Author Topic: Crtanje i modifikovanje profila  (Read 6498 times)

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Crtanje i modifikovanje profila
« on: December 27, 2019, 02:53:27 PM »
Alati za rad i crtanje aero profila
-------------------------------------
Želim ovde da ukažem na besplatno korišćenje svima dostupanog uslužnog programa za
baratanje sa aero profilima svih vrsta Airfoil Tools. To je program koji na internet
mreži jednostavno pozovete na pretraživač i on vam je odmah na usluzi. Taj program
raspolaže ogromnom bibliotekom biranih aero profila svih vrsta koji su složeni po
abecednom redu.Tu postoji i veliki broj dobrih modelarskih profila kao što su profili
Eplera, Drele, Seliga, Heperlea, NACA, Getingen i drugi. Svaki profil koji izaberete
biće grafički prikazan u boji zajedno sa glavnim geometrijskim osobinama i polarama za
određene Rejnoldsove brojeve izračunate po XFOIL programu. Dobićete odmah i X,Y
koordinate tačaka tog profila poređane počev od izlazne ivice pa redom po gornjaci do
napadne ivice i zatim po donjaci sve do izlazne ivice profila.

Ono što je možda najveća vrednost programa Airfoil Tools je modifikovanje i crtanje aero
profila željene dužine na štampaču. U priloženoj tabeli izaberete naziv profila, dužinu
tetive profila u mm, radijus krivljenja profila u mm (to nije krivina profila; stavlja se
0 ako nema krivljenja), debljina profila u % (100% za originalnu debljinu), koordinatni
početak u %, napadni ugao (Pitch) u stepenima, debljina oplate 1 u mm, debljina oplate 2
u mm, da li želite kolor ili crno belo, debljina linija u %, da li želite inverznu sliku,
da li želite prikaz srednje linije, x mreža u mm, y mreža u mm, širinu i visinu papara u mm.
Ispod tabele je objašnjenje transformacija profila. Nakon toga kliknite na Plot, i
konačno na Download PDF file i vaš profil će se kao PDF fajl naći u Download folderu.

Ako vašeg profila nema u biblioteci unesite ga u podprogramu My airfoils. Kada kliknete
na njega u novom prozoru kliknite na Add new airfoil pa zatim unesite naziv vašeg profila
i u polje Dat file data iskoporajte podatke iz vašeg dat fajla. Posle toga kliknite na Add
U novom prozoru videćete naziv vašeg profila. Tada kliknite na Airfoil details i videćete
vaš profil i glavne njegove karakteristike. Pojaviće se i listing sličnih profila koji
postoje u biblioteci. Polare se nažalost neće pojaviti jer su one pripremljene samo
za neke izabrane profile.

Sada vaš profil možete i odštampati.

Sve u svemu moćan i vrlo koristan program i uvek spreman, a ne košta ništa...

Pozdrav,
Slobodan Midic



 
 

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Crtanje i modifikovanje profila
« Reply #1 on: December 27, 2019, 06:43:53 PM »
Da se nadovezem na predhodni post.

Kako ucitati izabrani profil iz Airfoil Tools u Solidworks.

U sledecem video snimku imate prikazan nacin ucitavanja Aero-profila



Ukoliko ne uspete ovim nacinom, mozete i kada otvorite Excel fail koji ste skinuli izaberete koordinate koje se nalaze ispod Airfoil surface u dve kolone i prekopirate u novi Excel fail. Dodate trecu kolonu za Z-osu sa svim nulama.
Selektujete sve tri kolone i prekopirate u txt fail.

onda nastavite po snimku iz priloga.

Ne moze se za svaki profil izvesti data fail koji odgovara, pa se morate malo igrati sa raznim programima.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Crtanje i modifikovanje profila
« Reply #2 on: December 27, 2019, 08:16:40 PM »
Jedan jednostavan način da iz jednog tipa zadavanja koordinata aero profila pređete na neki drugi je putem korišćenja malog programčića
koji se zove Concord a napravio ga je Heperle. Ja sam isprobao neke od tih transformacija. Sve je funkcionisalo besprekorno. Prepostavlljam da se u Solidworku radi sa DXF formatom. Ako je tako nećete imati problema...

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Crtanje i modifikovanje profila
« Reply #3 on: December 30, 2019, 01:19:50 PM »
Odavno taj link imam u svojim Favoritima :)

Stvarno je odlican !

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Crtanje i modifikovanje profila
« Reply #4 on: December 30, 2019, 01:27:26 PM »
Ima jedna odlicna stvar koju sam ja koristio ovde, a to je Airfoil Comparison !. Koristio sam je da, kada ucitam "svoj" profil, pronadjem koji je najpriblizniji iz njihove baze, tom mom profilu. Ne secam se zasto sam to radio, ali mi je bilo jako korisno :)