Author Topic: Re: Kupujem ESC za speed 400 motor  (Read 5455 times)

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Kupujem ESC za speed 400 motor
« on: March 25, 2009, 11:49:53 AM »
Zoki , napravi to sam, treba ti 15 minuta http://members.tripod.com/~TrEbOr69/speedcnt.html

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Kupujem ESC za speed 400 motor
« Reply #1 on: March 25, 2009, 12:38:06 PM »
Nije to to. Sta sa napajanjem prijemnika i servoa? A i ono sto pise crvenim slovima:
Please note that this ESC has a very limited control range. Meanining that it will act almost like but better then a switch. U prevodu, radi kao iskljuci ukljuci. Nije komlikovano naterati mikrokontroler da to radi, ali kad saberes koliko ti vremena treba shvatis da se ne isplati...  A i nije za mene. Ja bih odma stavio brushless...

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Kupujem ESC za speed 400 motor
« Reply #2 on: March 25, 2009, 01:25:20 PM »
probao sam ja to i to lepo radi sa speed 400, a za 5v stavis na isti hladnjak 7805, sve ukupno manje od 100 din. delova

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Kupujem ESC za speed 400 motor
« Reply #3 on: March 25, 2009, 06:43:24 PM »
Napravio sam dosta ovakvih spid kontrolera (doduse moji su troskovi bili sa jos jednom nulom pored one stotke /nisam uspeo da nadjem mosfetove po banku komad/) kada smo pre vise desetina godina prepravljali i intenzivno vozili RC autice sa mehanickim ragulatorima.
No to vreme je proslo, pocelo se sa elektropogonom letecih modela. Premestili smo kontrolere na letece modele..... zaboravsi da kada se baterija u auticu isprazni on stane i gotovo,promenis bateriju i nastavis dalje! Ali kada se baterija isprazni na sto metara visine, nestane i napajanje motora, prijemnika,servoa,  a model se neverovatnim putevima prividjenja strmoglavi do zemlje. Sta je pisac hteo da kaze, pitate se! Nista, trebalo je dograditi kontrolere da prijemnik i servoi nastave sa radom nakon nekog pada napona nedovoljnog za rad motora, ali dovoljnog za rad prijemnika i servoa  da se sigurno sleti (sa celim modelom)To su ona tri slova BEC koji su na svim kontrolerima ili prijemnicima napisani krupnim slovima. Ima ih naravno i bez BEC-a, ali onda se mora dodati posebna baterija za prijemnik i servoe, a sve onda izgleda mnogo drukcije, a cini mi se i skuplje. E ta dorada bogami ne kosta stotku, jer ne moze da se iskoristi od starog serva, dakle dodatna plocica, el. komponente... Tada cena doseze cenu sada relativno jeftinih (i pouzdanih) "brased"kontrolera.

Toliko o iskustvu, a kome treba, imam za prodaju Kontronikove  (porodicni biznis jedne nemacke porodice, ne Kina, Tajvan..)  kontrolere za direktnu montazu na motor, kontrolere vec montirane na motore, kontrolere sa posebnom montazom (moze zlu netrebalo da se premesti na drugi model, da ne propadne letenje, jedrenje.). Postoji jos jedna podobnost, ako se pokvari, a to moze da se desi samo vasom greskom, posaljete ga njima, a oni ga (cuo sam) bace a vama posalju novi uz neku nadoknadu! Srdacan pozdrav

P:S: komunikacija preko P.M., a prijatelju  Bistro poruka, jedan kontroler ne moze da se koristi za dva motora.

Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: Kupujem ESC za speed 400 motor
« Reply #4 on: March 26, 2009, 06:38:44 PM »
A prijatelju  Bistro poruka, jedan kontroler ne moze da se koristi za dva motora.

Redno


Paralelno




Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: Kupujem ESC za speed 400 motor
« Reply #5 on: March 26, 2009, 08:51:26 PM »
Doajen u pravu ste, nisam razmisljo o tome, ja sam naime te spid kontrolere napravljene od neispravnih servoa i koristio za modele auta

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Kupujem ESC za speed 400 motor
« Reply #6 on: March 28, 2009, 02:11:46 PM »
Dragi moj Nenade, moze! Ali za bras verziju i samo uz istovremen rad oba motora (i to sa veoma snaznim reglerom, pa je pitanje podobnosti diskutabilno, ali ostavimo moje glupo pametovanje). Njemu treba nezavisam rad oba motora radi promene smera kretanja. Moze li i to sa jednim reglerom, ili si malo ishitrio sa odgovorom. Ja sam pre neki dan hteo da posaljem jedan post o povezivanju koliko hoces brasles motora (podrpet podatkom proizvodjaca, kao sto uvek radim, a ne empirje, i ako je ona osnova svih nauka), od jednog pa nadalje ali to nisam uradio jer su takvi moji postovi omiljeni za brisanje i savete da procitam uslove foruma. Valjda preterujem sa reklamiranjem iskustava poznatih i iskusnih modelara.