Author Topic: F3 RES  (Read 30959 times)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: F3 RES
« Reply #60 on: November 01, 2021, 08:40:18 AM »
Umalo da zaboravim, daj jedan topik o napretku tvojih radova.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: F3 RES
« Reply #61 on: November 01, 2021, 01:53:50 PM »
Klasa i zvanično odobrena od 01.01.22.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: F3 RES
« Reply #62 on: November 16, 2021, 07:49:03 PM »
Dugo nisam bio na forumu, ali još uvek me drži ta želja za letenjem , druženjem na livadi i takmičenjima. Ne znam šta piše u toj vesti iz CIAMA ali znam da se ja tu ne nalazim. To je vraćanje RC modelarstva 45 godina unazad, kad sam ja počinjao. To je sada kao da je prošao 3. svetski rat i da sve počinje od nule. Hvala.

Ja predlažem da se na našim takmičenjima F3L (ako će to biti zvaničan naziv za F3-RES) dozvoli učešće i takmičarima koji imaju iste takve modele ali sa elisom i elektro motorom, kojima će biti dozvoljen rad motora do 30 sekundi, s‚tim da ne smeju prekoračiti visinu od 90m ili 95m, i da u toku leta ne smeju aktivirati motor. Dakle oni bi morali da imaju elektronski visinometar kojim bi se limitirala zadata visina. Ako bi to bilo uvedeno verujem da bi odziv takmičara bio mnogo masovniji. Ili se možda grdno varam?

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: F3 RES
« Reply #63 on: November 16, 2021, 10:16:29 PM »
Dugo nisam bio na forumu, ali još uvek me drži ta želja za letenjem , druženjem na livadi i takmičenjima. Ne znam šta piše u toj vesti iz CIAMA ali znam da se ja tu ne nalazim. To je vraćanje RC modelarstva 45 godina unazad, kad sam ja počinjao. To je sada kao da je prošao 3. svetski rat i da sve počinje od nule. Hvala.

Ja predlažem da se na našim takmičenjima F3L (ako će to biti zvaničan naziv za F3-RES) dozvoli učešće i takmičarima koji imaju iste takve modele ali sa elisom i elektro motorom, kojima će biti dozvoljen rad motora do 30 sekundi, s‚tim da ne smeju prekoračiti visinu od 90m ili 95m, i da u toku leta ne smeju aktivirati motor. Dakle oni bi morali da imaju elektronski visinometar kojim bi se limitirala zadata visina. Ako bi to bilo uvedeno verujem da bi odziv takmičara bio mnogo masovniji. Ili se možda grdno varam?

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: F3 RES
« Reply #64 on: November 16, 2021, 11:06:30 PM »
Problem je u tome sto nema niko altimetar,malo je skuplji a drugo fora je u celoj prici da bude retro ,sem sto se meni ne svidja sto su odobrili karbon za ramenjacu, u
nesto drvene

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: F3 RES
« Reply #65 on: November 17, 2021, 12:35:12 AM »
U okolnim zemljama /ne spominjem izraz u "regionu", jer ni oni nas ne trpaju u taj " region" vec nas nas zovu imenom nase zemlje; R. Srbija!/ova; vrsta ovakvog takmicenja je veoma rasprostranjena i odrzava se desetak takmicenja godisnje!
Postoje dva "proizvodjaca kitova" ovih modela u susedstvu, jeftinih! Imam negde diskove za rezanje rebara i ostalog za CNC ali da me bog ubije ako znam gde su! Ali nacicu ih ja pa cu ih podeliti zainteresovanima!

Ja se godinama takmicim ili sudim, ili delegatisem recimo u Varazdinskoj Zupaniji....Sloveniji...jer tamo takodje zivim, i iz postovanja pocasni sam clan i u Varazdinskom i jos nekih klubova.
Ovde sam dobio tacno jos pre deset godina neku zlatnu medalju naseg saveza, ali je jos nisam video; kazu uzo neko mesto tebe jer te nije bilo, pa ce da ti je preda...a u savezu pojma nemaju ko je to; a sto bi ljudi i  razbijali glavu oko toga gde je zavrsila moja medalja , imaju oni preca posla!!! Da se u....is od smeha...
Nisam zaboravljen, postovan sam u okolnim zemljama, za razliku od moje rodjene zemlje gde mi ne daju ni  stopericu da drzim; ali sta cemo takvi smo, kakvi smo...

No batalimo ove moje devedeset godisnje brbralije i predjimo na temu.

Modeli su, rekao sam veoma jevtini u kitu ili gotovi /kolko para toliko muzike!/

Dakle pitanje modela je , eto tako nekako reseno; a ostalo je; taksativno:

Pogon je iskljucivo  motor Mabuci 400 /standard!/, baterija 6V (MH/CD)  , elisa 6-3 /15-8/!
Rad motora 30 sec. po ako sa ovom kombinacijom mozes da popnes 500-1000 metara, samo izvoli!
Let 2 minuta, sletanje na crtu ispre tvog startnog mesta; pa metar u ruke... /ma da ne obligatno/.
Izvini, ali pedesetak /a skupi se toliko klinaca i matoraca na takmicenju/ nekakve elektronike onda odnese (troskovno!) vrag salu!
Ovako sve prosto; ko nekad!


Mogao bi jos da trabunjam, al dosta je!

Ljubi Vas i pozdravlja sa svih svojih 75 godina  bavljenja vazduhoplovnim modelarstvom ; Srele

P.S.
za sve greske odgovorani smo,  samo i jedino Sveti Dementije...i ja...

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: F3 RES
« Reply #66 on: November 17, 2021, 10:46:19 AM »
Pošto sam već duboko ušao u temu o kojoj ovde pišemo, želim da verujem da će ovo Sloba i Doajen shvatiti ne kao želju da kontriram već da eventualno zainteresovanima približim stvar, onoliko koliko ja to umem.

Klasa je nastala kao reakcija na preskupe i za izradu tehnički vrlo zahtevne modele u najmasovnijim klasama F5J/F3J, F1 A,B,C, i da ne ređam dalje. Izvinjavam se unapred svima čije klase nisam pomenuo. Dakle, jednostavnim i za izradu što jednostavnijim modelima učiniti ih dostupnim (čitaj: jeftinim) što većem broju modelara. Akcenat je na mlađoj populaciji koja uglavnom ima ograničene i finansijske i tehničke mogućnosti jer nije tajna da se prosek starosti učesnika na svim takmičenjima iz godine u godinu povećava.

Sve ili gotovo sve klase su pratile tehnološki razvoj i primenjivale razne novotarije kako bi postigle što bolji razultat na takmičenjima. Uz to je sve više rasla složenost izrade a samim tim i cena modela. Za iole pristojno takmičenje (bez šanse za neki ozbiljniji rezultat na međunarodnim takmičenjima) potrebno je izdvojiti nekoliko hiljada evra za npr F5J model. u drugim klasama je slična priča.

To ovde nije cilj. Ova klasa treba da omasovi i time poveća popularnost ovog našeg zadovoljstva. E sad, da li je to povratak na staro ili postoje neke druge primedbe mislim da imaju mesta ali nisu uzete u obzir jer su prioriteti svih prioriteta bili cena i jednostavnost modela.

Odziv je u mnogim evropskim zemljama izuzetno veliki. Veliki je broj takmičenja po zemljama. Gotovo sve evropske zemlje imaju po desetak skupova ili takmičenja u sezoni. I tu se gledalo na jednostavnost - nema skupe opreme za organizaciju takmičenja. Sve to je i primoralo komisiju FAI da prihvati klasu i nazove je F3L kako je njen zvaničan naziv.

Još jednom, nema želju da pametujem već da potencijalne ohrabrim.

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: F3 RES
« Reply #67 on: November 17, 2021, 10:53:07 PM »
OK, možda se i ja uključim u F3L u sledećem životu kada se opet rodim i opet budem mlad...
Želim vam mnogo sreće, uspeha i uživanja u razvlačenju gume... Ja sam to već preživeo...



Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: F3 RES
« Reply #68 on: November 18, 2021, 09:33:01 PM »
Pre 7-8 godina se ovde povela slicna prica o takmicenju.
Samo je klasa bila f5j 400. Okreni obrni, cela prica se vrti oko nekih decijih boljki koje je ova klasa prerasla.
Mislim i dalje, kao i tada, da je to pravi smer kojim treba da idemo.
Model na gumu, ne moze da se kupi i opremi ispod 300e.
Za slicne novce se kupuje sasvim pristojna jedra ove klase na el motor, a mislim da je ista mnogo zanimljivija i lepsa za letenje
Vise se uziva. Beterije su smesno male. Leti se na 2s. 10x6 elisa, mali motorcici....milina jedna
 ()-()

Offline Joja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 104
Re: F3 RES
« Reply #69 on: November 18, 2021, 09:59:13 PM »
@doajen
Hteo bi ovom prilikom da pozdravin doajena, a i ostale clanove foruma koji prate ovaj topic.
Pozdravljam i podrzavam sve to je doticni Gospodin ili "Drug" napisao i rado ga se secam mada je 25 godina stariji od mene. Ja sam evo vec 27 godina u Kanadi, a pre dve nedelje sam se vratio iz Srbije.
Ja sam, ako se nevaram na ovu temu vrlo slicno (da nekazem isto) pisao jos 2004 (ako se nevaram) na onom predhodnom forumu, jer sam pre toga bio na nekom takmicenju u USA u Oregonu gde su amerikanci pokusavavi da kopiraju trend koji je u Evropi vec uveliko krenuo ( mislim na modele sa mabuchi motorima sa cekicama). To je vrlo lepa kategorija i na neki nacin dopuna za one koji su se bavili slobodnoletecim modelima, sada zbog godina (i zdrvlja) ne bi bili u mogucnosti da dalje teraju F1. klase, a i da prate trenove skupih RC klasa).
Naravno, to niko tada nije ozbiljno shvatao i gurani drugi predlozi i ideje od kojih na kraju nije bilio nista.
Ono sto mene zgrazava kad god dodjem u Srbiju, a taj osecaj imam i po povratku u Kanadu je da dobar deo ljudi (nadam se da su manjina, a ako nisu da ih je manje od 50%) toliko negativni i anti srpski raspolozeni, a u isto vreme pametuju i " znaju sve kako je u inostranstvu", pa pa vrlo cesto koriste floskulu " to samo u Srbiji ima " (kao papagaji), stavljauci do znanja sagovorniku kako su oni pametni i sve znaju, a da to ne retko neva veze sa mozgom. Naravno ti isti dobrim delom nisu nos promolili iz srbije ili su u najboljem slucaju bili na nekoj turistickoj ili shoping turi napolju.
Da neduzim, posto znam da se nkima nece dopasti moje pisanje, hteo bi da naglasim da nema nama vecih neprijatelja nego sto su oni medju nama samima i to treba imati naumu. I jos jedna stvar, posto sam proputaova veci deo sveta (sem Afrike, a i to nameravam) odgovorno tvrdim da je prostor (Srbija, Balkan) jedno od najbolji mesta na zemaljskoj kugli na kome bi moglo da se lagodno zivi (uzimajuci u obzir geografski polozaj, sunce, voda, plodna zemlja resursi itd.). Jedini problem je sto ljudi treba da odu napolje i zive "dugo" da bi to tek onda shvatili.
Cast izuzetcima !
Svako dobro svim modelarima!

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: F3 RES
« Reply #70 on: November 19, 2021, 10:05:07 AM »
Samo par detalja - tačno je da modeli koštaju od 150-250€ bez servoa i presvlake. Ali je tačno i da se model da napraviti za daleko manje para. Npr. model koji sam i sam pravio Jastreb (u originalu Kanja) je sasvim dobar model i može se kompletirati za nekih 50-70€ a napravi se za jedno popodne. Sličnih modela ima na net-u zaista mnogo E sad, ako je i to nekome skupo i komplikovano ...

Dalje, sve elektro klase podrazumevaju i altimetre a jedan košta 75€ da ne pominjem motore, elise, baterije, punjač i sve ono što se realno vremenom troši. I za šta sve manje ljudi ima para. Da ne pominjem potrebnu opremu za organizaciju i održavanje takvih takmičenja.

Znam i ja da je pogon na gumu, u tehničkom smislu, korak unazad. Ali, ako to ne smeta drugima, zašto bi to nama smetalo?Naša finansijska situacija takva kakva je preti da potpuno ugasi ovaj naš predivni hobi. Da ne pominjem pad interesovanja mladih ... Mislim da je ovo jedan od načina da se pokuša sa proširenjem i podmlađivanjem modelarskog kadra. Bez toga, nema dalje - kraj!

Možemo se mi gaditi na gumu, na koncepciju modela, pravilnik i još mnogo toga ali moramo biti svesni da su jedno želje a drugo mogućnosti i da je ovo naša realnost - ako želimo neka takmičenja, druženja i sl. A jedino to bi trebalo da bude cilj.


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: F3 RES
« Reply #71 on: November 19, 2021, 11:12:00 AM »
Ljudi da se ne lazemo ,kratko i jasno da kazem a da ne odugovlacim i razglabam
Mi koji se bavimo ovim hobijem bavimo se jer uzivamo u tome i znamo sta ocekujemo kad napravimo ,sastavimo,kupimo gotov model ,danas omladine nema da se ne lazemo ,to sto bi mi hteli da se podmladimo od toga vajde nema ,klince ovaj hobi totalno ne interesuje ,nemaju strpljenja ,ne drzi ih mesto i da ne pricam istu pricu kad svi znamo tu tematiku

Ovo nas par sto ima matorih odraslih drtina mi ce da se bavino ovim do kraja zivota jer nam je lepo i zapocelismo na vreme sa ovim i upecalismo se u carima modelarstva ,druzenja su moguca ali takmicenja mislim da necemo uspeti ama bas nikako

Evo prosle nedelje je bilo takmicenje kod mene na aerodromu u kategoriji f1 A I B    C nije ni bilo jer nema zainteresovanih ,od takmicara u ovim dveju disciplina ako mi verujete prosek takmicara 55god ,omladine nema nema zainteresovanih

O cemu mi mozemo dalje da razglabamo sem da se posvetimo sami sebi i raditi za svoju dusu i uzivati u ovome

Niko nije primoran da se bavi top vrh izradom ,karbon,kompozit ,laminaciaj ,ko ume da pravi modele od drveta moze da izvede bilo koji model u pitanju jer se kako ja znam modeli rade od drveta a pomodarstvo i napredna tehnologija je to sve izmebila i otislo u tacku,nedostupno nama koji se bave time

Zato prijatelji moji i poznanici ovog hobija mislim da je vreme da batalimo to opterecivanje oko podmladka i bacino se kao u nekada stara dobra vremena da pravimo nesto i da izbacujemo fotke ko je sta i kako pravio ,nasta se i do sad svodio forum

Ako me razumete znate u cemu se radi i tako


Vedro pa se pisemo i citamo

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: F3 RES
« Reply #72 on: November 21, 2021, 09:04:08 PM »
Jedna stvar mi nije jasna; ko to ubaci "razvlacenje i natezanja sa gumom, i u vezi cega?" u moju pricu o "mikro" elektro modelima? U cemu je rec?

Ja nigde ne spomenuh nikakvu gumu, ma da sa zadovoljsvom pravim ,letim i takmicim se u P-20 i P-30 /citaj decje igracke gumenjaka, a oznake raspon u colovima/ a srecem se  bogami i sa dosta novosadjanja u ovoj igri; kojom se igramo u samom centru Novog Beograda na livadi izmedje bivseg CK i sadasnje / jos uvek!/ zgrade vlade!

Nego da ne budalim ja vise, dosta sam vam mene vise...

Pozdrav Srecko /manje doajen a vise  Metuzalem V.M./.


Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: F3 RES
« Reply #73 on: November 21, 2021, 09:46:49 PM »
E sveti Demencije, znam da sam hteo nesto da vam pokazem. al, kazem negde  vas taj Sveti Dementije za cas  odvede ko zna gde...
Sada sam se setio da sam htem nesto da podelim sa vama!

Da pojasnim sta sam hteo. Pre, predhodnog posta obecao  da cu pripravljeni program za CNC, modela "Rival Just Right"pokloniti ko hoce .
Da bi videli o cemu je rec izguglajte po racunaru  malo i nadjite ovaj model,za koji vam treba deo pecaroskog stapa /trup/, ;  dve slajfne balze za krilo /rebra/ ,, Mabuci 3 do 5 €, dva servoa isto od 3 do 5 €; valjda imate i neki jeftini predajnik  bilo koje frekvencije...
Dosta, Laka Vam noc!

 

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F3 RES
« Reply #74 on: November 21, 2021, 10:51:50 PM »
Postaviću temu o gradnji Vaiane Sport u narednim danima. Za sada sam odradio trup i repne površine na modelu.

Danas na "Wing kupu" na poljani u mestu Aradac, imao sam priliku da po prvi put vidim i probam Magic2 F3RES model Dragana Zlokasa, ljudi moji ja sam oduševljen! I dalje sam pod utiskom koliko model divno leti. Dragane, još jednom hvala. Zaista mi je ovo ulepšalo današnji dan.  (pijemo)

Na linku ispod, do kraja meseca, možete preuzeti Zlokasov start F3RES modela:
https://cloud.rcfly.in.rs/index.php/s/exQtKCuvbeTGQFD
password: zlokas

Imam dodatni motiv da završim moj F3RES model, pa da ga probam čim pre.

Obzirom da se poslednjih dana bavim podešavanjem gliderscore programa, koji je namenjen za razne RC kategorije modela jedrilica, zapazio sam da postoji i F3RES kao jedna od ponuđenih opcija, što je vrlo zgodno za potrebe nekih budućih neformalnih ili formalnih takmičenja. Prilično lako se podešavaju parametri i što je najbitnije, bespalatan je software.
Isti ovaj software se koristi na F3K takmičenjima na kojima sam do sada bio, a i za F5J, što bi se reklo software ima dobar pedigre.

http://www.gliderscore.com/CompF3RES.aspx

Ne postoje audio fajovi na srpskom jeziku, a mislim da bi to bila utopija raditi. Prosto, osnovno poznavanje engleskog jezika je dovoljno.
« Last Edit: November 21, 2021, 11:10:00 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs