Author Topic: SU-31  (Read 18201 times)

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: SU-31
« Reply #15 on: September 20, 2011, 01:46:48 PM »
Super izgleda. Po mom misljenju trebao bi napraviti olaksanja na rebrima, i na spoju remenjaca, jer je krilo dovoljno cvrsto. Takodje napravi dijagonalna ojacanja na eleronima, jer ce se ovako vitoperiti i pri presvlacenju i u toku letenja. Gledaj gde god mozes da skines tezinu dok je u ovoj fazi posebno ako planiras 3d :) Ako hoces sto vise da ustedis na tezini mozes da se igras sa trupom. Po planu je dosta cvrst, tako da nece biti problema ako mu se ponegde ustedi na tezini, ja sam na plankovima pravio rupe po uzoru na konstrukciju pa je sad ceo model "rengenski".

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #16 on: September 20, 2011, 02:19:37 PM »
Pa krilo ni neću plankirati, zbog toga hoću da ubacim karbonsku šipku. Sa eleronima ni prethodno nisam imao problema, ali nije problem da se ubaci još po koje dijagonalno ojačanje... Svakako hoću da ostanem ispod 480g. sa svim komponentima i baterijom od 1000-1300 mAh 3S...

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: SU-31
« Reply #17 on: September 20, 2011, 02:29:49 PM »
Nisam mislio na krilo nego na trup. Sto se krila tice ne treba ni karbonska sipka ovo je sasvim dovoljno cak i ovo treba olaksati da se ustedi.. Znam jer sam se ja presao pa sam posle imao problema. Inace kod ovakvog modela i 15-ak grama znaci za 3d letenje. Ako ti se eleroni ne vitopere onda nemoj da ih ojacavas i otezavas. Ja sam koristio losu foliju pa su se vitoperili cak i ojacani.  (<--)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #18 on: September 20, 2011, 02:50:16 PM »
 :sljus mislio sam na trup, ne na krilo...
Znači trup neću plankirati, a tamo nameravam da ubacim karbonsku šipku...

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: SU-31
« Reply #19 on: September 20, 2011, 02:56:57 PM »
haha ok razumeli smo se, to je jos bolja opcija :)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #20 on: October 22, 2011, 11:55:33 AM »
Juče sam centralni deo krila ojačao sa staklenom tkaninom


Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: SU-31
« Reply #21 on: October 25, 2011, 07:19:27 PM »
Kod tebe se u radionici uvek se radi nešto.......  ()-()
To je i dobra stvar. Uskoro ću da vas i ja malo posetim pa da radim i ja nešto, bilo bi već vreme.
Samo ga popravi pa nek da leti ponovo, nek da ponovo seče vazduh... (work)
 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #22 on: November 11, 2011, 10:12:35 PM »
Krilo i repne površine su presvučene sa monokotom...


Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: SU-31
« Reply #23 on: December 16, 2011, 12:52:06 PM »
Izgleda kao nov...
Svaka cast.
 :)aplauz (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #24 on: June 12, 2014, 11:36:39 AM »
Dosta vremena nije pisano o ovom modelu, pa, vreme je...

Plan trupa nalepio sam na dasku i preko njega sam stavio providnu foliju da se lepak ne zalepi za papir



Za ojačanje trupa, koristio sam karbonski cev 6x6 mm



Postavio sam i uzdužne letve i spojio sam ih sa poprečnim letvicama









... skinuo sam konstrukciju sa plana i pogledao sam da li stoji sve gde treba da stoji





Pošto sve stoji kako sam mislio, jednu stranu trupa sam isplankirao...



... pa i drugu...



Nakon plankiranja trupa, prosekao sam trup gde prolazi krilo i horizontalni stabilizator





 Pre nego što sam ih ulepio, premerio, proverio sam sve pet puta, jer tu ako pogrešite sa uglovima krila u odnosu na horizontalac i na trup, onda morate rasturati sve ili model vam neće nikako leteti...
Kad se osušio lepak, nalepio sam kormilo dubine...



... pa i vertikalni stabilizator



Kad se sve osušio, isekao sam mesto za šarkicu kormila pravca



Prosekao sam mesta za dva repna servoa...





Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #25 on: June 12, 2014, 11:58:03 AM »
Sledelo je presvlačenje modela sa monokotom



















Težina praznog modela je 210g.



Nakon izrade držača motora, ugradio sam motor Hacker a20-22l, ESC Hacker x-20 pro, servo Dualsky DS3003







Nakon ugradnje, sledelo je kontrola servoa pomoću servo testera, pa kontrola pravca okretanja motora i nameštanje otklona i na kraju ono najvažnije, provera centra težišta (CG)







 Kad je bilo sve na mestu, proverio sam težinu modela. Za malo da padnem u nesvest, zbog poletne težine od 624g   (:sok:)

Ta težina mi nije dao mira, pa sam pokušao da namestim težište sa manjom, 3S 1000mAh baterijom, a da se ne dodaje puno nekorisnog tereta, tj. olova





Dvadesetak grama možda nije puno, ostaje da vidim kako se ponaša pri letu...

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: SU-31
« Reply #26 on: June 12, 2014, 12:01:08 PM »
Konačno, dana 07.06.2014. našao sam par sati slobodnog vremena i izašao sam na teren, da poletim model











Fotka iznad se odnosi na to da je model ostao u komadu posle "maiden flight"-a   :hehe

Što se tiče motorizacije, leglo bi malo jači motor, jer moram konstantno da ga držim na nekih 70-80% gasa. Sa druge strane, ovaj model nikad nije bio bezprekoran. Čak šta više, mislim da je malo težak u odnosu na svoju veličinu.

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 791
Re: SU-31
« Reply #27 on: November 28, 2014, 09:03:56 PM »
Dobar ovaj Su 31 da li mozda moze da se dobije plan ili mozda ima neki plan na internetu za ovaj model fun fly Su 31 ako moze neki link.

Offline Daky

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 555
    • FaceBook
Re: SU-31
« Reply #28 on: December 14, 2014, 04:26:07 PM »
Imam slican model u mom hangaru sto mozete videti (DESNO GORE), kazi te mi moze li da pokrece ovaj avion motor turnigy 2200KV? Hitno
Dalibor Daky Ilić

________________
ex Smeker

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: SU-31
« Reply #29 on: December 14, 2014, 05:56:24 PM »
Imam slican model u mom hangaru sto mozete videti (DESNO GORE), kazi te mi moze li da pokrece ovaj avion motor turnigy 2200KV? Hitno
Nemoj staviti vece od 1000kV  mmmm (cisto moje razmisljanje)
Nije sramota učiti !!!