Author Topic: Concept X5 DLG  (Read 4995 times)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Concept X5 DLG
« on: March 27, 2022, 10:28:55 PM »
Concept X5, jedan od najprodavanijih i najpopularnijih modela iz F3K arsenala, svetlost dana je ugledao 2017. godine. Krilo je dizajnirao Nick Wu, polubrat Rolanda Sommer-a koji je u F3K i HLG zajednici dugi niz godina, vrhunski takmicar, kao i njegov otac koji je pravio vrhunske modele. Rollo je nastavio putem oca i pokrenuo pricu zvanu Concept X5 ili skraceno CX5 u saradnji sa Nick-om i Laurynas Ceskevicius koji izradjuje modele.

http://streamf3k.com

https://www.fai.org/world-cups/f3k-hand-launch-gliders

https://www.facebook.com/ConceptCX4

RCGroups build thread:
https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2909042-Concept-X5-the-legacy

CX5 koji trenutno letim, otkupio sam od Arijana nakon takmicenja u HR i prilicno sam se iznenadio letnim karakteristikama istog. Nesto sasvim drugacije od dosadasnjih DLG modela, a bilo ih je  :big smile

Povucen utiscima, tokom novembra porucim model od Rollo-a, dok je bio na black Friday popustu sa servo motorima itd. Stupim u komnikaciju sa njim i siti se ispricasmo, pogotovo sto ima veze sa Srbijom. Sve u svemu, modeli za magic-a i mene su doletetli do mene u radionicu, a do tada jedan video snimak sa jucerasnjeg treninga

« Last Edit: April 03, 2022, 01:44:31 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Concept X5 DLG
« Reply #1 on: March 27, 2022, 11:15:32 PM »
svaka cast Nikola za nabavku modela ,fino deluju na izgled a verujem da i tako fino lete i ponasaju se dibri u vazduhu
 (res) (res) (res)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Concept X5 DLG
« Reply #2 on: March 29, 2022, 12:36:30 AM »
Deki, dobar je to model, tako da je ostatak na nama kako cemo ga sastaviti i podesiti za letenje/takmicenja :)

Obzirom da uz aktuelni model koji letim nije dosao "balast pod strip" i da unutar trupa ne postoji komora za balast, neophodno je bilo nabaviti "servo pod sa trakom za balast" od proizvodjaca. Tokom porudzbine novog modela koji inace dolazi sa novijom verzijom trupa, porucio sam i 3D odstampan servo pod sa balast trakom. Iskreno, mrzi me da odlepim postojeci "servo pod" i ponovo prevezujem linkove, te sam pristupio pravljenju samo balast trake na 3D printeru koju cu ulepiti na postojeci "servo pod". Videcemo kako ce ispasti.





« Last Edit: March 29, 2022, 08:39:04 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Concept X5 DLG
« Reply #3 on: March 30, 2022, 11:50:05 PM »
Ipak nije ispalo kako treba, sada sam odradio malo bolje. Nadam se da ce ovog puta biti kako treba.
Inace, za balast koriste wolfram ili tungsten polugice dimenzija 12x8mm, a posto me mrzi da sada idem u potragu za flah-om i da isti secem, probacu da se posluzim idejom na babuske. Zuti segment sa rupom u sebi ce posluziti kao komora za ribarski balast koji vec imam, pa eto valjda ce biti okej resenje. Videcemo
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Concept X5 DLG
« Reply #4 on: April 03, 2022, 12:19:32 AM »
Ištampao sam balast polugicu i danas pristupio instaliranju iste. Ukupna težina je bila oko 2-3gr. što mi je narušilo težinu modela sa 228gr na 231gr.
Za sada sam jako zadovoljan kako se sve uklopilo uz određen prostor da može da se podesi različit CG. Obično kada se model balastira, ide se na varijantu da se CG pomeri ka nosu modela, kako bi postao prodorniji po vetru. Rekao bih da sam sve podesio kako treba. Čekam prvi lep dan, pa da testiram.

 
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Concept X5 DLG
« Reply #5 on: May 06, 2022, 02:09:01 PM »
Tokom odmora, iskoristio sam par dana da sastavim modele kako bismo imali vremena da ih ustelujemo za predstojeca takmicenja. Proces sastavljanja imate na sledecem linku:
https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2909042-Concept-X5-the-legacy/page187

ili konkretno po postu:
https://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=49128163&postcount=2799

Setup:

2 x KST X08 V6 on the flaperons
2 x KST X08 V5 on the elevator and rudder
1S LiPo Tattu 600mAh
Rx FrSKY G-RX6

AUW je 227gr, CG oko 67,8-68mm i 14gr olova u nosu.

Ukoliko imate neko pitanje u vezi sastavljanja i sl. bicu rad da odgovorim  (pijemo)


« Last Edit: May 06, 2022, 02:11:26 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Concept X5 DLG
« Reply #6 on: May 06, 2022, 06:13:51 PM »
 (res)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Concept X5 DLG
« Reply #7 on: May 22, 2022, 11:29:50 PM »
Pristupio sam pravljenju balasta za novi CX-5. Obzirom da je trup i servo pod novije generacije, bilo je neophodno modifikovati postojeci crtez koji sam pravio za verziju jedan trupa.
Uspeo sam da napravim dve tezine balasta i testiram ih koji dan pred odlazak u Hrvatsku na takmicenje. Prilcino sam zadovoljan pozicijom CG-a.

30011-0

30013-1

Pred takmicenje imao sam prilike da mi Arijan malo proveri model  :big smile i vidi razlike koje su nastale u odnosu na prvu verziju trupa.
A nama je dao da probamo egzotiku iz njihove radinosti, o tome bice reci vise malo kasnije.  (res)

30009-2

30001-3

30003-4

Mogu reci da sam sada u subotu, konacno, skoro pa uterao model da leti onako kako bih zeleo. Uspeo sam da prebacim 70m nakon izbacaja i to bez balasta, tezina modela od 225gr.

30005-5
« Last Edit: May 22, 2022, 11:37:04 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Concept X5 DLG
« Reply #8 on: May 24, 2022, 08:52:42 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz (res)
Nije sramota učiti !!!

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Concept X5 DLG
« Reply #9 on: May 24, 2022, 10:44:29 PM »
Fin arsenal modela Nikola ,lepo za oci a verujem da je jos lepse kad ih koristis

Za svaku pohvalu ,nemam reci

Vedro 

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Concept X5 DLG
« Reply #10 on: February 15, 2023, 11:24:15 PM »
Pre 3 meseca sam imao otkaz (lose postavljen failsafe), nakon cega mi se model zabio u travu. Srecom po mene, steta nije bila prevelika!  :)

Evo par fotografija kako sam popravio model

https://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=50548899&postcount=3003
Nikola | rcfly.in.rs