Author Topic: F3 RES - Takmičenje u Zrenjaninu 09.10.22.  (Read 8014 times)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
F3 RES - Takmičenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« on: September 16, 2022, 02:55:34 PM »
Dobijena je zvanična potvrda organizatora da će se 07.10.22. održati prvo takmičenje ove kategorije u Srbiji.

U prilogu je bilten organizatora objavljen na sajtu VSS.
« Last Edit: September 17, 2022, 12:01:05 PM by SABURO »

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: F3 RES - Takmičenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« Reply #1 on: September 16, 2022, 06:35:14 PM »
Dobijena je zvanična potvrda organizatora da će se 07.10.22. održati prvo takmičenje ove kategorije u Srbiji.
Super !!  Ali zasto u petak  mmmm

Pozdrav, Rale
« Last Edit: September 17, 2022, 12:01:47 PM by SABURO »

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: F3 RES - Takmičenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« Reply #2 on: September 16, 2022, 07:29:39 PM »
Dobro pitanje, organizator bi trebao da pomeri za 1 ili 2 dana dok je vreme.
« Last Edit: September 17, 2022, 12:01:32 PM by SABURO »

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: F3 RES - Takmičenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« Reply #3 on: September 16, 2022, 09:17:20 PM »
Organizator je uvažio primedbu i pomerio takmičenje na nedelju 9.10.22.
Sve drugo ostaje isto.
« Last Edit: September 17, 2022, 12:01:23 PM by SABURO »

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: F3 RES - Takmičenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« Reply #4 on: September 17, 2022, 10:52:40 AM »
« Last Edit: September 17, 2022, 12:01:15 PM by SABURO »

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F3 RES - Takmičenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« Reply #5 on: September 17, 2022, 01:32:03 PM »
Obzirom da gliderscore software http://www.gliderscore.com/CompF3L.aspx pokriva F3RES (F3L) nacin bodovanja, a imam kompletnu opremu koju smo namenski pravili za potrebe F3K takmicenja, u dogovoru sa Tozom koristicemo istu na F3RES takmicenju.
Jutros sam posvetio neko vreme da napravim podesavanja za tajmer (semafor) koji ce prikazivati ukupno radno vreme taska (9 minuta), u kojem treba da se napravi let od 6 minuta.

30594-0

Bazirao sam se na pravilniku za F3RES kategoriju:

https://www.fai.org/sites/default/files/agenda_annex_7f_-_f3res_annex.pdf

A tajmer sam uspesno podesio, sa sve pauzama izmedju rundi od 5min itd..

30596-1

Da napomenem ovde da cemo trebati stampac za stampanje listica na kojima ce se voditi evidencija ostvarenih rezultata vreme + sletanje, tako da u slucaju da na Aerodromu Ecka nema stampac, prijave za takmicenje bi trebalo najkasnije zatvoriti dan pred takmicenje kako bih odstampao liste po grupama itd.

Primer listica na kojem ce se upisivati rezultati
30602-2




« Last Edit: September 17, 2022, 01:54:55 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: F3 RES - Takmičenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« Reply #6 on: October 04, 2022, 12:52:45 PM »
Za RES , Spremni ?




Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F3 RES - Takmicenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« Reply #7 on: October 07, 2022, 05:22:40 PM »
Za RES , Spremni ?

Jaka flota Neso  :jaki:

Procitao sam pravilnik jos jednom ( https://www.fai.org/sites/default/files/agenda_annex_7f_-_f3res_annex.pdf ), pa cisto da izdvojim par stavki koje su bitne za nadolazece takmicenje:

  • Startna mesta su na 150m od mesta gde su zabodeni klinovi od gume/strune. Startna mesta i mesta za sletanje moraju biti jasno naznacena.
  • Razmah izmedju pilota na startnoj poziciji, odnosno klinova je minimum 8m.
  • Tacke za sletanje treba da budu postavljene niz vetar minimum 15m od startne linije.
  • Obezbediti okvire za sletanja, u slucaju da se sleti van okvira, let se boduje sa 0 bodova.
  • Za validnost takmicenja neophodno je da se odleti 4 turnusa.
  • Tokom radnog vremena od 9min, dozvoljen je neogranicen broj pokusaja da se napravi let od sto pribliznije 6min. Samo zadnji let se racuna.
  • U slucaju da se preleti radno vreme od 9min, neophodno je sleteti jedrilicu u prozoru od 30 sekundi, u suprotnom let se boduje sa 0 bodova.
  • Re-flight se izvodi u slucaju sudara, preklapanja gume/strune sa susednom strunom i sl gresaka.



« Last Edit: October 12, 2022, 12:00:17 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F3 RES - Takmičenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« Reply #8 on: October 10, 2022, 10:40:03 AM »
Vremenska prognoza nas je posluzila tokom jucerasnjeg dana i obezbedila dobro druzenje i takmicenje. F3L kategorija definitivno zahteva dosta prostora i ljudstva za odrzavanje takmicenja.
Vecina toga zavisi od smera vetra i ljudstva. Svaki takmicar koji u tom trenutku leti, treba da ima coveka koji meri vreme i jos jednu osobu koja ce da vodi racuna o struni i istu dovlaci na startnu poziciju, nakon starta.

Obzirom da je prvo takmicenje, nedostatke koje smo uvideli treba u buducnosti korigovati. Npr. u slucaju blagog bocnog vetra, postoji redosled lansiranja modela kako se strune ne bi upetljale, sto se desavalo.
Ove redove sam ostavio kao trag i podsetnik za neka naredna takmicenja.

Konacni rezultati i fotke u nastavku



« Last Edit: October 10, 2022, 12:31:50 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: F3 RES - Takmičenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« Reply #9 on: October 10, 2022, 04:41:00 PM »
Bravo za sve! I za takmičare i organizatore i sve one koji su na bilo koji način pomogli ovaj sjajni događaj!

Nažalost, nisam mogao da učestvujem zbog peha koji sam imao prethodno veče kada sam pokušavao da otklonim neke sitnice. Dakle, nikada ne radite ništa sa RES modelom kada je vetar jači od 15 km/č a udari 2-3 puta jači. Ja sam to saznanje preskupo platio jer mi se model potpuno ''razbaškario'' - baška uške, baška centroplan ... a o trupu da ne pričam.

Modeli, kao i takmičari su bili na evropskom nivou. Jedino što ih je bilo malo ali se nadam da će nas biti dogodine bar još toliko.

Još jednom, kapa dole  takmičarima i organizatoru.

Offline nspetar

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
Re: F3 RES - Takmičenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« Reply #10 on: October 10, 2022, 06:06:05 PM »
Sve pohvale i čestitke organizatoru i svim takmičarima koji su učestvovali.
Zaista mi je žao što nisam bio u mogućnosti da dođem kao posmatrač.
Inače lično smatram da je za probleme koje je Nikola naveo u svom postu
rešenje jedan mali elektro motorić na prednjem delu trupa  :hehe.
Kada bude uvedena ova klasa modela sa elektro pogonom ja vam se sigurno
priključujem kao takmičar i podrška da nas bude što više.
(sajla i guma  (nene))
  Pozdrav svima
    Petar Antić
 

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: F3 RES - Takmičenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« Reply #11 on: October 10, 2022, 07:17:14 PM »
Eto rodilo se. Sad ga treba ljuljati. Dobro je, svaki početak je težak, nadam se da ste uživali i da će vas dogodine biti bar 12. Čestitam pobednicima , a to su svi učesnici. Valjda ću u narednim danima videti i rezultate. 

Možda za nekoliko godina i ja dođem na takmičenje kada bude F5RES.

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: F3 RES - Takmicenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« Reply #12 on: October 10, 2022, 09:23:56 PM »
Vremenska prognoza nas je posluzila tokom jucerasnjeg dana i obezbedila dobro druzenje i takmicenje. F3L kategorija definitivno zahteva dosta prostora i ljudstva za odrzavanje takmicenja.
Vecina toga zavisi od smera vetra i ljudstva. Svaki takmicar koji u tom trenutku leti, treba da ima coveka koji meri vreme i jos jednu osobu koja ce da vodi racuna o struni i istu dovlaci na startnu poziciju, nakon starta.

Obzirom da je prvo takmicenje, nedostatke koje smo uvideli treba u buducnosti korigovati. Npr. u slucaju blagog bocnog vetra, postoji redosled lansiranja modela kako se strune ne bi upetljale, sto se desavalo.
Ove redove sam ostavio kao trag i podsetnik za neka naredna takmicenja.

Konacni rezultati i fotke u nastavku

Jednostavnije i ispravnije je da se takmicari rasporede po livadi, pogotovu kad ih nema mnogo i kad ima mesta. Jer jedan semafor je za sve takmicare. I strune nece da se mrse. Pravilnik ne kaze da rastojanje izmedju takmicara ne sme da bude vece od 8 metara.
Zatim, treba voditi racuna da u blizini takmicara na pravcu sajle ne bude prirodnih i drugih prepreka, na koje moze da se upetlja struna (sto se nekima i desilo na prvom startu  8) ), pa se izgubi dosta vremena od runde koja traje kratkih 9 minuta, jer zato i idemo na aerodrom da bismo imali sirinu i cistinu.
Ako treba ponece bilo ko od nas od kuce stampac, konvertor, stocic..., ako ih nema na aerodromu Ecka, da mozemo da pratimo rezultate za vreme takmicenja, da bismo videli kakvi smo i sta nam je ciniti u sledecoj rundi...To na svakoj utakmici postoji.
Itd...
Ima mesta za unapredjenja, i to je zadatak svih nas.

Svaka cast aeroklubu "Zarko Zrenjanin", posebno domacinu Tozi i svima koji su pomogli u organizaciji (znam za Nikolu Stojkovica -Sabura) na odvaznosti da se, sto rece SloMi - rodi kod nas i na prelepom danu u drustvu divnih ljudi.  :)aplauz

I kako ja obicno kazem - Svi smo pobedili i treba da budemo srecni zbog toga.  ()-()
« Last Edit: October 12, 2022, 12:00:30 PM by SABURO »

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: F3 RES - Takmičenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« Reply #13 on: October 11, 2022, 12:59:19 PM »
Prvi mačići se u vodu bacaju, al' prvo RES F3L takmičenje u Srbiji, ne može, jer je bilo zanimljivo, dinamično, veselo i  lepo organizovano.

Sad znamo kako RES takmičenje izgleda, kako teče i gde može da zapne.

Znamo i kakvi modeli mogu a kakvi ne mogu do vrha tabele.

Naučili smo dosta, do sledeće sezone treba analizirati gde smo pogrešili i bolje se spremiti za više takmičenja.
Hvala oganizatorima iz AK Zrenjanin , hvala Nikoli (Saburu) i ekipi za opremu i tehničku podršku , hvala svim pomoćnicima i sudijama ,pa da se u zdravlju i veselju vidimo u  sezoni 2023.

Par slika iz Cannona Peđe Stankova,











« Last Edit: October 11, 2022, 01:02:04 PM by Nenad Miklusev »

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: F3 RES - Takmičenje u Zrenjaninu 09.10.22.
« Reply #14 on: October 12, 2022, 09:55:33 AM »
SVAKA ČAST

Jedva čekam da se priključimo!
Laza je konstruisao našu pticu i nabavio materijal e sada se čeka slobodno vreme pa da pustimo laser u rad i da napravimo modele.
Ja se iskreno nadam da će sledeće godine broj takmičara biti veći makar za 3 (Laza, moj Nikola i ja).

 (pijemo)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER