Author Topic: DP Slobodnoletećih modela - Aradac, Oktobar 2020.  (Read 3146 times)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
DP Slobodnoletećih modela - Aradac, Oktobar 2020.
« on: October 26, 2020, 11:19:06 AM »
Posle ko zna koliko pokušaja da odem i pogledam neko takmičenje slobodnoletećih modela, Milan Pavlov (naš najuspešniji takmičar) i ja dogovorismo se da u nedelju 25.10.2020. odemo zajedno u Aradac na DP - on kao takmičar a ja kao puki posmatrač i pomoćnik. Rečeno - učinjeno!

Nedelja ujutro, 5.45h, kiša, gusta magla, hladno. Krenusmo uvereni da će takmičenje biti otkazano i da će nam donji deo leđa videti put. Kupismo usput nešto ''za pod zub'' i nastavismo ka Aradcu. Što je vreme odmicalo i što smo bili bliže Zrenjaninu magla se lagano podizala a i kiša je usput stala. Dođosmo na teren određen za takmičenje a teren kao za ''Camey trophy'' - blato i voda na sve strane, poljski put izrovali traktori pa natopila kiša - dušu dalo da se zaglaviš! Stari as je svog Golfa (čuvenu ''dvojku'') okrenu ka zelenim površinama i uz skakutanje a bogami i nekoliko udaraca glavom u plafon, stigosmo živi na odredište. Bili smo među prvima. Malo po malo, pristizali su takmičari u grupama od po 2-3 automobila.

Samo takmičenje ne vredi opisivati jer su ga i meni opisivali ali sam pravu sliku dobio tek kad sam uživo video sve to. A ''to'' su jedrilice (pogonjene sa zemlje sajlom), ''gumenjaci'' (modeli sa pogonom na gumu) i ''penjači'' (modeli sa glow motorima). Mislim da su to klase F1 A,B i C. Ako sam pogrešio, ne zamerite.

Bilo je tu svega: vrhunskih modela na svetskom nivou (modeli članova naše reprezentacije), tehničkih rešenja kakva dotada nisam video, osrednjih i vrhunskih startova kao i lomova modela, na žalost. Svi vi koji volite modelarstvo morate otići na ovakvo jedno okupljanje, verujte mi nećete zažaliti.

Ono što fascinira je drugarstvo, nesurevnjivost i pravi pravcati drugarski odnos među takmičarima! Sam prvi susret i njihovi pozdravi više liče na dobrodošlicu na kakvo porodično veselje nego na pozdrav rivala. Nemam reči!

I na kraju sugestija moderatorima - bilo bi fer a i njima bi to puno pomoglo da se na našem forumu da prostor i za njih kao posebnu grupu iako nisu RC. Po svemu to zaslužuju! Premalo nas ima (i sve manje) da mi smo se delili na ''ove'' i ''one'' ...
Hrvatski i slovenački forumi su zajednički za sve modelare, ne vidim razlog da tako ne bude i kod nas. Pogotovo što se tu može mnogo što-šta naučiti jer su, u tehničkom smislu, najbliži svetskim kretanjima.

Par slika sa takmičenja:

27418-0
27420-1
27422-2
27424-3
27426-4
27428-5
27430-6
[ Specified attachment is not available ]

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: DP Slobodnoletećih modela - Aradac, Oktobar 2020.
« Reply #1 on: October 26, 2020, 12:14:32 PM »
Miloše, kasno sam shvatio da ste bili na takmičenju. Pera i ja smo došli pred sam kraj, pa nismo imali vremena da se pozdradimo i ispričamo. Nadam se da ćemo drugom prilikom imati više vremena.
Slažem se sa gore iznetim redovima, zaista treba ovo videti uživo i doživeti na pravi način. Nijedan video snimak to ne može da dočara. Pravi majstori, vrhunska tehnologija i sve to na jednom mestu. Rezultati su na linku ispod:

https://model.wings.rs/competition.php?id=641

Po pitanju podforuma za slobodnolece modele, od starta foruma (2008) postoji podforum za slobodnoletače. Ako treba da se raščlani na kategorije i sl, rado bih to uradio. Otvoren sam za predloge.
« Last Edit: October 26, 2020, 03:51:24 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: DP Slobodnoletećih modela - Aradac, Oktobar 2020.
« Reply #2 on: October 26, 2020, 02:24:35 PM »
Ovaj penjac mora da je od Branka iz zadnje serije penjaca

Nisi nista pogresio Milose disciplina slobodno letecih modela F 1 A B C


Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: DP Slobodnoletećih modela - Aradac, Oktobar 2020.
« Reply #3 on: October 31, 2020, 02:26:19 PM »
Divna je ideja da na forumu zaista otvorimo prostor i za penjače, i za gumičare i za kružnjake i za sobare... Znam iz svakog ogranka ponekog predstavnika i, verujem da bi se oni oduševili da imaju svoj kutak i mesto za druženje.

Podržavam Miloša i nudim se Nikoli i svim moderatorima da pomognem u ostvarivanju ove zamisli...


Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: DP Slobodnoletećih modela - Aradac, Oktobar 2020.
« Reply #4 on: October 31, 2020, 07:42:40 PM »
Pa mesto za slobodnoletece modele vec postoji dugo na ovom forumu
http://www.rcfly4um.org/index.php/board,20.0.html , samo treba neko nesto i da napise.
Vi se tek sada toga setili.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: DP Slobodnoletećih modela - Aradac, Oktobar 2020.
« Reply #5 on: November 01, 2020, 11:22:47 AM »
Rale,

slobodnoleteći modeli su na našem forumu,ako se ne varam, smešteni pod ''RAZNO''. Mislim da zaslužuju svoj poseban deo kao što ih imaju RC modeli, helkopteri, multi kopteri i sl.

A da smo lenji da nešto napišemo, to je istina.