Author Topic: 3D generalno  (Read 17519 times)

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
3D generalno
« on: August 20, 2009, 10:14:39 AM »
Ovde bih se obratio za pomoć iskusnijim kolegama koji imaju 3D modele i znaju tako i da lete.

Pitanja se najviše odnose na podešavanje težišta modela i podešavanje stanice. Usavršavanje tehnike letenja nije predmet ove diskusije.

Težište:
Pitanje: Kako metodom pokušaja - grešaka ustanoviti kada je baterija dovoljno pomerena pozadi. Tj. kako odrediti kada se preteralo sa pozicijom težišta?
Naravno da je jasno da kada se baterija povuče previše pozadi model postaje previše nestabilan, ali i ta granica ne deluje da je previše oštra.
Da li je neko ustanovio metodu određivanja težišta?

Podešavanje stanice:

Na stanici DX7 mode2, postoje 2 generalna podešavanja. Akrobatski mod i helikopterski mod.

Ako model trebaš da držiš na 2m od zemlje veoma je bitno da se pozicija gasa "zakuca" na tačno određenu poziciju kako bi model lebdeo na tačno određenoj visini.
Međutim pošto na levoj palici je ujedno i vertikalac koji je veoma bitan za 3D i neprekidno se njime komanduje, neprekidnim "muvanjem" vertikalca neizbežno se pomera i "gas" i od lebdenja uglavnom nema ništa.
Naravno ako ne računamo u lebdenje nešto što se izvodi 5 ili 10 sekundi.

Mora da tu ima još neka caka koja treba izučiti ili barem tehnika izvođenja 3D na maloj visini.

U uputsvu za DX7 se pominje i 5 tačaka podešavanja "gasa" sa čime bi se veoma lepo dalo izvesti lebdenje ali ta opcija je dostupna samo u helikopterskom modu ali ne i u akro.
Da li 3D letenje se izvodi sa "helikopterskim" podešavanjima ili sam ja u celoj priči "neobavešten" ili sam ispustio nešto?  :)

Tema je veoma interesantna i bilo bi lepo kada bi iskusnije kolege podelile deo svojih znanja na ovu temu.

Ovo su samo početna pitanja, možda bi bilo interesantno otvoriti čak i temu "Škola 3D letenje i podešavanja" ali za početak će i ova tema biti dovoljna.

Pozdrav Goran

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: 3D generalno
« Reply #1 on: August 20, 2009, 10:26:39 AM »
Glavna fora je u dobro odredjenom tezistu i velikim otklonima komandnih povrsina. To sa gasom mislim da ne moze da se izvede jer mali uticaj vetra ( neceg slicnog ) ce poremetiti hovering pa ce ti u tom momentu zatrebati gasa, bolje je sve to raditi manuelno bez ikakvih mikseva...

poz
Nikola | rcfly.in.rs


Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: 3D generalno
« Reply #2 on: August 20, 2009, 12:43:13 PM »
Kako sam naziv teme kaze 3D generalno glavna stvar je vezba vezba i vezba pa po meni cak i sa ne toliko podesenim modelom jer se onda vise rves sa palicama pa se proces ucenja ubrzava ali generalno potrebno je vreme da sve udje u prste. Nema 3D letanja ako niste navikli da upravljate svim komandnim povrsinama + gas ako to niste navikli ni ne pocinjite dok svoje "obicno" letenje ne obogatite svim ovim stavkama pa tek onda ulazak u 3D.
Naravno nema 3D letenja bez 3D modela odnosno modela koji je osposobljen za to, sto se podesavanja tice procitao sam komentar jednog majstora 3D-a koji kaze da je model podesen za 3D (u smislu tezista) da kada ga okrenete na ledja u horizontalnom letu i da je pritom horizontalac u nuli i pustena palica on mora blago da ponire. Naravno za ozbiljno letenje neophodna su i druga centriranja i podesavanja, sto se stanice tice podesi se da sve komandne povrsine idu do pa i preko 45 stepeni (u zavisnosti kako model reaguje na te otklone) i naravno leti se bez dual rate-a a eksponencija se podesava po zelji stim da sam ja iz iskustva ustanovio da mi odgovara da prakticno na vertikalcu (koji je uzasno bitan za 3D letenje) i nemam eksponenciju jer je jako bitan da je jako zivahan a horizontalac i moze malo a eleroni vec po zelji.
Sve u svemu vracamo se na vreme provedeno u treningu jer s vremenom sve polako leze u prste a pravi 3D "pilot" ces postati onda kada vise uopste ne moras da razmisljas o sledecem polozaju palica vec sve jednostavno tece jer "osecas" model. Isto vazi i za rad sa gasom koji pre svega mora da bude takav da u trenutku reaguje kako u + tako i u -.

Jos jedna svar je bitna a to je da se 3D znanje u principu lako prenosi na drugoga (naravno ako taj drugi uopste zeli da poslusa onoga kome to ide) i da se najbolje uci uz nekoga ko vec leti 3D i naravno uz simulator (uzeti sto zivahniji model).


Toliko za sada pa ako neko ima neka pitanja neka pita pa ce mo odgovarati svi koji su bar malo usli u 3D.

Ivan
« Last Edit: August 20, 2009, 12:45:59 PM by GLIDER »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: 3D generalno
« Reply #3 on: August 20, 2009, 10:04:58 PM »
Hvala za početne odgovore.

Kada po osećaju je baterija dovoljno pozadi?
Da li kada model sa nulom na horizontalcu planira jednako i na leđima i kada nije, ili kao što rekoh tu ima druga caka?
Ili kada model postane toliko nestabilan u letu da se pitaš "da li ja vozim model ili on voza mene"?  :)

Ako sam shvatio niko nije probao helikopterski mod na akro modelu. Tamo bi bilo moguće namestiti gas mnogo lakše. U 5 tačaka.
Recimo:
Tačka 1. Čim pomeriš palicu 30% gasa.
Tačka 3. Veoma široka, za hod palice 15-20 stepeni nema promene gasa. Mogla bi da se utrimuje na lebdenje (hovering)
Tačka 2 i 4, 5% manje i više od lebdenja (kada baterija počne da slabi.
Tačka 5. Pun gas.
Meni je ovako delovalo logično, ali ponavljam na DX7 ovaj mod može da se uključi samo na helikopteru ali ne i na avionu.

Do sada nisam nikada pomerio bateriju u položaj da (kao što sam video kod nekih da to izvode) se napravi luping "u mestu" tj da se prelomi preko pola trupa.
Uvek je luping bio sa brzinom.

E sada da li nije bilo hrabrosti da se:
1. model dovoljno uspori
2. Ili nije bilo dovoljno otklona na komandama
3. Ili baterija (tj težište) nije bila na pravom mestu
4. Ili sve to zajedno.
Pitanje je na koje trenutno nemam odgovor.

Pozdrav Goran

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: 3D generalno
« Reply #4 on: August 20, 2009, 10:17:26 PM »
Hvala za početne odgovore.

Kada po osećaju je baterija dovoljno pozadi?
Da li kada model sa nulom na horizontalcu planira jednako i na leđima i kada nije, ili kao što rekoh tu ima druga caka?
Ili kada model postane toliko nestabilan u letu da se pitaš "da li ja vozim model ili on voza mene"?  :)

Pozdrav Goran


Ja nisam siguran da ste procitali odgovor na vase pitanje u mom tekstu!!!
A sto se tice helikopterkog moda mislim da je to potpuno bezveze jer je gas kod 3D modela ekstremno bitna stavka i bitan je svaki obrtaj!
Na taj nacin garantujem nema 3D letenja.
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: 3D generalno
« Reply #5 on: August 20, 2009, 10:41:06 PM »
Hvala Glider, Ima li još nekoga da se uključi u diskusiju oko postavljenih pitanja....

Pozdrav Goran

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: 3D generalno
« Reply #6 on: August 20, 2009, 11:00:56 PM »
Evo da se ukljucim posto me inace jako zanima 3d letenje.
Odgovor je samo simulator i lepo podesen avion....
Evo dokaza da nije tesko hoverovati
http://www.youtube.com/watch?v=I8et_3ySxUQ&eurl=http%3A%2F%2Frcfly4um.org%2Findex.php%3Ftopic%3D1354.15&feature=player_embedded
samo navezbaj na simulatoru, posle je malo teze prilikom prelaska na pravu stvar ali vremenom se sve savlada

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: 3D generalno
« Reply #7 on: August 20, 2009, 11:14:19 PM »
Pronađoh jedan mnogo lep tekst koji je napisao Coka. Evo dela teksta:

"Ako zelite da podesite akrobatski avion, nije retko da su svi uglovi 0 ( motora, krila…).
Ako se malo zamislite, zapitacete se kako je moguce da avion sa simetricnim profilom krila, koje samo po sebi ne stvara uzgon ako nije pod nekim napadnim uglom, bez ugla motora, bez otklonjenih kormila, uopste leti?
 Pa i ne leti.
Da bi leteo, potrebno je minimalno otkloniti kormilo na gore (trimer na sebe). Problem nastaje kada ovakav avion prevrnete u ledjni let, jer ce tada ovo trimovanje, ustvari biti “na dole”, cime ce proizvesti da je potrebno podosta gurnuti palicu od sebe.
 Resenje za ovo se dobilo jednim kompromisom.
 Zamislite sada da postavite teziste malo nazad od propisanog, ali tako da jos uvek niste potpuno izgubili potrebnu stabilnost. Ovaj polozaj tezista ce izazvati blago “visenje repa” koje ce obezbediti tih ½-1 stepen napadnog ugla potrebnih da bi avion leteo. Kada se prevrnete na ledja, avion je opet repast (malo), tako da ce te opet imati potreban napadni ugao, a pri tome necete morati stalno da pomerate trimer.
 Genijalno zar ne?
 Samo budite vrlo oprezni, ovakvu neutralnu konfiguraciju je moguce postici nakon mnogo letova probe i trimovanja, ali je osecaj leteti ovako utrimovan avion vredan truda."

Pozdrav Goran

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: 3D generalno
« Reply #8 on: August 22, 2009, 01:24:57 PM »
Cao Gorane,
po tvom tekstu predpostavljam da letis elektro model, a po pitanjima predpostavljam da si pocetnik.
Dobre savete ti je vec dao Glider, a ja bih mogao da dodam:
1.Polozaj tezista je izuzetno vazan, kao i lateralna stabilnost.
Najbolje je da za avion koji ti imas pretrazis na netu sta ostatak svetske ekipe ima da kaze po tom pitanju.
Kao pocetniku ne bih ti preporucivao da eksperimentises, sam ako ti je avion neunistivi depronac.
2.Podesavanje stanice
Ja ne koristim exponencijal ni na jednoj od komandi.
Glider ti je lepo preporucio exponencijal na elevatoru, ako je avion preosetljiv i mozda na eleronima.
A to sto ti pricas o krivi gasa sa 5 tacaka je super za helikopter, ali za avion `jok.
Eksponencijal se koristi na gasu, ali za 3D modele koji imaju izuzetno veliko odnos potiska/masa, ali to podesiti je duga prica.
3.Letenje
E ovde je potrebno da se avion uvodi u 3D figure i po ponasanju u njima procenjuje polozaj tezista.
Na promer normalni i obrnuti harrier, ako je potrebno puno otklona elevatora, a avion se klati malkice levo desno, teziste je napred.
Ili kada visi na elisi, kada se avion svaljuje na stranu, napred ili nazad i potrebno je mnogo gasa da bi se to ispravilo, takodje je pokazatelj da je teziste napred.
Cokin polozaj tezista je OK, ali za klasicne F3A akrobacije, a ne 3D

Jos jednom bih ti toplo preporucio da preguglas po netu(ja to uvek radim) i proveris sta iskusniji likovi imaju da kazu o tvome avionu.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: 3D generalno
« Reply #9 on: August 22, 2009, 03:14:14 PM »
Hvala Marko

Ideja je bila da se zaintrigiraju majstori 3D i da se razvije diskusija na ovu temu.
Međutim malo je među tekstovima pravih iskusnih modelara, a oni koji bi na ovu temu mogli da se uključe to još uvek nisu učinili.

Što se tiče staža, Predpostavljam da kada sam ja leteo RC modele ti se nisi ni rodio.. :)
Broj modela koje posedujemo (3 člana familije je na ovom forumu) je odavno prešao 10 komada.

Ne podcenjujući "Guglaše" savet iz prve ruke je ipak najbolji.

Za sada jedini pravi tekst na ovu i sličnu temu je napisao Coka:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=1519.0

Sve ostalo što je pisano i dopisano ne vredi ni "po lule duvana" u smislu upotrebljivosti za doradu i trimovanje modela ne samo u ovoj temi nego ni u ostalim temama.

Ali da se vratimo temi "3D generalno"

Evo jednog zaključka koji će možda nekome pomoći:

Pre par meseci posedovali smo model "Butterfly" kupljne u UH. Sada se više ne prodaje.
Bio je napravljen od predpostavljam deprona (tanjiri za salamu iz samoposluge). Dobra osobina tog materijala je bila lakoća i krutost modela. Međutim nije smeo da se pogleda popreko a da se negde ne slomi.
Međutim takav model je bio prilično dobar za letenje i 3D. Ovde naglašavam osobinu modela "krutost konstrukcije". Nažalost posle par meseci model je izlomljen (više puta)

Posle ovog modela iz razloga lomljivosti nabavili smo "Gee Bee unbreakable"

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7371

Koji je stvarno teže izlomiti "Unbreakable". Međutim mana ovog modela je upravo u materijalu. Materijal je toliko savitljiv, da nemožeš ni da ga uhvatiš a da se on na tom mestu ne savije.
Šta se sa njime dešava? "krutost konstrukcije" je katastrofalna. Pri svakoj malo većoj (dakle ne prevelikoj brzini nastaje podrhtavanje "flutter" krilca (elerona) i repnih površina "da ti se kosa digne na glavi".
Servo motor mada se to u letu ne može baš da vidi, zbog pritiska vazduha ustvari krivi površine za upravljanje modelom. Model iz tog razloga nije dobro upravljiv i teško može da se našteluje (da ne kažem nikako).
Za 3D možda je neko i uspeo, ali generalno ovakve "unbreakable" varijante treba izbegavati.

Možda bi trebalo da se na forumu dogovorimo i oko terminologije.
Ružno je da klinci a možda i oni malo stariji forsiraju reči tipa "ruder, elevator...." jer tako piše u njihovom nemačkom ili engleskom uputsvu za stanicu.
Ako bi pravog pilota pitali za "ruder" predpostavljam da bi vas gledao "belo". O čemu to ovaj novokomponovani RC pilot priča?

Ono što bi trebalo koristiti:
- "kormilo pravca" - vertikalni stabilizator ili vertikalac, ali ne i "Ruder"
- "kormilo dubine" - horizontalni stabilizator ili horizontalac, ali ne i "elevator"
- "krilca" ali ne i eleroni
- "zakrilca" ali ne i flapsovi. Mada priznajem da su ova zadnja dva prilično uobičajeni izrazi.

Toliko se ja sećam kada sam nekada davno išao u školu jedriličarstva a potom i motornog letenja. Ako nisam zaboravio. :)
Ili se srpski jezik u međuvremenu promenio (pa se "importovale" nove reči i "elevirale" one stare u zaborav)  >:(

Pozdrav Goran

« Last Edit: August 22, 2009, 03:16:45 PM by Goran »

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: 3D generalno
« Reply #10 on: August 22, 2009, 08:48:49 PM »
Nema na cemu gospodine Gorane.
Persiram posto kazete da predpostavljate da ste leteli avione pre nego sto sam se rodio. (res)
Toplo vam preporucujem da jos jednom procitate sta smo vam Glider i ja napisali.
Ako ne razumete sta sam (smo) hteo da vam kazem, to ne znaci da sam vam rekao nesto pogresno, nego samo da vi vase znanje treba da dopunite da bi ste predhodno razumeli.
Pitali ste, predpostavljam posto ne znate, dobili odgovore i umesto da zahvalite i pitate ako nesto nije jasno , odjednom postajete majstor 3D-a i kazete da ostali nemaju pojma.
Sjajno!
Apsurdno!
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: 3D generalno
« Reply #11 on: August 22, 2009, 10:52:09 PM »
ne daj boze starijem reci da nesto ne zna i ako mu ovaj put tako nesto nije ni pomisljeno,citajuci Markov post nije bilo nikakve zle namere licno ne znam ni jednog ni drugog a sto se tice 3D letenja to je nova disciplina i razlikuje se toliko od vaseg letenja mislim od onoga od pre naseg rodjenja ko nebo i zemlja i zato ja necu nista da pisem jer se uvek neko nadje stariji pa misli da je u pravu samo zato sto je stariji

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: 3D generalno
« Reply #12 on: August 22, 2009, 11:06:31 PM »
ako se ne varam 3d modeli nisu ni postojali kada su stari majstori bili mladi ,isto vam preporucujem da procitate malo detaljnije sto je glider i marko dobronamerno vam napisali  pozdrav!!!!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: 3D generalno
« Reply #13 on: August 22, 2009, 11:08:44 PM »
Ako ste pazljivije citali neke prethodne postove na ovom forumu sigurno ste otisli i na ovaj link

http://members.liwest.at/pertlwieser/su29140sebart.html

na kome je lik dao informacije o otklonima, expo/dual rate-u itd u normalnom i 3D modu letenja modela Su-29. Iz ovoga opet nesto moze da se zakljuci, tj da svako setuje model onako kako njemu najvise odgovara. A najbitnije u celoj prici je ono sto su Marko i Glider vec napisali, teziste i vestina upravljanja modelom....Ne bih dalje da drvim o 3D-u kada ga ne letim, vec samo prisem iz dosadasnjeg iskustva citajuci i slusajuci od drugih...Nadam se da sam makar malo pomogao...

P.S. vratite se na temu topica

poz

« Last Edit: August 22, 2009, 11:10:19 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: 3D generalno
« Reply #14 on: August 22, 2009, 11:40:05 PM »
Pozdrav svima. Malo je van pocetne teme ali me nervira prevelika teznja za prevodjenjem nekih reci ili izraza.
Mislim da je normalno koristiti reci na engleskom jer to je i sluzbeni jezik pilota (ako ne gresim). I Kinezi i Avganistanci a i ostali
piloti sumnjam da znaju sta je horizontalni stabilizator, ali su za elevator sigurno bar naculi. Kao drugo za neke nove
rc pilote je sigurno lakse da krenu sa engleskim izrazima jer je u svoj literaturi, programima, simulatorima, forumima itd,
ipak najzastupljenije prikazivanje komandi na englesmo jeziku. Sve ostalo deluje kao mistifikacija. Slazem se da neki
autori teksta zbunjuju neiskusnije ucestalm pozivanjem cas na engleski cas na srpski jezik ali sta je tu je.
Kada bih i bio dovoljno iskusan da napisem neki tekst mislim da ne bih znao srpski da napisem neke reci:

propeler
elisa
glow motor
spinner
servo motor
Y cable (tesko da za y postoji cirilicni prevod)
...


Trenutno ljudi prevode svasta. Verujte mi da mi je covek doneo da mu uradim vizit kartu, da bude obostrana i dvojezicna.
Srpska (naravno) cirilicna, sa adresom "Bulevar kraljice Marije", a engleska verzija "Boulevard of Queen Mary".
Mozda je ipak bulevar trebalo napisati na srpskom (mozda "siroka ulica" ili sl) ali koji ce postar da ga nadje kada mu pismo posalje neko
iz inostranstva na gore navedenu adresu?

Covek je doktor, (lekar) ili se to mozda na srpskom prevodi vrac?

Glasam za ENGLESKE izraze.