Author Topic: Brushless motor proizvodi cudan zvuk  (Read 8744 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #15 on: September 25, 2009, 12:55:13 PM »
Volim kada neka tema dovede do ovako fine i argumentovane rasprave iz koje svako moze da sazna po nesto  :)aplauz

Zao mi je sto se na snimku ne moze cuti citav niz frkvencija dok se na motoru povecava postepeno broj obrtaja, to bi dosta pomoglo da se shvati ovaj problem.
Jedan lik na forumu je ovo opisao ovako:
The timing function of speed controls is similar in function to a timing belt in a car motor. Basically it controls when the ESC 'fires' the coils in relation to where the bell of the motor is in its rotation. Speed controls 'lead' the motor around causing rotation, and timing is how far ahead they lead the motor.

U medjuvremenu sam otvarao motor, nema nikakvih vidljivih ostecenja.

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #16 on: September 25, 2009, 01:22:10 PM »
Volim kada neka tema dovede do ovako fine i argumentovane rasprave iz koje svako moze da sazna po nesto  :)aplauz

Zao mi je sto se na snimku ne moze cuti citav niz frkvencija dok se na motoru povecava postepeno broj obrtaja, to bi dosta pomoglo da se shvati ovaj problem.


Kada motor normalno radi treba da se cuju dve frekvencije. Jedna konstantna od PWM-a (http://en.wikipedia.org/wiki/Pulse-width_modulation), obicno negde izmedju 1 i 10kHz i druga proporcionalna broju obrtaja, odnosno brzini "koracanja" motora. Kad lagano od nule dodajes gas pre nego sto pocne da se vrti motor krene da pisti, to je PWM. Cuje se i kod fetovskih ESC za brushed motore.

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #17 on: September 25, 2009, 05:58:33 PM »
Tema traži još rasprave. Upravo "guglam" da bih izučio problematiku.

O problemu sa tajmingom sam do sada prešao preko 50 sajtova ali ni na jednom se niko nije upustio u širu teoriju.

Naravno ne daj bože da u uputstvu za ESC ili programsku karticu da je objašnjeno šta se dobija podešavanjem tajminga i koji su efekti.

http://www.hobbycity.com/hobbycity/forum/uploads/69/Turnigy_Programming_Card_-_Scanned.PDF

Ako neko ima kvalitetan link ili više linkova prema teoriji, molim da ga postavi.

Što se tiče otvaranja motora, oštećenja se uglavnom ne vide. Čak i odlepljeni magneti najčešće stoje na svom mestu.

Mora da se upotrebi mala ravna odvrtka "sajdžijski šrafciger" kojom treba svaki magnet preko prekreta probati da li može da se podigne.

Inače ona gornja slika predstavlja moj motor koji se razlepio odmah po uključivanju, kao što rekoh posle 10 sekundi prvog rada.

Pozdrav Goran
« Last Edit: September 25, 2009, 06:03:33 PM by Goran »

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Brushless motor proizvodi cudan zvuk
« Reply #18 on: September 25, 2009, 08:32:46 PM »
Nadji neki dobar lepak za metal koji podnosi povisenu temperaturu 100-150C. Zalepi i ako je osovina i lezajevi OK ceka te puno lepog letenja. Pazi kako su okrenuti i kojim redom stoje magneti!