Author Topic: Home made by Goran N - Katana S30  (Read 39005 times)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Home made by Goran N - Katana S30
« on: June 14, 2009, 07:03:36 PM »
Da predstavim model koji sam zavrsio pre par dana. Gradnja se malo oduzila ali sta je tu je. Evo par slika

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Home made by Goran N - Katana S30
« Reply #1 on: June 14, 2009, 07:44:56 PM »
Da kazem nesto vise o modelu...

      Raspon i duzina su po 123 cm
      Tezina spremnog za let je nesto malo preko 1kg
      Motor je Turnigy SK 3548 900kv
      Elisa APC 14x7
 
      Sa ovim set up -om ima negde oko 518 W i oko 2.5 kg potiska. Sto je i vise nego dovoljno. Model sam namenio za akro i 3D letenje. Kako jos uvek nisam vican u letenju, pre ce posluziti za obuku za iste nego za neko pravo divljanje. Pa sam s toga morao da ga tako i pripremim za padove i lomove, kojih ce naravno biti u velikom broju. Sama ideja o ovom modelu se vuce jos odavno, a tek sada sam uspeo da je realizujem. Kako je model namenjen pre svega za obuku, morao je da zadovolji odredjene kriterijume. Pre svega je morao da bude perfektan u vazduhu. Sto laksi, sa snaznim motorom, i sto sporijim letom. Da bude lak i jeftin za popravke kojih ce sigurno biti mnogo. Pa zbog ovoga gore navedenog kupovina nekog ARF modela nije dolazila u obzir. Odlucio sam se za samogradnju i krenuo da trazim planove. Naisao sam na par planova na netu, koji naravno nisu zadovoljili moje kriterijume, pa sam krenuo u samoprojektovanje. Da to tako nazovem. Crtanje je potrajalo neko vreme naravno,a usput sam i razmisljao o materijalima koji bi bili najpogodniji. Tako sam dosao na ideju da napravim model od onoga sto mogu da nadjem u svom gradu. Kako bi mi bio stalno dostupan i kako ne bih cekao ili gomilao materijal za popravke. Aviosper je odmah otpao, jer jedino mogu da ga narucim iz BG-a po ne tako zavidnoj ceni. A za ovaj model je trebalo poprilicno. Sper od koga je radjen je napravljen od camovog furnira. Bio sam prilicno sumnjicav za ovo, ali kada sam video kako izgleda odusevio sam se. Neverovatna cvrstina za, sa sigurnoscu mogu da tvrdim, bar 20-30% manjom tezinom od klasicnog aviospera. Jedino sam balzu narucio iz CZVM. Presvucen je folijom koju koriste taksisti za automobile. To je jedino sto mi nije bas po volji. Ta folija je pre svega malo teza nego sto bih ja hteo za svoj model, a i nekao mi je sva bzvze...nema tu cvrstinu kao Orakover. Mada, kada se uporede cene jednog i drugog, ova folija je bar za ovako eksperimentalne stvari zakon. Model je vec imao par letova. Kojima sam prezadovoljan. Leti nestvarno sporo. Sto me je veoma obradovalo. Kolega Aco, koji je leteo model jer ja nisam smeo i kome se ovom prilikom jos jednom zahvaljujem, kaze da je veoma poslusan na komande. Tokom leta je veoma siguran u vazduhu. Trimovanje nije bilo ni potrebno. Bice jos slika, a kasnije mozda i neki video. POZ

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Home made by Goran N - Katana S30
« Reply #2 on: June 14, 2009, 10:00:26 PM »
 :)aplauz :)aplauz

Svaka cast Gorane, na uspelom Projektu  (res)

Izgleda lepse od kupljenog  :mhm
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Home made by Goran N - Katana S30
« Reply #3 on: June 14, 2009, 10:30:23 PM »
Hvala Yu-man. Mada mene izgled u pocetku u opste nije interesovao. Hteo sam da ga ostavim da bude onako beo. Al mi bilo dosadno. I malo po malo...i nije ispalo lose na kraju. Meni je najbitnije to da leti kao sto sam i zamisljao. Da sam uspeo da ga napravim tako da se slaze kao "slagalica". Tako da sada ako ga polupam citavog, za komplet nov model mi treba 7-8 popodneva. Mozda i manje. Spremicu par kompleta unapred pre nego sto ga poletim  lol

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Home made by Goran N - Katana S30
« Reply #4 on: June 14, 2009, 11:59:28 PM »
Evo jos neka slicica u fazi gradnje

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Home made by Goran N - Katana S30
« Reply #5 on: June 15, 2009, 12:12:03 AM »
Svaka cast lep je model.
imas li planove za njega? :)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Home made by Goran N - Katana S30
« Reply #6 on: June 15, 2009, 12:36:41 AM »
Planove, ako mislis isplotovane to vise nemam. Isekao sam ih tokom izrade. A crteze imam u Cad-u. Sa tim sto bi mi trebalo poodosta vremena da ih sredim da bi mogao neko drugi da se snadje

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Home made by Goran N - Katana S30
« Reply #7 on: June 15, 2009, 07:00:46 PM »
mislio sam na crteze pusti ih na mail ako nije problem samo da pogledam nemam veze kakvi su :)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Home made by Goran N - Katana S30
« Reply #8 on: June 18, 2009, 11:58:37 AM »
Planove sam vam poslao.A slike ne znam gde su. Cim ih iskopam, saljem. Poz

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Home made by Goran N - Katana S30
« Reply #9 on: June 19, 2010, 09:40:30 PM »
Evo par slika ovog modela o kome nista nisam pisao od kako je zavrsen...a bas se naleteo. Ima i par *oziljaka* zbog kojih uskoro dobija naslednika. Ali o tom nekom drugom prilikom.
Aparat je bio kod sestre tako da...imajte razumevanja. :big smile














Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Home made by Goran N - Katana S30
« Reply #10 on: June 19, 2010, 10:19:22 PM »
Auuu, mnogo mi se svidja. Da ne znam da si ga radio rekao bih da je ARF model ovako sa slika.
Jesi li sam izlivao kapotaz i kabinu?

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Home made by Goran N - Katana S30
« Reply #11 on: June 19, 2010, 10:30:05 PM »
Za ovaj model ne. Kabina je od plasticne flase. Malo oblikovana naravno. A kapotaz je od tvrdo presovanog stiropora debljine 1cm. U pocetku napravljen cisto da vidim kako bi trebao kapotaz da izgleda. Medjutim, ispalo je sasvim zadovoljavajuce tako da nisam imao potrebe da ga izlijem

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Home made by Goran N - Katana S30
« Reply #12 on: June 21, 2010, 12:36:42 PM »
Za model 5*   (pijemo). Želim ti što više lepih sati provedenih u vazduhu sa modelom  (<--)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Home made by Goran N - Katana S30
« Reply #13 on: July 17, 2010, 02:18:59 PM »
Kao sto sam i napomenuo, naslednik je na putu... Posto je ovaj prethodni bio i vise nego uspesan, sa obzirom na to da sam ga sam gotovo od nule osmislio, nacrtao i napravio, ovaj novi i nije bilo tesko odraditi. Napravio sam par izmena, naravno, da bi bio sto laksi, ali nisam preterivao. Iako vecina misli da je svaki gram manje na 3d modelu veliki plus, meni to nekako ne odgovara. Volim kada imam malo inertniji model, a i nije mi bas prijatno kada se na modelu oseti gotovo svaki udar vetra. Po mom misljenju, tezina od oko 1100g, koliko ce imati moj model sa odgovarajucim setup-om, je neki optimum za ovaj raspon. Cak i donja granica, jer modeli ovog raspona obicno teze oko 1300g. Najveca razlika izmedju ova dva modela je u profilu krila. Na ovom sam koristio klasican simetrican profil, dok je na prethodnom bio, isto simetrican, ali *constant chord wing*. Pogodan vise za F3A nego 3d. To mi je odgovaralo iz razloga sto sam hteo da se malo naviknem na model, a sa tim krilima leti neverovatno stabilno. Kao po sinama. Sletanje je bilo prava igrarija, samo smanjim gas, usmenrim model ka pisti i slece sam. Moja ideja je bila da napravim 3-4 modela odmah posle njega sa ovim klasicnim profillom, jer sam mislio da cu ih mnogo vise lupati, medjutim...model mi nije pao ni jednom, mojom greskom. 2-3 puta sam imao manje havarije zbog stanice, ali od kada sam presao na 2.4 sve je po kontrolom. Zbog toga, sledeci radim tek gotovo godinu dana kasnije. Da ne duzim. Evo nekoliko slicica:



Ovo je prednji deo aviona, izradjen gotovo u celosti od spera. Sa strane je sper koji sam pravio za prethodni model kod jednog prijatelja. Pravljen od camovog furnira debljine 0.6mm. Iz cetiri sloja. Ovaj sper mi se jako dopao zbog velike cvrstine i veoma male tezine. Nazalost, ovog furnira vise nije imao pa sam za ostale delove koristio aviosper iz CVM-a. Debljine 2.5mm iz 6 slojeva. Moram da napomenem, veoma dobrog kvaliteta. Medjutim, i dosta tezi od ovog koji sam pravio. Ali mi to nije preterano smetalo. Sve sam malo stanjio tako da su sada tezine priblizne.



Zadnji deo je odradjen od balze debljine 3mm. Plank balza 1mm. Donja ivica modela su letvice od balze dimenzija 4x6 mm. Ne vide se na slikama, ali su i one tu od pre neki dan



Kostur trupa, fotografisan nekoliko minuta posle lepljenja vodjice bajoneta. Kroz nju ide karbonska cev precnika 10mm i zalazi u svako krilo po 30 cm



Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Home made by Goran N - Katana S30
« Reply #14 on: July 17, 2010, 02:21:31 PM »




Kabina sa pripremljenim plankom, balza 1mm. Dok su letvice od balze 4x4m. Profilisane rasponke su od balze 4mm. Na prednjoj su izbusene rupe za drvene klincice kojim ce se kabina pricvrscavati za firewall



Nosac motora sam *skinuo* od PA, nisam mogao bolji da osmislim, a i da jesam verovatno bi licio na ovaj. Po meni idealno resen. Postavljen samo da se vidi kako izgleda, bice ulepljen na samom kraju



Veza izmedju trupa i krila je plasticni M4 sraf sa metalnom maticom. Bio sam jako skeptican u vezi ovoga, jer metal i plastika nikako ne idu zajedno. Ali kada sam posle viseminutnog odvijanja i zavijanja video se sraf ne menja nisam se vise dvoumio. Izgleda da je odradjen od neke jako kvalitetne plastike



Umesto drvenog klincica sam i pozadi postavio isti srafcic