala
mikrofilmovi su prestali da se koriste.

Folija za prekrivanje nameštaja kod krečenja zidova (težina 3-5 g/m2) je odlična za teže
modele i potpuno zadovoljava na sobnim modelima tipa D-35cm. Poznati modelar Boban iz
Kragujevca je dosada napravio veći broj sobnih modela D-35cm i ima bogato iskustvo u radu
sa tom folijom...




Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Presvlaka za sobne modele
« Reply #4 on: December 26, 2019, 09:57:43 PM »
Pre nekog vremena Boban mi kaže za presvlačenje krila D-35:

Jutros sam napravio krilo da kazem iz kompleta,kopkalo me koliko je teska ova molerska folija sto sam je kupio.
Krilo u kosturu 0.22g.  Presvuceno 0.35g. Dakle presvlaka je teska 0.13g, što je fenomenalno za ove stvari,
nisam je gužvao i lepo izgleda.

A izgleda kao na slici:

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Presvlaka za sobne modele
« Reply #5 on: December 27, 2019, 12:51:29 AM »
Pravio sam mikrofilm pre jedno 34 godine...

To jest, napravio sam par modela od 350mm sa mikrofilmom za moju dusu...   Hteo sam da vidim kako to izgleda...

Probavao sam model lepkom i nitro lakom...   bio sam dete...   

Dok sam ga izvlacio iz vode pocepao bi mi se jedno 100 puta dok nisam provalio kako da savladam povrsinski napon, a da mikrofilm ne pukne na ivicama rama...

Samo, nije mi mnogo trebalo da shvatim da je mikrofilm sr..je. Jer, cim se model dodirne sa necim odma puca...

To jest, bolje receno, u uslovima koje sam ja imao, to je bilo potpuno bezveze.

Pazite, ja nisam imao "plastfikatore"  (nego samo ono sto je vec u acetonskom lepku ili nitro laku...), mozda kad se dodaju oni, taj mikrofilm bude jaci.

Ovaj moj je bio izuzetno lak, ali i izuzetno osetljiv, sto je za mene posle dva modela bilo dosta.

Inace, ja sam se kao dete takmicio... sa 350 ticama... , a sad mi je nesto palo na pamet da napravim koju...  cisto zbog uzivanja.

Ajd, pozdrav

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Presvlaka za sobne modele
« Reply #6 on: December 27, 2019, 10:39:25 AM »
U dobru recepturu mikrofilma sem nitroceluloze ulaze rastvarači/razređivači, plastifikatori i stabilizatori sve u određenim količinskim odnosima.
Međutim i najbolje recepture daju mikrofilmove vrlo slabih mehaničkih karakteristika te su vrlo osetljivi na dodir bilo čime, najčešće tu odmah pucaju.
Ako oštećenja nisu velika mikrofim se krpi zakrpama, ali to je već nova priča... I da ne dužim mikrofilm je danas skoro zaboravljen materijal i vrlo malo je ljudi u svetu koji ga koriste. Na takmičenjima ga niko više ne koristi. Ja sa mikrofilmom imam veliko iskustvo i ako nekoga to interesuje da proba da radi sa njim rado ći mu pomoći.

Inače ja se bavim sobnim modelima od 1989 godine kada sam se takmičio u 35-ticama na Kupu mladosti u Beogradu na sajmištu u hali 3.  Posle toga bio sam na velikom broju takmičenja sobnih modela svih klasa od Mini stika, letećih patki i mahokrilaca pa do F1D modela sa mikrofilmom i kasnije sa plastičnim filmovima Y2K i Y2K2. Bio sam selektor državne reprezentacije u sobnim modelima F1D i član reprezentacije. Moj najbolji rezultat bio je osvajanje 4. mesta na svetskom prvenstvu u sobnim modelima F1D održanom u Beogradu 2010 godine, kada sam ostvario let modela od 1.8 grama od 35 minuta i 22 sekunde u hali 1 na sajmu i time postavio novi državni rekord u dužini trajanja jednog leta. Tada mi je bronzana medalja izmakla za 19 sekundi. 

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Presvlaka za sobne modele
« Reply #7 on: December 27, 2019, 01:24:37 PM »
Znaci taj moj mikro film je bio solidan (dok model ne bi udario u nesto i to ne konstrukcijom nego direktno u mikrofilm, letelo je to...).

Krpio sam ga tako sto bi uzeo parce mikro filma i samo prineo rupi...  i posto mi je mirko film bio lepljiv...  odma bi prionuo na onaj oko rupe...  samo to je izgledalo prilicno ruzno...

Inace ta dva modela koja sam napravio sa mikrofilmom nisu bili dobre konstrukcije... to jest bili su teski...  i tada nisam znao sta je to "noseci rep"...

Tek kasnije sam (ne na takmicenju) sa modelom sa cevastim trupom...  i kesom za zamrzivac kao presvlakom i tom zelenom budjavom gumom iz CVM_a (jedna struna 1*3mm), u mojoj sobi imao let od 6 i po minuta...

Model je bar jedno 100 puta udatio elisom u plafon moje sobe... pa se malo spustio i nastavio da penje...


Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Presvlaka za sobne modele
« Reply #8 on: December 27, 2019, 05:05:29 PM »
Ah ti sobnjaci.....
Bože koliko vrhunskih takmičenja smo imali.....
Meni nažalost od mojih vrhunskih 35-ica koje sam još kao klinac pravio nije ostao ni jedan jedini a ostao mi je samo jedan mini-stick.....
Međutim spremamo se Lazo, moj Nikola i ja da ponovo pravimo modele jer je kategorija PRELEPA!
Pažljivo čitam sve i želim samo da svima skrenem pažnju da našeg VELIKOG MODELARA gospodina Midića i da ga slušate i pratite na ovu temu jer je čovek malo je reći brutalan u tome.
Nikada neću zaboraviti ona savršena takmičenja u sobnjacima pa kad samo čuješ da dolaze Novosadisti odma znaš da će takmičenje biti TOP.

Jako velila šteta što je zamrlo kod nas ali se nadam da će se probuditi.

Ja iskreno nikada nisam pravio F1D modele jer jednostavno nisam imao odgovarajuću balzu pa je gubilo smisao ali ko zna možda nekada.

\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Online dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: Presvlaka za sobne modele
« Reply #9 on: December 27, 2019, 06:18:20 PM »
Sva su tkmicenja lepa na svoj nacin i ima puno dozivljaja ,zgoda i nezgoda ,ko se takmicio ikada u biloj kojoj discipliji za neki klub ili samostalno a nije bilo takvih slucaja barem u moje doba davne 90te mislim da ne zna sta je takmicarski duh i razum ,provod i napetost na vise strana