Author Topic: SU-31  (Read 18248 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
SU-31
« on: October 07, 2010, 10:55:23 AM »
Pošto sam ovaj model leteo skoro godinu dana, a na istom modelu sam naučio jako puno, čak i 3D letenje, red je da napišem par reči...

Znači radi se o Sukhoi 31 i sve je počeo još davne 2008 godine, kad je Ervin napravio ovaj model

o krilu nismo našli fotku

O merama letvica, balze i o elektronici će on da napiše par reči... A mogao bi i da podeli sa nama prvo iskustvo kad je poleteo model...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #1 on: October 07, 2010, 12:15:00 PM »
Ervin neće ništa da piše  mmmm

Trup je pravljen od letvice balze 8x5 mm, plankiran balzom 1.5mm, a krila su od 8x5mm i 5x5 mm balze, sa rebrima od 2mm debljine, isto plankiran sa 1.5mm u sredini.
Od elektronike je imao:
Motor: Keda 20-20L
ESC:   Jeti 18A
Servo: 3x Hitec HS-55
Prop.:  APC 10x4.7
Bat.:   3S 1800mAh Flightpower Evo 20



Prvi let nije trajao više od 5 sekundi, model se oštetio



i posle je stajao u ormanu...


« Last Edit: October 07, 2010, 12:28:37 PM by Gabor »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #2 on: October 07, 2010, 01:07:40 PM »
Negde u septembru prošle godine sam slučajno video taj model, i pitam Ervina što ne popravlja, a on kao neće da se bakća sa tim. Dao je meni, da ga popravim. Model mi se nije posebno sviđao, ali nisam hteo da propustim priliku da učim malo oko popravke modela od balze i da posedujem jedan takav model.
Skinuo sam foliju sa trupa da vidim šta i koliko je oštećen. Trup je bio polomljen, krila nisu bila oštećena. Na tom mestu sam skinuo plank, letvice promenio



Za 2 servoa elerona sam napravio mesta u krilima, i stavio svugde šarkice



Od elektronike sam stavio sledeće:
Motor : SP2410 brushless 
ESC : Mystery Pentium 30A
Servo : 3x Tower Pro SG91R
Elisa : APC 10x4.7
Baterija : Dualsky 3S 1700mAh


Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #3 on: October 07, 2010, 01:25:35 PM »
Kad sam popravio model, napravio sam jednu grešku. Mesto za bateriju sam isekao tako, da baterija tesno ulazi unutra, a za sigurnost sam koristio samo tesa traku. To i nije bilo problem sve do tog trenutka od kad model letim malo agresivnije, od kad više vežbam 3D. U jednom brzom rollu je baterija ispala iz mesta, i visila na žici, što je za deliću sekunde popustio, i model ostane bez baterije na visini od 60m. Rezultat, trup polomljen na 2 dela, ćoškovi krila malo oštećeni. Opet sam popravio trup, ali sad već i ojačao malo sa šperom od 1mm, krilo sam samo zalepio



To je bio i taj trenutak kad sam prvi put sam peglao foliju



Za bateriju sam namestio čičak trake, da više ne ispada...
« Last Edit: October 07, 2010, 01:29:01 PM by Gabor »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #4 on: October 07, 2010, 01:47:41 PM »
I onda došao sudnji da za model. Vežbao sam 3D, za Fly4fun Palić, kad na maloj visini u nožu, na dosta velikoj brzini nos naglo krenuo prema dole. Nisam imao dovoljne visine da izvučem model. Kako sam već naveo u drugom postu, ima 3 različita razloga. Popustio spoj na trupu, bio sam oko granice pražnjenja baterije, znači naglo ostao bez snage, ili neka turbolencija, mada vetra uopšte nije bilo... Ko je već čuo, zna za taj tipičan zvuk kad se model uzemlji. Rezultat strašan, trup je držao 2 produžne žice za servo, krilo malo žešće oštećeno



Model trenutno visi na zidu, možda i se rešim da ga popravim. U svakom slučaju treba nov trup da se napravi, krila bi mogao da popravim i malo ojačam,rep je ostao čitav. U svakom slučaju, mislim da ovom SU-31 još nije došao kraj, da mu ovaj let nije bio zadnji

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #5 on: September 13, 2011, 02:57:46 PM »
Kako sam pisao u prethodnom post-u, taj let nije bio zadnji za SU-31.
Prošle nedelje, posle tri nedelje odmora, u radionici su nastavljeni radovi. Uzeo sam u ruke SU-31. Trup moram nov da napravim, na krilu sam imao posla, dok horizontalac i vertikalac su ostali skoro čitavi. Planove za trup sam dobio sa tri mesta, skoro istovremeno. Mirče, Nemke, Srđane, hvala!Kad je Ervin radio ovaj model, malo ga je modifikovao, pa sad sam morao i da ja malo modifikujem trup da bih mogao vratiti postojeće, čitave delove.

Gledajući plan, mere, i moje delove, crtež ovako izgleda:



Ako mislite da nešto ne valja, napišite slobodno, još mi nije kasno da to ispravim...
Mesto za stajni trap nemojte tražiti, neću ga ni staviti. Model će da poleće iz ruke, a u travu ću da ga slećem.

Sa ostalih delova je skinut monokot, tu mi je bio od pomoći ćerkica



Na krilu sam imao malo više posla, ćoškove na napadnoj ivici sam morao sanirati



Ostale delove sam samo pregledao, i gde je dosad bilo šarkica, rupe sam zatvorio, nalepio sam još jedan sloj balze, da bi ih mogao da obradim, zaoštrim, nameravam da ih od sad nalepim sa trakom



Pokretni deo horizontalca je pukao na sredini, tu nameravam da stavim malo staklene tkanine.

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: SU-31
« Reply #6 on: September 13, 2011, 05:46:55 PM »
Srecan rad,samo nastavi tako,ova prica sa ovim modelom je bas zanimljiva i mislim da bi bila steta ne odraditi model jer mislim da je zasluzio ponovo da leti.Sve cestitke i srecno....



Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: SU-31
« Reply #7 on: September 13, 2011, 11:31:29 PM »
sama staklena tkanina ti kod horizontalca nece pomoci (upravo imam isti problem sa Piper-om)
tek sada vidim da tu ipak mora ici zica u obliku cirilicnog slova P koja ce povezati obe polovine,
i time ce ojacati sredinu kako ne bi dolazilo do uvijanja ili pucanja.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #8 on: September 14, 2011, 09:02:25 AM »
sama staklena tkanina ti kod horizontalca nece pomoci (upravo imam isti problem sa Piper-om)
tek sada vidim da tu ipak mora ici zica u obliku cirilicnog slova P koja ce povezati obe polovine,
i time ce ojacati sredinu kako ne bi dolazilo do uvijanja ili pucanja.

Hvala! To ću i da napravim...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: SU-31
« Reply #9 on: September 14, 2011, 09:37:07 AM »
Šta god da radiš, nemoj preterivati sa ojačanjima, jer će ti model, ako bude teži od 500 gr, lošije leteti...

Ako ti treba neki podatak, ima ovde:

http://www.nsmodelers.rs/sukhoibymirce.htm

Uzdravlje

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #10 on: September 14, 2011, 09:44:40 AM »
Hvala Mirče!

A da, i još jedna napomena, ne bih plankirao trup, već samo ću da ga presvučem sa monokotom.

Offline vihor522

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
  • zelja za letenjem starija je od svake letilice
Re: SU-31
« Reply #11 on: September 14, 2011, 01:31:43 PM »
  mmmm pitam se pitam, dali moze da se dobije sada ovaj model i kojim novchanicama?

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: SU-31
« Reply #12 on: September 14, 2011, 01:43:38 PM »
Moze i celicna, ali karbon je laksi



Uploaded with ImageShack.us

Pozdrav

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #13 on: September 14, 2011, 01:45:11 PM »
  mmmm pitam se pitam, dali moze da se dobije sada ovaj model i kojim novchanicama?

Mirče mislim da nema više tih kitova, jedino da ti napravim jedan. Jedino, pošto sad imam malo više posla u radionici, bilo bi urađeno tamo negde do Božića... Ako te tako interesuje, onda se javi preko PM.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #14 on: September 20, 2011, 12:42:29 PM »
Evo par slika, da vidite dokle sam stigao sa radovima na SU-31...
Prilikom šmirglanja, dosta spojeva je popustio, pa sam sve pregledao i zalepio. Ivice, gde se spajaju fiksni i pokretni delovi, isto sam ošmirglao, pošto, kako sam već napisao, biće samo lepljene, neće imati više šarkica. Jedino kod vertikalca sam ostavio jednu šarkicu, sa donje strane gde se spaja sa trupom.



Unutar krila sam napravio male nogice gde se našrafe servoi elerona, a tu dobije mesto i prijemnik



Gotovi su i poklopci



Još ostaje da sve delove presvučem sa monokotom. Što se trupa tiče, još ga nisam počeo. Celom dužinom trupa nameravam da stavim karbonsku šipku, pa zavisi kakav ću naći. Bolje da ne radim ništa unapred. Za sad SU-31 ide na "malu klupu", a o nastavku radova pisaću svakako...