Author Topic: Icarex  (Read 4560 times)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Icarex
« on: November 02, 2022, 09:13:41 AM »
Ima li ko iskustva u radu sa Icarex-om? Ima li ko viška topolovog špera 3mm?

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: Icarex
« Reply #1 on: November 02, 2022, 01:37:43 PM »
Ikarex kao presvlaka je dobra za f1 modela ABC kategorije ,malo je teze raditi sa njim jer zahteba dobru pripremu lepka kako bi zalepio za konstrukciju i kasnije ga peglom zatezes ,u sustini slican materijal je kao kod Glajdera samo sto ovaj prihvata peglu a kod glajdera ume da ga smezura

Da bi dosao do ikarexa obrati se Branku Bjelicu ili Lakicu ako oni to nemaju onda jbg nema niko drugi ,mada mislim da i Boban iz kg to poseduje


Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Icarex
« Reply #2 on: November 02, 2022, 03:28:46 PM »
Imam načina da dođem do Icarex-a. Zanima me koji lepak koriste ovi u F1A kada ga lepe? Da li hoće da ''povuče'' prilkom peglanja? Koliko je postojan i mora li nakon nekog vremena da se dopegla?

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Icarex
« Reply #3 on: November 03, 2022, 12:10:41 AM »
Koliko ti treba topolovog spera mozda imam ja da mi je ostalo nesto.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Icarex
« Reply #4 on: November 03, 2022, 08:29:00 AM »
Meni ostatci i trebaju za sitne delove i 10-tak rebara dužine 200mm. 300x300 bi bilo knap a sve veće od toga je premija.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Icarex
« Reply #5 on: November 03, 2022, 04:55:27 PM »
ICAREX je TOP materijal i jako se lepo radi sa njim, a lepak je mešavina sintelana i trihloretilena (koriste ga radnje za pranje veša) i treba da bude poprilično redak.
Kada se zameša maže se jednom pa kad se osuši još jednom i onda ide materijal i pegla i lepi odlično.
Uvek može da se dopegla nekada ali jako dobro drži zategnutost.
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: Icarex
« Reply #6 on: November 03, 2022, 05:12:00 PM »
Evo Ivan ti je rekao sta se koristi od lepka i sa cime se rezredjuje ,imaj u obzir brzo isparava sto znaci i da brzo susi ,e jedini ti nije lepo objasnio kadnide to drugo mazanje ,ide kad krenes da presvlacis model i eto da znas prvo donjaka pa gornjaka takav je redolsed presvlacebja sa tim

Postupak nije olak da znas jedno je cuti iz price a drugo je uraditiga ,kad budes krenuo sa radom videces sto ti to kazem ,ikarex hoce da se migolji i bezi sa zadatog nesta ,pritom vodi strogo racuna o smeru platna i kockicama koje poseduje na sebi

I da da ne zaboravim peglom radis sve povrsine gde ima prihvat tog platna ili ti prrsvlake ,svako rebro ali delic planka napadna ivica i izlaza ,nije kao monokot radi se sa manjom temperaturom netreba ti przenje

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Icarex
« Reply #7 on: November 04, 2022, 08:24:59 AM »
Hvala Ivanu i Dejanu. Još samo smer kockica da mi pojasnite i to je to. Hvala još jednom.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: Icarex
« Reply #8 on: November 04, 2022, 01:12:36 PM »
Kad stavis platno ili tu oresvlaku na ravnu povrsinu pa sagledas u kom se smeru namotava sama od sebe to ti je smer platna ,isto kao kod papira ili ti i drveta ,duz goda i poprecnonod goda a kod papira imas smer 70 i smer 100

Da ti pojasnim ,imas tabak A1 papira tipa 1010x 710   e sad ako se papir umotava na manju stranu tj 710 onda je smer papira 70 a ako se namotava duz papira ili ti 1010 onda ti je smer 100

Nadam se da ti je malo sad jasnije

Stonse tice kockica nanIkarexu umas ih dve varijante bas kockice 4x4 ili ti pravougaonik 4x6mm mozda malo vise ne znam bas tacno

I pratis smer tih kockica da ti prate duznu ravan krila

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: Icarex
« Reply #9 on: November 05, 2022, 11:26:56 AM »
Evo par fotki pa da vidis o cemu se radi

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Icarex
« Reply #10 on: November 05, 2022, 02:29:01 PM »
Hvala na trudu. Video sam te fotke već. Icarex sam prvi put video na takmičenju u Aradcu i to samo na jedrilicama - F1A. Tu mi 2 se 2 stvari ne slažu:

 - njegova deklarisana težina je 31 g/m2 (a negde nalazim za isti materijal 37 gr/m2). Ako se tome doda lepak koji mora da se
   koristi, dolazimo do težine Oralight-a a cenovno su tu negde a kako je opisano, rad sa Oralight-om je mnogo lakši.
- nigde na net-u nisam video model presvučen Icarex-om. Zašto to naši rade - modelarska dovitljivost ili nešto drugo?

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: Icarex
« Reply #11 on: November 05, 2022, 08:01:06 PM »
Nije samo Ikarex u pitanju ima tu jos raznih materijala koji oni koriste za presvlaku modela

Cela prica presvlake je da bude hrapava a ne glatka kao kod nas ,fora u tim kategorijama je da modeli lete sporo i nose sa sobom pijanu reglazu,to je sad neka novactehnika regliranja modela

Sve presvlake sa kojima se susreces u toj kategoriji to su sve rusi nametnuli i to se tera tako u celom svetu ,vezano za slobodno letece modele F1   A B  C kategorije

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: Icarex
« Reply #12 on: November 05, 2022, 08:56:02 PM »
Japan papir je bila vrh pres laka za modelare ,ali eto svremenom su i to promenili ,sad se taj japan papir koristi za dekupaze i ukrazavanje koje kakvih cinija ,vaza,tanjira ,flasa