Author Topic: Su 29 Sebart  (Read 16512 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Su 29 Sebart
« on: March 04, 2008, 11:11:31 PM »
Kao sto sam ranije najavio i na starom forumu evo jedne prelepe ptice i na nasem nebu:





Model je sastavljen i  moram da kazem da i na oko i tehnicki gledano je uradjen sjajno. Moracu samo ipak da stavim malo vece tockove za onu nasu livadu u Zemun Polju.

Oprema koja je usla unutra je ista ona preporucena od strane proizvodjaca:

Motor: Hacker A3010XL
Regler: Hacker  X-55 pro 55A SBEC
Servo: Graupner  DS 281 DIGITAL
Batt: Kokam 3S 3200mAh 30/50C
Prop: 15x8


Pozdrav
Veljko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Su 29 Sebart
« Reply #1 on: March 05, 2008, 12:09:58 PM »
Model je blago receno fantastican. Na ovom linku imate par slika:

http://rcfly4um.org/index.php?topic=22.0




Nikola | rcfly.in.rs


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Su 29 Sebart
« Reply #2 on: March 07, 2008, 08:46:23 PM »
E pa sada je sve spremno. Nastelovani otkloni i teziste. Sve je namesteno za normalno letenje a ne za 3d. Cak namerno nisam ni ukljucivao dual rate da mi slucajno ne bi palo na pamet da proban neke kerefeke prvog dana. Jos samo da vreme posluzi u nedelju i da nema vetra pa vidimo kako leti ovo moje cudo. Da budem iskren ne ocekujem nesto mnogo razlicito od Petrove Katane jer je u sustini to isti model malo drugacije estetike.Doduse meni je motor malo jaci cca 550W ali mislim da se to nece primetiti u letu.

Pozdrav
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Su 29 Sebart
« Reply #3 on: March 07, 2008, 08:59:51 PM »
Epa nije bas sve spremno. A rupe na elisama? A?!?
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Su 29 Sebart
« Reply #4 on: March 07, 2008, 09:08:18 PM »
Ha, imam jednu koja nije APC, neke nove plave doneo mi Mirce, one su vec na 8mm. Utata ...

Pozdrav
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Su 29 Sebart
« Reply #5 on: March 07, 2008, 09:44:02 PM »
Mislim, sta reci...
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Su 29 Sebart
« Reply #6 on: March 09, 2008, 06:55:04 PM »
Po danas ne predvidjeno lepom vremenu poleteo je SU 29  :D! Komande su bile nastelovane za acro let bez dual rate za svaki slucaj da mi ne bi palo na pamet da nesto experimentisem kao 3d i sl. Model se izuzetno ponasa na poletanju, pun gas blago palica na sebe i posle 3-4m bez trzanja se dize u nebo, smanjujem gas na 50-60% i uglavnom se dalje tako vozi. Prvi let je prosao vrlo mirno bez akrobacija samo da se proveri ponasanje i utrimuje je. Samo jedan brzi valjak cisto da vidim kako reaguje  :P.
Drugi let je vec video luping, kontra luping i ledjni let. Moram da priznam da me je ledjni let odusevio koliko je model neutralan! Treci i cetvrti su bili malo zesci jer sam vec probavao i neke komplikovanije manevre ali na dosta velikoj visini za svaki slucaj. Moram da priznam da za danas nisam planirao i noz ali sam se ipak odlucio da probam ali na stvarno velikoj visini. E sad tu dolazi do mog potpunog odusevljenja; sa komandom repa koja u ovom modu ima pun otklon od 30 stepeni sa pola  :o palice je model stajao u nozu! Dodavanjem palice je prelazio u penjanje  :o  :o. Ovo mi se jos nije desilo!
Probao sam malo i da hoverujem ali to sa ovim otklonima nije vec moglo mada nisam siguran da neko drugi umesniji ne bi uspeo.

E sad malo o sletanju: Prvo bas nije bilo blago jer model dosta koci zbog elise od 15" pa me je malo uhvatio nespremnog na jedno 30cm visine. No nista se nije desilo jer je trap izuzetno robustan. Drugo i trece sletanje je bilo mnogo bolje cak trece savrseno dok nisam shvatio koliko gasa treba da dodam. Cetvrto sletanje me je opet malo preslo zato sto je vetar u medjuvremeno potpuno stao, ali i ovog puta bez ikakvih posledica.

Kako je ovo bilo prvo praznjenje totalno novim baterijama nisam hteo da ih cedim pa sam na prvi signal sletao. Sva 4 leta trajala su po 10 min. Mislim da ce se to vreme popraviti posto sam imao i male vibracije u par tranzicija za vreme leta pa sam tu sigurno bio vrlo ne efikasan. Danas na livadi nije bilo mogucnosti za fino balansiranje elise i spinera ali cu to svakao uraditi. Probao sam i novi tip elise koji nije APC i pokazale su se vrlo robusne, kako nisam imao i APC ne mogu da kazem koliko su i efikasne.

Bilo je ineresantno uporediti model sa Petrovom Katanom posto su jako slicni. Onih cirka 100W se dans primetilo kada smo se malo pojurili u "vazdusnoj bitci". Bilo je jako zabavno ali par puta i jako blizu  ::). Na srecu nismo preterali a dobro smo se zabavili.

Posle svega mogu da kazem da je model ispunio i prevazisao za sada sva moja ocekivanja. Ubacena oprema je ona koja je i preporucena od proizvodjaca sa izuzetkom malo jace bat.,  3200mAh umesto 2500mAh, mada mislim da sa laksom baterijom mora da se dodaje olovo jer je i sa ovom baterija morala da ide skroz napred a da teziste bude u preporucenoj sredini tj. na 11cm.

Nikola, Petar i Boza su danas napravili slike pa ih molim da ih okace!

Pozdrav
« Last Edit: March 10, 2008, 12:25:43 PM by magic »
Veljko

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Su 29 Sebart
« Reply #7 on: March 09, 2008, 07:46:17 PM »
Evo jedne male slicice:



Razlika je ocigledno u elisi, ali ja sam zadovoljan i prezadovoljan kako leti tako da necu da menjam.

Pozdrav, Petar

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Su 29 Sebart
« Reply #8 on: March 09, 2008, 11:04:27 PM »

Treci i cetvrti su bili malo zesci jer sam vec probavao i neke komplikovanije manevre ali na dosta velikoj visini za svaki slucaj. Moram da priznam da za danas nisam planirao i noz ali sam se ipak odlucio da probam ali na stvarno velikoj visini. E sad tu dolazi do mog potpunog odusevljenja; sa komandom repa koja u ovom modu ima otklon od 30 stepeni sa pola  :o palice je model stajao u nozu! Dodavanjem palice je prelazio u penjanje  :o  :o. Ovo mi se jos nije desilo!


Zista je tako i bilo, model leti perfektno. Cak sto vise, dok sve ovo Veljko pise vidi se da je vidno uzbudjen ( pod utiskom ) jer nije video da je moj post sa slikama okacen sat vremena ranije.. ( ah taj adrenalin )
:)

U svakom slucaju, jos jedna lepa nova ptica nad nasim nebom..


Nikola, Petar i Boza su danas napravili slike pa ih molim da ih okace!



fotke:

http://rcfly4um.org/index.php?topic=59.0

 8)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Su 29 Sebart
« Reply #9 on: March 21, 2008, 06:57:24 PM »
Evo danas sam model probao i po dosta jakom vetru. Moram da priznam da sam se opet iznenadio kako lepo reaguje na komande i kada bas zaduva! Kako Lazo rece: "Kada se brzine saberu ja se oduzmem!", naravno misli o letu niz vetar mada je danas stvarno bilo tako par puta  :)! Model stvarno deluje kao univerzalan jer moze da leti i F3A i full 3d, zavisi od rapolozenja! Sigurno je da jedan Addiction leti bolje 3d i da neki pravi f3A (mada u ovoj velicini tesko) to mozda i radi za neku nijansu bolje, ali mislim da ce te razlike doci do izrazaja tek na nekom takmicenju ...

Jos jednom zelim da istaknem da je ovo prava velicina za model, barem kada je struja u pitanju, jer sve preko ovoga trazi 5 ili 6S baterije a znamo koliko to kosta!

Jedan Turnigy TR 35-48-B 900kv sa 60A reglerom i 13x6 elisom, 3S od 2500-3200mAh dace u bilo kom modelu slicnih dimenzija i tezine jako puno zadovoljstva! Upravo se spremam da bas to ubacim u jednog Acromastera, pa cu moci da prenesem i direktna iskustva!

Pozdrav
Veljko

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Su 29 Sebart
« Reply #10 on: March 21, 2008, 09:00:39 PM »
Evo posle nekoliko izlazaka na teren sa katanom mogu reci da ako hoces 3D i okretnost samo treba staviti manje baterije recimo 2100 - 2400 mAh, a ako hoces akro trebaju vece baterije recimo kao one moje od 4000 mAh i model postaje inertniji i pravi vece putanje.

Samo mogu da kazem i to da kako prolaze letovi, imam utisak da sam u prvim letovima bio pod "utiskom" i da mi je sve izgledalo mnogo drugacije od letenja SU31, sada vidim da taj avion moze da se leti malte ne kao i mali SU31 (da se recimo brzo menja pravac leta ili skrece na jako malim brzinama, naravno bez lupanja).

Ovo pisem ovde jer smatram da je moja Katana malte ne isto sto je i ovaj model, sto kaze Magic isti model sa drugacijom estetikom.

Pozdrav, Petar

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Su 29 Sebart
« Reply #11 on: March 22, 2008, 10:07:19 PM »
Slazem se u potpunosti sa Petrom. Ova dva modela se ustvari samo "stilski" razlikuju. E sad, bas zbog dileme oko baterija ja sam se opredelio za 3200mAh  sto je kao neka zlatna sredina i mislim da sam napravio pun pogodak, jer one traju 9-10 min taman kada meni pocne da pada koncentracija. Sa dovoljno ovakvih baterija stvarno se covek i naleti! Sva razlika izmedju ova 2 modela je u stvari samo u elisi, ja imam 15x8 koja povuce i do 55A, kod Petra je to nesto manje ali mu i letovi zato traju proporcionalno duze  ;).

Nazalost, juce pri ubacivanju modela u kola zakacio sam vertikalac i sredio zupcanike na servu  >:(, no, stici ce uskoro delovi  ;D pa ce ponovo da se leti!!!

Pozdrav
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Su 29 Sebart
« Reply #12 on: June 09, 2008, 07:12:29 PM »
Evo prodjose 2 meseca a ja se bas nisam nesto naleteo sa SU29  :-[. Naime, uopste nisam vise video model u vazduhu nego novcanicu od 500Eur kako leti  :-\, i sta, navato sam strah! No, posto se model dovoljno izodmarao na polici, a i u medjuvremenu pretrpeo i par malih izmena juce sam odlucio ponovo da ga poletim, i moram da kazem da su promene koje sam naparvio bele krajnje efikasne.

Umesto Hackera A3010XL na 3S i 15x8 usao je A3012XL na 4S i 14x7 za cca 600W  8)! Tek sada je to pravi odnos mase:potisak od 1:1,7 za 3D letenje, potvrdio Ivan  ;).

Umesto servoa Graupner DS 281 DIGITAL usli su za rep Graupner C 271 MG MICRO METALL i vec se isplatili, kako? Pa lepo, slucajno sam zakacio model nogom  >:( i odgurnuo horizontalac u krajnji polozaj, plasticni zupacanici to ne bi preziveli (ljubi ih majka 9 Eur set!).

Iako je model bio cca 100g tezi u vazduhu se ponasao jos lepse i stabilnije. Mozda Sebastianu odgovara model 200g laksi, meni vise odgovara ovako  :P!

E sad ide nazad na policu  :o ponovo da malo odmara. Njegovo mesto u floti, privremeno, uzima Acromaster (o tome u novom postu koji uskoro sledi). Sta da kazem, stiropor je zakon ako ne zelite da vidite letece novcanice umesto aviona :D.

Pozdrav
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Su 29 Sebart
« Reply #13 on: April 21, 2009, 09:59:50 PM »
Neverovatno kako vreme leti! Pre vise od godinu dana, tacnije 9. Marta sam prvi put poleteo Su 29. Secam se da sam bio vrlo odusevljen i vrlo uplasen  :hehe. Sada, godinu dana kasnije odusevljenje modelom ne jenjava, ali je zato strah ostao samo u tragovima. Leteo sam ga ponovo, napokon, u ponedeljak 20.4. Model je preko zime dobio karbonsko ojacanje trapa i kapice na tockovima, sto ga je jako lepo "otvorilo u struku"  :big smile. Sada posle mnogo sati druzenja sa Acromasterom Su 29 nije vise delovao tako nervozno i vizljasto, cak sam stekao utisak da bih bez problema na manjim otklonima mogao da letim F3A figure.

Setup je ne promenjen: Hacker A30 12 XL (700kv), 4S 3200mAh i 14x7 elisa za nekih 650W/3kg potiska na 1.700g poletne mase.

Ostalo je da se malo prepegla i da napokon dobije nalepnice. Sledeci put na aerodrom nosim foto aparat pa ce biti i slika.

poz
« Last Edit: April 21, 2009, 10:06:28 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Su 29 Sebart
« Reply #14 on: May 06, 2009, 07:17:27 PM »
Evo ga u svom finalnom izdanju. Leti kao sto i izgleda!





poz
Veljko