Author Topic: POJMOVNIK FIZIČKIH OSOBINA I VELIČINA  (Read 5116 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
POJMOVNIK FIZIČKIH OSOBINA I VELIČINA
« on: February 12, 2010, 05:10:25 PM »
Poziv
Mehanički i elektronički pojmovi kao fizičke osobine, karakterišu najviše današnje RC earo modelarstvo. Važno je ih posedovati, kako bi smo na pravi način odabrali kako materijale tako i eletroničke komponente koje se mogu i moraju nabaviti za izgradnju  modela.
Topik je otvoren za svakoga ko želi da doprinese nešto. Diskusija je nepoželjna zbog preglednosti i bržeg nalaženja traženog. Sem ako je nešto ne tačno! Objašnjenja je dobro pojednostaviti do zadnjih razumljivih granica.


Mehaničke osobina materijala

Uvod
U modelarstvu se koriste veoma različiti materijali, sa veoma različitim osobinama, pa vredi obratiti pažnju. Naveo bih samo neke osnovne osobine materijala,  koje se često koriste među modelarima graditeljima. Pa da se zna o čemu se govori.

Elastičnost
Sposobnost materijala da se posle prestanka opterećenja vrate u prvopitni oblik.  Što je veća deformacija od početne sa time je veća elastičnist. Odnos veličine sile i promene geometrije, zovemo modul elastičnosti.
http://en.wikipedia.org/wiki/Elastic_modulus
Primer: Opruge.

Krutost
Sposobnost materijala da se odupre promeni geometrije pri delovanju sile.
Primer: Keramika, staklo, karbonki kompoziti, šipke, cevi ploče, kao poluproizvodi za modelare.

Plastičnost
Mogućnodt promene geometrije tela a da se ne lome.
Primer: Materijal koji se koristi u školama i zove se plastelin. Prozorski ili vajarski git. Nemaju elastičnost. Mesiš ga koliko hoćeš, razbiti ga nećeš.

Svaki kruti materijal ima izvesnu veličinu od gore navedenih osobina. Ovi parametri se standardno mere klasičnom metodom na kidalici, gde se probni predmet, etalon rasteže. Sa postepenim povećanje sile se rasteže i iscrtava se dijagram sličan koji sam dostavio dole. Slični se dijagrm dobije pri savijanju i uvijanju.
http://en.wikipedia.org/wiki/Stress-strain_curve

Tvrdoća

Otpornost materijaja na promenu geometrije površine sa delovanjem koncetrične sile. Pad čelične kugle sa određene visine ostavlja krater u predmetu. Veliki krater, mekani, mali krater veliku tvrdoću pokazuje.
http://en.wikipedia.org/wiki/Brinell_scale

Objašnjenje za dijagram:
Crna linija je kriva osobine materijala.
E - granica elestičnosti, odakle se posle prestanka sile još vraća u prvobitini nulti položal. Karakteriše je linearnost. Samo ovde važi pojam modula elestičnosti http://en.wikipedia.org/wiki/Elastic_modulus
K – tačka kidanja, cepanja. Kaput, konjec, the end, ende, finito, fine
U – granica normalnog opterećenja pri upotrebi.
Odnos E/U je stepen sigurnosti.
E - K - oblast plastičnosti. Ovde se materijal rasteže a pri prestanku sile se ne vraća u prvobitni položaj.  Savijanje i oblikovanje žice, pločastih materijala i sl.

Molim Dr. za elektroniku da stave nešto vezano za: kako struja teče...  ;namig

« Last Edit: February 12, 2010, 05:31:35 PM by tibeteagle »