Author Topic: Kobac  (Read 6884 times)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Kobac
« Reply #15 on: May 31, 2022, 05:54:15 PM »
Krilo je skoro gotovo. Ostalo je samo da odstranim eventualne viškove lepka i to je to. Zatvaranje kočnice je rešeno preko sitnih magneta koji odlično rade posao.

Spoj uški i centroplana je rešen takođe odličnim neodijumskim magnetima 10x2 koji fenomenalno drže čak i u 2 ose. Rešio sam se selotejpa na spojevima i naknadnih peglanja folije na spoju.

Naknadno su dodate vinglete koje bi trebalo da poboljšaju opstrujavanje. Videćemo, lako ih je ukloniti ako bude zatrebalo.

Krilo bez folije i centralnog servoa teži 190 gr. Trup i rep 165 gr. Možda 450 gr i nije tako nedostižan cilj ...

Čekamo foliju, servo i baterije ....

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Kobac
« Reply #16 on: June 10, 2022, 08:19:20 PM »
Nakon nekog vremena stiže i pošiljka sa baterijama servoom i folijom. Moram da priznam da nikada do sada ni na jedan paket nisam platio carinu ali sam zato ovaj put platio za sve unazad! Kiselina je spala kada sam počeo rad sa Oralight folijom. Neverovatno lako i jednostavo. Vredi svaku paru!

Ugrađen centralni servo, povezani servoi u prijemnik, odrađeno u stanici sve što treba. Još balans da uradimo i pravac aerodrom. Inače, boom nije ulepljen u trup jer sam čekao da završim krilo kako bi smo na vagi mogli da odredimo potrebnu dužinu boom-a. Jeste to malo cimanje i zezanje ali je to najjednostavniji način da izbegneš dodatna olova te u nos te u rep .... Ovako, skraćivanjem bomm-a malo po malo, doći ćemo gde treba. Sve vreme se borim sa težinom a ovamo ću olovo da stavljam u model!

Iz tog razloga nisamo povezao komandne površine sa servoima. Kad se nađe balans, to će biti poslednji detalj.

Baterija je 2s 450 mAh što bi trebalo da bude dobar spoj težine i kapaciteta. Jedino su me zezali XT30 konektori ali i to sam našao u Kelco-u. Da ne reklamiram ...

Vinglete još nisu urađene ...


Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Kobac
« Reply #17 on: June 13, 2022, 08:44:08 AM »
Prvi izlazak na aerodrom. O utiscima sledeći put.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Kobac
« Reply #18 on: June 18, 2022, 01:55:08 PM »
Model je završen do najsitnijih detalja. Čekamo gumu a do tada bacanje iz ruke.

Sve u svemu, iako nisam postigao željeni cilj max. težina 450 gr RTF. zadovoljan sam postignutim. Dakle ukupna težina rtf je 461 gr a promašaj za 11 gr. nije vredan pomena. Na samom početku sam rekao da je to cilj kome težim a kad model praviš od onoga što već imaš i što možeš kod nas da nađeš kao i da paziš na budžet, onda je (po meni) rezultat više nego dobar. Niti se pravdam niti se hvalim a ko ne veruje neka proba pa će se uveriti.

Postoji dosta prostora za uštedu na težini kao i na nekim boljim tehničkim rešenjima mada ne mislim da su lakši modeli bolji.

Sledi izveštaj sa livade.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Kobac
« Reply #19 on: August 09, 2022, 11:01:13 AM »
Stigla je i guma a sa njom i struna. Upoređujući prečnik, dužinu, vidljivost i cenu ova struna je najbolji spoj cene i onoga što se od nje traži. Sve pohvale g. Zeller-u

Najzad mogu da proverim da li je na modelu sve urađeno kako treba.