Author Topic: Dim  (Read 24514 times)

Offline Nikola pantLA

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 70
Dim
« on: May 29, 2009, 01:11:04 PM »
Video sam kako je mirce napravio dim na svom avionu, lepo dimi dugo traje iali je dosta slozeno i skupo. Evo kako mozete da napraviti dim koji mnogo dobro dimi ali kratko traje(sve zavisi od kolicine). OVA SMESA MORA DA SE PRAVI NA OTVORENOM PROSTOR NAJBOLJE NA NEKOM RESOU I MORATE DA IMATE VODU PORED SEBE VATROGASNI APARAT NE MOZE DA POMOGNE, NIJE PREPORUCLJIVO DA SE PRAVI ALI NIJE NI TOLIKO OPASNO KOLKO JE BITNO DA SVE BUDE SIGURNO  :_D . Pomesajte 55g kalijum-nitrata (moze se kupiti u poljoprivrednim apotekama) i 35g secera stavite na reso na nisku temperaturu i morete stalno da mesate dok, i secer ce poceti da karamelizira, masa ce postace nesto nalik puteru onda dodate jednu kesicu sode bikarbone ako pocne da peni to nema veze posle dodate oko 5 kasika pigment boje ako ocete da vam dim bude obojen najboljhe crvenu. Da bi usporili sagorevanje mozete i da dodate i parafin i dekstrozu mada to i nije bas potrebno. Ako octe vecu kolicinu bolje nekoliko puta pravite ovu kolicinu nego da odjednom stavite vecu. Eto to je to onda ga stavite u neku tubu moze i u kartonsku(oblepiti izolir trakom) nece da se upali ali najbolje u plasticu ili aluminijumsku probusite kanal celom duzinom od te smese kaoj se da bude kao puter a posle ce da se stvrdne napravite fitilj pa upalite upaljacem ili stavite elektro upaljac cekas zicu pa ga skinite i poletite. Najbolje je da stoji ispod aviona negde na tockovima ali moze i unutra pa izvedite cev koja ce da izbacuje dim. Kad sve to uradite dobicete odprilike ovakav dim pa ako nekom treba eto http://msnbcmedia1.msn.com/j/msnbc/Components/Photos/070226/070226_SERBIA_SOCCER_FANVIOLENCE_hlarge.hlarge.jpg

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Dim
« Reply #1 on: May 29, 2009, 02:08:36 PM »
Ovo mora da je sa foruma pirotehnike...:)
Mislim da niko nije lud da na avionce od nekoliko stotina evra kaci nesto sto moze da eksplodira, upali avion a mozda i ne radi... Uz to, provereno ne radi i nije ni blizu dima sa ove slike....

Pozdrav

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Dim
« Reply #2 on: May 29, 2009, 04:40:56 PM »
Ja samo da dodam da je ovo najbolji recept za dim, i vecina dimnih bombi prave se po ovom principu. Znaci provereno radi a uz malo igranja oko mesavine moze da se dobije i znatno bolji dim nego na ovim slikama :)
Trenutno nemam kno3 ali kad nabavim postavicu snimak i uputstvo sa slikama ako nekog zanima

Offline Nikola pantLA

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 70
Re: Dim
« Reply #3 on: May 29, 2009, 06:48:02 PM »
Ovo mora da je sa foruma pirotehnike...:)
Mislim da niko nije lud da na avionce od nekoliko stotina evra kaci nesto sto moze da eksplodira, upali avion a mozda i ne radi... Uz to, provereno ne radi i nije ni blizu dima sa ove slike....

Pozdrav

Ja jesam     (<--)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Dim
« Reply #4 on: August 26, 2009, 12:41:49 AM »
Ja samo da dodam da je ovo najbolji recept za dim, i vecina dimnih bombi prave se po ovom principu. Znaci provereno radi a uz malo igranja oko mesavine moze da se dobije i znatno bolji dim nego na ovim slikama :)
Trenutno nemam kno3 ali kad nabavim postavicu snimak i uputstvo sa slikama ako nekog zanima

Zanima mene taj snimak i to uputstvo sa slikama
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Dim
« Reply #5 on: August 26, 2009, 12:52:30 AM »
Ide ovih dana, hteo sam odavno da stavim ali je u poslednje vreme tesko naci kno3, pre ga je bilo na veliko u poljoprivrednim apotekama.

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Dim
« Reply #6 on: September 01, 2009, 11:34:25 PM »
Obecao sam uputstvo sa slikama pa evo :)

Kalijum nitrat (kno3) ili salitru sam kupio u poljo. apoteci mi&max na zelenom vencu, i mislim da je to jedina apoteka u centru koja ga prodaje. Cena za 2kg je 510 din. Ne reklamiram, ovo je samo precica jer sam se ja mucio i zvao mnoge apoteke da bih nasao.


U staru serpu naspete kno3 i secer u odnosu 1:1 ili 3:2, ja preferiram kno3 3:2 secer, cini mi se da daje najbolji dim. Nemojte da sipate preko 1/3 serpe!


Zatim dodate malo vode i mesate dok se secer ne istopi, kno3 se nece istopiti na sobnoj temperaturi. Ne preterujte sa vodom jer ce se proces znatno oduziti, sva ta voda treba da ispari.


Ringlu ukljucite na 2, stavite serpu i pustite da polako isparava voda uz povremeno mesanje. Nikako nemojte ovo raditi na plinskom sporetu, a pozeljno je sve raditi napolju za svaki slucaj. Smesa nije puno opasna ni ako se upali ali necete izbeci krecenje  lol
Cim se voda malo ugreje, kno3 ce se istopiti.


Posle 5-20 minuta, u zavisnosti od kolicine vode, dobicete ovako nesto. Smanjite na 1.5 i nastavite ali sada mora da se mesa bez prestanka!


Nastavite sa mesanjem sve dok ne dodjete do ove faze, kada smesa izgleda kao puter od kikirikija.


Sada dodajte jednu malu kasiku sode bikarbone. Smesa ce nabubriti. Soda bikarbona usporava reakciju, smesa bez nje je raketno gorivo i gori brzo. Moze da se koristi i prasak za pecivo.


Nastavite da mesate sve dok ne bude izgledalo ovako.


Uzmite par ulozaka od rolni toalet papira, napunite smesom do 1cm ispod vrha, zatim probodite do kraja flomasterom ili necim slicnim. Za oko 1h ce se ucvrsnuti.


Oblepite izolir trakom, ja vise volim ovu sto koriste u filmovima za kidnapovanje  oo)) Ostavite rupu na gornjoj, ili na obe strane bombe.
na kraju bomba izgleda ovako

Ako imate fitilj provucite kroz sredinu i ucvrstite vatom ili maramicom, ako ne moze da se pali i cigarom ili upaljacem, postoji i sistem povlacenja kao kod prave bombe ali o tome kasnije. Cim se upali bacajte i bez'te!


To je to nadam se da ce nekome pomoci, ipak je ovo savrsen nacin da se osvetite komsiji za ukradeni kvadrat travnjaka ili pokazete da ste baja dok igrate paintball.

Za kraj snimak, cisto da vidite koliko dimi malecno parce smese!
Evo kako izgleda, a priznacete da vecinu podseca na ono sto cesto vidjamo po parkovima..  :sljus


evo i snimka



p.s. Slike su ispod objasnjenja, da se neko ne zbuni..
Postoji i mogucnost da se dim oboji, dodavanjem jedne velike kasike organske boje u prahu (najbolje narandzaste, plave ili zelene) odmah posle sode bikarbone.
« Last Edit: September 01, 2009, 11:46:54 PM by n3mke »

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Dim
« Reply #7 on: September 04, 2009, 07:20:50 PM »
I parce gume dimi kad je zapalis. Mozda zvuci glupo, ali nije svaki dim "dim":)
Ovo nije ni blizu gustom i obojenom dimu iz pravih dimnih bombi...
Donese ti neko iz vojske dimne bombe, izvadis prasak iz kesice i oblikujes prema svojim potrebama. Pri tome pazis da ne ofarbas ruke jer ih neces oprati sledecih 7 dana. Sve ostalo, mislim na igranje sa kalijum nitratom je smesno u poredjenju sa pravim dimom. Pogotovo sto nema sanse da ga obojis bilo kakvom organskom bojom. Ja bar jos nisam video da je iko stvarno uspeo da oboji dim bilo kakvom bojom a da je u pitanju smesa sa kalijum nitratom...

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Dim
« Reply #8 on: September 04, 2009, 08:51:28 PM »
Evo jos jednog recepta!


Da budem iskren cak mi se cini da radi malo bolje od ovog gde se iskuvava voda :)
Viper ako nisi video kno3 dimnu bombu molim te da ne komentarises, a totalno je netacno da se ne moze obojiti dim. Kao sto rekoh boji se organskom bojom a to se vidi i iz klipa.

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Dim
« Reply #9 on: September 05, 2009, 05:24:44 PM »
Ovo nije dim iz "secernih" bombi, kao prvo. Ti recepti na youtube uopste ne moraju da budu tacni...

Kao drugo, itekako sam upoznat sa KNO3 i sta sve moze jer motore pravim bas sa secernim gorivom. Doduse sa sorbitolom, ali to mu dodje skoro isto...

Napravi ti ovu obojenu bombu, ali sa KNO3, secerom i organskom bojom pa se javi.

Pozdrav

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Dim
« Reply #10 on: September 05, 2009, 09:28:53 PM »
Nazalost organska boja u prahu ne moze da se nabavi kod nas, a i inace je retka. Ako uspem da pazarim napravicu!

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Dim
« Reply #11 on: September 06, 2009, 05:06:35 PM »
Kako znas onda da je recept ispravan?

I sta je po tebi to "organska boja"?

Postoji mnogo klipova i recepta na youtube od kvazi pirotehnicara koji nisu uopste tacni. Pazi da ne ostanes bez ociju...

Pozdrav

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Dim
« Reply #12 on: September 06, 2009, 06:39:17 PM »
Kako znas da ce da padne mrak veceras oko 8?
Tako je kako je, kad se organska boja u prahu (organic dye powder) zagreva dobija se dim u boji, a smesa daje odlicnu temperaturu za to. Dakle nema sta da ne valja. Mislim da mozemo ovako u nedogled tako da necu vise komentarisati dok ne snimim kako smesa gori, a molim te nemoj ni ti bez cvrstih cinjenica, kao npr snimaka...

pozdrav
« Last Edit: September 06, 2009, 06:43:39 PM by n3mke »

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Dim
« Reply #13 on: September 06, 2009, 07:39:31 PM »
Vrlo strucan odgovor:)
"Organska boja" ne ispusta boju, tj. dim u boji zagrevanjem i zato jednostavno recept ne valja...Pogotovo zbog visoke temperature.
 Pre svega pricam ti iz iskustva, ako ne drugo...

Kako je organska boja retka, to ce biti jedan redak klip,bas kao i dim:)

Tvoje oci, tvoje ruke pa stavljaj na ringlu sta hoces...

Offline Mustang865

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
Re: Dim
« Reply #14 on: September 07, 2009, 12:29:37 AM »
Upravu je Viper...svi ti klipovi sa youtube su ne tacni...znam iz licnog iskusva...Dimne bombe i raketice od kalijum nitrata i secera pravim 2 god i vrlo dobro sam upoznat sa ovim smesama.....I nemojte da kacite ta sranja na avioncice jer su veoma nepredvidiva..moze svaki sekund da ekspodira.