Author Topic: prvi letovi  (Read 20433 times)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: prvi letovi
« Reply #15 on: April 18, 2008, 01:20:40 PM »
Cestitke na uspjesnom lasiranju,video je odlican.Nadam se da ce biti jos slicica nekih detalja na helikopteru naravno uz Vase  komentare,jer nekako ovo je bas osjetljivijaa oblast u aero modelarstvu,pa zasluzuje veliku paznju,naravno koga interesuje  i ova oblast.Pozdrav i sretno.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Zdravko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 47
Re: prvi letovi
« Reply #16 on: April 20, 2008, 11:02:13 PM »
Pozdrav svima na ovom forumu.
Tu sam vec neko vreme, ali se nisam logovao od kako je ugasen stari forum.

Drago mi je da ima sve vise helikoptera kod nas i da ce nas biti sve vise.
Vidim da ovde ima ozbiljnih masina, ja (nazalost) imam Walkeru 22E, ali leti!
Sto je Saler rekao "eto vidis, moze da leti, ali to je Walkera" kada ju je on prvi probao.
Danas sam posle duze pauze i podesavanja i ja prvi put poleteo i bilo je odlicno, kako sam se nadao.
S' obzirom na moje malo iskustvo i to samo na simulatoru sa joystickom, zadovoljan sam sa ovih par
sekundi letenja i ne razbijanja helikoptera.
Videcu da postavim i snimak na Youtube uskoro.


Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: prvi letovi
« Reply #17 on: April 21, 2008, 10:07:48 PM »
trebali bi se prebrojati, i da se vidimo svi skupa na nekom mestu
ja letim JR model helija na nitro JR-ventura poceo sam ove godine da letim ,Sale i Zoli su mi dosta pomogli oko pocetaka svojim sugestijama i podrskom,te im se i ovim putem zahvaljujem.
Bilo bi dobro da se nadjemo na nekoj livadi i da se kao prava grupa helijasha fotografishemo i okacimo slike na sajt
                           
                                     pozdrav svima Nesa ;D

Offline Zdravko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 47
Re: prvi letovi
« Reply #18 on: April 22, 2008, 09:15:40 AM »
Zaista bi se mogli okupiti, konacno je otoplilo.

 @JRlotpi Odakle si?

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: prvi letovi
« Reply #19 on: April 22, 2008, 07:25:07 PM »
Odlicna ideja!
Ako ne pre onda bi morali da se skupimo u Vrscu u maju pa jos da bude lepo vreme pa da uzivamo!

Drago mi je sto se ovaj deo foruma polako budi a to je znak da nas ima sve vise i vise a to znaci vise helikoptera na letenjima sto razbija monotoniju!

Vidimo se
Ivan Djeorgievski
NBGD
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: prvi letovi
« Reply #20 on: April 22, 2008, 08:20:41 PM »
... razbija monotoniju!

Samo da ne "razbija" i modele  :D!

Ej "helikopterasi", da je Svevisnji mislio da je tako bolje ptice ne bi imale krila ...

Ma samo se salim, odnosno nemam hrabrosti da se i ja vinem u te vode. Samo vi skupljajte iskustvo a ja cu se jednog dana pridruziti  ;).

Pozdrav
Veljko

Offline Lazo

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: prvi letovi
« Reply #21 on: April 22, 2008, 10:22:09 PM »
Hoces hoces, znam te licno.
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: prvi letovi
« Reply #22 on: April 23, 2008, 10:35:13 PM »
Da se predstavim ja sam Nesa iz bgd-a Koshutnjak ,letim model na nitro (JR ventura PRO-helidivision)
u ovom svetu sam nov 0d nove godine se zanimam a od marta i letim heli ,ne letim 3d letenje. Drugar  Dejan imao je par pokusaja letenja ali mu lezaj u motoru razvali stublinu tako da on ceka nov motor za(hirobo shutle zzx+)
Ja uglavnom letim kod mene u kraju imam stadion par puta sam isao u M Ivancu.Ovo vreme je sad bas bez veze mogli bi da se vidimo na nekom mestu da se i upoznamo samo da vreme dozvoli.
Sigerno se pitate da li sam imao pomoc ili savete oko helija jesam to su momci:Sale i Zoli



pozdrav  svima Nesa   




Offline Zdravko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 47
Re: prvi letovi
« Reply #23 on: April 28, 2008, 06:56:49 PM »
Evo konacno i mog prvog leta. Moglo je i bolje, ali zadovoljan sam.
Nekoliko stvari je uticalo da to tako bude:

- visoka trava i kacenje repnog rotora
- blizina RTV predajnika (videlo se na servoima)
- 500m nadmorske visine sam malo vetra
- otezan kljnu sa oko 50g da se podesi CG
- nije trimovan heli
- Walkera je to i to 22E poznat po teskoj upravljivosti
- i najvaznije - moje neiskustvo

Mogao sam naci i bolje uslove za prvi let, ali bila je to odluka na brzinu.
Prvenstveno sam hteo da vidim da li ce heliju smetati nadmorska visina i jako RF polje.


Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: prvi letovi
« Reply #24 on: April 28, 2008, 07:35:22 PM »
Odlicno Zdravko!

Samo tako nastavi i bice sve bolje i bolje... Obzirom kako je bilo u pocetku ovo je stvarno odlicno pogotovo sto ti kazes da je to ipak samo Walkera22.

Sto se tice nadmorske visine od 500m tu nisi trebao da imas nikakve nedoumice i ne mozes da primetis nikakav drugaciji rad u odnosu na nizi teren.

Predajnik ti je verovatno i smetao obzirom da Walkerin i prijmnik, a i predajnik i nisu bog zna sta...

Pozdrav!

Sale

Offline Zdravko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 47
Re: prvi letovi
« Reply #25 on: April 28, 2008, 10:58:06 PM »
Hvala Sale.

Na nekom stranom forumu sam procitao da je neko imao problema da podigne heli na planini.
Ne znam koji model je bio, ali nije najjeftinija igracka. Kada je sisao u podnozje sve je bilo ok.
Naravno bila je veca visina od Fruske Gore; dosta preko 1000m.

Sto se tice smetnji. Na servoima se videlo povremeno malo podrhtavanje, ali samo u odredjenom
polozaju helija i stanice. Kada sam ga malo pomerio, sve se smirilo. Ne mogu da kazem da li je
to smetalo ili povremeni povetarac; svakako je bilo na minimalnom nivou tako da iskusnom pilotu
ne bi bio problem da leti normalno.

Iako Walkerinu elektroniku bije glas da nije bas najbolja, to i ja kazem, daleko od toga da ne valja.
U takvim slucajevima jacine RF polja i bliskosti radnih frekvencija i poneki kvalitetniji radio sistemi otkazu
ili ne rade kako treba. Svakako ne znam sta bi se desilo da je heli odleto malo dalje; mozda bi zavsrio u
nekom dvoristu u Sremu :o

Offline SaleR

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 289
Re: prvi letovi
« Reply #26 on: April 29, 2008, 08:43:18 AM »
Vidi sto se tice planine nas drugar Zoli iz Vrsca je leteo sa svojim T-rex-om na kopaniku na nadmorskoj visini oko 1500m ako ne i vise i na -7 stepeni i nije bilo nikakvih problema. E sad ukoliko je taj lik bio mnogo vise onda je mogao da ima problema zbog gustine vazduha...

Ma nasao bi ti njega u sremu ne sekiram se ja...

Sale

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: prvi letovi
« Reply #27 on: May 13, 2008, 12:24:13 AM »
Vi sto se dvoumite da uletite u ovu pricu cekate da mi pokupimo iskustva,ja sam do sada dao 50$ na iskustvo + porezi i transport mogli bi da se ucipite koju kintu ,kada mi je jedan letac rekao cekaj padaces nisam mu verovao jer sam bio siguran u svoje letacke sposobnosti pa sam opusteno leteo i pri jednom letu ja opusteno sletim naj normalnije na zadnji rotor bas cool i slomim elise zadnjeg rotora ,jesam popiz... ali boze moj cekanje elisa je isto zanimljivo

  znaci sta pravljenje stete ima isto svoju draz svi moramo da prodjemo kroz to valja se samo psihicki pripremiti za pad iz gluposti ili vec nesto slicnog i nastaviti dalje a ne odustati zato sto je steta mala ili velika ne treba gubiti zelju i ambiciju za letenjem helija ,nema veceg adrenalina nego kada poletis a on para vazduh

                             

click

  • Guest
Re: prvi letovi
« Reply #28 on: May 19, 2008, 11:17:53 PM »
@Zdravko:

Odlicno! Samo napred! Nije najbolji helikopter koji si izabrao za vezbanje, ali sta je tu je.

Savetovao bih ti da uradis dve stvari:

1. Uzmes simulator letenja (FMS) i spojis ga sa kompjuterom i provedes bar nedelju dana po 15 minuta sa nekim najnestabilnijim helikopterom tamo (isto se zove walkera!?).

2. Stavis helikopter na ravnu, cvrstu podlogu i tako vezbas. Trava je lepa i meka, ali se lako moze desiti da se prevrnes.


Takodje pazi na vibracije. Ako mozes bilo sta da uradis da smanjis vibracije to ucini - izbalansiraj krila, proveri da li je glavna osovina ravna (naruci jos dve nove), da li je onaj aluminijumski prsten na kome stoji glavni zupcanik ravan (naruci odmah jos jedan) i sve ostalo sto ti padne na pamet. I najmanje vibracije hoce da uticu na Walkerin 4-in-1 prijemnik - naorcito ziroskop (koji je kobajagi 'Head-Holding'). To sve cini da je rep nestabilan.

Pored toga na forumima oni koji su lepo vozili walkeru su to radili sa karbonskim rotorima. Karbonski rotori su efikasniji od plasticnih i pomazu motoru i baterijama. Takodje sa plasticnim rotorima - uvek se mozes osigurati ako uzmes malo selotepa i oblepis napadnu ivicu rotora (or vrha) i ceo koren rotora (ivice - naorcito zadnju ivicu kod korena!). Time mozes ustedeti dosta rotora. 

Ah, da i za kraj:

Nemoj izostaviti ovo obavezno stivo: http://www.dream-models.com/eco/flying-index.html

batica

  • Guest
Re: prvi letovi
« Reply #29 on: May 25, 2008, 10:17:37 PM »
Pozdarav svima sa foruma, eto i mene tj. Bane bg .Masina koju posedujem je esky
Belt cp, koja je stigla uz mnogo muke  ::) ::) ::).Nije neki model za pocetnika u smislu da je dosta zahtevan  :(.Prvi letovi su prosli sa blazim posledicama sve dok se nisam oslobodijo i onda TRAS!!! elise,pogonski zupcanik,osovine... .No delovi su stigli te je masina opet u vazduhu. Drugar je prodao 2 komada zuti i beli pa me zanima kod koga su!
Ako znate javnite .

pozdrav
« Last Edit: May 25, 2008, 11:49:11 PM by batica »