Author Topic: VAIANA sport - F3RES  (Read 15910 times)

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #45 on: March 15, 2022, 10:50:36 PM »
Evo Deki
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #46 on: March 15, 2022, 11:33:14 PM »
Nešo hvala za informaciju koju si podelio s nama u vezi nabavke gume od Zeller-a. Ispratio sam tvoje korake i sve je uspešno završeno. Trebalo je tačno 2 nedelje od momenta plaćanja do isporuke na moju adresu.
Carina me nije zaobišla, iznosila je oko 2500rsd.
Odlično, carina je veća jer si naručio ceo komplet, ja sam naručio samo klot gumu, jer ostale komponente već imam.
Sad eto imamo dve "official" gume, i proverenog dobavljača, pa može da se krene sa letenjem.

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #47 on: March 16, 2022, 12:03:11 AM »
Upravo tako Nešo.  ()-()

Ne znam kako se vezuje ribarska struna/nylon izmedju gume i modela/prstena, pa sam rešenje potražio na ribarskoj online prodavnici. Baš kako sam pretpostavio, trebam cevčicu kroz koju provučem strunu i potom istu stegnem kleštima. Srećom, to sam već sve kupio, obzirom da slično fiksiram linkove na DLG modelima.
Primer vezivanja: https://www.formaxstore.com/sajlice-i-predvezi/30123-attack-hard-fluoro-leader-2-kom-25cm9kg0-50mm

Eidted: jos jedan koristan link:


Možda nekom zatrebaju linkovi, korisni su

Ovde se može videti sve što se dobija uz set
https://zeller-modellbau.com/?post_type=product&s=bungee

u prodavnici na Novom Beogradu se može kupiti dobar deo sa Zeller-ovog sajta/seta
https://www.formaxstore.com/virble-kopce-i-alkice/16335-virbla-standard-sa-interlock-kopcom-10-kom-vel-6

https://www.formaxstore.com/sajlice-i-predvezi/32166-mr-pike-power-sleeves-l-mat-black-50pcs-1-40mm-6415140 - možda treba malo veći poprečni presek, obzirom da je struna/nylon 0,85mm

https://www.formaxstore.com/virble-kopce-i-alkice/33904-attack-split-ring-2-18kg

https://www.wobyhaus.co.rs/okovi/22692-karabiner-c-5x50mm

« Last Edit: March 16, 2022, 10:56:43 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #48 on: March 16, 2022, 09:20:30 PM »
Pa tezina gume i komad najlona biogami izadje vise nego dva modela u teziji maltene
Ali sobzirom da se ide na uzgon modela sa velikom povrsinom krila i rasponom pozamasitim ,iznece svu tu tezinu sa sobom i nece biti problema ,jedino cega moze nepozeljno da se desi da model ne ispliva na celu visinu koja bi trebala da iznese bas 85m

Offline belovic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 11
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #49 on: March 21, 2022, 07:27:08 AM »
Zatim sam prešao na presvlačenje trupa modela. Ovom prilikom bih se zahvalio Bobanu Miliću na preporuci vezano za foliju, koju je on koristio za presvlačenje Magic2 modela. Jako mi se dopala na izgled, vrlo je tanka i lagana za naše potrebe, pogotovo za presvlačenje trupa. Radi se o foliji Oracal 751 mat crna.

Pitanje u vezi Oracal 751 folije... dali ju je potrebno grejati fenom ili peglom na rubnim krivinama ili kakav je postupak izrade?

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #50 on: March 21, 2022, 09:17:53 AM »
Na krivinama poput nosa je potrebno malo zagrejati foliju fenom za kosu ili farbu. U tom slučaju fino se rastegne, skoro kao žvaka i fino se prilagodi oblinama.
Na ostalim delovima sam je koristio kao oracover, isečem parče i ulepim modelarskom peglicom. Trup nisam premazao lakom ili smolom, možda sam trebao da uradim kao ti, tj. da zaštitim prvu trećinu trupa, kako je po pravilima dozvoljeno.

Ivicin build thread iz kojeg može dosta da se nauči. Divan rad  (pijemo)
http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?f=45&t=100212&p=621304&hilit=vaiana#p621302
« Last Edit: March 21, 2022, 09:56:25 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #51 on: March 26, 2022, 06:57:24 PM »
Evo tek danas stigao da namontiram set za visoki start i isti probam po prvi put u zivotu.
Dosadan je deo kada se premerava duzina nylon-a, koja po pravilniku iznosi 100m.

https://www.fai.org/sites/default/files/agenda_annex_7f_-_f3res_annex.pdf

Kada sam dosao na poljanu, duvao je vetar jacine 3,5m/s sa tendencijom da krene da smiruje, obzirom da sam tamo bio oko 16h. Iskreno, nije mi jasno kako treba da se zabode ovaj klin sa jos jednim povecim ekserom koji dolazi uz klin, te sam imrovizovao i namestio kako smatram da je bezbedno za letenje.

Usledili su startovi, bese malo frka obzirom da prvi put probavam ovakav sistem lansiranja. Generalno, for aje da se blago navlaci model nakon ispustanja iz ruke i bice sve ok. Za te potrebe napravio sam zaseban flight mode.
Generalno, jedrilica je jako troma u odnosu na sve sto sam do sada leteo u zivotu :) valjda je takva kategorija.

Pred kraj dana izmerio sam vreme poslednjeg leta, iznosilo je 05:20. Zadovoljan sam jako za sada, a videcu kako zapravo leti po termici. Ostalo je jos da sredim krivu mix-a za kocnicu i ide to u nekom pravcu okej. Posle sam uzivao. Bukvalno je letim bez inputa na stanici  8)
« Last Edit: March 26, 2022, 07:04:13 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #52 on: March 27, 2022, 09:35:18 AM »
Tebi leze u ruke svaki tip letelice  (res) (ko i meni ?  mmmm ;namig )
Nije sramota učiti !!!

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #53 on: March 27, 2022, 03:00:27 PM »
 (res)  Nikola svaka cast

Malo uvezbavanja visokog starta i bice to lepa prica za uzivanje,kazes troma je  ,naravno mora da bude jer imas usme na krilima a nemas elerone i zaokret je malo tromiji sporiji ali se da izvezbati i bice sve kako treba

Vedro

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #54 on: April 01, 2022, 01:12:51 AM »
Sta me interesuje oko visokog starta ,kad si je probao da slucajno nisi sapamtio iki izmerio koliko se odaljavas od kocica ,imas 100m sajle i koliko jos ides sa gumom Marko

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #55 on: April 01, 2022, 08:15:31 AM »
Po nekoj mojoj logici do sada sam isao 45 koraka i tada oslobadjao model. Kada se model oslobodi iz ruke, drzis ga blago navucenim uz sitne kompenzacije po pravcu i visini tokom penjanja.
Ne znam za drugu gumu ako budes koristio, ovo je iskustvo s ovom SETA sto je sertifikovana za ovu kategoriju.
« Last Edit: April 01, 2022, 08:17:45 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #56 on: April 01, 2022, 09:44:14 PM »
Od prilike sve skupa 135 do 140m ,

Ja sam vukao Gupija na 100m sajle ,scimao moje  modelare da me izslepaju posto lete F1A kategoriju i samo bije
 Veci ugao penjanja ima da izadje na 90 100m (valjda)  :)

Vedro

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: VAIANA sport - F3RES
« Reply #57 on: May 25, 2022, 09:54:18 AM »
Juce smo Dragan (dkk) i ja skoknuli da letimo modele, pa sam posle 2 meseca pauze poneo Vaianu. Ideja je bila da probam u smiraj dana da nadjem odgovarajuc CG. Sto ovaj put mislim da sam uspeo. Postavio sam CG na 96,5 i sada leti odlicno. Obzirom da je bilo vetrovito, imao sam priliku da isprobam i balast, Sve radi kako treba. Bas sam zadovoljan.
Nikola | rcfly.in.rs