Author Topic: Great Planes "Suhoj Su-31"  (Read 6934 times)

Offline DolphiN

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
Great Planes "Suhoj Su-31"
« on: September 30, 2010, 09:56:00 PM »
Pozdrav svima,

evo članka u kom jedan naš zemljak koji živi u SAD daje detaljan opis Great Planes-ovog "Suhoj Su-31" ARF modela i komponenata koje je ugradio.

http://virtualcore.in.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=132&Itemid=3

Članak je iz dva dela, na kraju prvog dela je link ka drugom delu.


Offline Hajduk Veljko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: Great Planes "Suhoj Su-31"
« Reply #1 on: October 19, 2010, 04:15:52 AM »
Прво, захвалио бих се Делфину што је објавио мој текст на његовом сајту.

Иначе, мали Сухој лети веома добро и стабилно. И још само да је пилот мало бољи ...

Пре пар дана сам опробао погонску групу и дошо до веома занимљивих резултата. При пуном гасу, ово мало чудо од мотора на тренутак је завртело пропелер на 10800 обр/мин! Пропелер је димензија 279 x 140 mm (11 х 5,5). На четвороћелијској ЛиПо батерији, при око 10800 обр/мин, овај мотор повукао је (за мене доскора) невероватних 43.8 А и 581 W.

Вучну силу немам с чиме да мерим али овај мали рачунарчић (погледај закачену слику) каже да је при горенаведеним бројкама статичка вучна сила на тренутак била нешто мало више од 2000 грама! А модел је са батеријом тежак неких 950 грама.


Offline Hajduk Veljko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: Great Planes "Suhoj Su-31"
« Reply #2 on: October 28, 2010, 03:24:33 PM »
Јуче касно поподне отишао сам до локалног клуба да одлетим пар летова са Сухојчићем. Први лет је прошао без проблема, али други умало да се заврши падом. Наиме, на полетању стабљика траве се заглави између хоризонталног крмила и хоризонталног стабилизатора и наравно заглави ми хоризонталац. Видео сам да се то десило али већ сам био пет-шест метара у ваздуху. На срећу погонска група ми је изузетно јака, однос вучна сила/тежина авиона нешто више од 2! Тежина авиона 950г а прорачуната вучна сила нешто више од 2000г.

Дакле, пет метара сам у ваздуху, заглављен ми хоризонталац, енергично додам гас, нос крене на горе, нагло отпустим гас, нос падне на доле .... Аха, рекох успећу да се извучеm. Дакле, енергичним додавањем и одузимањем гаса успоставим какву-такву контролу понирању/пењењау и одмах заокренем и кренем на слетање. Слетео сам без проблема и без икаквог оштећења. Када сам слетео, извуко сам траву, одглавио хоризонталац и наставио да летим.

Када сам дошао кући, исчупао сам травку и заглавио је и затим сликао да покажем као је то изгледало. Ево слике:


Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Great Planes "Suhoj Su-31"
« Reply #3 on: October 28, 2010, 03:32:10 PM »
Odlično si se snašao :)aplauz. Inače je to dosta čest problem sa horizontalnim kormilima koji imaju ovakvu konfiguraciju sa aerodinamičkim "rogom".

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Great Planes "Suhoj Su-31"
« Reply #4 on: October 28, 2010, 07:34:36 PM »
Исти проблем и код мене на Yak. Решио проблем тиме што сам забио челичну жицу у неподвижни део елеватора тако да треве неможе или теже уџе. Жица се неможе савити и укочити исти. Ради одлично.
На слици црвена линија је жица.Ако треба фотке реци.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Great Planes "Suhoj Su-31"
« Reply #5 on: October 28, 2010, 09:26:46 PM »
Ima leka da se izbegne histereza na komandama ,viđen na video snimku.
Ako nemamo dovoljno jak servo za određanu površinu, koja je velika i teška, onda sa manjim krakom na servou (na slici DISTANCE) i sa većim krakom na komandnoj površini se spajaju. Onda je hod manji a sila (FORCE) veća. Hod se može povećati sa povećanjem odklona servoa softverski na stanici za 25-50% (+125% do +150% u zavisnosti od stanice)
Nije slučajno da su jači i digitalni servoi skuplji. Kod 3D modela je potrebna i brzina i sila...  mmmm
Stariji razumeju, a mlađi neka razmisle šta su učili na času fizike ili mehanike, vezano za pojmove kao momenat, sila, krak, rad, snaga...


Kod malog Pinkfire modela nemam ovakav problem, jer je veličina i masa pokretnih površina mala ,a Turnigy parkflajer servoi su  :jaki:


O ovoj važnoj i širokoj temi SERVO LINKAGE, koji problem zadaje muke početnicima, ima rupa na forumu, pa detaljnije možda na jednom drugom topiku.
 ;namig

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Great Planes "Suhoj Su-31"
« Reply #6 on: October 29, 2010, 01:14:15 AM »
??? koliko sam ja procitao, coveku se zaglavila trava izmedju pokretnog i nepokretnog dela
horizontalca. (meni se svojevremeno dok sam imao dugacku zicanu antenu, zaglavila slicno
i blokirala horizontalac) tako da mi bas nije jasno kakve veze ima jacina servoa, poluge, sila i sve
ostalo sa temom? da je sila bila veca mogao bi samo da polomi horizontalac, sto bi u ovom slucaju
bilo pogubno za model. mmmm

Offline Hajduk Veljko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: Great Planes "Suhoj Su-31"
« Reply #7 on: October 29, 2010, 03:49:54 AM »
Исти проблем и код мене на Yak. Решио проблем тиме што сам забио челичну жицу у неподвижни део елеватора тако да треве неможе или теже уџе. Жица се неможе савити и укочити исти. Ради одлично.
На слици црвена линија је жица.Ако треба фотке реци.

Хммм ... Занимљиво решење Зајо. Ово сигурно ради, с тим што се, као што си ти рекао, мора водити рачуна о жици. У мом случају, сада полећем са дела писте који није травнат а ускоро планирам да авион пуштам из руке. Слетање није толики проблем. Оно што је веома важно је да ако до заглаве дође про великом отклону хоризонталца, а ручица станиоце је у средини, серво тада вуче велику струју и може да прегори, или да оштети пријемник или да обори напон батерије.

Offline Hajduk Veljko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: Great Planes "Suhoj Su-31"
« Reply #8 on: October 29, 2010, 03:52:53 AM »
Ima leka da se izbegne histereza na komandama ,viđen na video snimku.
Мишта је већ одговорио а ја ћу да потврдим. Проблем није био са обртним моментом или јачином серво мотора. Већ са заглављивањем хоризонталног крмила које је уследило пошто се стабљика траве заглавила између хоризонталног стабилизатора и хоризонталног крмила.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Great Planes "Suhoj Su-31"
« Reply #9 on: October 29, 2010, 05:12:57 PM »
Ja sam misloi na ovaj snimak-klip, koji se može videti u članku na drugoj strani:

Reakcija koju smo videli se zove histereza sistema. To je pojam u regulacionim sistemima (deo studija u mašinstvu). Obratio sam pažnju, jer je retko dobar primer za ovaj fenomen. Na video snimku je tipična histereza, koja se javlja onda kada je rezonantrna frekvencija pokretnog dela ista sa frekvencijom regolacije servoa, oko 50 Hz. Na video snimku se vidi da se ovo stanje dovodi sa malim udarcem prsta. Da je servo jači i da je servo digitalni (200-400Hz), ne bi bilo prilike da se uvede u ovakvo stanje, jer je sila i frekvencija regulacije veća.
Nisam naveo pre, da se ovo može javiti i zbog greške ili nepreciznosti servoa. Na ovom klipu se vidi koliko jedan servo može da bude neprecizan, bilo iz mehaničkih- bilo iz elektroničkih razloga:

 Ovo sam i ja imao na mom fun fly modelu baš na vertikalcu, kada sam stavio na veliki odklon sa slabijim servom.
Histereza se može javiti onda kada je servo auto regulisan sa žiroskopom. Javlja se na horizontalcu zbog preosetljivog stanja žiroskopa. Kako to izgleda, vidi se na ovom video klipu u 2:00 minuti, ali je poželjno pogledati ceo. Baš se puno može shvatiti i naučiti o RC tehnici ;namig

« Last Edit: October 29, 2010, 05:19:20 PM by tibeteagle »

Offline Hajduk Veljko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: Great Planes "Suhoj Su-31"
« Reply #10 on: October 29, 2010, 08:54:46 PM »
Ja sam misloi na ovaj snimak-klip, koji se može videti u članku na drugoj strani:
Аха ... значи то је био коментар о чланку.

Da je servo jači i da je servo digitalni (200-400Hz), ne bi bilo prilike da se uvede u ovakvo stanje, jer je sila i frekvencija regulacije veća.
Мој серво на том видеу је дигитални "Futaba S3154".

Nisam naveo pre, da se ovo može javiti i zbog greške ili nepreciznosti servoa. Na ovom klipu se vidi koliko jedan servo može da bude neprecizan, bilo iz mehaničkih- bilo iz elektroničkih razloga:
У мом случају проблем је био са серво мотором. Дакле серво је био неисправан. С обзиром да нисам хтео да чекам да га шаљем на оправку, купио сам нов и по уградњи новог, исти је одмах прорадио како треба.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Great Planes "Suhoj Su-31"
« Reply #11 on: October 29, 2010, 11:33:43 PM »
Veljko, čestitam ti na članku.  (pijemo) Sa ovim sam trebao početi  mmmm
Ja sam poznat na forumu da odmah iskoristim mogućnost da pametujem oko tehničkih stvari u edukativnom duhu ovog foruma. Toliko stvari se mora znati u ovom lepom i tehnički složenom hobiju, da se dođe do cilja, do uspešnog poletanja. Žao mi je puno puta gledati da se modeli već na početku razbiju zbog nekih banalnih grešaka.
Da, desi se da neka komponenta u servou ne valja, recimo pločica na potenciometru koji je davač položaja. Čudno je da je to japanski futabin (Made in Taiwan) servo bio. Trebao si da staviš kineski  :big smile
Nisam u detalje pročitao članak a nadam se da model dobro leti.
Poz.  ;namig

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Great Planes "Suhoj Su-31"
« Reply #12 on: October 30, 2010, 12:20:32 AM »
meni se takodje ista stvar desava na piper cub-u. ali bukvalno ista.
doduse sve je pocelo posle jednog prelepog dana kada sam
bio sam samcijat na aerodromu i bezbroj puta uvezbavao sletanje,
poletanje i "touch and go". servo je futaba (kupljen u americi)
ali ocigledno je previse opterecen na vertikalcu zbog tocka koji je direktno
vezan za vertikalac. zato imam u planu da prepravim sistem zadnjeg tocka
i ubacim opruge koje ce pomerati tocak.

Offline Hajduk Veljko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: Great Planes "Suhoj Su-31"
« Reply #13 on: October 31, 2010, 07:56:45 PM »
Veljko, čestitam ti na članku. 
Захваљујем!  ;namig

Čudno je da je to japanski futabin (Made in Taiwan) servo bio. Trebao si da staviš kineski ...
Море, Кинези полаки али сигурно освајају савремене технологије и повећавају квалитет својих производа.

Nisam u detalje pročitao članak a nadam se da model dobro leti.
Poz.  ;namig
Модел лети изваредно добро. Код мене у Тексасу је време још увек веома лепо па скоро сваки дан изађем и одлетим по "две" батерије.