Author Topic: CMP Zero Fighter 120  (Read 92655 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
CMP Zero Fighter 120
« on: April 20, 2010, 04:44:45 PM »
Posto je Cub napravljen, i sada se imam model za letenje, doslo je vreme da se sprema model za iducu sezonu.
Da za narednu godinu. Posto cu ove godine leteti cub-a i thunderbolta, i jos usavrsiti svoje skromne
letacke sposobnosti, spremam se da predjem na nesto ozbiljnije. Ozbiljnije u smislu da bude veci i tezi
model, kao i da pogon bude benzinski motor. Uz konsultacije sa Mircetom i Cokom izbor je pao na Zero-a.
Zasto? Obojica imaju te modele jedan je 2.1 (Mircetov) i drugi 1.8 m (Cokin). Kazu da lete predvidljivo,
slicno trenaznom avionu, a sama velicina poklopca motora dozvoljava ugradnju benzinskog motora.
Model je ARF varijanta sledecih karakteristika:

http://www.cmpairplane.com/warbird/Zero%20Fighter%20120%20Size.html

Wingspan 1800mm
Length 1525mm
Weight 4.8~5 kg (bice malo tezi)
Wing Loading  84~87 dm/2
Airfoil  Naca 2415
Wing Area 57 dm/2
2 Stroke Engine 108
4 Stroke Engine 120
Radio Control 4~5 Ch 5~6 Servos





trup modela je plastican, dok su krila horizontalac i vertikalac konstruktivni.







Iako je model ARF pretrpece silne izmene. Zbog velike tezine, kao i velicine modela,
moracu da ugrafim flapsove. Flaps ce biti samo sa donje strane krila kao sto je bio
i na originalnom. Coka je taj deo vec apsolvirao tako da je materija poznata.
Kao drugo, stajni trap. Model ce biti tezak oko 6-6.5 kg (nadam se), samim tim zicane
noge ne dolaze u obzir. Retrakt sistem kupljen u Nemackoj i Robart noge sa amortizerima.
tockovi ce biti Dubro 4 inca. (jesu veliki ali kazu da od viska glava ne boli mmmm)
Ove dve stvari ce prouzrokovati veliku operaciju na otvorenom krilu, tako da ce komletna
presvlaka ici sa modela, i nakon ojacavanja nosaca stajnog trapa, ugradnje flapsova i sl.
ide mircetova isprobana varijanta staklene tkanine, gitovanja, panela, nitni, i na kraju
kod Goluba (koji ce doktorirati farbanje Warbirda) na farbanje. Probacu da ovde,
na forumu, prikazem svaki deo izrade.

Posto sam ovaj poduhvat malo duze planirao, napravio sam spisak, i na nasim putesestvijima po
okolnim zemljama pokupovao sve sitnice i krupnoce koje ce mi biti potrebne.

servoi, sarkice, klimalice, creva, ...


stajni trap


i naravno Zenoa 26 sa magnetnim paljenjem. Jeste da je malo potezi (1.7kg)
ali bolje da bude motor veci nego da dodajem olovo u nos modela.







to je za sada sve. ako mi vremenski uslovi dozvole da budem u kuci (yay)
veceras krecem sa "kopanjem" krila.






Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #1 on: April 21, 2010, 09:56:24 PM »
E pa, nek ti je sa srećom... Mislim da ćeš uživati prepravljajući Zeroa, a pogotovo kad sve bude gotovo leteći u mnogome poboboljšan model.

Što se tiče težine motora, svakako bi morao dodavati olova u prednji deo, tako da se uopšte nemoj sekirati što je Zenoah malo teži.

Jedva čekam da kreneš sa radom i nemoj zaboraviti da sve slikaš...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #2 on: April 21, 2010, 10:20:36 PM »
radovi su krenuli, krila oljustena. trenutno smo zapeli kod strugara
(lepo neki kazu da svaka ozbiljna kuca ili stan treba da ima strug) jer
sraf satokac je velikog precnika a kratak  ???, tako da sam smislio
da napravim nov. slikam polako sve faze ali moram prvo da skinem rezoluciju
i malo sortiram slike pa kacim.
danas se nije stiglo jer neki od nas moraju i da lete, a ne samo da sede kod kuce. (yay)

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #3 on: April 22, 2010, 11:31:53 AM »

Koje dimensia elise koristis?

Drveni ili ne?
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #4 on: April 22, 2010, 01:53:37 PM »
it will be 16x8. I have one Graupner Sonic for start, but at the end it will probably be wooden.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #5 on: April 22, 2010, 04:24:46 PM »
Nakon sto smo se jedno vreme gledali, nadmudrivali i ubedjivali (krilo i ja) kako je ono novo, nekorisceno i
kako je greota odmah ga razvaliti, razum je pobedio (nene). Gore navedena stvar je razvaljena.
Za pocetak evo kako je krilo izgledalo. Zelena boja je gornja a siva donja strana krila.





Model je presvucen nekom vrstom folije a zatim ofarban (veom pristojno) Ono sto nisam ocekivao je da ce
se folija lako skinuti. Medjutim, manje vremena mi je trebalo da skinem foliju sa celog krila, nego
da klincu odlepim slicice svetskog prvenstva.



Kada je folija skinuta, krilo je ostalo potpuno cisto.





Prvo sam resio da "uglavim" retrakte. Na slici se vidi zica, tocak, kao i parce drveta koje treba
taj tocak da nosi. Iznad se nalazi retrakt koji cu koristiti, robartova noga i du-bro tocak 4 inca.



Za sablon za secenje rupe gde ce tocak biti je posluzila solja.



Tocak je legao na mesto.



Sleeci korak je namestanje tacne pozicije retrakta i noge (tj pravac). E tu je nastao problem.
Sraf koji sam dobio uz nogu je 6 mm i neki sasavi incni korak. rupa na tocku je 5 mm.



Naravno, "samo" prosirivanje rupe nije bilo u opticaju jer bi onda svakako sraf bio kratak za
nekih 5 mm i ne bih mogao sa druge strane da stavim kontru. ovaj slucaj je predat dezurnom
strugaru koji ce se na posao dati odmah mmmm. Ovih dana cu otici do njega da vidim kako
posao napredje. Ipak su to DVA srafa.

U medjuvremenu da ne sedim dokon, napravio sam sablon za kutiju u kojoj ce tocak stajati u krilu.
Posto je tocak okrugao, kuhinjska imenka je odradla fenomenalan posao. Balzu debljine 2mm
sam natopio vodom, uvio oko limenke i preko stavio gumice.



Kada se balza osusila, limenka je vracena, a ja sam dobio bas ono sto mi je trebalo.





Posto moram imati kompletno namontiran trap da bih mogao da odredim lokaciju nosaca spram tocka,
dok strugar ne odradi svoje nastaje pauza.


PS sve kritike, sugestije, predlozi su dobrodosli.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #6 on: April 22, 2010, 05:36:43 PM »
pa to i jeste uglavnom problem zbog kog sam stao. moram da namontiram komplenu nogu da bih prosekao pravac.
originalni kanal za zicu je isao malo krivo u odnosu na nosac (vidi se na nekoj od gornjih slika). tocak ce ici skroz
napred u napadnu ivicu i onda cu videti gde ce nosac doci. nosaci koji su trenutno u krilu svakako idu napolje,
tako da se nadam da samo centriranje nece biti veliki problem.

Offline cheky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #7 on: April 22, 2010, 08:31:52 PM »
E ! Da si dodao jos jedno petnaest ojra pa da si kupio neki normalan model ...Ovaj ti se nekako ljusti...

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #8 on: April 22, 2010, 08:40:38 PM »
 :)aplauz koja iduca sezona, kako si krenuo letece taj pre Bg. druzenja.Samo napred sve cestitke na izboru modela, ako mogu nesto da pomognem tu sam. 2eaa
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #9 on: April 22, 2010, 10:03:09 PM »
hvala. ako zatreba zovem.

@cheky - znas kako, pametan se uci na tudjim greskama, al ne vredi to za srbe.
              umesto kad sam vec video sta se desilo i mircetu i coki, pa da sam
              uzeo neki normalan model, ja ....
              mada ko zna? dal ti da vidis sa bakom M koji su mi dani dobri za modelarenje? (yay)

Offline baba melanija

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #10 on: April 22, 2010, 11:09:47 PM »
Možeš sine modelariti, možeš...

Ovih dana su ti modelarske zvezde naklonjene. Pazi samo kad radiš sa oštrim predmetima.

Mela

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #11 on: April 23, 2010, 08:49:01 PM »
Bih ja Bako, al ne vredi. bio malopre do strugara i dobio "cvrsto" obecanje da ce biti
gotovo u nedelju pre podne. I to oba srafa! (:sok:).

znam ja da je to smor od posla praviti dva srafa ali ...

nit ja mogu kod drugog (dugo se znamo) nit on moze da me odbije.
dakle vidimo se u nedelju


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #12 on: April 25, 2010, 10:31:25 PM »
Evo me ponovo. Dok sam cekao da stugar odradi posao, resio sam da jos malo otvorim "rupu".
Ipak prvi put radim ovu vrstu prepravke, pa mi je lakse da sagledam sta je ispod kada tog ispod nema.
Uz to, nakon otvaranja mogu da naprvim kopije polurebara koje cu izrezati od spera i zatim kada
odredim polozaj retrakta, planiram da ih zalepim na rebra od balze i time jos dodatno ojacam
nosac tockova.
ovo belo, su rebra koja sam izrezao od kartona



a zatim je sve preneseno na sper. kada doradim delove kuda ce trap prolaziti, to cu preneti na sper i
proseci odgovarajuce rupe.



Ovo se radilo u subotu. Jeste da ne izgleda kao neki bas veliki posao, ali treba dosta vremena i
laganog guljenja rebara da bi se oslobodilo dovoljno prostora da trap udje na mesto.

Danas je napokon strugar zavrsio srafove. Evo kako je izgledao originalni Robartov sraf.
Prosto je za nepoverovati da nisu mogli malo bolje da ga osmisle.



a ovako sam ga ja zamislio



Dakle, levo (colovni) deo se "tvrdo" usrafi u nogu i osigura navrtkom.
Na desni deo ide prvo teflonski odstojnik, tocak, teflonski odstojnik i zatim navrtka.
Evo kako izgleda sve sklopljeno.



Sada tocak moze da dodje na svoje mesto.







Kada je tocak montiran, mogao sam da izmerim na koju duzinu treba da skratim nogu tocka.
Posto opruga ide celom duzinom noge, morao sam da skratim i nju.



Konacnan izgled.



Posto Zero ima kratak nos, i Mirce i Coka koji su ovaj model vec prepravljali, su trap postavljali
tako da prednja strana (ka napadnoj ivici) bude dublja od zadnje. na taj nacin su tacku oslonca prilikom sletanja
pomerili daleko ispred tezista da se model ne bi prilikom sletanja prevrtao.
E sad pitanje je:

- Koliko napred treba tocak da se pomeri?

Bela linija predstavlja liniju napadne ivice, crvena (var 1) a plava (var 2).





Ovde su obe varijante zajedno



Meni bi vise odgovarala ver1, jer kod ver2 bih morao jos da ukopavam rebro i dosao bih skoro do gornjek planka.
problem je u retraktu jer je "malo" predimenzioniran i predvidjen za vece i teze modele, a samim tim je i vece
dimenzije.

toliko za sada.


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #13 on: April 28, 2010, 02:49:53 PM »
Radili se šta?

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #14 on: April 28, 2010, 04:35:57 PM »
stampa se punom parom. 6. maj je dan grada i tu su posteri blokcici laeri, programi i sl. i sve je hitno.

sto se modela tice, ide i to, radi se ali sooorooooooooo. to je ona faza kad ceo dan nesto kopas busis, meris,
i na kraju dana sednes i vidis da nista nisi uradio. tj jesi ali se nista ne vidi.

napravio sam rebra od kartona (sabone), pa zatim prema njima od balze (da ne struzem odmah sper)
pa nesto nisam bio zadovoljan, pa prepravljao, i evo napokon sinoc isekao rebra od spera.
sada treba njih ponovo smirglati, turpijati, i sl da se sve dovede na meru. ako stignem veceras okacicu neku slicicu.