Author Topic: Ostruznaja do jaja  (Read 69030 times)

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: Ostruznaja do jaja
« Reply #15 on: September 25, 2009, 07:44:04 PM »
Pozdrav Marko,
Mozes li da mi kazes koja je temperatura na glavi(ako si merio) i koliko obrtaja pravi na punom gasu.Ako koristis rezonator 3266,kako je postavljen osnosno kako izgleda sam izlaz iz njega(ne vidim na slikama gde viri izlaz iz trupa).
Ako dobro vidim ,elisa je Biela 18x6?
I poslednje pitanje,da li je spiner vreo kao zar kad pocne da te zeza odnosno pregreva?
3,5 min. je prilicno prebrzo za pregrevanje tako da sam zbunjen malo.
Pozdrav!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Ostruznaja do jaja
« Reply #16 on: September 27, 2009, 05:22:14 PM »
Cao Dule,
nisam tecno mogao da izmerim temperaturu, ali mislim da je velika (metoda:lizni na prst i pipni ako smes). :sljus
Obrtaji su u piku  8000 ali nastelovan za let na 7800(Biela 18X6).Na netu sam citao da on treba da vrti 18X8 toliko. (:sok:)
Otvor na kapotazu je precnika 7cm (sa donje strane gde izlazi krimer) sa jos jednim cetvorougaonim otvorom (napravicu fotke pa cu okaciti).
Spiner jeste topao (mada moze da se drzi rukom) i za nijansu topliji u peredjenju sa Maxom iste velicine.
Danas sam rastavio motor, kacim fotke danas.

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Rastavljen MVVS
« Reply #17 on: September 27, 2009, 06:54:03 PM »
Evo fotografija rastavljenog MVVS-a:





Bez ikakvog dihtunga izmedju glave i cilindra :sljus





Ono sto se ne vidi na fotogafijama:lezajevi na radilici bez lufta po obe ose, dok luft postoji na jednom od lezajeva na klipnjaci (spoj radilica-klipnjaca ili spoj-klipnjaca klip)
Taj luft je primetan, ali moje iskustvo nije veliko i ne znam da li je taj luft to sto izaziva zagrevanje.



Karburator nije radio uopste, rastavio sam ga, zamenio membrane i sada radi.
Mada ovaj poklopac za sauh mi uopste ne izgleda originalno.

Svaki savet dobro dosao ...

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

vlado

  • Guest
Re: Rastavljen MVVS
« Reply #18 on: September 27, 2009, 07:05:07 PM »

Svaki savet dobro dosao ...




Kupi novi    (spava)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Letenje 26.9.2009
« Reply #19 on: September 27, 2009, 07:27:11 PM »
Fotke od juce,sa Extrom... :big smile











@magic kada ce to takmicenje? lol
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Ostruznaja do jaja
« Reply #20 on: September 27, 2009, 10:04:49 PM »
Marko zagrevanje motora tesko da moze izazvati kvarovi mehanicke prirode a da motor ne zariba ili da se nesto ne razleti , taj luft na klipnjaci je sasvim normalna stvar ,jer kada se motor zagreje dolazi do sirenja metala i to dodje na svoje a naravno ako nemas zazora i mazivo ne moze da prodre i podmazuje taj deo ,ti u ovom slucaju imas rolnice u nazovimo je tako velikoj pesnici, i normalno je da motor u momentu kada dobije gorivo pocne da takoreci cvrcka kada ga palis ili okreces, pregrevanje motora ako je mehanika ok a ja mislim da je ok jer da nije vec bi nesto puklo ili se razletelo lezi u dve stvari predpaljenje u sta spada varnica ili ti paljenje kada je baca , kompresioni prostor i smesa  ,po meni ako je pregrevanje motora problem koji ne mozes odrediti ako nemas instrumente probaj da mu das jos goriva pa probaj tako jer gorivom ga hladis i dajes mu vise ulje za podmazivanje tako da imas manje trenje,spusti mu obrtaje za jos 300 sa gorivom,a najvaznija stvar u ovom problemu je toplotna vrednost svecice i smrdi mi da je u njoj problem nju promeni odmah evo ti link na kojem mozes mozda naci sta ti treba
ne znam za mvvs ali vazdusno hladjeni motori temperature im mogu ici i do 160 stepeni cini mi se da je za ove motore negde od 100 do 120  nisam siguran no hteo sam da kazem da to ne mozes proveriti prstom dali  je on 90 ili 150 to pece uvek

http://www.mvvs.nl/

promeni svecicu
« Last Edit: September 27, 2009, 10:14:57 PM by Dejan Dobricki »

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: Ostruznaja do jaja
« Reply #21 on: September 27, 2009, 11:26:36 PM »
Pa po svim simptomima,moje skromno misljenje je sledece:
Prva stvar, ta elisa je teska za taj motor i gotovo sigurno je da motoric nije ni naskocio na trubu odnosno nije uso u rezonancu.
Moj savet ti je da prvo smanjis elisu i onda pokusas da ustelujes rezonator.Kad to uspes,tek onda povecavaj elisu.Ti motori su jako osetljivi na teske elise i prva odlika je pregrevanje.Kad je sve podeseno kako treba ,sa tim 3266,motor mora da vrti u mestu preko 8000 ,oko 8300 obrt/min.(u vazduhu nesme preko 9000)
Ti luftovi su normalni i zaboravi na njih.Sagorevanje ti je ok ,sto znaci da si ustelovo smesu.
Znaci pocni sa 16/8 elisom,nasteluj rezonator pa u vazduh da vidis sta se desava.
Ako je sve ok ,onda povecavaj elisu.Proizvodjac jeste dao mogucnost i do 18/8 ali ne za sve proizvodjace(samo za Mejzlik) ,narocito ne za Bielu koja spada u teze elise.
Posebna prica je kako uraditi hladjenje u kapotazu(opstrujavanje vazduha) a narocito za modele u koje ide radijalni motor.Ja se drzim formule 1 kolicina necega ulaz a 3-4 kolicine necega (otvor za vazduh) izlaz.
Toliko od mene ,pozdrav!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Ostruznaja do jaja
« Reply #22 on: September 28, 2009, 12:03:40 PM »
Dejane i Dule hvala na savetima.

promeni svecicu

to sam i planirao da uradim, mada je svecica dobijena s motorom

ako je mehanika ok a ja mislim da je ok jer da nije vec bi nesto puklo ili se razletelo lezi u dve stvari predpaljenje u sta spada varnica ili ti paljenje kada je baca , kompresioni prostor i smesa  ,po meni ako je pregrevanje motora problem koji ne mozes odrediti ako nemas instrumente probaj da mu das jos goriva pa probaj tako jer gorivom ga hladis i dajes mu vise ulje za podmazivanje tako da imas manje trenje,spusti mu obrtaje za jos 300 sa gorivom,a najvaznija stvar u ovom problemu je toplotna vrednost svecice i smrdi mi da je u njoj problem nju promeni odmah evo ti link na kojem mozes mozda naci sta ti treba
ne znam za mvvs ali vazdusno hladjeni motori temperature im mogu ici i do 160 stepeni cini mi se da je za ove motore negde od 100 do 120  nisam siguran no hteo sam da kazem da to ne mozes proveriti prstom dali  je on 90 ili 150 to pece uvek

http://www.mvvs.nl/




Pokusacu sa drugim uljem i stavicu ga 4%, pokusao sam sa dodavanjem goriva da mu spustim temperaturu, ali tada radi na pnom gasu, ali se i dalje gasi ispod 3500 rpm.
Za sajt znam, Mr. P je zakon!

Pa po svim simptomima,moje skromno misljenje je sledece:
Prva stvar, ta elisa je teska za taj motor i gotovo sigurno je da motoric nije ni naskocio na trubu odnosno nije uso u rezonancu.

Motor rezonira sa ovom elisom, tj usao je u rezonancu (letim motore sa rezonatorm pa znam)


Znaci pocni sa 16/8 elisom,nasteluj rezonator pa u vazduh da vidis sta se desava.
Ako je sve ok ,onda povecavaj elisu.Proizvodjac jeste dao mogucnost i do 18/8 ali ne za sve proizvodjace(samo za Mejzlik) ,narocito ne za Bielu koja spada u teze elise.

Probacu sa 18X6 Master Airscrew, ona ima koeficijent 1, u poredjenju sa Bielom koja ima koeficijent 1,33
Mada Mr. P sa mvvs.nl mi je rekao da ovaj motor treba da se vozi za 18X8, posto Mejzlik ima manji koeficijent nego Biela po nekom proracunu Biela 18X6 se slicna Mejzlik 18X8.

Posebna prica je kako uraditi hladjenje u kapotazu(opstrujavanje vazduha) a narocito za modele u koje ide radijalni motor.Ja se drzim formule 1 kolicina necega ulaz a 3-4 kolicine necega (otvor za vazduh) izlaz.

Kapotaz sam prekrajao vise puta, bezuspesno.
Ako se vazduh dobro usmeri hladjenje sa kapotazem moze da bude bolje neago bez.
Ali motor se kod mene pregrevao i bez kapotaza.

Obojici pitanje:videli ste kako izgleda celo klipa i glava motora.
Da li treba da kupujem novi klip, karike i cilindar ili ne?
Hvala!!!

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Ostruznaja do jaja
« Reply #23 on: September 28, 2009, 12:43:58 PM »
evo sad sam imao auto koji nije radio lepo do 1500 obrt a preko toga dobro gde su ocitavanja sa dijagnoze dobra medjutim ispod 1500 imao je promasaj explozije na 3 cilindru i sta mislis sta je bilo - SVECICA
Svecicu nemozes nikako ispitati samo da je zamenis ako mislis da je izvadis pa onda, to nikako jer se svecica drugacije ponasa pod kompresijom
Ako imas kompresiju ne treba nista da menjas

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Ostruznaja do jaja
« Reply #24 on: September 28, 2009, 12:48:12 PM »
Hvala Dejane puno.

Koju ti svecicu imas na svom MVVS-u?

Koliko obrtaja imas sa kojim izduvom i kojom elisom?

Pitanje:gde se denuo dihtung glave? (:sok:)

Na motoru ga nije bilo, a trebalo bi da ga stavim, da?
« Last Edit: September 28, 2009, 12:59:25 PM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Ostruznaja do jaja
« Reply #26 on: September 28, 2009, 01:25:50 PM »
A sta je to belo kruznog oblika na crveno eloksiranoj glavi ??
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Ostruznaja do jaja
« Reply #27 on: September 28, 2009, 02:40:04 PM »
Gile, ne znam sta je, ali dihtung nije! :_D
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Ostruznaja do jaja
« Reply #28 on: September 28, 2009, 02:48:00 PM »
Da mozda dihtung namerno nije izostavljen da bi se smanji kompresioni prostor i time dobilo na snazi?
Ili je mozda ispario zbog pregrevanja motora?
Da li da ga stavljam?
Sta da radim sa karburatorom?
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Ostruznaja do jaja
« Reply #29 on: September 28, 2009, 02:52:25 PM »
Ma proveri ti to malo bolje ipak da budes skroz siguran.  ???  4e
Cunder koji se nahvatao na glavu i celo klipa zna da se u radu uzari i onda predstavlja novu svecicu samo joj je mana previse ranijeg paljenja sto nedozvoljava motoru da radi na leru gasi se od prerane eksplozije koja bukvalno zaustavi motor.  (work)
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)