Author Topic: RC Combat  (Read 105271 times)

Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: RC Combat
« Reply #30 on: February 08, 2010, 10:08:15 PM »
Umesto recki, citam po forumima da se koristi dvostrano lepljiva traka ili traka za muve, nalepljena na napadnu ivicu krila, da lepi i otkida traku.
"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: RC Combat
« Reply #31 on: February 08, 2010, 10:10:25 PM »
Mythbuster, nadam se da nisi ovako ružan u realu kao na slici  (:sok:)

Ma nista, imao sam losh dan kad sam se slikao za ID card.
"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #32 on: February 08, 2010, 10:12:58 PM »
Quote
Umesto recki, citam po forumima da se koristi dvostrano lepljiva traka ili traka za muve, nalepljena na napadnu ivicu krila, da lepi i otkida traku.

Hvala ti na ideji.
preduhitrio si me. >:(
Bi će mi drago ako stvarno budeš i napravio nešto za luftkampf.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #33 on: February 08, 2010, 10:23:34 PM »
Zapazio sam da Gosn. Nenad ima više modela pogodnih za kombat. Evo samo jedan, a ostalo na njegovom topiku.



http://rcfly4um.org/index.php?topic=1288.msg7024#msg7024
 ;namig

Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #35 on: February 08, 2010, 11:07:46 PM »
Mythbuster , hvala ti na dobrim i lepim primerima komercijalnih modela za kombat. Dobri su MScomposite modeli. Ali dati 50.- eura za komad pene za mene je bacanje para kroz prozor(:sok:) Za 50 eura se može kupiti kompletan setup, odnosno elektro oprema za model ove klase.
 Mnogi od nas je već pokazao na ovom forumu, da se ovako jednostavni modeli mogu izrezati i ručno od stirudura, stiropola, EPP i dekorisati sa ukupnim troškom ispod 5 eura. ;namig
Ako uzmemo u obzir da za sezonu treba nekoliko komada, recimo 3, to je već 150 eura. Mislim da vredi zagrejati žicu   mmmm
Gore viđen o. primer od izoflora izađe oko 2 eura po komadu sa lepom dekoracijom, a ni žicu ne treba zagrejati.  ;namig


Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: RC Combat
« Reply #36 on: February 08, 2010, 11:41:52 PM »
Enese, mala ispravka, Multiplex Fox je od EPP-a.

Elapor kao i svi multiplexovi modeli! Mada Elapor,solidpor,hypodur,epp... sve je to skoro isto bitno da je zilavo,i da se sa super lepkom i aktivatorom lepi za manje od 15 sek.. Sa epp materijalima rade kineske firme! dok multiplex ima svoj patent i zove se elapor. Graupner ima solidpor, Hype i kyosho imaju hypodur.....
Enese gresis, EPP je u pitanju, baci pogleda na www.multiplex-rc.de ...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: RC Combat
« Reply #37 on: February 08, 2010, 11:53:52 PM »
Imao sam prilike da gledam na DVD-u combate na nekom takmicenju u Sloveniji. Radi se o modelima koji su relativno malih dimenzija duzina trupa oko 800mm, a raspon krila oko 1000mm, sa kompozitnim trupom i krilima koja se prave kombinacijom stiropora sa plankom od balze. Svi modeli su pogonjeni SUS MVVS motorima od 2.5ccm...totalna vizuelna i audio ludnica kada vidite 10 aviona odjednom u vazduhu, stvarno impresivno deluje...
Koliko znam za ovakva takmicenja, obavezan deo opreme su kacige!!!
 (:sok:)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: RC Combat
« Reply #38 on: February 09, 2010, 12:11:15 AM »


Kaciga, moze zidarska, moze bajkerska, no problemo...

Wobby Haus 535 din



"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #39 on: February 09, 2010, 12:16:48 AM »
Pozdrav SABURO na (u?) vazdušnom frontu.
Da, mnogi prave svoju verziju hibridnih konstrukcija u svetu. Svi unose svoje iskustvo, materijale, kako bi napravili što bolji kombat model, kao i u svi modelarskim kategorijama. Oficijelna pravila se dosta dobrim delom odnose na sigurnost na ovakvim skupovima, jer se češće desi da se pilotima zavrti u glavi i zalutaju im modeli ,ali i da zabiju u zemlju zbog oštrih manevara.. Zato sam i predložio da se počne sa pitomijom verzijom, a usput ćemo i pravila da naučimo.
Pravila bi trebalo prevesti na srpski, barem šturo. Nekako ćemo i to rešiti. Razmišljam kako  mmmm...

Offline Mythbuster

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
  • Nebo visoko a zemlja tvrda.
Re: RC Combat
« Reply #40 on: February 09, 2010, 12:21:26 AM »

Pravila bi trebalo prevesti na srpski, barem šturo. Nekako ćemo i to rešiti. Razmišljam kako  mmmm...


To je bar lako, angazujemo Zorana_M, sve ce da nas prevede.

Sreca da je Vuk izmislio azbuku, da je kojim slucajem to uradio Filip Visnjic, pisali bi Brajovom azbukom.
"Kakva bi tišina nastala kad bi ljudi govorili samo ono što znaju..."
Karel Čapek (1890-1938), otac naučne fantastike

"Ko uvece legne sa dupetom koje svrbi, probudi se ujutro sa prstom koji smrdi"
Srđan Dinči

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: RC Combat
« Reply #41 on: February 09, 2010, 12:25:34 AM »
Ma daj, rekao sam da se ovde kombatuje samo sa modelima  (kush)
Imam ja za to kulturni način da rešim, bez brige.  (spava)
Menjaj facu (sliku), jer neću moći da spavam  oo))

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: RC Combat
« Reply #42 on: February 09, 2010, 01:14:01 AM »
...
Menjaj facu (sliku), jer neću moći da spavam  oo))

Mythbuster, придружујем се ТЕ-овом апелу да мењаш слику, нарочито ако планираш да често постујеш (што је наравно пожељно). Ипак бих током боравка на форуму да се осећам пријатно.

У вези комбата, само да кажем да је иницијатива већ постојала, Иван би имао нешто о томе да каже.
Такође смо Лаза, ја и још пар људи укратко разматрали могућност комбата у FPV са ласерским митраљезом...то би била екстремно егозотична и наравно скупа варијанта, али смо имали некакве идеје како да то учинимо знатно јефтинијим.

Али хајде да се вратим на реалније варијанте које се овде дискутују.

Ја бих поставио правила тако да не форсирају само летачке способности већ и конструкторске. Дакле, задајте оште параметре, а све остало нека буде индивидуална ствар.
Одмах предлажем да један једини параметар који је задат буде тежина. Да направимо нпр. три тежинске категорије, рецимо до 0.5кг, до 1кг и до 2кг (ова последња је можда и превелика).

Дакле, спакуј се у пола кила и лети шта год хоћеш, струју, СУС, стиродур, депрон, балзу, олово  или делта крило, двокрилац, ракету, шта год...

Временом ће се долазити до најбољих решења, а увек ће постојати импулс да се осмисли још боља конструкција, до сада невиђена...

И, наравно, ја сам ЗА и за почетак сигурно крећем са Зољицом.


Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: RC Combat
« Reply #43 on: February 09, 2010, 09:23:58 AM »
Nisam se uključivao do sada, čekajući da diskusija poprimi neki oblik i pravac. E sada, kada počinju da se polako kristališu neki konkretni parametri kategorije, da pokušam da uzmem učešće.
Već smo imali neobavezne razgovore na ovu temu na livadi. Naj jednostavnije bi bilo kopirati neke pravilnike koji već postoje napolju. Ali i ti pravilnici su pravljeni na ovakav ili sličan način, i sigurno su odraz modelarskog okruženja i uslova tamo gde su nastali. Zato mislim, da bi neki  naš pravilnik trebalo da proistekne iz uslova u kojima mi modelarimo, a ne da se uklapamo u nešto što i onako nije standard ili FAI pravilnik.
U tom smislu, za početak predlažem da se tehnički uslovi maksimalno pojednostave. Sve nepotrebne komplikacije samo dovode do toga da se najveći deo takmičenja svede na administriranje, premeravanje, raspre, podmetanja, švercovanja... Dakle:

1. Maksimalna težina modela spremnog za borbu - 500 grama bez trake. Čiji model neposredno pred početak borbe pređe tu težinu - ne učestvuje.
2. Traka - identična za sve takmičare, osim po boji. Znači, materijal, dužina i širina identični.

I, toliko što se tiče tehničkih uslova. Ništa više od toga. Pojaviš se na "vatrenu liniju", okačiš model na sudijsku vagu, ako je ispod 500 grama dobiješ takmičarski broj i overenu traku od glavnog sudije, svog sudiju, i - ajd u bitku. Kako si se ti uklopio u tu težinu - to je samo tvoj problem i delo tvoje maštovitosti i promišljenosti. Tako se otvara široko polje za aerodinamička i tehnička rešenja.
Vrsta pogona, amperaža, elise, kubikaža, raspon, dužina, materijali... Trebala bi čitava laboratorija na livadi, i opet bi bilo trzavica, nezadovoljstava, svađa...

Takmičarski uslovi:

1. Svi poleću na jedinstveni znak glavnog sudije, kada i počinje da se meri vreme za sve. Svakom takmičaru meri vreme zaseban sudija sve do sletanja.
2. Pobednik je onaj koji poslednji sleti, ima najdužu traku i najveći broj odsecanja tuđih traka. Trebalo bi da osmislimo odgovarajuće koeficijente za vreme, broj odsecanja i za dužinu trake, pomoću kojih bi se izračunavao plasman svih ostalih. Pri tome, mislim da bi koeficijent broja odsecanja trebalo da bude primaran. To bi taktiku svakog takmičara trebalo da usmerava ka tome da aktivno učestvuje u borbi, a ne da letucka sa strane i skuplja sekunde. Odnosno, da takvu pasivnu "taktiku" učini neisplativom. Jer - ipak je to vazdušna borba.

I, toliko. Svake druge komplikacije mogu očas posla da se pretvore u kopnenu bitku, da ne kačem - tuču. Znam ja nas...
Svakako da ima tu još detalja koje treba pretresti i definisati, ali sam ubeđen da bi ovo trebalo da bude osnova.

 (pijemo)
« Last Edit: February 09, 2010, 09:39:06 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: RC Combat
« Reply #44 on: February 09, 2010, 11:33:05 AM »
Lazo, odličan ti je predlog...

Mene verovatno nećete videti u ovim borbama ali, podržavam sve što doprinosi popularizaciji hobija.
Da se stvar ne bi izjalovila na pravilima, mislim, da bi za početak trebalo poslušati Lazu. Ima logike, jednostavno je, lako za prijavu i daje širok dijapazon modela i pogona, pa ko voli...

Ne znam da li svaki takmičar ima svog sudiju. Ono što sam gledao na Top Gun-u, pošto su kombati pili u podnevnom šou programu, takmičari nisu imali svaki svog sudiju. Modeli su bili svi isti a, pobednik je onaj koji na kraju ostane u vazduhu ili ima najdužu traku. E, sad, da li letucka sa strane ili ne... Pa, neko će već pojuriti i te koji hoće da se "izvlače"...

To da neko broji ko je koliko traka isekao, to nema teorije, jer je takva frka u vazduhu, da ne znaš ko koga juri a, kamo li da se vidi ko šta radi...
Nisam siguran da li je takmičenje ograničeno vremenski ili se bori do kraja dok ne ostane samo jedan...
Znam da čim ti otkinu traku moraš da sletiš...

U svakom slučaju jedva čekam da vidim ovo uživo kod nas.

Pozdrav