Author Topic: CMP Zero Fighter 120  (Read 92658 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #15 on: April 28, 2010, 10:03:34 PM »
evo "malog" progresa. nakon isecanja sablona od kartona, odredio sam kako treba da izrezem rupe gde ce retrakt prolaziti.
nakon toga sve je ponovo preneseno na sper i doticni izrezan (hvala Tasi za zloupotrebu testere).





mnogo seckanja i pravljenja novih "probnih rebara" mi je bilo potrebno da dodjem do dobitne kombinacije.
poto je tocak veliki, nosac je morao da se prostire na dole (gledajuci sliku), ka gornjem planku da ne bi virio kada
je uvucen. opet sa druge strane, zbog lakseg sletenja je valjalo da ima i pad ka napadnoj ivici.
mnooooogo glavobolje (bar za mene). evo kako to sada izgleda finalno, bar se nadam.






Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #16 on: May 11, 2010, 11:32:43 PM »
Je li, radiš li ti šta na tom modelu?

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #17 on: May 11, 2010, 11:47:54 PM »
Pa naravno da radi! Vidiš da ga je razbuc'o ko bager šupu!? :big smile

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #18 on: May 12, 2010, 10:33:43 AM »
pa nismo svi miostali penzioneri ko ti i laza. neki od nas moraju i da rade.

nisam ven desatak dana nista pipnuo. ali ovih dana mu se spremam da ga jos razbucam.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #19 on: May 12, 2010, 12:03:50 PM »
 Samo napred

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #20 on: May 12, 2010, 03:50:46 PM »
Slušaj, ovo s'penzioneri neće ti se isplati  mmmm! Ja da ti kažem! :big smile

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #21 on: May 12, 2010, 04:34:13 PM »
Je li Lazo, šta fali nama penzošima? Juče na Čenej, prekjuče bio isto, naravno i nakjuče... gle, pa to sve u sred nedelje... ccc, ja se ne bih menjao sa ovom našom "radničkom klasom"....

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #22 on: May 12, 2010, 05:58:55 PM »
samo da ja ubodem ovu sedmicu i odo ja sa vama u penziju.
dojadi mi ovaj gazda. mmmm

Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #23 on: May 12, 2010, 10:29:48 PM »
Bravo...drago mi je što radovi na Zerou napreduju  :)aplauz

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #24 on: May 14, 2010, 05:49:24 PM »
Valjda ćeš sa onim "zlatarskim testericama" nešto i uraditi, pa objaviti i neku sliku, čisto da vidimo dokle se došlo sa projektom... Mislim stvarno...

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #25 on: May 14, 2010, 10:08:38 PM »
evo sad kada su testerice tu, od sutra krecem. imao sam probema da pronadjem jos neke sitnice,
ali o tome nadam se sutra.
dakle od sutra ponovo radi bioskop.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #26 on: May 16, 2010, 12:49:08 AM »
dakle, radovi se nastavljaju. testerice, sper i lose vreme obezbedjeni, i eto rezultata.

nova rebra u odnosu na stara  (nova su bela)





kao sto se vidi na ovim slikama razlika nije velika, ali sam hteo da i iznad letvice dobijem
povrsinu spera na koju ce se donji plank oslanjati.

evo kako sve izgleda sklopljeno van modela.





sledi lepljenje.

ostaje pitanje kuda provuci creva za vazduh. koliko sam video sa slka mircetovog zero-a,
on ih je provukao ipod tocka i noge. moja prvobitna varijanta je bila da napravim cevcice
kroz koje bih provukao ova creva, ali sam veceras ustanovio da je to ipak poprilicno
komplikovano (a i nepotrebno).

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #27 on: October 19, 2010, 11:28:56 PM »
spanska serija se nastavlja.

dakle, po starom srpskom obicaju: zasto prosto kada moze komplikovano, cevcice za creva su provucene nekako.
jedno krilo je uradjeno kompletno a na drugom je ostalo da se uradi jedna polovina lezista retrakta.
kao sto sam ranije napomenuo, tockovi su ogromni, cak mislim da su iste velicine kao na Mircetovom zerou
koji je 2.10 m. kao prvo prakticno je, a drugo, bas mi se ne svidja originalna skala tockova jer su premali
(znam da su na zerou bili mali, ali i mnoooogoooo ruzni). mislim da cu kompletnu instalaciju (boca, ventili, servo)
ugraditi u trup, a instalaciju iz trupa sa onom iz krila cu spajati festo prikljucima koje smo kupili kod Boge.
ovo su neki veoma "prosti" prikljuci a Boga kaze da izdrzavaju perko 1000 "stekanja".

evo malo slika


stali su jedva nekako.


ovo je leva polovina krila i ona je gotova. plank je spreman i sutra cu ga najverovatnije polepiti.


na ovoj slici se vidi visina koja ce biti od mile mu zemlje.


nadam se da se ovde lepo vidi koliko tockovi "odlaze napred. nadam se da ce ovaj ugao biti dovoljan
da se model ne prevrce na sletanju.

sledi mali video kako ceo sistem radi.



da. trapovi ne ulaze istovremeno, ali se to desavalo i na pravim avionima. mozda
se moze jos igrati sa smanjivanjem protoka, duzinom creva i sl. ali mislim da je i ovako sasvim ok.
ono sto je meni bitno je da, kada se otvaraju, retrakti ne udaraju kao sumanuti, vec da padnu sto neznije,
a da opet zabrave. problem kod ovih je, kao prvo sto su teski i cim se odkoce krenu da padaju
ali zatim ih vazduh koji je malo "zavrnut" ukoci. medjutim kao sto ih ukoci kada padaju, iz
nekog razloga ih i koci kada se dizu. no kako bilo, za sada sam zadovoljan.
sutra krecem sa zatvaranjem plankova.

umalo da zaboravim. testirao sam da li vazduh negde curi. bocu sam punio velikim kompresorom i mali festo merac koji ce ici u model
je maksimalno uspeo da ode na nekih 5.5 (valjda Bar-a) od mogucim cini mi se 8. meracna kompresoru je istovremeno prikazivao nekih 7,
tako da cu probati da izmerim trecim instrumentom da vidim sta je tacno. uglavnom, prema ranijim merenjima ova mala boca izdrzava nekih
15 ciklusa bez problema, a od sinoc je do veceras sa 5.5 pritisak spao na nekih 5, dakle gubitak od 10% za 24 sata.
mislim da je ovo sasvim prihvaljivo. naravno ceo sistem cu pre finalne ugradnje, rasturiti, ocistiti i podmazati,tako da bi nakon toga
sve trebalo jos lepse da "kizi"

toliko za sada.



Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #28 on: October 20, 2010, 01:46:14 AM »
Dobra ti je ta "španska serija", jedino joj nešto retko idu epizode... Od 16 maja do 19 oktobra samo dve, mislim stvarno, ko ovde dočeka kraj, naživće se...  ;namig

Šalu na stranu, lepo si sve uradio.
Na slici mi točkovi i ne izgledaju tako veliko. Mislim i da im je ugao, kad u spušteni, sasvim OK, baš su dosta prema napred.
Jedino nemoj "usukati" (napraviti pasent) otvore u koje točkovi ulaze da ne bi zapinjali prilikom rada. Vremenom ceo trap po malo dobije lufta i onda možeš da imaš problem...

Gledao sam i video i baš lepo sve radi...

Što se tiče boce i povezivanja sa trapovima, moja iskustva govore sledeće: na Thunderboltu ili Hellcat-u gde se boca morala spajati sa retraktima preko spojnica svaki put, vazduha imaš dovoljno da posle svakog drugog trećeg leta samo malo dopuniš sistem. Kompresor će ti postati sastavni deo opreme i često ćeš ga koristiti na terenu, pogotovo ako letiš mnogo startova u jednom danu.
Inače, bocu puniš 10 PSI ili ti 7 atmosfera. Kad pritisak padne na pola, već više ne možeš da uvučeš točkove. Koliko puta možeš da uvučeš i spustiš trapove mnogo zavisi od veličine cilindara i boce...

Na Zerou sam bocu i ventil stavio na gornji deo krila i skidam je stalno sa krilom, tj. ne moram ništa da "otkačinjem". Tamo i sutra dan ostane isti pritisak u sistemu...
Po meni, ako imaš mesta probaj da napraviš tako...

Vazduh najviše izlazi na tim spojevima trupa i krila. Da li je sa Festom to slučaj, videćeš. Robartovi konektori su dobri, ali neće dugo da drže pritisak. Mislim dovoljno je za letenje tog dana, a sutra dan je pritisak mali. No sutra dan svakako moraš puniti sistem ponovo pa, koga je briga koliko dugo drže...

Sretan dalji rad...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: October 20, 2010, 02:07:18 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #29 on: October 20, 2010, 08:25:15 AM »
koristio sam "veliki" kompresor koji imam u firmi i sa njim (po njegovom instrumentu) punim do 7.
medjutim kada sam probao sa onim malim sra.... za punjenje guma na kolima
max sam dogurao do 2psi. video sam negde (mislim u metrou) isti kompresor kao tvoj
pa cu probati njega.
prvobitno sam i ja mislio da stavim bocu i sve ostalo na krilo, ali onda bih morao da skidam krilo
da bih eventualno dopunio bocu. takodje na taj nacin neman vizuelnu kontrolu napunjenosti boce,
tj opet bih morao da spajam ventil za punjenje i instrumentic (koji bi se na lazili na trupu), sa
vodovima na krilima.