Author Topic: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )  (Read 24294 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #30 on: November 18, 2009, 04:54:49 PM »
Meni izoflor sasvim dobro služi. Možda ako bih radio profilisana krila... Mada i za to ima rešenja od 3 ili 6 mm izoflora...

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #31 on: November 18, 2009, 08:19:23 PM »


Quote
Hajmo modelari.dajte savet u vezi gornjeg pitanja.da li koristiti i izoflor od 6mm ili ili rezati 10mm od debljeg stirodura_

Evo jedno rešenje za rezanje listova stirodura iz table na željenu meru:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=556.msg16708#msg16708



Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #32 on: January 19, 2010, 09:59:37 AM »
Dosao je i taj dan da se poleti ovaj model. Evo sta se dogodilo.

Izadjemo ti juce nas troica. Moja dva kuma i ja.U blizinu moje kuce 3km od livade na kojoj letim postoji jedna nezavrsena zaobilaznica, asfaltni put koji jos nije pusten u saobracaj SAVRSENA PISTA za poletanje i sletanje. Stigli smo na lokaciju izvadim EDGE540 iz auta...povezem bateriju, probam motor..radi....komande...rade, Uzdahnem duboko i krenem....namerno nisam ogranicio hod servoa da bi video maksimalne performanse. model se zalete i uzletim na 5-6 metara...snaga motora podize modem kao od sale....par puta gore dole dok nisam uhvatio pravac i eto me u vazduhu. Krene trimovanje....model se isvise uspinje...natrimujem horizontalac i ispravim nekako model...napravim jos jedan krug vidim vuce mnogo u levo....natrimujem elerone....napravim jos jedan krug sa 30% gasa i vidim da ruder zanosi model, opet obara nos na dole i ulevo. Posto sam bio isuvise nisko ispravim model nabijem pun gas i izvucem ga veritikalno na gore na nekih 60-80m visine gde sam planirao da rtimujem ruder...odjednom.....KLIK....presta motor da radi....brzo spustim palicu gasa na dole, vidim komande i dalje rade pokisam ponovo da startujem motor on krete pa stade i ni makac vise....komande i dalje rade....pomislih gotovo sace direkt na nos u njivu.....

Sletanje sa ugasenim motorom sam malo vezbao na simulatoru bilo mi zanimljivo, e sad sam imao prilike da to probam uzivu.

Krece prinudno sletanje.....nemogu na asfaltjer sam poprecno okrenut a nemam snage da napravim zaokret...krece cupanje...frka...panika...a model propada ogromnom brzinom ka zemlji....polako drzim model sto je ravnije moguce i gledam kako se brzina propadanja smanjuje krenuo je da jedri.....izaberem jednu izoranu njivu i krece sletanje.....sleteo sam kao sa MIG-om jer nije bilo drugog resenja....tras....model se prizemljio..... tajac nas troica nedisemo ko' u podmornici.....prilazimo modelu i:

Rezultat pada:
Iscupan prednji stajni trap. Popravka izbusene nove rupice za srafove nista strasno.
Iscupan jedna rukana eleronu....zalepljena epoxy smolom...nista strasno.
Model malo izgreban i to nista strasno
jedino sta je strasno je to sto je crko kontroler.

Znao sam da je kontroler od 33A i pretpostavljao sam da nemoze da izdrzi ovaj motor....i nije izdrzao
moram da nabavim kontroler od 40-50A da bi bio siguran.

U principu sam izuzetno zadovoljan jucerasnjim letom i srecan sto sam uspeo da se iscupam iz opasne situacije. Sve u svemu odusevljen sam zvukom modela u vazduhu, odusevljen sam ponasanjem modela. A jos vise sam odusevljen sto moze da sleti sa ugasenim motorom....LICNO SAM JUCE ISPROBAO.
Treba samo ograniciti hod servoa (end point) i model ce leteti savrseno, jer ovako je isuvise razigran u vazduhu, toliko razigran da mi se dize kosa na glavi....

Postoji video snimak ovog prvog leta. Objavicu ga nadam se prekosutra.

Model je uspesno popravljen, narucio sam novi kontroler dosta jaci od ovog sto sam imao.
Subota ili nedelja ako vreme dozvoli EDGE540 ide ponovo u vazduh  (<--)

Toliko za sada.
Pozdrav

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #33 on: January 19, 2010, 01:59:53 PM »
Srđane, tako si dobro opisao svoju uzbudljivu RC letačku avanturu, da sam počeo grickati nokte pri čitanju.  2eaa Pravi krimi roman stil. Već vidim naslov na tvojoj knjzi: "Moje letačke avanture".  :big smile
Jedva čekam video triler.
Čestitam ti krštenje lepog stirodur modela  (thumb)

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #34 on: January 19, 2010, 02:53:14 PM »
U principu ja mrzim dugacke postove, ali se ovo nije moglo krace objasniti na zalost.
Ipak ce video da pokaze ovo sta se dogodilo i kako sam DOBRO PROSAO a moglo je da bude...... (rip..) :pop:

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #35 on: January 19, 2010, 05:29:06 PM »
Srdjane, obavezno nabavi Watt`s Up. Jeftiniji je nego ESC koji je izgoreo. Tako svaki put kad stavis elisu na motor , vidis koliko ampera vuce i nece ti se vise dogoditi slicna prica. Svaka cast za prvi let  (thumb)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #36 on: January 19, 2010, 07:06:56 PM »
 :)aplauz
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #37 on: January 19, 2010, 08:01:25 PM »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #38 on: January 19, 2010, 08:59:56 PM »
Drug,Ervin uzeo jedan, za vikend smo isprobali na fun fly-u. Jako pametna spravica  (thumb)

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #39 on: January 19, 2010, 09:46:32 PM »
imacu ovo u vidu da nabavim otom potom..... covek se uci dok je ziv.
Pametan covek se uci na tudjim greskama a budala na svoim.....

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #40 on: January 19, 2010, 10:31:54 PM »
Ne mora watt's up, ima turnigy za pola para :)
http://unitedhobbies.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10080

Nemke u pravu si , na taj sam mislio ali sam zaboravio da ga Turnigy sad pravi. Ja sam ga kupio davno dok je bio samo Watt`s up !

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #41 on: January 19, 2010, 10:48:46 PM »

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #42 on: January 19, 2010, 11:12:36 PM »
Odlicno si sredio avion super izgleda. Reci mi jel mi se cini ili krilo malo ide u V?

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #43 on: January 20, 2010, 08:27:45 AM »
Jeste Krilo sam namerno postavio da ide u V ali to je mozda jedva 10mm ivica krila-trup modela znaci vrlo...vrlo mali V ugao.

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: EDGE 540 od stirodura ( Srdjan Pozarevac )
« Reply #44 on: January 20, 2010, 08:39:52 AM »
 Srđane, svaka čast!
I pored svih problema verujem da je uživanje u prvom letu modela koga si sam osmislio i napravio nadjačalo sve ostalo.


V krila?

..Ja mislio optička varka-efekat, zbog dezena i oblika krila.
« Last Edit: January 20, 2010, 08:43:51 AM by srpska posla »
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla