Author Topic: Brushless motor proizvodi cudan zvuk  (Read 8746 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« on: September 23, 2009, 02:42:32 PM »
Radi se o motoru turnigy 42-40B 900kv Brushless Outrunner .
Podaci na sajtu kao i neka mjerenja koja su NAVODNO uradili neki od onih koji ga vec imaju kazu da moze da ide do 45A.
Ja znam da su podaci o Kineskim motorima cesto uvecani, medjutim ovaj motor izgleda kao da moze moze mnogo vise.
Kod mene se desava to da motor sa svakom elisom vecom od 11x5.5 koja povuce vise od 30A, pocne da pishti i daje zvuk
nekog trenja. ESC je turnigy plush 60A. Elise koje sam testirao su do 11x5.5  12x6 13x4 i 14x7. Lezaji na motoru su ispravni.
Elise su balansirane do savrsenstva. Motor se NIJE grijao tokom testa mada nije isao jace od 30A.

Moje pitanje, dali se overpropping ili stavljanje vece elise na brushless motor manifestuje samo pregrijavanjem i pregorevanjem motora
ili i ovaj zvuk moze biti posledica?

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #1 on: September 23, 2009, 03:20:53 PM »
Pripremi maramicu pre nego što počneš da liješ suze i čitaš nastavak priče :)

Generalni problem velikih kineskih elektro motora:

Priča počinje pre više meseci kada smo kupili TR50-65 motor za pogon model "Diamant no limit"
Pri davanju "gasa" čuje se "urlik" iz motora. Neko škripanje ili struganje.

Prvo smo mislili da se elisa previše inertna i da šraf koji priteže elisu nije dovoljno pritegnut. Međutim i posle dodatnog pritezanja zvuk se čuo i dalje.

Motor je otvoren i moje crne slutnje su se obistinile.
Magneti na rotoru (rotor je deo elektromotora koji se okreće) su se razlepili. Ne svi ali nekoliko komada.
Prilikom davanja "gasa" usled velike snage (struje) i elektromagnetnih sila koje nastaju u tom trenutku magneti se odlepljuju i počinju da stružu o stator.

Taj grozni zvuk koji se čuje iz motora nastaje trljanjem gvožđa statora o magnet rotora.

Rešenje (koje smo probali sa delimičnim uspehom) je otvaranje motora i pažljivo ispitivanje koji je magnet delimično odlepljen i njegovo ponovno lepljenje sa cianofiksom (CA)
Druga varijanta je da se Kinezima vrati motor preko reklamacije.

Pozdrav Goran


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #2 on: September 23, 2009, 04:00:47 PM »
Hm, hm. Ja imam podosta kineskih motora i nisam imao takvih problema iz jednostavnog razloga sto ih nisam preforsirao, jesam krivio osovine ali je to bilo zbog ne izbalansirane elise. Zaboravite podatke koje UH stavlja za max. snagu, ako pise 750W ne bi ga trebalo terati preko 500W, ili u sustini 2/3 onoga sto oni deklarisu ako ne zelite da imate probleme. Upravo motor koji i ja prodajem u oglasima je deklarisan kao 1580W, ali realno tu oko 1,1kW je njegov plafon. Samim tim preporuke koje sam dao za kombinaciju bat/prop je tu oko 1kw. Tezina motora i kV vam sve kazu, AXI ili Hacker su dosta realniji po tom pitanju pa jednostavnim uporedjivanjem dolazite do pravih podataka vezano za max snagu.

@ saxpg
pominjes ampere, a Volti? sve mi se cini da si bio na barem na 4S, zar ne? ako jesi onda jadan i treba da pisti zato sto mu to ne prija. Uobicajeno je to pistanje kod motora kada se od njih trazi previse. 900kV za 4S je previse!

@ goran
za problem sa odlepljivanjem sam cuo, ali i on je uglavnom posledica prevelike temperature i zbog toga se magneti odlepljuju.

Iz iskustva, sa kinezima nije dobro da efiksnost padne ispod 75/80%, a sa Hackerom 65/70% jer sve ostalo ode u toplotu.

poz
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #3 on: September 23, 2009, 04:38:54 PM »
Momci hvala na brzim i kompletnim odgovorima. Mislim da je ipak cisto preforsiranje motora jer nisam pomenuo "sitnicu" da je to bilo na 4S.
Odlepljen magnet nije, imao sam i taj slucaj sa drugim motorom. Probacu sve ponovo sa 3S cisto experimenta radi, a i dok ne stigne nesto
sa osovinom od 5mm a da radi na 4S.

Pozz i hvala jos jednom.

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #4 on: September 23, 2009, 04:51:41 PM »
@ Magic
Ja sam problem video lično.

Ali on nije posledica prevelike temperature, pošto se motor razlepio otprilike 10 sekundi posle prvog uključivanja uopšte. Motor "ladan ko špricer".
Ti kineski 50x motori koji najčešće rade na 6S baterije a naročito ovi iz "žute" serije su veoma sumnjive upotrebne vrednosti.

Pozdrav Goran

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #5 on: September 24, 2009, 09:01:55 AM »
Moze da bude "proklizavanje" rotora u magnetnom polju. Obicno se cuje kod naglog dodavana gasa kao neko krcanje. To se desava kad ESC nema dobar tajming za taj motor i propeler. Probaj da povecas ili smanjis timing, ako ti to ESC dozvoljava.

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #6 on: September 24, 2009, 09:42:59 AM »
@Zgrujić: Možeš li da pojasniš pojam "proklizavanje" rotora u magnetnom polju, i koja je to manifestacija koja dovodi po tebi do "krčanja".

Poz.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #7 on: September 24, 2009, 10:33:14 AM »
Moze da se podesi tajming pa cu probati i to. Ima i to logike jer se isti problem javio do sada na tri motora . Jedan od njih je bio i moj 35-48/900 a drugi slican ovom samo HXT. Oba ta motora nisu imala prevelike elise.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #8 on: September 24, 2009, 11:31:56 AM »
Problem je sredjen!
Zgrujic je bio u pravu, Magic takodje. Greska je bila u tajmingu.
Sada kada sam ga podesio na HIGH sve radi kako treba ali na 3S.
4 celije su izgleda mnogo.
Jedna cudna stvar je to sto ovaj ESC ne moze da se programira preko kartice iako bi trebao.
On je iz Plush serije kao i ostali koje imam, ali kada ukljucim katicu sve svijetli bez veze. Zato
sam programirao preko stanice , ali bitno je da je sada sve OK.

Hvala vam jos jednom svima na pomoci!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #9 on: September 24, 2009, 11:32:31 AM »
Brushless motori su u stvari jako slicni step motorima. Step motor se koristi na recimo CNC masinama kada treba TACNO da znas koliko koraka si napravio i u kom pravcu. Step motor pravi korak tako sto stator promeni pravac magnetnog polja, a rotor mora da ga prati. Broj pravaca magnetnog polja je ogranicen brojem polova sto je u slucaju brushless motora broj namotaja na statoru. Motor se vrti tako sto stator menja pravac polja (teslino obrtno magnetno polje), a rotor ga prati kao da su mehanicki povezani. Ako je rotor preopterecen pa magnetno polje ne moze da ga povuce za sobom onda dodje do iskakanja. Efekat je slican preskakanju zupcanika. To dovodi do mehanickog naprezanja osovine, i pojave zvuka.

Iskakanje ili proklizavanje se najcesce desava kad motor naglo ubrzava. To onda znaci da motor nema snage za toliko ubrzanje/opterecenje, pa mu se kaze da sporije menja broj obrtaja, odnosno podesi se (timing) na ESC-u. Ovu opciju nemaju svi ESC, imaju je oni skuplji ili noviji. Za podesavanje pogledati u uputstvo, to je u istom kosu sa izborom tipa baterije, cutOff napona, kocnice...

Da je Pera odmah otisao u polici.. ovaj, procitao uputstvo... :big smile
« Last Edit: September 24, 2009, 11:48:12 AM by zgrujic »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #10 on: September 24, 2009, 11:35:28 AM »
Upravo je problem bio takav kako si ga opisao postu.
Svaka cast!  ()-()

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #11 on: September 24, 2009, 05:15:01 PM »

Zgrujić, Imaš li link, gde je još neko tim ili sličnim rečima opisao problem i rešenje? Mislim inostrani link.

Sašin problem (verujem) i moj na motorima (sigurno) nije tako prost.

Prvo činjenica da rotor prati obrtno polje statora nije sporan.

Ali ova konstantacija
Zgrujić: "Ako je rotor preopterecen pa magnetno polje ne moze da ga povuce za sobom onda dodje do iskakanja."
Je malo sumnjiva. Osnovni razlog je veoma prost. Obrtno magnetno polje se uvek obrće brže od rotora i to "iskakanje" je sasvim normalna pojava.

Zgrujić: "To dovodi do mehanickog naprezanja osovine, i pojave zvuka."
Kao što rekoh kakav je to tip naprezanja osovine koji proizvodi zvuk?

Da bih čitaoce uveo u problematiku postavio sam video sa upravo tim zvukom, pa možda neko može da protumači to "naprezanje osovine"
Zvuk se čuje u 6-toj sekundi.



Tajming ili manja elisa imaju za posledicu manju struju kroz motor, što ublažava ali ne rešava problem

Pozdrav Goran

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #12 on: September 24, 2009, 11:03:13 PM »
Evo ja sam veceras snimio svoj motor i postavio da vidite razliku:

Turnigy 42-40B 900kv
Turnigy Plush 60A
TGS Sport 14x7E Precision propeller
Turnigy 2200 30C

Kod prvog starta ESC je podesen na LOW timing i cuje se zvuk koji dolazi iz motora kada ode preko 30A.
Kod drugog starta ESC je podesen na HIGH timing i zvuka nema motor bez problema ide do maximuma od skoro 40A.

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #13 on: September 24, 2009, 11:59:18 PM »
Kao što rekoh Saša ti si moj sapatnik.

Zvuk koji se čuje iz tvog motora je identičan zvuku iz mog motora u gornjem video fajlu.

Iako su Magic i Zgrujić dali neke ideje, nažalost ja sam u pravu.
Otvori to motorče i videćeš kako na pojedinim delovima stator i rotor su zagrebani kao turpijom.

Kada se čuje onaj zvuk u tom trenutku motor izgubi snagu jer magneti rotora zagrebu stator od odlepljivanja.

Nema to veze sa tajmingom.
Možda samo malo produžiš agoniju.

Pogledaj donju sliku. Tu jad i bedu.

Pozdrav Goran

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #14 on: September 25, 2009, 12:07:26 PM »

Zgrujić, Imaš li link, gde je još neko tim ili sličnim rečima opisao problem i rešenje? Mislim inostrani link.

Sašin problem (verujem) i moj na motorima (sigurno) nije tako prost.

Prvo činjenica da rotor prati obrtno polje statora nije sporan.

Ali ova konstantacija
Zgrujić: "Ako je rotor preopterecen pa magnetno polje ne moze da ga povuce za sobom onda dodje do iskakanja."
Je malo sumnjiva. Osnovni razlog je veoma prost. Obrtno magnetno polje se uvek obrće brže od rotora i to "iskakanje" je sasvim normalna pojava.

Zgrujić: "To dovodi do mehanickog naprezanja osovine, i pojave zvuka."
Kao što rekoh kakav je to tip naprezanja osovine koji proizvodi zvuk?

Da bih čitaoce uveo u problematiku postavio sam video sa upravo tim zvukom, pa možda neko može da protumači to "naprezanje osovine"
Zvuk se čuje u 6-toj sekundi.

Tajming ili manja elisa imaju za posledicu manju struju kroz motor, što ublažava ali ne rešava problem
---------
Iako su Magic i Zgrujić dali neke ideje, nažalost ja sam u pravu.
Otvori to motorče i videćeš kako na pojedinim delovima stator i rotor su zagrebani kao turpijom.

Kada se čuje onaj zvuk u tom trenutku motor izgubi snagu jer magneti rotora zagrebu stator od odlepljivanja.

Nema to veze sa tajmingom.
Možda samo malo produžiš agoniju.


Pozdrav Goran

Nemam link. Mozes reci da se pravim pametan, al' nemam link i nigde to nisam procitao. Prvi put sam cuo taj zvuk na novom motoru za Yak kod Laze. Motor tek montiran i krenulo podesavanje. I odmah sam znao u cemu je problem. Lazo je malo procitao uputstvo i nasao kako ESC treba da se podesi za taj motor i sve je posle radilo kako treba. Nismo ulazili u teoriju.

A ako mene pitas teorija krece od razlike sinhronih i asinhronih motora. Kod asinhronih je normalno da se brzina rotacije rotora i brzina rotacije magnetnog polja ne poklapaju (http://en.wikipedia.org/wiki/Asynchronous_motor). Medjutim ovaj nas motor je sinhroni (http://en.wikipedia.org/wiki/Brushless_DC_electric_motor). Magneti rotora idu za magnetnim poljem statora. Ovo omogucava preciznu kontrolu broja obrtaja. E sad kako to radi! Pokusacu da objasnim na osnovu jednostavne linearne seme magnetnih polja tropolnog motora.

N----S----N----S----N----S----  =>stator
S----N----S----N----S----N----  =>rotor kada nema nikakvog opterecenja ni trenja
----N----S----N----S----N----S  =>rotor pod malim opterecenjem
--N----S----N----S----N----S--  =>rotor opterecen
-N----S----N----S----N----S---  =>rotor pred iskakanjem

Suprotni polovi se privlace, a isti odbijaju. Posmatrajmo crveno N u odnosu na plavo S. To N privlaci i vuce za sobom u krug njegovo plavo S. Ako N krene u napred pocinje da ga usporava (odbija) sledeci pol N na statoru, a ako pocne da kasni onda ga pol N iza gura (opet odbija). Znaci rotor pod opterecenjem pocinje da fazno kasni u odnosu na magnetno polje koje proizvodi stator, ali se i dalje okrecu istom brzinom. A fazna razlika je proporcionalna opterecenju. E sad dolazimo do iskakanja!

Kada se rotor nadje u ovom polozaju (sema ispod) postaje jasno da je nasem N sada svejedno da li ce krenuti ka plavom ili zelenom S na statoru. Sile su izjednacene, a ne moze da ostane naspram N na statoru jer se odbijaju.

N----S----N----S----N----S----  =>stator
N----S----N----S----N----S----  =>rotor u "nezgodnom polozaju"

Posto je motor opterecen naravno da ce se "odluciti" da skoci u nazad odnosno da uspori ka S. Sada znaci rotor usporava naglo dok se ne poklopi sa S, a onda kad pocne da kasni u odnosu na njega opet pokusava da ubrza. To sve lici na cimanje napred nazad (ili preskakanje zuba na zupcaniku). Frekvencija cimanja velika, a sile jos vece pa dolazi do pojave vibracija i zvuka. (-Cela ova moja prica je malo uproscena, motori mi nisu struka, pa molim prave strucnjake da me ne ispravljaju na pojedinostima koje ne znam ili sam ispustio radi jasnoce izlaganja.-)

Potseticu vas da ESC prilikom ukljucenja ispusta razne zvukove, cak i svira. Kako to radi kad nema na sebi nikakav zvucnik? U ovom slucaju zvucnik je sam motor. ESC prosto proizvodi magnetno polje koje vuce rotor levo-desno, a visina dobijenog zvuka zavisi od frekvencije, pa moze da odsvira citavu melodiju.

Da vidimo sta je sa grebanjem. Moguce je da tvoj motor Gorane, nije bio dobar. Magneti su mogli biti lose zalepljeni i eto belaja. Medjutim tu prici nije kraj. Sad ulazim domen spekulacija, ali to ne mora da bude daleko od istine.

1) Vibracije usled proklizavanja i sve te sile koje se pri tom javljaju izmedju magneta na rotoru i statora su vrlo jake. Zamisli sada da ceo bubanj (rotor) sa magnetima pocne da vibrira i da se priblizava i udaljava jednim delom od statora. I onda malo zakaci stator, odskoci pa opet zakaci jos jace i eto pocinje turpijanje i usled udaraca magneti se odlepe...

2) Ili drugi scenario da lepak pukne usled vibracija pa odlepljeni magnet napravi rusvaj. (epoxi npr. je krt)

3) I za kraj imam i treci malo verovatan scenario po kome sopstvena rezonantna frekvencija motora moze da se poklopi sa frekvencijom vibracija. U tom slucaju mala pobudna sila moze da dovede do velike amplitude vibracija koja dovodi do neceg sto je vec opisano pod 1 i 2.

Znaci moze biti da je tvoj problem sa motorom posledica loseg timinga na ESC-u. Ali ne iskljucujem losu konstrukciju i/ili manjak lepka kao primarni uzrok. Ne bi bilo prvi put.

P.S.
Problem modernog coveka je manjak vremena. Kad dobije novu stvar odmah ce pokusati da je ukljuci i koristi. Uzece uputstvo samo ako nesto ne radi, a tada moze biti kasno. Ljudi, citajte uputstva. Pazite na broj polova. Pazite da li su uredjaji koje uparujete kompatibilni. Procitajte sve o LiPo baterijama pre nego sto zapalite kucu ili ostanete bez baterije ili modela!
Da je Pera odmah otisao u polici.. ovaj, procitao uputstvo...