Author Topic: Једна мала поправка  (Read 1105 times)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Једна мала поправка
« on: February 05, 2024, 10:45:20 PM »

Одлучио сам да мало променим тему.

Више је разлога.
Мало сам се уморио и заситио ИК 2, Дејан ме је подстакао својим питањем о фолијама,

Presko kakvo ti je iskustvo u vezi presvlake i smole koje mazes na konstrukciju,iskreno moje iskustvo je jako ruzno i nikada nisam uspeo lepo to da odradim kako valja ,uvek se posle nekog vremena pocne samo od sebe da se odlepljuje

управо ме чека један такав посао пред долазећу сезону
и временске прилике су се мало поправиле па могу мало да изађем на терасу да одрадим прљаве послове.

Наиме, сад већ далеког деветог децембра две хиљаде седме године сам, по први пут, полетео мој модел „Red Stick“.





У прво време га нисам пуно летео, био је вечита резерва, али ипак је накупио доста сати налета.
И ту се појављују поменути проблеми са одлепљивањем фолије („Solarfilm“).
Не знам кад је све тачно почело, али дешавало се углавном на реповима. На почетку само лаганим подизањем ивица фолије које сам поправљао само пеглом, да би бивало све горе и горе и на крају сам морао да се помажем супер лепком и то после темељног чишћења.

Ево како то данас изгледа. Мора да се промени комплетна пресвлака крме висине и на пар места на хоризонталном репу. Кад су у питању вертикални реп и крма, мораће само да се препеглају да се фолија затегне.







Имао сам и пар мањих оштећења нападне ивице хоризонталног репа. Она нису угрожавала функцију лета и само сам их привремено санирао лепљивом траком да спречим да уље доспе до дрвене конструкције. За дивно чудо ово је издржало до краја летне сезоне.



За почетак сам морао да скинем ушку команде хоризонталне крме.





Онда скидање фолије.









Овде је дошло до малих компликација, уствари отворио се нови посао.
Лепак, уместо да остане на фолији остао је на конструкцији модела.
Ово је значило да морам да узмем нитро разређивач и крпицу и да трљањем скинем сав лепак.





После третмана нитро разређивачем, све сам опрао течношћу за прање прозора.



На крају сам све очистио и брусним папиром







Оштећења нападне ивице хоризонталног репа сам такође очистио и припремио за даљу поправку.





За крај данашњих радова, све ово сам премазао епокси смолом помешаном са ацетоном у односу 1:1.






Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Једна мала поправка
« Reply #1 on: February 06, 2024, 10:37:55 PM »

Смола се осушила и наставио сам са поправком.

Прво сам поправио оштећења нападне ивице.
Веће оштећење сам радио комбинацијом уметања комада балзе и гитовањем, а мање сам само гитовао.





Прво сам обрадио отвор оштећења и припреми балзу, а онда сам је и улепио.











Пошто се лепак осушио, поправљано место сам угрубо обрадио.









Потом сам финим брусним папиром пребрусио све површи премазане епокси смолом предходног дана.







Термо фолију сам још једном очистио нитро разређивачем.



Онда сам отпочео гитовање.








Пошто се гит осушио, пребрусио сам га, прво грубим брусним папиром, ...







... а онда и финим.



На крају сам све пребрусио водобрусним папиром на мокро.







Реп је сада спреман за пресвлачење фолијом.




Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Једна мала поправка
« Reply #2 on: February 07, 2024, 07:27:41 PM »
Sve ga lepo radis i odradjujes Presko ali kad vidim da se hvatate svi redom za taj git kosa mi se digne sa glave ,jos koja tezinica i jos koja tezinica se dodaje ,sve to utice za sleseci let ,ja nisam ljubitelj gitovanja i zaobilazim ga u sirokom luku ,git mi sluzi samo kad pravim model necega pa ako sam negde nesto zajebo da se popravi ,na modelima nikad i nikad necu ga koristiti ,balza je mekana stavise malo vise od zadatog oblika i posle smirglom se sve to izravna ,oblikuje kako treba ,kasnije dodje fokija i taj se spoj ne vidi i ne primecuje se ,kao da se nista nije ni desilo ,koliko sam modela okrpio ni na jednom git stavio nisam

 (res) za popravku i nacin repariranja pred folijanje ,iz ovoga se da videti koliko je crvena folija starijeg izdanja jer se boja odvojila od nosece folije ali se to tako nekad radilo ,bude kao guma rastegljivo pa posle teske muke da se skine

Za drugi put kad radis tako nesto probaj sa skalperom pod 90° u odnosu na povrsinu koju struzes tj radis i samim grebuckanjem folija otpada od konstrukcije ,a moze biti i uzrok ako si lakirao pre folijanja te delove od balzE pa se lepak speko tj zalepi tj poprimio na lak i tu je kraj

To mene opasno izludjuje kad se zadesi a zadesi se jako cesto ali sta da se radi i to je deo modelarstva
« Last Edit: February 07, 2024, 07:29:34 PM by dejan_ts »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Једна мала поправка
« Reply #3 on: February 07, 2024, 09:20:04 PM »

Почео сам са постављањем термо фолије.

За почетак сам препеглао фолију која је већ била на моделу.









На пар места су се створили ваздушни мехури, па су се загревањем надувавали. Њих сам морао да бушим прибадачом да ваздух изађе, да би фолија могла да се залепи.



Ивице које се нису залепиле сам, тамо где није бијо битно, обрезао скалпером ...



... или, тамо гдеј било битно, залепио супер лепком.







Онда сам, једну по једну, припремио закрпе.





Ћошкове сам заоблио јер са тако мало теже одлепљују (ћошкови су подложни закачињању).



Онда сам их залепио на одговарајућа места.













Данас сам завршио непокретни део репа.






Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Једна мала поправка
« Reply #4 on: February 08, 2024, 09:24:56 PM »

Пресвукао сам и крму фолијом.
Почео сам са доње стране. То је иначе пракса.

 









Наставио сам са горњаком крме.













Овде ми се појавио проблем. Нисам могао пеглом да приђем у процеп између репа и крме и да залепим фолију на нападну ивицу крме.

Добио сам идеју да пробам да то урадим лемилицом.



Ово је успело, али сам предходно морао да урадим пробу. Ставио сам на лемилицу пљоснати врх, ...



... узео парче фолије и ...



... нашао температуру при којој ово функционише и завршио пресвлачење.



Вратио сам ушке за команде на крме и овим је овај посао завршио.





Одавно сам уочио да је модел, што се тиче фарбе, у лошем стању. Сад сам га мало боље прегледао и видео да му је хитно потребно ново фарбање, односно „комплетан третман“. Ово ћу морати да одрадим чим завршим „BG Košavu“.

У сваком случају ја сам добро искористио ово „пролеће“ у фебруару да спремим модел за долазећу сезону.


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Једна мала поправка
« Reply #5 on: February 09, 2024, 01:02:52 AM »
dobra ti je ideja pala presko sto se tice lemelice i srafcigera

 (res) (res) (res)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Једна мала поправка
« Reply #6 on: February 09, 2024, 10:07:01 PM »

@ dejan_ts

Sve ga lepo radis i odradjujes Presko ali kad vidim da se hvatate svi redom za taj git kosa mi se digne sa glave ,jos koja tezinica i jos koja tezinica se dodaje ,sve to utice za sleseci let ,ja nisam ljubitelj gitovanja i zaobilazim ga u sirokom luku ,git mi sluzi samo kad pravim model necega pa ako sam negde nesto zajebo da se popravi ,na modelima nikad i nikad necu ga koristiti ,balza je mekana stavise malo vise od zadatog oblika i posle smirglom se sve to izravna ,oblikuje kako treba ,kasnije dodje fokija i taj se spoj ne vidi i ne primecuje se ,kao da se nista nije ni desilo ,koliko sam modela okrpio ni na jednom git stavio nisam

 (res) za popravku i nacin repariranja pred folijanje ,iz ovoga se da videti koliko je crvena folija starijeg izdanja jer se boja odvojila od nosece folije ali se to tako nekad radilo ,bude kao guma rastegljivo pa posle teske muke da se skine

Za drugi put kad radis tako nesto probaj sa skalperom pod 90° u odnosu na povrsinu koju struzes tj radis i samim grebuckanjem folija otpada od konstrukcije ,a moze biti i uzrok ako si lakirao pre folijanja te delove od balzE pa se lepak speko tj zalepi tj poprimio na lak i tu je kraj

To mene opasno izludjuje kad se zadesi a zadesi se jako cesto ali sta da se radi i to je deo modelarstva

„Гитовати, ил' не гитовати, питање је сад!“

Кад је у питању поправљање гитовањем ја сам за, јер даје одличне крајње резултате. Користим „BODYSOFT“ полиестерски гит који је лакши од обичног.

 

Осим тога количине које наносим су минималне.





Од ових 1gr касније се равнањем то јест брушењем бар пола скине.Овај прираштај тежине на укупну тежину овог модела на полетању (око 2800gr) је занемарљив.

dobra ti je ideja pala presko sto se tice lemelice i srafcigera

 (res) (res) (res)

Немој да збуњујеш људе. Нема овде „шрафцигера“, само лемилица. Мало збуњује пљоснати врх лемилице који стварно пуно личи на „шрафцигер“.


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Једна мала поправка
« Reply #7 on: February 10, 2024, 10:49:18 AM »
 :)aplauz  :)aplauz  :)aplauz

 :sljus

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Једна мала поправка
« Reply #8 on: February 10, 2024, 03:28:13 PM »
Za svako poštovanje  (res)
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Једна мала поправка
« Reply #9 on: April 12, 2024, 07:22:56 PM »


И таман, кад сам мислио да ћу се налетети, после другог лета приметим (на сву срећу) да ми се шарка на левом крилцу разлепила. Није било услова да ово поправим на аеродрому па сам прекинуо летење.




С обзиром на настало оштећење приступио сам поправци.

Прво што сам урадио је било да откачим полугу серво од крилца.
Уз пут сам отворио кућиште сервоа да проверим да ли је унутра све уреду.
Било је.





Крајња шарка је била видно одлепљена. Мало сам натегао крилце и средња шарка је попустила и одлепила се.
Унутрашња шарка је држала као луда, па сам морао да извучем осовиницу и на тај начин дефинитивно одвојим крилце од крила.





После мало цимања и пошто сам се уверио да су шарке добро, приступио сам чишћењу.

Прво алкохол и крпица и то сам очистио комплетан процеп између крила и крилца, нормално укључујући и шарке. Потом сам скалпером скину остатке балзе и лепка и на крају сам шарке лагано пребрусио финим водобрусним папиром на суво. Изгледале су као нове.







После чишћења сам шарке залепио петоминутним епокси лепком.



Вратио сам осовину и спојио унутрашњу шарку и наместио команду крилца.





Овим је посао практично био готов.

Још сам преконтролисао и десно крилце уз отварање кућишта сервоа.
На овој страни је било све у реду.


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Једна мала поправка
« Reply #10 on: April 12, 2024, 08:55:56 PM »
Samo pedanterija  (res) (res) (res)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Једна мала поправка
« Reply #11 on: April 13, 2024, 12:17:32 PM »
 :)aplauz  (res)
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK