Author Topic: DVA PUNJAČA LIPO NEISPRAVNA ZA DELOVE  (Read 5240 times)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
DVA PUNJAČA LIPO NEISPRAVNA ZA DELOVE
« on: January 11, 2021, 09:08:56 PM »
Kupim pre neko veče od jednog našeg kolege modelara, koji je ovde na forumu postavio oglas, dva punjača. U oglasu je pisalo, citiram:
Quote
Punjaci su se ugasili i od tad se ne pali prodaju se za delove.

Otvorim ih večeras i u njima sagledam elektronski brlog kakav u svom veku (a to je više od pola ljudskog veka) nisam video. Pošto sam nastavnik srpskog jezika i književnosti i pošto sam doktorirao proučavajući jezik, pomislim: da nije ovde, možda, u pitanju jezički nesporazum i sit se večeras samome sebi nasmejem. Naime, kako je moguće da su ovi punjači radili i ugasili se, kad u njima nema pola delova. Možebiti, radili su nekim nebeskim silama koje im udahnjava naša nebeska etika i čast koju narod naš u sebi ima...

Bože moj, u punjačima nedostaje čitav jedan niz mosfeta, štapma pregorela, neko je premošćavao ovamo i onamo pregorela mesta na štampanoj ploči - jednom rečju, svinjac kakav čovek koji se bavi elektronikom nije u životu video. Unutrašnjost ovih punjača me podsetila na nekakav špajz pun nepotrebnih ispremeštanih i neispravnih stvari, ili još gore, na čoveka koji u frižideru ima samo jednu tubu majoneza koju je odavno potrošio, a onda je s vremena na vreme ponovo uzme i sisa da izađe makar još jedna kap iz tube.



Otkuda ovo zamešateljstvo, upitah se... I, osmeh mi se na licu pojavi, jer zabuna je nastala na jezičkom planu. Ako neko kaže da su punjači radili, pa su se isključili i ne rade više, onda to treba da znači da je u njima nešto pregorelo. Međutim, kada sam otvorio punjače, spoznao sam da je tom prilikom kada su se isključili (da više nikada ne prorade), iz njih migriralo nekoliko desetina elektronskih komponenti u neki vanvremeni i vanprostorni kosmos, u crnu materiju, u Teslin etar. Mnogo sam se smejao  :)aplauz :)aplauz :)aplauz gledajući tu, zapravo tragičnu sliku pred svojim licem.

Evo, kako je neko, sasvim nevešto, lemio mosfete i ostavio da im nožice vire na drugoj strani štampane ploče, kao nekakvom tužnom somu ulovljenom na dnu savskog mulja:


Evo, kako izgleda kada čitava jedna strana mosfeta emigrira prilikom trenutnog kvara uređaja :_D


Ostali samo dugmići... to jest, ocrtani prikaz majstoru u fabrici gde treba da zalemi mosfete:


Kada sam malo razmislio i sagledao čitavu stvar, odlučio sam da obučem cipelu i jaknu, prikupim delove u kesu i prošetam se do parkinga u mom kraju, tačnije, do jednog naročitog mesta na parkinu... Jer, tačno je tu mesto ovim uređajima:


Spasio sam svet od dva kilograma elektronskog otpada, doduše, neprimereno, jer sam bacio u kontejner, a ne u prihvatni centar, itd. Ali, poentiram, Ova tema ide svome konačnom zaključku i cilju.

Postavlja se pitanje, zašto sam i kako uludo bacio punjače u kontejner, a nisam pokušao da ih besomučno popravljam. Postavlja se pitanje, zašto sam uopšte imao ideju da želim da ih popravljam. Postavlja se pitanje zašto nisam ljut, kivan, besan, već nasmejan...

E, pa, pokušaću da dam odgovor na svako od ovih pitanja...

Punjače sam bacio u kontejner zato što smatram da im je apsolutno tu mesto. Ali, neko će pitati, zašto si dao novac za te punjače, na prvom mestu... Odgovaram: zato što sam shvatio da su radili, pokvarili se, pa sada ne rade, dakle, došlo je do jezičkog i etičkog nesporazuma. Opet, trebalo mi je da se malo igram, da se zabavim - nije mi žao novca, ova zabava koju sam doživeo vredela je svake parice. Novac su papiri, bezvredna papirnata prolaznost. Otkrovenje koje sam doživeo daleko više vredi...

A, to otkrovenje je veoma važno, ono nas produhovljuje, ono nas čini ljudima. Šta sam ja, dakle, shvatio iz ovoga.

1) Greota je što sam morao ja da bacam ovu robu u đubre, kada je to mogao i bivši vlasnik da uradi,
2) Veliko je duhovno siromaštvo kada zbog jednog papirića zauvek izgubite ugled u očima drugih,
3) Sada poptuno razumem zašto se evropske zemlje dvoume da oslobode e-bay i paypal u zemljama Balkana - mi civilizacijski još nismo dorasli odgovornom poslu kupovine i prodaje.
4) Do sada sam kupio preko 20 000 predmeta na američkom i nemačkom ebay-u- što za sebe, što za druge ljude. Kupovao sam i odlučivao za druge ljude o kupovini jahti od 50 000 evra, automobila, glisera čamaca... Popravljao u Omanu brodove u vrednosti od 500 000 000 evra, i niko me nikada nije ubeđivao da su te mašine radile, i da su se jednostavno ugasile i prestale da rade, a kada ih otvoriš u njima nema motora, nema kormila, komandi, itd. Da prevedem ovu metaforu: do sada sam ovako tragičnu bedu doživeo samo još od Kineza koji su mi odneli novac u etar, zahvaljujći poverenju i mojoj gluposti da im pošaljem novce Western unionom. Ali, dobro, kaže sebi čovek, to su Kinezi, oni nemaju iste etičke principe kao Evropljani... Ko smo onda mi - ljudi koji ovde žive... Koji su naši etički principi? Gde je granica između čovečnosti i sirotinje u našim krajevima?

Nazdravlje, ljudi moji. Vodite računa i pazite se, jer je sirotinja u našim krajevima izgleda postala opasna. Mi više ne razlikujemo istinu od laži, više u nama nema nimalo ljudskosti.

Od svega što su punjači imali, jedino je ispravna ostala balans board tablica. Nju čuvam za uspomenu, jer mi je prodavac kada mi je davao te punjače rekao da mi ne može dati te delove za oba punjača, već samo za jedan, zato što i njemu trebaju. U redu, rekoh, nije problem... Eto, sada su mi ostali višak, kao nekakva amajlija da me podseti na teskobu i bedu u kojoj živim. Ponekad sebi dopustim ovakvu ekskurziju u nepoznato, da opipam puls svog naroda, da osetim gde smo zastali, dokle smo stigli... Nažalost, još je rano nadati se pozitivnom ishodu ovakvog putovanja... Ili je zaista u pitanju nemušti jezik, naša nepismenost, nerazumevanje, nemogućnost da iskažemo svoje misli pravilno... Da li sebe da tešim i uljuljkavam u tu lingvističku čaroliju, iil da budem etički surov...

« Last Edit: January 11, 2021, 10:19:05 PM by Stanko BG »

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: DVA PUNJAČA LIPO NEISPRAVNA ZA DELOVE
« Reply #1 on: January 12, 2021, 07:31:31 AM »
Ti si tvoj moralni kompas koji ti je usadjen od malih nogu, godinama odrzavao, cistio i unapredjivao.
Na zalost, nekima, je to  nepoznata teritorija. Nadam se da je `prodavac` sa srecom potrosio to malo papirnih novcanica. 
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: DVA PUNJAČA LIPO NEISPRAVNA ZA DELOVE
« Reply #2 on: January 12, 2021, 06:48:29 PM »

Требао си да наведеш адресу где са контејнер налази, да би дотични могао да узме пуњаче и поново их прода.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: DVA PUNJAČA LIPO NEISPRAVNA ZA DELOVE
« Reply #3 on: January 12, 2021, 07:54:02 PM »

 Stanko napisao si najiskrenije i emotivno veoma jake redove.
 Steta je sto su vezani za nemili dogadjaj.
 Govore mnogo o prodavcu, ali i o tebi koji si postao odrastao, pravedan i prav covek.
 
  Velika kolicina novca obicno dovede do toga da ljudi izgube kompas.
  Neki se i rode bez njega.
 
 
 Zeleo sam da ti kazem jos nesto.
 Znam o kom se prodavcu radi.
Mozda bi trebalo imenovati ga.
Nije ovo ni prvi a verovatno ni poslednji put da se takve stvari desavaju sa njim.
Moje misljenje je da ovaj forum i sluzi da se o svojim pozitivnim a i negativnim iskustvima pise.

 Ipak, ta odluka je na tebi.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: DVA PUNJAČA LIPO NEISPRAVNA ZA DELOVE
« Reply #4 on: January 12, 2021, 10:44:27 PM »
Ma ne  mora cak ni ime, dovoljan je Google  pa koga zanima....
« Last Edit: January 12, 2021, 10:48:40 PM by drjack »

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: DVA PUNJAČA LIPO NEISPRAVNA ZA DELOVE
« Reply #5 on: January 13, 2021, 10:36:18 PM »
Ljudi, hvala vam svima na podršci i ljudskoj brizi koju ste mi ukazalil. Nema potrebe baviti se takvim ljudima. Bitno je da znamo da treba oči i na dupetu da imamo kada kupujemo nešto ovde, u našim krajevima. Nisu svi dobronamerni. Ovo, čak, nažalost, nije samo jedno ime - ima dosta takvih koji bi došli do mog kontejnera probrljali po njima, našli delove koje bacih i ponovo prodavali - Prežo, mnogo si me nasmejao.

Idemo dalje. Bitno je da je naša ljubav za vazduhoplovstvo veća od izazova i neprilika kroz koje svi, u to sam siguran, prolazimo.

 (<--)  :big smile
« Last Edit: January 13, 2021, 10:39:22 PM by Stanko BG »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: DVA PUNJAČA LIPO NEISPRAVNA ZA DELOVE
« Reply #6 on: January 15, 2021, 07:24:27 PM »
   Neeeee......pa zasto u kontejner kad' meni trebaju ti ventilatori, uticnice za bananice i hladnjak za jedan projekat... :sljus

Sad mi dodje da obilazim cigane po buvljaku (sto iskreno i radim kad stignem) i trazim ih.

Mogao si da ponudis na poklon, tako kako jesu, sigurno ima kolega koji vide makar jedan koristan deo.
« Last Edit: January 15, 2021, 10:18:52 PM by firebird »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: DVA PUNJAČA LIPO NEISPRAVNA ZA DELOVE
« Reply #7 on: January 15, 2021, 08:30:18 PM »
Ovakmim gestovima pojedinih kolega ako je u opste kolega modelar treba uvek objaviti na forumu kako bi ostale kolege imale uvid sa kim saradjuju

Po ovome ja ipak mislim da lik koji je to prodao nije modelar vec samo djeparos i obican prevarant ,znao je taj sta je uradio pa je samo ispisao sto je negde procitao da se to samo tek tako ugasi ,buze budale

Ali mislim da se treba imenovati pod punim imenom i prezimenom i naravno nikneimom da bi znali koga da zaobilazimo sto se tice nabavke bilo kakvih komponenti

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1692
Re: DVA PUNJAČA LIPO NEISPRAVNA ZA DELOVE
« Reply #8 on: January 15, 2021, 09:34:59 PM »


Ali mislim da se treba imenovati pod punim imenom i prezimenom i naravno nikneimom da bi znali koga da zaobilazimo sto se tice nabavke bilo kakvih komponenti

SLAZEM SE
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: DVA PUNJAČA LIPO NEISPRAVNA ZA DELOVE
« Reply #9 on: January 15, 2021, 10:11:12 PM »
Pogledajte malo stranicu sa oglasima, vidi se od koga je kupljeno

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: DVA PUNJAČA LIPO NEISPRAVNA ZA DELOVE
« Reply #10 on: January 16, 2021, 10:50:44 AM »
Taj bi prase u Bagdadu prodao. Kada je već tako sposoban, treba mu objaviti ime pa možda još nešto proda.  (nono)
ex pseudonijum: licider

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: DVA PUNJAČA LIPO NEISPRAVNA ZA DELOVE
« Reply #11 on: January 17, 2021, 06:02:33 PM »
Ljudi, ja bih časkom stavio ime i prezime dotične osobe, ali ne želim da ljutim Nikolu Sabura i druge administratore, jer su oni predobri ljudi i nisu zaslužili maltretiranje zbog tuđeg bezobrazluka.

Koga god zanima ko je u pitanju, ja ću svakome pojedinačno odovoriti putem privatne poruke o kome se radi. Tekst je bio povezan naslovom sa datim oglasom do nedavno, ali je oglas izbrisan, što je sasvim u redu.

Dakle, slobodno me pitajte privatnom porukom i ja ću svakome odgovoriti, budite sigurni u to.

P. S.

Žao mi je što nisam poklonio neke od delova, to bi me poradovalo da sam uradio, ali stvar je principa. Morao sam da bacim u kantu, razumite me i oprostite.
« Last Edit: January 17, 2021, 06:10:19 PM by Stanko BG »