Author Topic: Zero reparacija...  (Read 17187 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Zero reparacija...
« Reply #15 on: December 05, 2009, 10:34:59 PM »
Gile, nitne su pravljene sa belim lepkom.

Na poklopac plastične bočicu od jednog decilitra (prosuo sam Majin aceton za nokte) postavi se igla od šprica.
U bocu se sipa beli lepak i voda. Gustina mora biti takva da lepak može da prodje kroz iglu od šprica a, da se ne sliva tj. curi.

Bočica se nagne i skoro da ne mora ni da se pritisne da bi lepak prolazio kroz iglu. Lepak se sliva veoma polako tako da možeš napraviti "nitnu" kakvu hoćeš...
Kad se lepak osuši, nitna je tvrda kao kamen 

Interesantno je reći da se ovakve nitne brže i lakše postavljaju nego one sa lemilicom a, i ako nešto zezneš, samo je obrišeš. Onu sa lemilicom kad utisneš, gotovo...

Na slikama od pravog Hellcat-a vidi se da su nitne kao polu lopta. I ove koje sam ja pravio su u startu bile takve ali, su se dok se lepak osušio malo slegle...
Pravljene su sa Henkelovim Standard belim lepkom koji se suši više sati.

Juče sam kupio Henkelov Expres beli lepak, koji je suv za 10 minuta i mislim da za tako kratko vreme sušenja, "nitna" neće imati kada sa se slegne.
Videćemo, teoretski bolje zvuči, nisam stigao da probam...

Kako god, nitne izgledaju super...
Ne zaboravi da su te na slici 3 mm prečnika i da su slikane sa male razdaljine.
Kad se sve postave na trup i kad se trup ofarba i dotera utisak je sasvim drugačiji....

Isto je i sa onima koje se prave sa lemilicom... Tek kad je sve gotovo potpuno dodju do izražaja...

Pozdrav

Mirče


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Zero reparacija...
« Reply #16 on: December 06, 2009, 06:56:36 PM »
Nisam sinoć imao aparat kod sebe pa nisam stavio slike...





Pozdrav

Mirče

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Zero reparacija...
« Reply #17 on: December 07, 2009, 09:12:03 AM »
Hvala na objasnjenju (res)
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Zero reparacija...
« Reply #18 on: January 15, 2010, 04:35:46 PM »
Popravku oštećenja na Zerou sam završio, pa ima već par nedelja, a nikako da i ovaj tekst privedem kraju.
Ne postizavam od ovi' modelarski poslovi...

U predhodnom prikazu stigao sam do nitni, koje sam postavio sa donje strane krila.
Krilo sam potom, odneo kod mog prijatelja i modelara Goluba, koji mi ga je u komori ofarbao poliuretanskom bojom.
Kad sam ja, letos, farbao krilo koristio sam akrilne boje. One su OK ali na kraju mora da se stavi sloj providnog, bezbojnog laka.
Poliuretanske boje imaju više prednosti, tvrdje su, bolje pokrivaju, pa nanos ne mora da bude toliko debeo, ne treba bezbojni lak... Ove farbe se, takodje, mogu mešati od sjajne do skroz mat nijanse...

Golub je savršeno odradio posao i donji deo krila ofarbao "za medalju"...
Sve bi bilo kao u priči da ja, nisam omašio šifru boje pa nijansa donjeg dela krila nije bila ni "nalik"...
E, onda je Golub "smućkao" ponovo farbu i prefarbao sve još jedared...









Pošto flapsove i elerone nisam farbao, nisu bili ni malo oštećeni, bilo mi je važno da krilo bude iste nijanse, da bi posle "prljanja" bilo kao i pre...

Golub je imao još jedan "zadatak" da ofarba i ona dva crvena kruga sa donje strane i žuto polje na prednjem delu krila... Naravno, sve je odradjeno besprekorno...

Priča sa poliuretanskom bojom mi je veoma bitna zbog Hellcata, kojeg će farbati, pogadjate, naravno Golub...
Priprema površine akrilnim špric gitom i ostalim gitovima i "špecijama", teoretski, ne bi trebala da bude problem u kombinaciji sa poliuretanskom farbom jer je ona neutralna.
Teorija je teorija a, praksa je praksa...
Kada sam video kako je odradjeno krilo od Zeroa mnogo sam se obradovao i prosto mi je "laknulo" jer sad znam da farbanje Hellcata može da se izvede kod Goluba sa poliuretanskim bojama...

U nastavku rada na krilu, sa crnom bojom odradio sam "prljanje" donje strane...
Vratio sam servoe na svoja mesta i time je krilo bilo praktično gotovo...







Čika Duletov strugar mi je napravio nove cevčice za retrakte, u novosadskoj firmi "Cubi" su mi na njih zavarili neka dva mala dela, ja ih ofarbao, sastavio i trapovi su time bili popravljeni...









Par dana pošto sam montirao trapove u krila, od Tijana dobih mail u kome me pita da li su mi stigli delovi koje mi je naručio od Robarta?
Kakvi sad delovi? - pitao sam se...

Neposredno pošto sam oštetio model i kad sam video da za retrakte moram kupiti nove cevčice, poslao sam Tijanu mail da ga pitam može li mi proveriti da li mogu kupiti samo oštećene delove ili moran kupiti ceo "robostruit"...
Greškom, Frank je naručio te delova, nije mi javio, ja u medjuvremenu, napravio u "domacoj radinosti" nove...
Sada imam još jedan rezervini par...
Kako slećem, trebaće mi (pu, pu, daleko bilo...)...

Na trupu nije bilo većih oštećenja, antenu sam napravio od balze, malo špric git, malo farba i kao nova...









Sa kabinom sam se zezao. U Lindingeru prodaju rezervne, ali naravno, nema je...
Šta ću, sredio sam ovu, koju sam do sada 100 puta oštetio. U kakvom je stanju bila, dosta sam je dobro i napravio. Sa unutrašnje strane kabine sam ubacio limenu traku 9 mm širine i na nju prišrafio sve one napukle delove. Limena trakica se od spolja ni ne vidi.
Na prednjem delu kabine mi fali par parčića i sad se nosim mišlju da na glavi pilota nacrtam krvave tragove, pa da sve bude kao da je ranjen kroz prozor kabine...





Sredjivanje trupa sam iskoristio da na Zerou promenim i motor. Zenoah 45 sa kojim imam oko 150 startova, zamenio sam istim motorom skinutim sa Cap-a.
Motor sa Cap-a je skoro nov, ima samo 15-tak startova a, skinuti ću malo "prištedeti", pošto ide na naredni projekat - Lightninga.
Ovo je bilo jednostavno jer su motori isti i sve pasuje šraf na šraf...

Promenio sam i poziciju tigon creva kroz koje punim rezervoar.
U želji da se što manje vidi, prošle godine sam ga  postavio sa donje strane modela ali, pošto je rezervoar višlji, gorivo mi uvek curi po rukama kada ga sipam ili vadim...
E, sad sam mu našao bolje mesto, višlje je od tanka a, i dalje se ne vidi...



Jole godinama koristi rezervoare sa dve creva, jedno za punjenje i karburator a, drugo za odušak.
Cilindar benzinskog motora sa Walbro karburatorom, za razliku od glow motora, ne može se napuniti kad se sipa gorivo u rezervoar. Stoga su dva tigon creva sasvim dovoljna.
Na vod od rezervoara do karburatora postavi se T razvodnik i jedno crevo se izvede negde gde će vam biti zgodno za sipanje.
Kad sipate gorivo ono linijom manjeg otpora ide u rezervoar, a višak će izaći na odušak.
Zbog konstrukcije Walbro karburatora, gorivo ne može da udje u cilindar.
Nakon sipanja vod kroz koji ste sipali "čorbu" mora se obavezno zatvoriti.
Ovaj sistem radi savršeno...





Sve u svemu, Zero je repariran, i spreman za letenje.
Ne mogu da dočekam lepše vreme pa, da idem na Čenej...
Ima da se mi još naletimo...

Pozdrav

Mirče

« Last Edit: January 15, 2010, 04:43:33 PM by mirce »

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Zero reparacija...
« Reply #19 on: January 16, 2010, 02:04:22 PM »
E druze !
Da si dodo 200 ojra mogo si da kupis pravi avion pa da se svi vozamo al ti mislis samo na sebe... neka...

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Zero reparacija...
« Reply #20 on: January 16, 2010, 10:39:09 PM »
ma nije samo to. onaj golub se namuci jadan covek da mu pogodi nijanu, da sve lepo izgleda, a pogle on.
unakazi ga. kao da je tri druga svetska rata pergazio a ne jedan. bez reci.
da se deca onako lepo ne igraju mozda ga ovakog i ne bih uzeo u miraz, al zbog dece...
ma da su ziva i zdrava necu ni ja da cicijasim, ja ga zagrebao viljuskom
(sto bi manda rekao)a ti samo redovno menjaj ulje.. (yay)


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Zero reparacija...
« Reply #21 on: January 17, 2010, 12:09:21 AM »
Mišo, ja danas gledo', nema nigne ogrebotine od te tvoje viljuške...
Možda nisam gledao na dobrom mestu, jel' na trupu ili na krilu? Ej, sad mi sinulo, možda Golub prefarbao to...

A, što se tiče moje dorade Golubovog umetničkog dela i ja ću citirati Mandu: "Ku..c moj ti razumeš"...

I što jes', jes', deca nam se baš, lepo igraju, ali nisam siguran da bih dao dete u familiju gde imaju one male Thunderbolte...
Sad, da je tu neki... kao recimo onaj Wildcat... pa da razmišljam...



Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Zero reparacija...
« Reply #22 on: January 17, 2010, 03:24:59 PM »
ma nema problema. cim dodje prolece, eto mene i viljuske. ovaj put ce to biti
lepa danga da golub ne moze da je spegla. (:sok:)