Author Topic: Multiplex MiniMag (1010 mm) Pomoc  (Read 3606 times)

Offline Lazar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Multiplex MiniMag (1010 mm) Pomoc
« on: June 24, 2009, 12:19:18 PM »
Evo skoro sam resen koji model da uzmem za pocetak ( mada postoji jos malo dvoumljenja)...  Uzeo bih Multiplex MiniMag (1010 mm) a mozda i
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6331#  sta mislite? Mnogi su mi rekli da bi izmenili neke komponente minimaga (motor, elisa i sta vec..) pa bih zeleo samo da pitam koje drugacije komponente bi mu stavili? da znam da narucim..

 A ako bi uzimao ovaj drugi.. Da li bi na njemu nesto menjali? i sta?

 ;D

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Multiplex MiniMag (1010 mm) Pomoc
« Reply #1 on: June 24, 2009, 03:59:58 PM »
Odgovoricu ti s obzirom da sam leteo cessnu sa UH.
Kod nje je problem sto je dosta brza za nekog ko nije nikada leteo, mada znam nekoliko ljudi koji naucili da lete na njoj.
Dobro je to sto sve odmah dolazi u kompletu i nema puno rada, ali sta je modelarstvo bez modeliranja zar ne?!
Ja bih ipak uzeo minimag zato sto ga pravi Multiplex , a kod njega nema greske. Za ostatak opreme rado cemo ti pomoci svi sa foruma.
Vjerovatno si ovo vec pogledao :
http://rcfly4um.org/index.php?topic=1128.0
http://rcfly4um.org/index.php?topic=1157.0

Mozda bi brainstorm mogao da podjeli svoje iskustvo ovim modelom?

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Multiplex MiniMag (1010 mm) Pomoc
« Reply #2 on: June 24, 2009, 05:46:16 PM »
Da, vrlo rado.

Dakle, ja sam počeo sa ovim hobijem od apsolutne nule. Nikakva ranija iskustva nisam imao. Dok sam prikupljao delove i sastavljao model vežbao sam dosta na simulatoru i mislim da je to prava stvar! Nakon par desetina letova sa Minimagom, mogu reći da su mi utisci o modelu donekle pomešani.
Ugradio potpuno drugačiji setup od onog koji je u RTF varijanti i čini mi se da to dosta menja priču za početnika. Za koji dan ću postovati detaljniji tekst o Minimagu i delovima.

Uglavnom, u mojoj varijanti Minimag je poprilično brz i agilan za trenažer, bar onako kako sam ja razumeo trenažne modele. Leteo sam ga od jakih vetrova kada je kobasica skoro ravna pa do dana kada nije bilo vetra uopšte. Kada je dan bez vetra, Minimag je apsolutno uživanje za letenje. Izvodi osnovne akrobacije poslušno i precizno. Sletanje može da bude sporo ili brzo već kako hoćete da vežbate. Zahvalan je za transport, krila se lako skidaju i montiraju i ne smeta mu da zakačite repom dovratak i slično.

Kada ima vetra, model skače po nebu kao čigra i potrebno je dosta 'rada' na palicama za pravilne školske krugove i ravan let. Mislim da je ovo sa jedne strane dobro, pošto se tako početnik uči iz prve ruke kako da reaguje na nagle pokrete modela u letu. Sa druge strane pošto su na Čeneju dani većinom sa nekim vetrom, tada je letenje pomalo je stresno a pokušaji akrobacija završe sa neobičnim 'rezultatima' :-) 

Još jedna stvar koja mi se nije dopala je što kada je model u zaokretu i kada pustim palicu sam se ispravi u horizontalan let. To je verovanto odlika i zahtev za trenažere, ali meni lično ide na živce.

Da skratim, prednosti:
- trivijalno sastavljanje, jak model, žilav materijal, u slučaju padova najčešće nisu potrebne nikakve popravke, a kada jesu vrlo se lako izvode. Može da leti sporo ili brzo, da poleće iz ruke, sa zemlje ili sa vode (ako dodate plovke), veliki upravljačke površine i veliki otkloni. Dozvoljava vežbanje osnovnih figura kada nema vetra.

Mane:
- lak i vrlo osetljiv na vetar, auto-ispravljanje u zaokretu.

Zaključak, toplo preporučujem kao prvi model. Naučićete mnogo više od poletanja, sletanja i školskih krugova.