Author Topic: 27% Extra 260 Hangar 9  (Read 30634 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
27% Extra 260 Hangar 9
« on: March 01, 2010, 10:55:49 PM »
Pre otprilike godinu dana pazario sam ovaj model polovan od gosn Radovana (dimitri) iz Panceva. Model je vec poduze vremena na trzistu (od 2005.) i pokazao se dosta dobro kako za IMAC tip letenja tako i za 3d. Projektovan je od strane cuvenog Mike McCoville-a kao legalan IMAC model. Bio je zamisljen da leti sa 180 cetvorotaktnim glow ili benzinskim od 40-50ccm motorom ukupne tezine od 5-6kg. Raspona je 198cm i dugacak 183cm. Naravno, moj ce biti na struju i tezak oko 6kg (yay), no zvuk nece biti kao tipican elektro jer se velika elisa ipak malo drugacije cuje!

Model sam dobio sa vec potrebnim prepravkama i ojacanjima tako da se prethodnih godinu dana svelo na odabir opreme i lagano skupljanje iste posto je ceh ispao poprilican  (___).

Najvidljivija modifikacija koja se vidi spolja je dodatni uvodnik sa desne strane odmah ispod otvora za bajonet koji sluzi da dovede vazduh pravo na prijemnik posto je u to vreme Futaba na odredjenom tipu prijemnika imala taj problem. Naravno napravljen je i adekvatan otvor za izbacivanje vazduha napolje.






Trap na modelu je od karbona koji je ofarban u belo, ali i dan danas ima problem sa delaminacijom! Na srecu problem se lako resava ali je to nateralo mnoge ljude da kupe i aluminijumski  mmmm?

Odradjena je i modifikacija na vertikalcu ali se spolja ne vidi pa nisam slikao. Ako gosn Radovan moze da objasni sta je tacno uradio bilo bi lepo.

Bice potrebna jos jedna modifikacija, naravno, nosac za baterije, ali to nece biti problem posto postoji vec vrlo komotno mesto za iste, samo ga treba produziti do cevke od bajoneta.





Sto se tice opreme koja ce ici u model nisam stedeo. Da budem iskren najvise sam na umu imao bezbednost jer ovakav model moze da napravi poprilicnu stetu ako bi pao na pogresno mesto. Prema tome:

Motor: Axi 5330 F3A
ESC: Jeti Spin 99 Opto
Baterija: 2 x Rhino 5S 20C 4.900mAh (na slici je samo jedna, druga je jos na putu :) )
Elisa: 20x12 Turnigy light electric
na slici su jos: pilot, spiner, nosac motora i Jeti prog box

Sve to za nekih 80-90A tj. 3-3,5kW  (:sok:)





Meni su se InoLab servoi pokazali jako dobrima tako da nije bilo mnogo razmisljanja, HGD 760 MG (11kg) za elerone i horizontalac i HGD 750 MG (15kg) u pull-pull vertikalac. Prijemnik je Spektrum 9ch Power Safe sa 3 satelita a sve to ce da se napaja preko Power Box Sensor Electronic Switch-a sa duplim ulazom i 2 x 2S LiPo 610mAh (nisu na slici) ili jednom 2S od 1600mAh.



A evo kako izgleda "radno mesto" gosn pilota :)



Link ka sajtu koji mi je dosta pomogao oko odabira komponenti: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=414774

Sledece slike sa kompletnim modelom i svim ostalim modifikacijama.

poz
« Last Edit: March 01, 2010, 11:21:51 PM by magic »
Veljko

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: 27% Extra 260 Hangar 9
« Reply #1 on: March 02, 2010, 12:04:41 AM »
 
     Evo sta sam jos ojacao na  toj Extri.

     -- na pokretnom delu vertikalca su ubacene,
         sa svake strane, vertikalno, po jedna karbonska lajsna.

     -- na mestu predvidjenom za  servo za  ruder je
         ojacan sper sa dve uzduzne gredice .Bez tog ojacanja
         se dosta uvijao sper.

     Pozdrav od Radovana

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: 27% Extra 260 Hangar 9
« Reply #2 on: March 02, 2010, 09:48:18 AM »
Uf, skroz ste u prevu Gosn Radovaen, pokretni deo vertikalca je bas veoma lose krutosti da je to sramota za H9.
U sustini ceo zadnji deo aviona je slabasan.
I ja sam takodje nosace servoa horizontalca/vertikalca, pokretni deo vertikalca ojacavao sa carbonom.
Takodje (posto mi je motorna testera u nosu) i ceo fire-wall sam omalao sa carbonom i trup gde se kace krila.
Na RCU i Flying Giants sam citao da su likovi bili veoma zabrinuti koliko ce dugo avion trajati ako se leti sa testerom?

Moja masina je skroz gotova, to jest "mesec dana" do zavrsetka, posto cekam neke carbonske elise i ubec-e,
Ja necu stavljati nikakve dekale, cisto da pravimo razliku izmedju aviona na aerodromu  lol

WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: 27% Extra 260 Hangar 9
« Reply #3 on: March 02, 2010, 10:09:53 AM »
magic odlican setup mozda i prejak ali od viska ne boli glava ;D moj sebart sukhoi sa setupom vuce samo 55A, i ja u tvom mestu nebi stavio power box jer je totalno nepotreban ,ja imam ukupno 5digitalnih servoa i sve ide direktno preko prijemnika i sve radi odlicno

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: 27% Extra 260 Hangar 9
« Reply #4 on: March 02, 2010, 11:03:23 AM »
Da i ja mislim da je power-box owershoot!

Magic, da li si zamenio one federe od hemijske olovke sto pokrecu repni tocak (koji se dobijaju u kitu) sa pravim celicnim oprugama?
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: 27% Extra 260 Hangar 9
« Reply #5 on: March 02, 2010, 11:11:11 AM »
Powerbox je samo dvostruki elektronski prekidac, koji ujedno sluzi kao i UBEC sa 5A kontinualnih i 10A u peak-u. Vidi link http://powerbox-systems.com/e/powerbox_systeme/powerbox_sensor/start.php Jako dobra sprava koja apsolutno zadovoljava za modele do 2,2m raspona.

Inace prijemnik koji imam moze da kroz sebe propusti i do 30A i moze da radi sa HV servoima i onda mu treba samo prekidac. No, HV servoi su jos uvek dosta skupi a za no brand name neka ipak neko drugi malo testira :). Za mene su InoLab zicer posto je javna tajna da oni prave gomulu servoa za Futabu, e pa kad oni budu izbacili neku HV verziju ...

Sto se izbora samog komboa tice tu sam se stvarno najvise razmisljao, procitao gomilu postova na tu temu i odlucio. Niko do sada nije iskombinovao ovo sto sam ja uzeo ali mislim da sam izabrao ispravno. Ono ste ne treba zaboraviti je to da su baterije u zadnje vreme napravile ogroman korak napred i da mogu dramaticno da uticu na krajnji rezulat. Baterije koje sam uzeo su jako dobre i poznato je i da kada su opterecene cak i sa 80-90A ne padaju ispod 3,7V po celiji. Nemoj da zaboravis da je tvoj SU29 laksi za skoro ceo 1kg jer je to model koji je rodjen da bude na struju.

Opruge nisam menjao, iste su one koji su bile kada sam model kupio, jedino ako ih je Radovan menjao. Meni ove deluju OK.

poz
« Last Edit: March 02, 2010, 11:13:28 AM by magic »
Veljko

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: 27% Extra 260 Hangar 9
« Reply #6 on: March 02, 2010, 11:38:52 AM »
sto se tezine tice ako se ne varam oko 5kg je poletna tezina mog sukhoi a za extru nemeam pojma koliko je teska

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: 27% Extra 260 Hangar 9
« Reply #7 on: March 02, 2010, 12:05:49 PM »
Sve je bas lepo, divan model, bice najveci elektro u kraju, bice mi drago da ga vidim i cujem kako leti.

Nego pitam se sto si izabrao bateriju samo 20C, jeste probali smo rhino baterije i dobre su, ali da ne bude ipak slaba?

pozzzz

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: 27% Extra 260 Hangar 9
« Reply #8 on: March 02, 2010, 12:20:54 PM »
AUUUUUU.....kakva mašina!!!!

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: 27% Extra 260 Hangar 9
« Reply #9 on: March 02, 2010, 01:44:14 PM »

   Zaboravio sam da napisem da sam ovako kao na slici
   modifikovao bajonet horizontalca,originalno resenje
ne bi izdrzalo vibracije koje je imao sa  Saito 220 motorom.

 

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: 27% Extra 260 Hangar 9
« Reply #10 on: March 02, 2010, 04:19:21 PM »
Petre,

20C mozda zvuci malo ali kada se pomnozi sa kapacitetom onda to ispada 100A u kontinuitetu i 150A u burst. No, neki put nije toliko bitno sta pise na tarabi nego sta je stvarno unutra. Cudno je da na HK ima isti tip celija ali 25C od 4s i 6S a eto bas nema 5S!? Meni pre lici da su Rhino HK brend i visa klasa Zippy fabrike i da sto ne pokupi neki poznati brend onda to preuzme HK i prodaje jeftinije. Imam ogromnu sumnju da su Polyquest upravo iste te baterije, neverovatno se poklapaju kapaciteti i dimenzije.

Razmisljao sam i o 30C i 40C Turnigy i Flightmax ali posle silnog citanja na netu od ljudi koji koriste i jedne i druge opredelio sam se za ove. Opsti je zakljucak da izuzetno dobro drze napon i pod opterecenjem. Isto tako polako preovladava misljenje da baterije treba zagrejati na nekih 40 stepeni sto im je radna temperatura i truditi se da tako i ostane. Imam termo sondu za e-logger pa cu sve priveriti i u praksi.

poz
Veljko

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: 27% Extra 260 Hangar 9
« Reply #11 on: March 02, 2010, 04:28:31 PM »
@magic

najavi kad bude prvi let :)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: 27% Extra 260 Hangar 9
« Reply #12 on: March 03, 2010, 12:14:05 PM »
Gosn. Radovane, nekoliko pitanja za vas:

Koju ste elisu koristili sa Saitom 2.2?
Kolika je bila poletna tezina?

Ja cu koristiti Biela 21X8, a avion ci izmeriti  kada mi stignu svi delovi.
Suplje Mejzlik elise su lakse i zbog toga motor ima bolju tranziciju, ali ako alisa samo pipne zemlju, ili u mom slucaju asfalt, puca kao da je od stakla.
Jednu Mejzlik elisu sam razvalio i plakao sam, ne zbog 50 eura, nego zbog toga sto za novu moram da cekam mesec dana da stigne.
Biela je unutra od drveta i to drvo joj daje neophodnu elasticnost ali nazalost i dodaje malo tezine.

« Last Edit: March 03, 2010, 12:19:29 PM by marko »
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164
Re: 27% Extra 260 Hangar 9
« Reply #13 on: March 03, 2010, 03:22:18 PM »

   Koristio sam  MENZ-S 19x8 a tezina je bila  6kg.Ne  mogu sada tacno da se setim
 da li je  bilo 6 kg sa punim ili . praznim rezervoarom.Jeste da taj H-9 model ima mana
 i da je trebalo dorade ali,prosto je neverovatno kako poslusno leti taj avion,leteti ga je
 pravo uzivanje, nije ni cudo sto ga toliko prodaju jos od  2005. godine.To je moje
 iskustvo,Saito 220  se jako dobro  uklopio sa tim modelom.
 leteo sam i sa Qsoar 19x8 laminatna,ali najvise mi se svidjaju elise MENZ-S,jako su dobro
 projektovane,izuzetno lake i nisu skupe.

 Pozdrav od Radovana

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: 27% Extra 260 Hangar 9
« Reply #14 on: March 03, 2010, 08:51:09 PM »
Ja isto mislim da ce avion leteti prelepo  :big smile

Magic, kada planiras prvi let?
Mogli bi smo zajedno da  (<--)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!