Author Topic: Lepak???  (Read 51961 times)

Offline misko71

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Lepak???
« Reply #30 on: October 28, 2008, 11:42:38 PM »
@tibeteagle

Sorry za Linkove ... ispravljeni


@n3mke

NIkada nisam koristio epoxy ...  ;namig


Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Lepak???
« Reply #31 on: October 28, 2008, 11:46:57 PM »
probaj sa epoxyjem onda, imas na buvljaku i u boljim farbarama bison epoxy 5 minuta.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Lepak???
« Reply #32 on: October 29, 2008, 09:16:26 PM »
I ja ga koristim, pa predoručujem svakome. Proziran visikokvalitetna Epoxy smola.  (thumb)
« Last Edit: January 12, 2009, 06:28:00 PM by SABURO »

Offline misko71

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Lepak???
« Reply #33 on: November 01, 2008, 12:22:06 AM »
Mrzi me da mešam dvokomponentni lepak ... još kad mi je ćale kao klincu donosio iz Fabrike industrijski dvokomponenti lepak pre 15-20 god nije mi se svidelo ...
Uzeo sam beli Henkel moment za Drvo Expres ... pa i nije baš neki Expres ... hvata za 20-30 min ... a dosta čvrsto drži posle 1h.

Kum mi dolasi sutr aiz SLO, ali nisam hteo da ga smaram da mi donese UHU POR ...
« Last Edit: January 12, 2009, 06:28:30 PM by SABURO »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Cyanoacrylate sa aktivatorom
« Reply #34 on: January 10, 2009, 04:08:14 PM »
Samo da vam javim da sam u Podgorici (vjerovali ili ne) u jednoj prodavnici za stolare (sarke , okovi i sl.)
nasao ovaj komplet za 5 evra. Radi se o gustom CA sa sprej aktivatorom. Probao sam ga i radi odlicno.
Cak sam zalijepio i 2 komada roze stirodura i nije nista nagrizao a zalijepio ih je extra. Evo slike, pa mozda
neko naleti u beogradu na to.

Lijepak je Turske proizvodnje ali nisam nista uspio da nadjem na njihovom sajtu.
www.agt.com.tr

Offline t3h20r

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: Lepak???
« Reply #35 on: April 15, 2009, 09:13:25 PM »
Za balzu, kupi acetonski lepak, nije los, jeftin je, lepi :D

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Lepak???
« Reply #36 on: February 05, 2014, 10:14:14 PM »
Dali neko od iskusnijih modelara zna odnos acetona 100% i celuloida kad se mesa ili pravi. Moze li to neko da napise ovde kako se mesa da bi se dobio celuloidni lepak. NPR odnos u ml naspram gr celuloid ili tako nesto ....

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Lepak???
« Reply #37 on: February 05, 2014, 11:26:39 PM »
Uh, baš sam davno pravio. (fiu)
Nije potreban tačan odnos ako se pristupi pravljenju iz aspekta gustoće. Aceton je svakako tu samo privremeno, da se dobije plastičnost celuloze. Posle lepljenja svakako se potpuno ispari.
Dotle se ubacuju listići celuloznog filma u posudicu sa acetonom dok se dobije poželjna gustića, recimo kao med. Recimo da je to približno 1:1. Gustoća zavisi šta se želi lepiti. Ako se lepi nešto već sastavljano, onda treba ređe da bi se uvukao u pukotine. Inače je bolje koristiti gušće, jer se dobije nešto jače lepljenje. Ako se vremenom zgusne u stajanju, uvek se može doliti aceton. Retka smesa se može koristiti kao lak. Takođe je važno imati 100% aceton i čistu celulozu?

Achtung!
Nije svaka jeftina pingpong loptica od celuloze i neće da se otopi ni u čemu!
Ovo lepilo je veoma otrovno i zapaljivo. Raditi u prostoriji sa vetrenjem i ne saginjati se puno iznad lepljenja!

Da li je zaista trebamo praviti lepkove pored ogromne ponude raznih vrsta za razne potrebe?  mmmm











« Last Edit: February 05, 2014, 11:31:58 PM by tibeteagle »

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Lepak???
« Reply #38 on: February 06, 2014, 12:17:12 AM »
Nazalost tu tajnu tacnog odnosa jos nijedan vazduhoplovni modelar nije odgonetnuo, Ali ima resenje jos od "kamenog" doba modelastva. Veoma je jednostavno.

Uzmes bocicu (najbolje su one u kompletima za farbanje kose; dace ti ih svaka frizerka!) i nalijes recimo do polovine acetonom. Onda sitno nareckas celuloid i dodajes ga acetonu recimo do jedne polovine nasutog acetona. Nakon nekog vremena, a najbolje je bocicu stalno okretati, muckati, kako hoces , da bi ubrzao proces rastvaranja..Kada se dodati celuloid potpuno otopi, proveris dali je negde oko gustine redjeg meda, ako nije dodas jos malo celuloida. To bi recimo bila pocetna gustina koju mozes da koristis a i da prilagodis na potrebnu gustinu (nazalost to je "odokativno-iskustvena" mera i nema druge!)  dodavanjem acetona za otprilike desetak posto, dobio bi acetonski lepak na nivou "Uhu Harta", najkvalitetnijeg modelarskog  lepila, ciji je sastav nazalost tajna. Mogucnosti su mu neogranicene, moze da slepi i nauljeni polomljeni deo i to mu je ogramna prednost za terenske opravke.No, nas acetonski lepak podjednako lepi kao on ako se radi naravno o samogradnji novog modela, u ostalim slucajevima lomova moras sa sobom da imas i bocicu hiruskog benzina za odmascivanje.

Ukoliko ti se desi da si "prerazredio" lepak, ostavi bocicu otvorenu dok ne ispari visak acetona i gotovo!

 Moj  najredji lepak je gustine mleka i koristim ga recimo za izradu sobnih modela.

Kod primene acetonskog lepila mozes, opet empiriski da odredis recimo dodatak nitrorazredjivaca ili napraviti jdnu kolicinu lepka samo od celuloida i razredjivaca, koji usporava susenje lepka i omogucava lepljenje, recimo planka krila i jednog metra raspona ili stranice trupa.

Najbolja varijanta je da napravis nekoliko bocica raznih gustina i da u primeni koristis onaj koji najbolje odgovara nekoj od operacija lepljenja. Ja recimo imam desetag raznih gustina; rekao sam od gustine mleka do gustine meda.

I ne zaboravi, ne lepi kolicina lepka vec najtanji moguci sloj lepka na povrsina lepljenja! Istom cvrstinom drzace spoj i od deset grama i jednog grama lepila!

Mnogi modelari koriste uhopore, drvofikse i druge vrste stolarskih lepila cudeci se sto su im recimo trup ili krilo toliko teski; iz tih lepkova ispari nesto malo tacnosti a kod acetonskog sva!

Pozdravlja te modelar koji vec sedamdesetak godina na ovaj nacin sebi "proizvodi" lepak




Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Lepak???
« Reply #39 on: February 06, 2014, 07:54:24 AM »
Mozda malo glupo pitanje ali zasto da pravis acetonski lepak kada ga ima u Centru za vazduhoplovno modelarstvo (doduse to je u BG) vec gotov. Ja sam ga uvek tamo kupovao.
http://www.cvm.rs/cvm/www/rs/proizvodi/materijali/lepak

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Lepak???
« Reply #40 on: February 06, 2014, 08:20:34 AM »
Dobro ljudi ajde neko  neka mi odgovori zašto se igrate sa ping pong lopticama, to moraju strenžeri zato što nema u maloprodaji nitro laka, tj. gde ga ima košta kao zlato. Kod nas barem na svakom koraku ima nitro laka, ta varijanta  sa lopticama nije baš jeftina. Ima jeftinija varijanta doći do istog rešenja, bezdimni barut kutija je oko 200-300 din, a od jedne kutije može da se napravi najmanje 5-6 litara izuzetno gustog laka. recept potpuno isti kao i sa ping pong lopticama, samo daleko jefitinije, a opet što bi to radili pored dostupnog i jeftinog nitro laka.

Ping pong loptice, bezdimni barut, nitro lak su proizvodi napravljeni od nitroceluloze a razlika između one u laku, ping pong loptice barutne je ispod 1% azota (nitro po američki).
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Lepak???
« Reply #41 on: February 06, 2014, 11:02:59 AM »
"tibeteagle i doajen"
Hvala na iscrpnim odgovorima a i na informacijama. Za svaku pohvalu na brzom odgovoru.  (res)

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Lepak???
« Reply #42 on: February 06, 2014, 02:57:13 PM »

Neznam zasto ali mi nesto pade napamet da uporedim cenu desetak grama tog centrovog lepka i ovoga "domace" proizvodnje?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Lepak???
« Reply #43 on: February 06, 2014, 05:52:14 PM »
Celuloidni lepak se danas već malo koristi u modelarstvu. Zamenio ga je Cianoakrilatni Super lepak koji se veoma dobro i brzo uvlači u pore drveta i mnogo brže se suši. Izrađuje se u više gustoća. Prilikom kupovine u našim samoposlugama, gde se prodaje u malim tubama, treba proveriti da li je Gel ili Liquid. Gel je za porozne materijala kao drvo i porculan dok je redak za plastiku i metal. Retki se ponekad koristi i za drvene konstrukcije trupa i krila modela.



Onaj univerzalni redak cianoakrilatni lepak koji se može kupiti u kineskim radnjama je isto dobar i jeftin. Treba probati.



Inače veoma valika je ponuda ove vrste lepka u modelarskim radnjama pa i preko net šopova.



Pažnja! Ovi lepkovi su otrovni prilikom udisanja i ne sme da kapne na kožu!

Ima puno dobrih video uputstava kako da se koriste lepkovi u modelarstvu. Evo jedan opšti koji prikazuje koje 3 kategorije lepila se najčešće koriste danas.


« Last Edit: February 06, 2014, 06:03:50 PM by tibeteagle »

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Lepak???
« Reply #44 on: February 06, 2014, 06:05:46 PM »
Da su otrovni, otrovni su kao i druge stvari lepila i treba ih koristiti na otvorenom ili u dobro provetrenoj prostoriji. Ali da ne smeju da padnu na kožu ne vidim neki razlog osim što će zalepiti istu, trovanje kao razlog ne vidm pa ne bi ih koristili u medicini za lepljenje tkiva i zatvaranje rana da su otrovni toliko. Ove moderne žene dnevno kapaju sebi po prstima lepeći nokte.

Quote
Medical Some rock climbers use cyanoacrylate to repair damage to the skin on their fingertips.[9][10] Similarly, stringed-instrument players can form protective finger caps (in addition to calluses) with cyanoacrylates.
CA glue was in veterinary use for mending bone, hide, and tortoise shell by the early 1970s or before. Harry Coover said in 1966 that a CA spray was used in the Vietnam war to retard bleeding in wounded soldiers until they could be brought to a hospital. Butyl cyanoacrylate has been used medically since the 1970s. In the US, due to its potential to irritate the skin, the U.S. Food and Drug Administration did not approve its use as a medical adhesive until 1998 with Dermabond.[11] Research has demonstrated the use of cyanoacrylate in wound closure as being safer and more functional than traditional suturing (stitches).[12] The adhesive has demonstrated superior performance in the time required to close a wound, incidence of infection (suture canals through the skin's epidermal, dermal, and subcutaneous fat layers introduce extra routes of contamination),[12] and final cosmetic appearance.[13][14]
While standard "superglue" is 100% ethyl cyanoacrylate, many custom formulations (e.g.,, 91% ECA, 9% poly(methyl methacrylate), <0.5% hydroquinone, and a small amount of organic sulfonic acid[15] and variations on the compound N-butyl-cyanoacrylate's for medical applications[12]) have come to be used for specific applications.
 Feather and nail Cyanoacrylate is used in archery to glue fletching to arrow shafts. The special "fletch-tite" glues are really cyanoacrylate repackaged in special fletching glue kits. Often these tubes have a long thin metal nozzle to aid in better accuracy in the application of the glue to the base of the feather or plastic fletching to ensure a good bond to the arrow shaft.
Cyanoacrylate is used in the cosmetology/beauty industry as a "nail glue" for some artificial nail enhancements such as nail tips and nail wraps, and is sometimes mistaken for eye drops causing accidental injury.[16]
« Last Edit: February 06, 2014, 06:18:37 PM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."