Author Topic: Folija (McGregor) & Peglanje modela  (Read 3364 times)

Offline Komodo016

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
  • devdev.rs
    • HireMe-Here
Folija (McGregor) & Peglanje modela
« on: October 30, 2022, 03:09:52 AM »
Pozdrav drugari,

Uz veliku pauzu od 15ak godina, vratio sam se RC modelarstvu kada su elektro modeli bili tek stogli kod nas, svi koje znam su furali benzince koji me nikada nisu privlacili i odlucio da nastavim da se bavim RC modelarstvom pre nekih 2 godine.

Uglavnom radim Foamy modele od pene, Foamboard (Kasir pena ili ti ga sendvic XPS pene sa kartonom ili debljim papirom, zavisi od kvaliteta i proizvodjaca). i tu je sve jasno jer sam svoj na svome. Sada mi je sestra donela na probu jednu rolnu od 2m za koju su joj u enmgleskoj rekli da je to tamo najkvalitetnija folija za presvlacenje aviona i imam sansu da je nabavljam redovno ukoliko UK posta prestane da strajkuje jer sam je hteo naruciti pa posto je sestra doletela, strpala je jednu rolnu u kufer i donela mi je na noge direktno iz Manchestera i voleo bih da naucim da ne primenjujem na modele za koje sada nabavljam balzu u raznim varijantama i stapicima i komadicima 10x100cm, 10x30cm itd itd

Hteo bih se vratiti na modeliranje balzom, zanimaju me uglavnom Scale modeli kao i neki custom Traineri jer imam dosta klinaca ovde u Leskovcu koji bi zeleli da nauce da lete pa se trudim da im napravim sto vise kvalitetnih trainer modela dok savladaju osnove pilotiranja. Takodje planiramo otvoriti i Modelarsku sekciju na kakvu sam ja isao pocetkom davnih 90-ih dok nam ga nisu zatvorili ali sam uspeo nauciti sve sto treba da zna jedan modelar.

Elem, hteo bih da napravim par jedrilica od balze, kombinovanih sa karbon Boom-om ili ne, svejedno ta rebra treba presvuci a ja nemam peglu. Hteo bih da vas konsultujem kakvu peglu trebamkupiti, gde da je potrazim i na sta da obratim paznju prilikom kupovine iste.

Za vas malo iskusnije kolege imam samo 3 pitanja pa bih zeleo da cujem sto vise iskustava jer ce mi puno znaciti prilikom odabira i pegle i samih filmova za dalje modeliranje i peglnje istih.

1. Koju peglu/pegle pazariti a da nisu od 100.000.000 evra, znam da se mogu naci do 30ak dolara pa i jeftinije u Nemackoj ali nisam upucen da li ih uopste ima kopd nas, koji brend ako je to bitno uopste, jacina itd... Uglavnom napisite sve ono svo vi smatrate da je najbitnije za jednu pegly kojom bih peglao filmove na balza modelima bez problema. Pozeljno je da pored objasnjenja postavite i link gde se mogu naruciti ili telefon ukoliko je domaca firma u pitanju. Ukoliko ima i polovnih a kvalitetnih resenja nekih kolega koje bi da se otarase istih - molio bih vas da me kontaktirate preko poruka i saljete u inbox, kakjo ne bi spamovali temu bezveze.

2. Koji je najkvalitetniji film koji se moze nabaviti za presvlacenje aviona, da li ga ima kod nas u zemlji ili ga narucujete preko Alija ili eBaya, mozda Amazona itd servisa ili uzimate direktno od dobavljaca ili proizvodjaca kakvi su FMS, HobbyKing ili neki slicni prodavni RC modela i RC opreme. Takodje linkovi do filmova su veoma dobrodosli kako bih iskalkulisao cnu sa postarinom i nasao ono sto mi se najvise isplati jer verujem da masa vas vec ima bruku stekova gde sta nabavlja pa izvolite ukoliko zelite da podeslite to samnom, bio bih vam jako zabavan.

3. Dodacu i trece pitanje koje je vezano za nabavku balze jer neku koju sam narucio a stigla je iz inostranstva za 15 dana, primetio sam da su parcici 10x30cm 3mm debljine po 5kom. u pakovanju dosta tezi jedni od drugih tako da je razlika u 2 paketa skoro dupla. Ista je prica i kada su stapici u pitanju, nevbitno da li su to 4x4x50mm ili 15x15x50mm u pitanju, pakuju ih u pakovanjima po 2 stapica 15x15x50cm i jedno pakovanje je teze od drugog za par grama sto me ne raduje nikako i zeleo bih da to bude sto pribliznije isto ukoliko cu stapicima resavati neke spojeve na krilima pa mi ispadne jedna strana teza od druge zbog same tezine balze koja nije ista za svaki paket. Mada sam pricao sa strancima i obecali su se da ce u sledecoj posiljci svaki biti isti i izvinili su se na propustu, satro nije lepo osusen jedan paket pa je tezak jos uvek za citavih 5-6gr.
Btw. Znam za "Uradi sam" koji salju do pola metra komade a za sve ostalo moras u radnju, gde je meni najblizi Nis a tamo nema pola toga sto mi treba pa sam se cuo sa njima i moze se napraviti prica da mi nabave iz druge radnje i to me saceka kada se dogovorimo da odem za Nis iz Leskovca i pokupim to jer drugacije necu dobiti komade od 1m duzine, vazi i za stapice i lajsne i komade 10x100cm od 1mm,1.5mm,2mm,3mm... Takodje mi je potreban savet koje sve debljine i vrste uzeti za neki prosecan model... Sta najvise ide a sta najmanje od balze.

Za uzvrat, ja bih mogao da pomognem sto se kompletne elektronike tice za Elektromodele o samom kvalitetu i ceni komponenta tipa: motora, adaptera za motore (sa prop-saverom ili ne), Receivera, Transmittera, Gyroscope-a, propelera, esc, baterije pa sve do ARM-ova, Clevisa i horn-ova kao i pushrod-ova koji se najbolje ponasaju na elektro modelima u mom iskustvu a verujte probao sam ih na stotine i imam neki svoj odabir kada je u pitanju odnos cen i kvaliteta.

U najboljoj nadi da cete me nafilovati kvalitetnim informacijama (ovo se obracam iskljucivo iskusnim RC pilotima),


Veoma zahvalan vas RC kolega,
 (pijanoo) (:beer:) (pijemo) (res)
Miki iz Leskovca (Aero Klub "Sasa Mitrovic")
« Last Edit: October 30, 2022, 03:21:20 AM by Komodo016 »
Senior Website developer, eCommerce Solutions - Web-Shops

Offline Komodo016

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
  • devdev.rs
    • HireMe-Here
Re: Folija (McGregor) & Peglanje modela
« Reply #1 on: November 01, 2022, 01:24:51 AM »
Peglanje folije na krilu koje je rebrasto recimo na 100 ili 120 stepeni? Koliko sam citao na njihovom sajtu postoji dokumentacija sa kompletnim uputstvom koje sam procitao maltene kao solidnu knjigu i njihove pegle imaju 3 podesavanja:

LOW: 100 stepeni
Medium: 110 stepeni
HIGH: 120 stepeni

Nesto sumnjam da cu moci da nabavim ovakvu peglu kod nas pa ako neko zna gde bih mogao kupiti povoljno ili polovnu ukoliko ima neko viska, slobodno se ne stidite toliko, stavicu ovo i u kupujem/prodajem odeljku pa ako neko zeli da proda povoljno, rado cu je kupiti ukoliko je kvalitet ispravnost korektna, pokusavam izbeci narucivanja iz kine Alija, eBay-a i ostalih stranih servisa jer verujem da nekom u garazi sedi i ne sluzi nicemu a neko drugi je kupio i prezadovoljan je peglicom, hajde pomozite mi bilo kakvom informacijom o peglama i samom peglanju jer se stvarno ne razumem a vrlo brzxo ucim i spreman sam poslusati kvalitetan i dobronameran savet. :)

Ajde ljudi, nije valjda da po stranim forumima moramo da citamo na stranim jezicima a ima nas toliko puno ovde koji se bavimo raznim tehnikama da smatram da stvarno nije problem napisati par recenica jer mi znaci vase misljenje, savet i upucivanje kao sto bih ja uputio svakoga kada su u pitanju bilo koje vrste pene ili elektronike tipa: Brushless Motor-a, ESC-a, RX-a, Gyroscope-a ili Baterija tipa: LiPo, LiFePo, Li-Ion u pitanju jertim gradivom poprilicno vladam godinama i nema sta nisam probao pa verovatno odmah pravim konfiguraciju prema modelu koji mi navedete i odredim jacinu motora, koja i kakva baterija bi bila idealna, kakav ESC bi radio najbolji posao.

Hvala jos jednom,
Miki
Senior Website developer, eCommerce Solutions - Web-Shops

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Folija (McGregor) & Peglanje modela
« Reply #2 on: November 01, 2022, 08:37:42 AM »
Pokušaću da ti odgovorim na pitanja koja si postavio:

1. Pegla - pegla može bilo koja ''domaća'' ili modelarska sa nekog od sajtova za RC opremu i košta oko 30-tak evra + prevoz i carina. U suštini, svaka je dobra koja ima dobru regulaciju temperature. Batali preporučene temperature jer to ni na jednoj pegli nećeš imati baš tako precizno. Zagreješ i probaš. Ako lepi OK ako ne pojačaj i tako do željenih rezultata.
2. Folija - Samo inostranstvo pa biraj! Najbolje su, naravno i najskuplje. Oracover i Oralight. Postoji i neka domaća opcija sa folijama za pakovanje koje ćeš naći po knjižarama i kod Kineza ali im je dizajn sa tufnicama i cvetićima, zateže se i lepi lepkom na model. Šta da ti kažem ...
3. Balza - Uradi sam i Sitologika. Ovi drugi šalju na adresu, imaju jače cene a na šta će to ličiti kad ti to kurir donese na adresu, mogu samo da zamislim. Pokušaj.

Što se linkova tiče, stvar je preopširna da bih ti kačio linkove sa sve teme koje si naveo. Za početak pregledaj Lindinger-ov i Shweighofer-ov šop gde ćeš naći sve što ti treba. Kada se budeš odlučio šta ti konkretno treba, mogu ti pomoći sa linkovima.

Pozdrav.

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Folija (McGregor) & Peglanje modela
« Reply #3 on: January 24, 2023, 06:41:36 PM »
Miki iz aerkluba Sasa Mitrovic? Koji Miki, ja sam u klubu vec vise od 20god i ne znam ni jednog Mikija?

Offline Komodo016

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
  • devdev.rs
    • HireMe-Here
Re: Folija (McGregor) & Peglanje modela
« Reply #4 on: January 25, 2023, 01:48:54 PM »
Pa dobro, niko nije ni rekao da ti bas trebas da me znas jer si ti 20god vec u klubu a ja sam pre isto toliko godina otisao iz zemlje i vratio se 2018-te nazad.
Predstavi se ko si pre svega da znam sa kime pricam, ovde Miki iz S-10 u Dubocici koji je isao u Aeroklub jos dok je bio lokal na niskoj ulici kod Picerije/Amora, verovatno se ne secas toga - pitaj Gorancu, Dekija nanca (blizanca), Anu, Gagu i tako malo stariju ekipu iz kluba pa ce ti objasniti ko sam ako te poznaju. Od mladjih sam upoznao samo neke od momaka iz paraglajder ekipe kao sto je Aca i onaj drug njegov koji su svakog vikenda maltene sa nama paralelno vukli motorima onim  po 2komada na konopac. NEznam druze ko si i iskreno malo mi je neprijatno kada neko ne pita direktno vec javno pise tako, ne bi li osramotio nekoga i napravio od njega nikogovica. Tipa Koji Miki ja sam vec 20god heheheh :) Pa dobro, ja sam pre 20ak prestao a nastavio da se bavim modelarstvom vani pa kada sam se vratio idem svaki vikend subotom i nedeljom i bar jos jedan dan preko nedelje kada uhvatim sa kumom Igorom. Dolazimo sa a4 audijem i c3 citroenom i jedina smo 2 momka koja cimaju RC Avione tako da mi je malo nemoguce da nikada nisi cuo ali je to sasvim nebitno i za forum i za komentar takvog tipa jer si verovatno mladji momak.. Mi smo vec zasli u te relaksirajuce vode pa sada ne idemo jer je bas lose vreme za avioncice zbog vlkage i elektronika nam strada pa cekamo da malo otopli, bar i eto nas opet.

Predstavi se pa cu te castiti pivom i eto znaces iduci put.
Senior Website developer, eCommerce Solutions - Web-Shops

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Folija (McGregor) & Peglanje modela
« Reply #5 on: January 25, 2023, 05:57:15 PM »
Ne zvucis uopste kako ti kazes relaksirano :sljus Ne znam koji je tvoj problem :sljus

Uopste nije namera da bilo kog ponizavam ali vidim da koristis klub Sasa Mitrovic kao potpis pa se pitam ko je i sa kojim pravom. I bas bode oci...Prosto je nemoguce da ne znam ko je narocito ako je modelar.



Sve ljude koje si spomenuo znam odlicno i zajedno letimo kad su tu ali sto je cudno idalje ne znam ko si.
Inace postoji rubrika Predstavite sebe i vas hangar ili tako nesto. Mozda ne bi bilo lose da odatle pocnes... Nista lose!

Dakle ako imas neka pitanja u vezi peglanja folije slobodno pitaj, peglam je skoro 30god. I
 da se ispravim, 30 ne 20 godina...