Author Topic: cessna 195  (Read 9500 times)

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
cessna 195
« on: June 25, 2009, 12:56:39 PM »
 ;namig
Naravno da se fotografije ne kriju, ali je namera bila u pocetku da iste budu objavljene na forumu po zavrsetku svih radova na ovom modelu.
Sama gradja je pocela jos prosle godine nabavkom planova od doticne firme iz Amerike. Kad su planovi naruceni to im je bio najnoviji plan u ponudi i mi smoo verovatno medju prvim naruciocima istog jer je uz njega doslo i obavestenje u kojem nas upozoravaju na to i na moguce greske na planu. Takodje su nas ljubazno zamolili da iste greske njima i prijavimo kako bi ih ispravili u buducnosti.
Naravno da ih je i bilo ali nista dramaticno, manje neslaganje u konstrukciji trupa naspram napadne ivice krila. Ovo je otklonjeno i doterano na dimenzije koje i treba da budu.
Materijal je narucen iz Austrije i paket je sadrzao ukupno 140 komada kajseva balze raznih debljina. konstrukcija celog modela je naravno drvena i plankirana balzom 3mm (krila i trup) a horizontalni i vertikalni stabilizator sa 1,5mm balzom.
Kapotaz i solje na tockovima su odlivene od epoksidne smole i staklene tkanine za koje su uradjeni kalupi po istoj metodi koja je vec objasnjena u predstavljanju modela Extra 300 , pa da se ne ponavlja..
Motor je po planu zenoah 26ccm i takav je i kupljen, ako se isti pokaze slab postoji i alternativa boksera od 48ccm. S obzirom da je model ogromne povrsine krila i noseceg profila najverovatnije da ce alternativa i ostati na Pitts-u sa kojim on trenutno leti. Kada se pogleda njegova velicina tezina je nesrazmerno mala pa tako ceo trup plankiran ima samo 1600g.
Ideja za izradu ovog modela se javila kada smo shvatili da nam pored gomile akrobatskih modela od cijeg se letenja covek preznojava ,nedostaje jedan lep atraktivan i velik model koji ce biti za opustajuce letenj i "peglanje" neba. Prva ideja je bila cessna 182 ali po izlazenju ovih planova u prodaju odluka je momentalno promenjena. Sto zbog toga jer vec posedujemo jednu 182 sto zbog toga sto je to najpravljeniji model , a 195 jos nije leteo na ovim prostorima.
Model ce biti po sadasnjoj odluci presvucen monokotom , mada postoji opcija i farbanja , ali o tom potom. Kolor sema je definitivna i bice identicna kao i ona na slici koja sledi kasnije. E sad dosta pisanija slede slike iz gradnje....

Pozdrav od licider i uzvarb
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: cessna 195
« Reply #1 on: June 25, 2009, 01:01:44 PM »
Odusevljen sam ovim modelom i saznanjem da se neko prihvatio takvog posla! Jedva cekam da ga vidim gotovog! :)aplauz
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: cessna 195
« Reply #2 on: June 25, 2009, 01:37:36 PM »

ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: cessna 195
« Reply #3 on: June 25, 2009, 01:58:14 PM »

Detalj plana na kojem se vide tehnicki podatci modela


Na slici je izrada krila, konstruktivnog naravno plankiranog balzom 3 mm celom povrsinom


Krilo na kojem se vidi specifican flaps za ovaj avion


Na ovoj slici je prikazano krilo sa obe strane, plankiranje se zavrsava po izradi mehanizama flapsa i elerona.


Detalj flapsa


Izrada trupa


Trup


Jos malo slika trupa


Kapotaz


trup i dalje


Trup nakon plankiranja balzom od 3mm


Neplankiran vertikalac


Probno sklapanje radi procene sta i kako dalje


Slika unutrasnjosti plankiranog trupa


Gotov horizontalni stabilizator


Naravno tu je i vertikalac, jos uvek samo grubo obradjen


Izgled kapotaza i solja za tockove izradjenih od epotsi smple i staklene tkanine.


Ceo model skolopljen pored Licidera (Sava Uzvar)


I naravno prava cessna 195 po kojoj ce biti i uradjen ovaj model.

Eto zasad to a naravno kako progres bude napredovao tako ce i nove slike da budu postavljene.


Puno pozdrava iz Sr. Mitovice od Baneta I Save.
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: cessna 195
« Reply #4 on: June 25, 2009, 02:07:10 PM »
Uopste mi nije jasno zbog cega su slike ovako male...Upload-ovane su velike....
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: cessna 195
« Reply #5 on: June 25, 2009, 02:32:12 PM »
Pozdrav uzvarb,

po ovome sto je napisano i sto se vidi na slicicama deluje kao jaaaako ozbiljan model. Sve pohvale za poduhvat u koji ste se upustili. Jedva cekam da vidim vece slike i nacin gradnje. Jos jednom svaka cast!!!
 (res)

Uopste mi nije jasno zbog cega su slike ovako male...Upload-ovane su velike....


mali off:

E sada sto se fotografija tice, najbolje je da prilikom uploada odaberes zeljenu velicinu resize-a ( npr. 800x600px ) i kada uploadujes koristis opciju za direktan link ili po meni najbolju, Hotlink for forums (1).
Npr.




Mada imageshack mi nije preterano blizak sa opcijama za razliku od photobucketa. Dakle ako te ne mrzi napravi nalog na www.photobucket.com i i neces imati ovih problema u buduce.
 ;namig
Nikola | rcfly.in.rs


Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: cessna 195
« Reply #6 on: June 25, 2009, 03:27:32 PM »









































E sad ce biti ok, bar bi trebalo.
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: cessna 195
« Reply #7 on: June 25, 2009, 10:25:30 PM »
Priznajem da sam odusevljen i nudim pomoc ako bude potrebna strugarska ili glodacka izrad nekog detalja ili sta drugo.
Cestitam  :)aplauz  (work)
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: cessna 195
« Reply #8 on: June 26, 2009, 12:16:26 AM »
Super izgleda, nego sam je izgleda uzaludno post-ovao onaj link.
Gde su vrata, i oni ostali unutrasnji detalji.
Momci bez zabusavanja.  oo))

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: cessna 195
« Reply #9 on: June 26, 2009, 08:41:18 AM »
 (thumb)Veoma se zahvaljujemo postovanim kolegama modelarima na podrsci u izradi ovog modela, hvala Giletu , a i Mishi koji nas je "naterao" da najozbiljnije razmislimo o unutrasnjosti modela o kojoj iskreno receno nismo imali gotovo nikakvih podataka jer u planovima tog modela nema ni jedne crtice o unutrasnjoj opremi, a priznacete da je avion prava retkost da bih video njegovo opremu.Sada je to lakse, ali kakva je situacija kod nas i nasem modelarstvu, tesko da cemo dostici onog Amera sa posta.Nije u pitanju komplikovanost posla(to je mis posao) nego nedostupnost materijala kao i specificnih delova koji do kraja mogu da kostaju vise od pola modela.Koliko je to opravdano u nasim uslovima tema je za razmisljanje.U svakom slucaju trudicemo se da model bude sto vernije uradjen.Ukoliko naidjemo tokom rada na probleme koje sami nemozemo da resimo, bicemo slobodni da se obratimo kolegama za pomoc.
Sava(otac) Bane(sin)
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: cessna 195
« Reply #10 on: June 26, 2009, 01:15:13 PM »
Savo i Bane super vam je projekat...

Samo napred, uzivao sam gledajuci slike. Ako traba nesto oko nalepnica i dekoracije tu sam...

Pozdrav

Mirce

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: cessna 195
« Reply #11 on: June 26, 2009, 05:33:47 PM »
Hvala svima na predlozima i ponudjenoj pomoci, ako nam nesto zatreba necemo se ustrucavati da zatrazimo pomoc. Naravno ako i mi na bilo koji nacin mozemo pomoci nekome tu smo. Ja sam od samog starta bio za izradu vrata, ali njihova izrada automatski povlaci i izradu unutrasnjosti. E a to je bilo malo problematicno. Sad uz pomoc onih slika sve se menja. Vrata ce biti otvorena najverovatnije.
E sad ova cesna ima far u krilu koji radi na istom principu kao i far na Mircetovom thunderboltu. Mirce ono sto me zanima da li si ga pravio i od cega, da nam das ideju, ili je neka kit forma fara. Mehanizam je jednostavan, a ogledalo podseca na halogenu lampu.... da li sam na dobrom putu razmisljanja?
Pozdrav svima Sava i Bane. 
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: cessna 195
« Reply #12 on: October 09, 2009, 01:22:00 AM »
Sta je sa Cesnom? napreduje li?

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: cessna 195
« Reply #13 on: October 11, 2009, 07:59:26 PM »
Pozdrav Misha
Drago mi je da Cesnna nije pala u zaborav, radim detalje koji nose mnogo vremena,poslednje sam radio farove koji izlaze iz krila i na originalu osvetljavaju pistu.Dosta dobro je ispalo pa kada budem uradio vise detalja okacicu na forum.Inace sam malo stao sa Cessnom jer radim Piper Cub po Carl Goldberg planovima.Raspon 205 cm.Mislim da cu ga ovih dana zavrsiti  (work) pa nastavljam sa Cessnom.
Pozdrav
ex pseudonijum: licider

Offline mišo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Re: cessna 195
« Reply #14 on: October 11, 2009, 11:32:03 PM »
Pozdrav!

Svaka Vam čast za ovaj avion i za dorniera - stvarno  :)aplauz

Mišo