Author Topic: F3A i IMAC  (Read 41653 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
F3A i IMAC
« on: September 21, 2009, 09:46:33 PM »
Od kako sam poceo intenzivnije da letim Element30 F3A moram da priznam da mi se podosta svideo ovaj nacin letenja; brzo i precizno.

Postoje prakticno dva tipa takmicenja maltene istog nacina letenja:

1) F3A koje je priznato od strane FAI sa modelima koji staju u kvadrat 2x2 i ne prelaze masu od 5kg bez obzira na tip pogona. Modeli nemaju pandan u realnom svetu. http://www.fai.org/aeromodelling/f3a/synopsis A evo kako izgledaju vrhunski F3A modeli: http://www.oxai-rc.com/main/default.aspx i jos jedan zanimljv sajt sa dosta informacija za elektro F3A modele: http://electric-f3a.com/

2) IMAC: Podeljeno u vise kategorija i po pitanju velicine modela i po tipu programa koji se leti. Lete se manje vise isti manevri kao kod F3A stim sto modeli mogu biti i do 3m raspona i sto su umanjenje kopije pravih akrobatskih aviona, kao npr. Extra 260 ili SU26 od H9. http://www.mini-iac.com/ Evo linka za jos jednu firmu koja pravi vrhunske IMAC modele: http://www.carf-models.com/public_carf/pages/

Imam utisak da se stvorila kriticna masa i da smo spremni za neko prvo takmicenje naredne godine. Dali ce ono biti IMAC ili F3A ili zajedno, nije bitno, vazno je poceti. Mozda je pobednik vec poznat, a mozda i nije. Znam da kvalitetnih modela ima dovoljno, neki polako pristizu, a i neki novi "klinci" opasno dobro lete. Zima polako ali sigurno dolazi, imacemo dovoljno vremena da se dogovorimo i da vezbamo do npr. sledeceg Juna kada bi mogli sve to i da organizujemo.

Pozivam sve zainteresovane da se ukljuce u diskusiju, a narocito Coku posto je trenutno em u posedu vrhunskog F3A modela em se i ranije takmicio na ovu temu. Ja mogu da odgovorim na dosta pitanja posto sam podosta procitao u zadnje vreme na ovu temu.

Moram da priznam da me Element30 F3A jos uvek zadovoljava i ispunjava. Naravno, apetiti rastu, tako da u kutiji vec spreman ceka Angel 50 od Sebart-a, a iz prikrajka vreba Extra 260 27%  :big smile ...

poz
« Last Edit: September 21, 2009, 09:58:19 PM by magic »
Veljko

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: F3A i IMAC
« Reply #1 on: September 21, 2009, 10:06:07 PM »
bilo bi prelepo da se kod nas moze organizovati neko takmicenje ali mislim da su izgledi za to mali.
kao prvo mislim da kod nas ima veoma malo modelara koji su spremni da rizikuju model
(ipak takmicenje zahteva extremnije manevre) kao i mali broj domacih rc pilota.
organizovati internacionalno rc takmicenje (makar dsli samo i piloti iz bivse juge) je
po meni vec utopija. nadam se da ce neko moci da organizuje nesto tako jer
bi bilo ipak lepse gledati letenje uzivo nego na netu.

puno pozdrava

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3A i IMAC
« Reply #2 on: September 21, 2009, 10:23:04 PM »
misho,

takmicenje ne zahteva nikakve extremne manevre. Leti se po strogo definisanom programu i kod F3A i kod IMAC. Evo na primer basic sekvence za IMAC 2009: http://www.mini-iac.com/Portals/0/Downloads/Sequences/2009/2009_BASIC.pdf ovo moze da maltene leti svako posle godinu dana. Poenta je da svako izabere sekvencu koju misli da moze da izleti (basic, sportsman, intermediate, advanced, unlimited) koje imaju svoje tezinske koeficijente (3,6,9,12,15) i vezba to do iznemoglosti. Znaci ne leti se nista drugacije nego sto se to inace radi. Ne slazem se da je mali broj domacih pilota a i model ne mora biti skup, naprotiv, kada bi video sta Saburo radi sa Super Airom, sve bi ti bilo jasno. Nisam ni pominjao medjunarodni dolazak, naravno svi su dobro dosli, ali sam siguran da bi bilo barem 10 ljudi koji bi to mogli jako lepo da predstave za prvi put, a ostali mogu da gledaju i kasnije se pridruze.

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F3A i IMAC
« Reply #3 on: September 21, 2009, 10:26:04 PM »
A, ko ce da sudi i ocenjuje figure???

Mirce

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: F3A i IMAC
« Reply #4 on: September 21, 2009, 10:28:43 PM »
licno bih voleo da se takmicenje organizuje i ja dolazim sigurno.
(da gledam naravno)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3A i IMAC
« Reply #5 on: September 21, 2009, 10:30:08 PM »
A, ko ce da sudi i ocenjuje figure???

Mirce

Pa uglavnom to bude onaj koji pita  ;), sem ako neces da letis  :)aplauz. Pa ima valjda dovoljno tih starih "kuka" kojima su malo popustili refleksi za takmicarsko letenje ali jos uvek dobro vide.

 (pijemo)

poz
« Last Edit: September 21, 2009, 10:38:10 PM by magic »
Veljko

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: F3A i IMAC
« Reply #6 on: September 21, 2009, 10:54:10 PM »
koliko ja znam za jedno F3A takmicenje potrebne su sudije sa licencama jer ako nema licenci to se opet svodi ko letenje na livadi , a pored toga potrebna je i oprema za takvo nesto sto mislim da mozda ima par modelara u srbiji ne mislim na modele ()-()

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3A i IMAC
« Reply #7 on: September 21, 2009, 11:09:35 PM »
koliko ja znam za jedno F3A takmicenje potrebne su sudije sa licencama jer ako nema licenci to se opet svodi ko letenje na livadi , a pored toga potrebna je i oprema za takvo nesto sto mislim da mozda ima par modelara u srbiji ne mislim na modele ()-()

Upravo zbog toga nisam ni spominjao eksplicitno F3A. Ljudi, ne mozemo pretendovati da odmah oraganizujemo i/ili ucestvujemo u trci formule 1, a da pre toga ni karting nismo probali. Od necega se mora poceti, a mislim da bi bio red da vec jednom pocnemo. Pa ovakva takmicenja se regularno odrzavaju u nasem okruzenju, jesmo li mi losiji? Cilj i jeste da za 3-4 godine (da verovatno ce nam toliko trebati) organizujemo pravo F3A takmicenje ali dotle treba od necega krenuti, sticati iskustvo i uciti na greskama, vazi i za pilote i za sudije. Na prvom takmicenju stvarno nije bitno ko ce biti pobednik, kao sto rekoh mozda je vec i poznat, ali ono sto je bitnije je da i svi drugi zainteresovani vide kako takvo nesto treba da izgleda i da steknu motiv da se pridruze i postanu jos bolji u svemu tome. Besciljno letuckanje polako postaje vremenom dosadno, zar ne?

poz
« Last Edit: September 21, 2009, 11:29:00 PM by magic »
Veljko

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: F3A i IMAC
« Reply #8 on: September 21, 2009, 11:16:44 PM »
U svakom slucaju se slazem Veljko to sto kazes, od necega se treba krenuti

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: F3A i IMAC
« Reply #9 on: September 21, 2009, 11:23:27 PM »
Za takmicenje  (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: F3A i IMAC
« Reply #10 on: September 21, 2009, 11:56:56 PM »
nija da ja necu nego umem, al zato me nije sramota da gledam (:sok:)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3A i IMAC
« Reply #11 on: September 22, 2009, 09:18:54 AM »
Evo nadjoh kako izgleda FAI program za ovu godinu:

http://nsrca.us/d8/2008FAICallCards.pdf

jos kada bi i sve razumeo  "),

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F3A i IMAC
« Reply #12 on: September 22, 2009, 09:30:27 AM »
Svakako podrzavam ideju...

Mirce

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: F3A i IMAC
« Reply #13 on: September 22, 2009, 10:12:46 AM »
Opet dolazimo na priču od pre više meseci kada smo raspravljali o takmičenju jedrilica.
Te nemamo sudije, te treba velika organizacija.
Te niko nije obučen.
Dali ćemo znati....

Je li starija kokoška ili jaje?

Takmičenja u bilo kojoj disciplini koja ne treba da zavisi od bilo čijeg trenutnog raspoloženja i interesovanja TREBA organizovati.

Ovde mislim na sledeće:

!. Akrobatski modeli i skale modeli
2. Jedrilice na sajlu i elektro
3. Limbo
4. Sve ostalo zašta ima barem 2 takmičara.

Tako se počinje.
Sudije mogu da budu bilo koji vičniji RC piloti ili čak i pravi sadašnji ili bivši piloti (a ima nas više).

Problem organizacije je i u finansijama što za razglas, što za gulaš, ograde, nalepnice ili ko zna šta još u tome.

Može li se organizovati takmičenje i bez para?

Nema klopa, nema razglas. Za info pult (sto) ćemo se već snaći i bez para.

Nagrade: Objava na forumu redosleda najboljih. I to je sve.

Ko je gladan u blizini će se naći lokalna kafana. Voda je besplatna.

Naravno ko ponese roštilj biće dobrodošao (pa makar i uz nadoknadu).

Naj bitnije je je da se unapred znaju pravila bodovanja za bilo koju disciplinu za koju će se takmičenje organizovati..

Naj važnije za takmičenje "nema ljutiš".

Tako pripremljeno i organizovano takmičenje sa unapred definisanim pravilima igre bilo bi veoma interesantno i iz njega bi svi mi naučili.
I kako sledeći put bolje organizovati takmičenje i kako možda i pobediti u narednom.

Toliko za sada

Pozdrav Goran