Author Topic: Kako balansirati propeler?  (Read 11947 times)

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Kako balansirati propeler?
« on: May 21, 2009, 11:35:10 AM »
Pozdrav drugari...

Popravka aviona je skoro gotova, folija je stigla, samo da se zalepi. Pošto je stigao i prop balanser, i utvrdio sam da je na svim elisama koje imam jedan krak elise manje ili više teži, pitanje je:

Kako najefikasnije balansirati propeler? Ja sam mislio da nalepim parče izolir trake, ali ne znam, možda ima bolji način.

Hvala,
branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Kako balansirati propeler?
« Reply #1 on: May 21, 2009, 11:42:32 AM »
Elise se balansiraju na razne nacine, uklanjanjem materijala sa tezeg kraka ili ubacivanjem olova (drvene elise) u laksi krak ili farbom. Ja licno smirglam izlaznu ivicu tezeg kraka.
« Last Edit: May 11, 2012, 08:41:23 AM by GILE »
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)


Online grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Kako balansirati propeler?
« Reply #3 on: May 22, 2009, 01:33:26 AM »
Mislim da je bolje da ne koristis izolir traku. Vec obican selotejp. Na ovom linku koji ti je dao Saborp imas dosta nacina na koje mozes to efikasno da odradis. I medju tim snimcima ako malo potrazis videces i jedan snimak na kome je prikazano balansiranje uz pomoc selotejpa. Izolir traka nije pogodna jer se elisa i sam znas kojom brzinom okrece i spasce. Selotejp se mnogo bolje lepi za plasticne elise. A ako koristis drvene, to je vec druga stvar. I tu je smirglanje, bar po meni, najbolje resenje. I PAZI,ali dobro obrati paznju, ako si narucio balanser iz Kine! Jer nisu odradjeni najbolje. Opet po meni, "najtacniji" balanser je sto prostiji. Nekada su radjeni od aluminijuma i "osovinica" se naslanjala na ostru ivicu. Tako da je dodirna povrsina minimalna. Danas se uglavnom rade od plastike. I dosta su zakomplikovani. Dovoljno je da izgubis i 2-3 desete prilikom sklapanja (ako je iz delova) i da ti balanser ne bude pouzdan. Zvuci smesno ali razlika u tezini medju krakovima elise koju balansiras je jos "smesnija". Da bi je izbalansirao kako treba,ta razlika ne sme biti veca od 0.1 grama! Ako ne verujes,uzmi poslednje parcence selotejpa koje odstranis pa izmeri. A ta tacnost ti je direktno proporcionalna sa dodirnom povrsinom izmedju osovinice i stalka. Sto je manja to bolje. Da ne duzim. U poslednje vreme sam dosta paznje posvetio balansiranju, pa sam mozda i preterao. Ali ako izracunas koje je opterecenje na osovinicu motora pri 9-10 hiljada obrtaja, na kraku elise od 6-7 inca za 1 gram, neces verovati koliku ces silu dobiti. Silu koja krivi osovinicu motora! A svi znamo od cega je. I jos nesto sto  je veoma vazno. Povrsina na kojoj ti se nalazi balanser mora biti strogo u horizontali. Sto se majstorski kaze pod libelu. Ne znam koji balanser imas,mozda i na njemu to mozes da vidis

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Kako balansirati propeler?
« Reply #4 on: May 22, 2009, 05:05:27 PM »
Pozdrav,

ma preslišao sam ja ceo youtube pre nego sam postavio pitanje... nego me je interesovalo kako obično rade ljudi ovde sa foruma.   (res) Inače uvek pre nago postavim pitanje pogledam po internetu šta se o tome reklo ranije...  ;namig

Da se vratimo na balansiranje. Elise su plastične. Jednu sam izbalansirao šmirglanjem, i razlika je drastična nego pre šmirglanja, moram priznati. Iako je debalans bio vrlo mali. Drugu ću izbalansirati trakom, čisto da vidim kako je i kad se tako uradi. Znam da je lakše nego šmirglanje, ali malo je ružnije...  :big smile

Vidimo se u nedelju, ako otkočim vrat do tad!
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Kako balansirati propeler?
« Reply #5 on: May 09, 2012, 09:48:48 PM »
Ja sam danas dobio ovu elisu
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9138
Na žalost, nije baš najsavršenije izbalansirana, iako je razlika jako mala. Gile je pomenuo da se drvene elise balansiraju upucavanjem olova. To ne znam kako bih uradio, pa bi voleo da probam ovo sa šmirglanjem. Da li će smetati što aerodinamički presek oba kraka posle ovoga verovatno neće biti baš isti?
Elisa je lakirana.

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Kako balansirati propeler?
« Reply #6 on: May 10, 2012, 02:20:48 PM »
Кад балансирамо са шмирглу наравно да мало нарушимо ародинамику елисе али фора је да је то таки мало да је
незначително. Као што је Гиле рекао- нападна ивица требало би да намање утиче аеродинамику.
Не верујем да на форум има уобичаени начин балансирања-сваки за себе  :big smile
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Kako balansirati propeler?
« Reply #7 on: May 10, 2012, 03:54:04 PM »
Ja sam danas dobio ovu elisu
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9138
Na žalost, nije baš najsavršenije izbalansirana, iako je razlika jako mala. Gile je pomenuo da se drvene elise balansiraju upucavanjem olova. To ne znam kako bih uradio, pa bi voleo da probam ovo sa šmirglanjem. Da li će smetati što aerodinamički presek oba kraka posle ovoga verovatno neće biti baš isti?
Elisa je lakirana.
Ili dodas ravnomerno lak za nokte na jednu od lopatica, to je mozda i najelegantnije resenje.
Osim ako ti je centar propelera pomeren pod uglom od 90 stepeni u odnosu na krakove, onda ces morati da dodas dosta tezine na sam "hub" propelera. Jedna od varijanti je zalepljena cicak traka (meksi deo) na centralni deo propelera (sa strane), i polako dodajes super lepak na nju, ako me razumes.

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline gaxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Kako balansirati propeler?
« Reply #8 on: May 10, 2012, 05:45:53 PM »
Ja sam moj propeler izbalansirao tako sto sam na delu gde se ne vidi , tamo gde dolazi spiner skidao sa turpijicom koliko sam mogao. Posto je elisa bila jako losa onda sam na drugoj strani isto ispod dela gde dolazi spiner morao da dodam malo tezine, isekao sam oracal foliju(trakice) i zalepio.
Nema vibracija, nista se ne vidi na propeleru i nije narusena aerodinamika.
« Last Edit: May 10, 2012, 05:48:12 PM by gaxx »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Kako balansirati propeler?
« Reply #9 on: May 10, 2012, 07:19:28 PM »
Ja skoro svaki propeler balansiram tako sto smirglam gotovo ceo krak koji je tezi i sa unutrasnje i spoljne strane...


                                   


                                   

ne znam da li je ovo ispravnan nacin i da li sam bitno narusio aerodinamiku propelera ali posle toga primetno je koliko se motor manje trese i mirnije radi  :mhm

Pre toga pokusavao sam i sa lepljenjem traka ili izolira i uvek se to i vazduhu skine... mmmm

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Kako balansirati propeler?
« Reply #10 on: May 10, 2012, 11:19:55 PM »
Mislim da bi bilo logicnije dodati/skinuti manje tezine na sam vrh kraka nego vise tezine duz celog kraka ili pri korenu.
Tj. manje ces materijala skinuti sa kraka ako skidas samo pri vrhu.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Kako balansirati propeler?
« Reply #11 on: May 11, 2012, 10:54:17 PM »
Po meni i nekim mojim razmisljanjima,nekako je najbolje smirglati u korenu elise.Tu se ama nista ne moze narusiti i ne moze se preterati jer se smirgla blize osovini i blize tesistu.Jedino sto ce trebati malo vise da se ostruze ali moze bolje da se dotera sto se kaze u NULU.Pozzzzz



Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Kako balansirati propeler?
« Reply #12 on: May 12, 2012, 10:13:30 AM »
Pa ja je prvo dobro opipam  ;D , bukvalno moze da se primeti razlika u debljini krakova elise, a i kupujem one jeftine 5kom za 2-3$
smirglam najdeblji deo lista pa posle predjem preko celog kraka da ujednacim povrsinu.

E sad vidim da je ova Gatijeva elisa drvena, sa takvim nemam iskustva, mozda bi lepljenje laka ili selotejpa resilo problem bolje nego smirglanje... mmmm

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: Kako balansirati propeler?
« Reply #13 on: May 13, 2012, 10:29:41 PM »
Evo jedan video koji pokazuje kako treba da se balansira propeler.