Author Topic: Trikopter  (Read 83320 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Trikopter
« Reply #135 on: December 27, 2010, 06:02:25 PM »
Fenix, proveri:
Turnigy brushless PAŽNJA!
http://rcfly4um.org/index.php?topic=4651.msg33391#msg33391

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #136 on: December 27, 2010, 07:01:20 PM »
 Orlu sa Tibeta hvala na upozorenju ali mi do sada nismo imali nikakvih problema sa ovim motorima a koristili smo ih skoro svi i dan danas letimo sa njima skoro sve jedrilice i neke manje modele.Znaci niko od nas nije imao negativna iskustva sa ovim motorima al' su se rabili i rabili i rabe.Zbog svega ovoga sam i cekao bas ovaj motor jer smo ih dooobro ispitali ima dosta rezervnih dijelova...Bilo je tu i padova direktno na motor samo osovina se iskrivi,magnet nijedan nije ispao  zice dobro upakovane se ne pokidaju...E sad vjerovatno se desi nekom da naleti na neki falsh jer ipak je ovo hiperprodukcija,bilo je slucajeva da unutra dodju srafi, neobradjena kucista isl.Za sada se ponasaju o.k. i nadam se da ce tako i da bude mislim kao i sa ovim do sada u svakom slucaju,hvala  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #137 on: December 29, 2010, 09:10:15 PM »
  Sto se tice podesavanja za razliku od helikoptera kod trikoptera kriva gasa je u stvari osjetljivost ziroskopa a preko pitch curve se regulise gas.Podesavanje se razlikuju od stanice do stanice tako da ovdje iznosim podatke za Graupner mx 16s.Za pvaj prijemnik koriste se sledecim redom kanali:

  1.throttle (3 zice od ziroa motora)
  2.eleron (lijevi motor)
  3.elevator (zadnji motor)
  4.repni servo
  5.gyro gain
  6.pitch
  7.gyro gain ja koristim kanal 7 dok je 5.prazan
Kod ovoga prijemnika kanal 2 i 6 se mogu zamijeniti a kanal 6 i 1 se moraju podesiti da je kanal 6 output 1 a kanal 1 output 6.Kad se ovo podesi moze se kernuti dalje sa podesavanjima.
Naravno u ovoj trikopterskoj prici razlika je i u podesavanju osjetljivosti gyroa (koji kontrolisu motore).Prije svega sve ziroskope treba podsiti na DS digitalni mod jer tako bolje pegla signale.Revers ziroa se tek poslije moze ustanoviti kada se podesi kriva gasa i pitch kriva.
Citajuci na forumima a iz Draganovog iskustva potvrdjeno je da se za krivu gasa mora postaviti za svaku tacku ista vrijednost.E sad sa ovim se experimentise ali bitno je da ziroi ne predju 50% jer tada prelaze u HH mod sto nije preporucljivo za ove servoe koje kontrolisu motor.Znaci moraju ostati u normal modu.Znak kada ziro predje u HH mod je crvena lampica.Ja sam podesio krivu gasa za sada na 30% mada moze se poceti i sa nizim vrijednostima.
Poslije ovoga dolazi na red podesavanje pitch krive tj. krive koja regulise gas.Prije svega bitno je da se sva ova podesavanja rade  naravno bez  propelera.Za tacku jedan se kerne od 0% pa se polako povecava dok motori ne pocnu da rade e tada je podesena tacka 1 obicno je to negdje oko 10% Tacka 2 je na 25% tacka 3 tj. tacka lebdenja je na 50% a tacka 4 je na 55% ovaj prelaz izmedju tacke 3 i 4 mora biti blagi,tacka 5 je na 85%.
Naravno ovo mi je Dragan potvrdio i za sada ostaje tako a kad poleti ako poleti ;namig ova kriva se poslije dotjeruje.
Kod ove stanice postoji opcija i trottle tail pa se takodje ona mora podesiti na 0% da nebi rep dobivao signal.
Repni servo je u mom slucaju digitalni i u DS modu radi ziro a osjetljivost je podesena na nekih 85% za sada, znaci repni kao i kod helikoptera treba da pegla u HH modu.
Sto se tice ziroa vrijednost "diley"treba postaviti na 0 a "limit" na 100.Na forumima cete naci da neko postavlja ovu vrijednost i na max ali pokazalo se naravno kao i kod Dragana da je bolje postaviti na 100.
Travel servo je podesen na 125 % samo za kanal 6 je 150%.
Poslije ovih podesavanja dolazi na red DUAL/EXPO Posto je ova spravica bas zivahna ove vrijednosti trebaju da su na oko 30 % min.EXPO.Kod mene su te vrijednosti slijedece: ch 190%/30% ; ch2 90%/30%  ,ch4 90%750% ch6 90%/30% Naravno ovo se poslije koriguje kad se obave prvi letovi i vidi se kako reaguje na palicu.Jos preostaje da se podesi swash mix. Ja sam ove vrijednosti podesio ovako:pitch 70% , roll 40%,  nick 40%.
E kad se sve ovo podesi moze da uslijedi i prvo testiranje naravno bez propelera.Ovdje je bitno napomenuti da se obavezno postuje redosljled konektovanja tj.prvo prijemnik i ziroskopi pa onda kontroleri.Kad se prikjuce prijemnik i ziroskopi prije priklljucivanja kontrolera treba palicu gas postaviti u max.polozaj da bi se odradio trottle range i ovo je pod obavezno svaki put ponoviti da bi ziroi pravilno funkcionisali.
Kad kontroleri odsviraju svoje provjeri se da li svaki kanal radi ispravno ako na pomjeranje palice gasa svi motori krecu istovremeno sve je ok.Ako treba odraditi rervers servoa za odredjeni kanal i to se sad podesi.Poslije ovoga provjeri se da li ziroi rade u normal modu tj.da su crvene diode ugasene.Ako je sve ovo odradjeno kako treba sada treba provjeriti revers ziroa.Ovo je veoma bitno.Ziroi moraju da reaguju ispravno tj. ako djelujete na krak on mora da daje kontra potisak istog inteziteta.Ovo se moze provjeriti stavljenjem elisa ali ako ste sigurni da ste dobro podesili krivu gasa i kad je palica na min. ziroi ce reagovati sa malim gasom a lako cete utvrditi da li treba odraditi revers ziroa.
Kad se i ovo odradi mozeda uslijedi testiranje ili u malo vecoj prostoriji a pozeljno je trikopter vezati kroz malu rupicu u centru da bi vidjeli da li su sva podesavanja dobro odradjena.Posto oskudjevam sa vecim prostorom  koji bi zadovoljio trikopterske potrebe ja sam ga testirao do pola gas i sve je o.k.barem tako izgleda bez vecih vibracija sve reaguje kako treba.
Naravno zbog poslovnih obaveza a i novogodisnje euforije nestrpljenje da se proba na livadi danas je kulminiralo pa smo trikopter izveli na vatreno krstenje.Kao sto rekoh sve je podeseno dan prije ali kad sam dosao na livadu vidim neki gremlini usli u njega  ")  kad sam prikljucio kontrolere pocese da sviraju da ulaze u mod programiranja  :sljus .Pokusam jos jednom odradise mada opet malo cudno i krenem da dajem gas kad se taman negdje na pola gasa lijevi motor dobi obrtaje  i trikopter se u sec.prervrnu.Doslo mi bilo da one gremline.. ali ne znamgdje su (:sos:) gledam na stanici podeseno sve kako treba ajd jos jednom da probam kad isto.E tu sam ispitao konstrukciju koja je  :jaki: elisama nista motorima takodje jer sam ih zaustavio odmah kad sam vidio da ne ide kako treba.E poslije ovoga spakujem ga i rekoh da prenoci problem.Vracajuci se sve kontam sta bi moglo da bude i cim sam stigao kuci na probni sto kakvi da prenoci  :big smile Cim sam ukljucio stanicu vidim da na stanici pise "autorotation"  :sljus (--<<--) (kush) Znaci prilikom transporta ili u nalivu adrenalina slucajno sam prebacio prekidac na ovaj mod gdje nista nije podeseno kako treba.Prebacim ja na hover ma sve u 16  :)aplauz Tako sam ovaj put ispitao konstrukciju a drugi put vjerovatno ispitamo tu konstrukciju u letu.
Evo ja se raspisah a sad prepustam iskusnijim da dodaju,oduzmu ako sam sta pogresno napisao u ovim podesavanjima,ko radi taj i grijesi.Jos jednom se zahvaljujem Draganu, a u znak zahvalnosti sto mi je kumovao da pravim ovu mocnu spravu pocasno ime ovog trikoptera je samo da se zna DRAGANFLY   (pijemo) naravno bice i video o svemu ovome a sad fotke.


 
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Trikopter
« Reply #138 on: December 29, 2010, 09:46:46 PM »
Fenix

Bravo za strpljivo pisanje i trud da se podeli znanje


RESPEKT 

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Trikopter
« Reply #139 on: December 29, 2010, 11:16:07 PM »
Par fotkica od danas.... Fenixov trikopter  ;namig


Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #140 on: December 30, 2010, 02:12:17 AM »
E pa kume nek je sa srecom i da te dugo i lepo sluzi/slusa  (pijanoo)

Kad si rekao da je pri prvom testu napolju poceo da divlja pomislio sam da je zbog zime, jer HK401 hoce da brljaju pri naglim promenama temperature.
Ako je napolju dosta hladno, nakon iznosenja iz kola ostavi ga bar 10-ak minuta da se ziroskopi malo aklimatizuju i onda nema problema.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #141 on: December 30, 2010, 09:06:01 AM »
Nebojsa  (pijemo) lijepo je kad se ima nesto podijeliti sa drugima a pogotovo ako je to u pitanju neko novo saznanje.Dule svaka cast za slickice   (photograf) steta sto nam autorotacija pokvari i planirano snimanje.Dragane,ma kontao sam ja da nije i to bio je on dovoljno na livadi da bi se razlika u temp.izjednacila tako da su ziroi radili dobro,u krajnem slsucaju on bi zalebdio ali bi se osjetilo nenormalno ponasanje.Danas ce da zalebdi  ;namig , a cek lista ce trajati malo duze  4e
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #142 on: January 02, 2011, 08:08:41 PM »
    Prvo javljanje u 2011  :big smile sa izvjestajima od prosle godine.Samo da kazem da je trikopter zalebdio 31.12.2010. (pijanoo) ali krenimo redom. Naime 30.12. obavljen je prvi pravi test nakon testa sa "autorotacijom" lol .Naravno kao i svaki probni let treba da pokaze da li je sveo.k. sto se mahanicki i softverski podesilo.Iako imam iskustav sa helikopterima ovo je takodje sprava koja se dosta razlikuje od helikoptera pa ima dosta novina sto se tice podesavajna pogotovo podesavanja na stanici.Prilikom prvog pokusaja pokazalo se na koju stranu zanosi pa sam te nedostatke otklonio malim trimovanjem.Poslije toga je trikopter bio malo stabilniji ali se jos nisam usudjivao da dam jaci gas pa sam ga probao pri zemljji da vidim kako reaguje na komande.Poslije ovih podesavanja spremamo sam se da ga malo vise odlijepim od zemlje ali prilikom sledeceg starta primjetio sam da lijevi motor ne reaguje tj.prima isprekidan signal  ") opet neki mali gremlini ili se ostvaruje ono sto je rekao orao sa Tibeta  mmmm pokusao sam par puta ali ne ide.Probao sas dda pomjeram zicu na motoru i ponekad bi ukopcao ali taj dan nije vise bilo pokusaja nego nazad na detaljni pregled.Mislio sam da je prilikom proslog prevrtanja zica prekinuta na namotajima ali kad sam otvorio motor sve je o.k.sklopim ponovo motor,probam, radi.Dvije baterije potrosim na test i sve funkcionise.
31.12.kao sto rekoh na poslednjem okupljanju u 2010 godini trikopter je zalebdio ,naravno Dule je napravio snimke koje ocekujemo uskoro :big smile
Posto jos nisam pregledao detaljnije video prvi utisci su da ce ova sprava da leti,lebdi,naravno ima tu jos podesavanja ali prije svega detaljno trebam da ispitam koji je bio problem sa desnim motorom koji sam imao dan prije zbog toga jer se nakon ovoga uspjesnog prvog lebdenja opet pojavio isti problem ali ovaj put sa desnim motorom  (mazi) tako da se i taj dan prekida dalje lebdenje i podesavajne.Kada je ovako nesto u pitanju ne treba cackati dalje gremline jer kad bi motor otkazao u vazduhu  (fiu) Bilo kako bilo ovo je mali korak za covjecanstvo ali veliki za mene  (pijemo) poslije novogodisnjih praznika krecem u detaljniju analizu i nadam se da cu sanirati uskoro ovaj problem.U prilog postavljam video sa prvog testa i kako se manifestuje problem na motoru.Naravno svaka sugestija je dobrodosla.

                                               

                                               

                                               

   
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #143 on: January 02, 2011, 09:51:11 PM »
Ovo "trzanje" i prekidanje koje se vidi na poslednjem snimku je definitivno simptom prekida neke od zica. Isproveravaj jos jednom sve vodove i preporucujem da izbacis bananice izmedju motora i esc-a. Zalemi zice direktno.

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Trikopter
« Reply #144 on: January 03, 2011, 05:19:09 PM »
Evo ga video jednog od prvih letova Fenixovog trikoptera :)aplauz :)aplauz :)aplauz


Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #145 on: January 03, 2011, 05:41:41 PM »
Dule svaka cast   :)aplauz  e tek sad vidim kako to sve izgleda iz drugog ugla i dobro ce mi doci ovaj video radi detaljnijih podesavanja.Sve u svemu nije lose da nije bilo ovih problema sa motorima sledeci letovi bi bili jos bolji.Naravno tek predstoje fina podesavanja i dok ne otklonim ove smetnje koje su mi se javljale ne moze biti opusteno  :big smile . Dule hvala jos jednom  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline bimmer

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 361
    • You Tube channel
Re: Trikopter
« Reply #146 on: January 03, 2011, 05:46:43 PM »
 ()-() ziv bio!  ()-()

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Trikopter
« Reply #147 on: January 03, 2011, 05:57:22 PM »
 :)aplauz
Odlepi ga malo vise od zemlje, bice mnogo stabilnije. Ovako nisko mu mnogo smeta tzv. "ground effect" tj. turbulencija koju pravi.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #148 on: January 03, 2011, 06:29:14 PM »
   Ma naravno da cu da ga odlepim a i jacu da odlepim dok ove motore prekontrolishem  ") za sada nisam se usudio letjeti vise jer kad bi u letu stao  motor (rip..) Posto ga nisam prije ovoga prosetao na uzici  :_D ovo je za sada dobro.Kad sam stigao dovde, bez zurbe do rezultata  (pijemo) Dragane jedno pitanje,da li je pozeljno prvo  trimerima korigovati jacinu motora kao sto sam ja radio a onda u menuiju podesiti to na stanici u meniju za servo podesavanje,to je princip kod helija.Jer prilikom prvih pokusaja vidi se koji motor prije povuce pa se mora korigovati ta snaga dok se sva tri kraka ne pocnu dizati istovremeno.  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Trikopter
« Reply #149 on: January 06, 2011, 09:31:24 PM »
Poslije ovih problema sa motorima svaki motor sam otvorio i detaljno pregledao zice ,magnete da se koji nije odlijepio i sve je bilo o.k.Sledece sto je doslo na red je da skinem sve konektore sa spida i motora i da to sve zalemim.Osim ovih spojeva skinuo sam i konektore sa svih ziroa i te sam zice zalemio.E sad je sve dobro upakovano i poslije dvije istrosene baterije nijedan motor nije prekidao  :)aplauz 05.01.uslijedilo je i probni let koji je bio veoma uspjesan i u pravom smislu lebdenje.Poslije par podesavanja ziroa i Expo trikopter je lebdio odlicno.Dvije baterije sam izlebdio bez ikakvih problema.E sad sam napokon gremline sredio  (pijemo) Naravno u ovoj fazi uvijek ima experimentisanja sa parametrima na stanici ali to je najmanji problem.Taj dan sam jedino zaboravio napuniti baterije za aparat :sljus pa imam snimak od jedno 40 sec. ali i to je dovoljno,nek ostane ubuduce da se samo pune baterije.

                                                         
                                                 


  Danas je takodje bio odlican dan za letenje pa smo Srdja ,Sale ,Dule i moja malenkost odleprsali na jednu lijepu lokaciju da se malo jedri,lebdi...naravno bice o ovom danu izvjestaj sa sve HD videom i fotkama.Ono sto je bitno u ovome dijelu je trikopter koji je prvu bateriju izlebdio odlicno,Dule ce naravno da postavi video :big smile.Poslije prve batrije uslijedila je i druga ali ovaj put sa privjesak camericom na trikopteru,da vidimo kako to sve izgleda.Ali opet gremlini (zid) samo sto je trikopter zalebdio i malo ga vise odlijepio u visinu jedan glich i nekontrolisano ponasanje ") uspio sam ga zadrzati i smanjiti gas ali je ipak prilikom pada ostecen zadnji nosac motora.Pukla osovina nije problem jer imam ih u rezervi.Plasticni sraf  od jednog kraka pukao i naravno spasio ram da ne pukne.E sad sta se desilo  ???.Po onoj zasto sve sto je lijepo ima kraj...Naravno  Dule ce postaviti vjerovatno i ovaj crash video  (pijanoo) Poslije praznika slijedi (work)
Sve u svemu ispitao sam konstrukciju trikoptera  :big smile .Ovom prilikom moram da kazem da je najbolja varijanta za izradu kao kod Dragana bez dodatnih nosaca za motor a repni dio je na ovakav nacin kao sto sam ja uradio veoma izlozen ostecenjima prilikom pada.Za sada ce ostati u ovoj varijanti samo sto cu dodati  AL nogare ispod motora koji ce stititi motore.Znaci sto se konstrukcije tice -  simple is the best  (pijemo) Tri dana sam offline a poslije toga slijedi novo ukljucenje  (pijemo)

                                                                     
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com