Author Topic: Izoflor ( depron )  (Read 54123 times)

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #15 on: August 29, 2009, 07:49:58 PM »
Hvala na ponudama ali nije mi baš toliko hitno. Sačekaću da stigne u ovaj Beogradski.

Pozdrav
Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #16 on: September 19, 2009, 10:54:36 PM »
Ja sam danas radio neki press u Pevecu i kupio ravni izoflor od 3mm...još nisu dobili od 6mm.

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #17 on: October 23, 2009, 05:09:44 PM »
 ;namig

Ja sam nalazio kod mene 6-ticu, ali samo onu sto je rebrasta sa jedne strane.

Zanima me dali postoji 6-tica koja je glatka sa obe strane. mmmm

Pozdrav
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #18 on: October 23, 2009, 09:28:58 PM »
Postoji, ja sam takav uzeo u Novom Sadu... 6mm, zelene boje  :mhm

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #19 on: November 12, 2009, 04:52:48 PM »
Ljudi, ajmo da rezimiramo. Da li je depron isto što i izoflor ???
Dana sam kupio u Pevecu izoflor debljine 3mm, ima i od 6mm itd. Po kvadratu 100 din. tj. 600 din za ceo paket (manje ne može). Ako ova dva materijala nisu jedno te isto, gde mogu kupiti Depron u ovoj našoj zemlji? Prodavci građevinskog materijala pojma nemaju o tome. Koloko sam mogao pročitati u ovom forumu, čini mise da je za modele bolje koristiti izoflor od deprona (ako nisu jedno te isto  ??? ??? ) mmmm

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #20 on: November 12, 2009, 05:13:02 PM »
Ljudi, ajmo da rezimiramo. Da li je depron isto što i izoflor ???
Dana sam kupio u Pevecu izoflor debljine 3mm, ima i od 6mm itd. Po kvadratu 100 din. tj. 600 din za ceo paket (manje ne može). Ako ova dva materijala nisu jedno te isto, gde mogu kupiti Depron u ovoj našoj zemlji? Prodavci građevinskog materijala pojma nemaju o tome. Koloko sam mogao pročitati u ovom forumu, čini mise da je za modele bolje koristiti izoflor od deprona (ako nisu jedno te isto  ??? ??? ) mmmm
Nije isto ali je jako slicno. Izoflor je nesto tezi ali zato kruci. Malo sam iznenadjen koliko lako puca pri savijanju.
Videcemo kako ce da se pokaze na modelu sa rasponom krila od 110cm.
« Last Edit: November 12, 2009, 05:15:12 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #21 on: November 12, 2009, 09:22:00 PM »
kada ga savijam ili ga malo stisnem prstima tu gdje ga treba saviti ili ga zagrijem fenom.
Jos ako imas onaj sto moj komso kaze "industriski", on je autolakirer pa ga koristi za skidanje
naljepnica i sl.
Ja ponekad pozajmim ;)
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #22 on: November 12, 2009, 10:40:10 PM »
Ljudi, ajmo da rezimiramo. Da li je depron isto što i izoflor ???
Dana sam kupio u Pevecu izoflor debljine 3mm, ima i od 6mm itd. Po kvadratu 100 din. tj. 600 din za ceo paket (manje ne može). Ako ova dva materijala nisu jedno te isto, gde mogu kupiti Depron u ovoj našoj zemlji? Prodavci građevinskog materijala pojma nemaju o tome. Koloko sam mogao pročitati u ovom forumu, čini mise da je za modele bolje koristiti izoflor od deprona (ako nisu jedno te isto  ??? ??? ) mmmm

Izoflor i Depron nisu jedno te isto  (nene)


Pokusacu da objasnim:

Depron lici (da tako kazem) na sendvic, sa obe strane ima glatku povrsinu debljine lista papira koja mu daje cvrstinu.
Izmedju je najverovatnije (nisam 100% siguran) isti materijal manje gustine i naravno meksi.
Manja gustina = manja tezina, a spoljne ploce su gusce i daju potrebnu cvrstinu.

Izoflor nije sastavljen kao sendvic vec je iz jednog dela samo vece i jednake gustine.
Samim tim je nesto cvrsci materijal i naravno tezi skoro 50% i vise.

E sad dali je bolji Izoflor ili Depron za modele sve zavisi koji model pravimo.
Za vece je sigurno bolji Izoflor zato sto je cvrsci, dok je kod malih modela svaki gram bitan i tu je Depron prava stvar.

Pozdrav svima
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #23 on: November 13, 2009, 12:01:47 AM »
kada ga savijam ili ga malo stisnem prstima tu gdje ga treba saviti ili ga zagrijem fenom.
Jos ako imas onaj sto moj komso kaze "industriski", on je autolakirer pa ga koristi za skidanje
naljepnica i sl.
Ja ponekad pozajmim ;)
Nemam pojma koji je, svetlo zelene boje 6mm :)
To sa prstima je tricky kad nisi navikao na materijal, malo jace pritisnec i ...
Sa fenom zacudjujuce dobro radi.
Iznenadio sam se koliko dobro moze da se obradi stirodur smirglanjem. Na ovaj nacin bi covek mogao da izvuce kojekakve monoblock modele.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #24 on: November 13, 2009, 12:36:49 AM »
Depron, stirodur i stiropol su isti u sastavu, odnosno prave se od iste plastike zvan POLISTIREN.
Svi ovi materijali su ekspandirani (istim?  mmmm) specijalnim postupkom tako da u njima ima oko 40 dela (stiropol 80) vazduha i 1 deo plastike.
Ipak razlikuju se zbog toga što su namenjeni za različite potreba. Deprom je komercijalno ime jedne verijante i namenjen je za dekoraciju i bele je boje. Ova varijantaje je najpogodnja za male lake elektro modele. Na žalost kod nas ga niko ne prodaje  :(
Tanak stirodur je namenjen za postanljanje ispod laminat podova kao tampon za toplotnu i zvučnu izolaciju. Grublje je izrade i nažalost farbaju ga, pa i štampaju sa raznim oznakama. Ali se može kupiti kod nas u zadnje vreme na sve više mesta.
Prodaje se kod nas i tanak stiropol od 10mm, ali je rezana površina previše gruba.
Dakle svi gore navedeni materijali su dobri za pravljenje modela, pa ko šta može da nađe.
Evo linka fabrike deprona u Holandiji. Stiren penaste ploče se još koriste u prehrambenoj sferi za pravljenje raznih tacni za klopu. Na žalost, nije ekološti prihvatljiv materijal... :-\
http://www.depron.nl/index.php?item=40
Pa ko je preduzimljiv, neka doveze jedan kamion Deprona u Srbiju.  :mhm



Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #25 on: November 13, 2009, 12:50:19 AM »
Postoje novije vrsta Deprona koju su razvili za potreba modelarstva. Kora je deblja i ravnija. Modeli izgledaju mnogo lepše a štampane dekoravije su jače. Neki kineski depron kitovi su od takvih materijala. Režu se sa laserom veoma dobro.



 (:sok:)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #26 on: November 13, 2009, 07:28:12 AM »

Iznenadio sam se koliko dobro moze da se obradi stirodur smirglanjem. Na ovaj nacin bi covek mogao da izvuce kojekakve monoblock modele.


Meni se za obradu najbolji pokazao originalni BASF stirodur. Prilikom smirglanja slojevi se lijepo skidaju i ne zapinje kao kod onog
domaceg roze boje. Ploce koje sam izrezao od njega mnogo su cvrsce, mada je doduse malo tezi.

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #27 on: November 13, 2009, 08:04:27 AM »
Sto se smirglanja tice, nemam problema (kod izrade monobloka za blue baby). Lijepa siroka i pravilno odrezana letvica (moja je od "krovne" letve 5x3cm koja je prosla blanjanje (bar se kod nas tako kaze, uglavnom sve strane su sada glatke kao staklo) i drvofiksom zalijepljen smirgl-papir. Sa jedne strane grubi sa druge strane fini (vodobrusni).
I sve za 5.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #28 on: November 13, 2009, 09:24:13 PM »
Danas sam počeo sa sečenjem izoflora uz pomoć skalpela. Jeste da se lako seče, ali kada pravim manje rezove na nekim mestima ivica se krnji. Te okrnjene ivice ću nakon lepljenja popuniti lepko i onda prefarbati pa se neće videti.
Interesuje me šta se lakše obrađuje depron ili izoflor?

PS
Od pakovanja izoflora od 3mm, imaću sigurno za dva aviončića ako ne i za tri, i pored toga što spajam po dve ploče u jednu od 6mm. (Prvo sam hteo neki avion sa izoflorom od 3mm, ali sam se predomislio.)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Izoflor ( depron )
« Reply #29 on: November 13, 2009, 10:42:21 PM »
Danas sam počeo sa sečenjem izoflora uz pomoć skalpela. Jeste da se lako seče, ali kada pravim manje rezove na nekim mestima ivica se krnji. Te okrnjene ivice ću nakon lepljenja popuniti lepko i onda prefarbati pa se neće videti.
Interesuje me šta se lakše obrađuje depron ili izoflor?

PS
Od pakovanja izoflora od 3mm, imaću sigurno za dva aviončića ako ne i za tri, i pored toga što spajam po dve ploče u jednu od 6mm. (Prvo sam hteo neki avion sa izoflorom od 3mm, ali sam se predomislio.)
Zaboravi depron, kod nas ga evidentno nema :)
Kljucna stvar kod rezanja je ostrina skalpela.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine