Author Topic: Sickle F3A 2x2  (Read 28685 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Sickle F3A 2x2
« on: November 19, 2010, 08:16:47 PM »
E pa da se malo pohvalim, kompozitni F3A 2x2 najnovije generacije na elektro pogon i kod nas!









Sinoc se kod Gileta okupilo drustvo da vidimo to cudo koje je stiglo. Za sada je tu samo trup i spiner a uskoro stizu i ostali delovi. A evo koja je grafika na krilima i kako izgleda sastavljen:



Sta znaci to F3A 2x2? Znaci da takmicarski model maksimalno tezak 5000g mora da stane u kocku 2x2 metra, a kako je duzina najbitnija za F3A onda raspon ispadne nesto kraci, konkretno u ovom slucaju 187cm.

Model je proizvod fabrike Haikong iz Kine koja proizvodi avione za Sebart i za ExtremeFlight, kao i Yak55SP koji je mogao da se kupi u HK a evo i njihovog sajta http://www.dghaikong.com/ Verzija koju sam kupio je V2 vrlo friska, pojavila se letos ako se ne varam. Jedini problem sa V1 je bio sto je model, ako bi se u njega stavljale uobicajene komponente, ispadao oko 5250g sto  nije dobro jer je limit 5000g za takmicarski F3A. E pa ta jedina mana je ispravljena sa V2, nemerno kazem jedina jer ljudi koji ga imaju su odusevljeni letnim karakteristikama. Jedan iskusniji pilot je cak rekao da i pored (legende) CARF Integrala kojeg ima u floti najradije leti Sickle! Ono sto je jos zanimljivo je da se od skoro i Sebart Wind S Pro pravi kod njih i gle cuda, nesto malo nakon pocetka proizvodnje doticnog modela i Sickle je postao laksi  mmmm. Trup je kompozitni, kombinacija stakloplastike, konticela i karbona, farban u kalupu i ukupno sa kabinom tezak 997g, krila konstruktivna skroz plankirana, trap karbon, bajoneti karbon.

Evo kako sada izgleda moja aviozip polica. Bice potrebno malo modifikacija kako bi sve stalo na pravi nacin. Na polici je i Kyosho Kelly o kom jos nisam nista pisao, sakrio se iza trupa od Sickle-a :). Radi se o cistokrvnom brzincu, brzine i do 250km/h!



Poletanje se ocekuje za narednu sezonu. Za sada toliko, a o setapu, ostaloj elektronici kao i o Kelly-u nekom drugom prlikom :).

poz
« Last Edit: November 19, 2010, 09:40:21 PM by magic »
Veljko

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #1 on: November 19, 2010, 08:33:13 PM »

Sta znaci to F3A 2x2? Znaci da takmicarski model maksimalno tezak 500g mora da stane u kocku 2x2 metra, a kako je duzina najbitnija za F3A onda raspon ispadne nesto kraci, konkretno u ovom slucaju 187cm.



stamparska greska. 5000g! ;namig

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #2 on: November 19, 2010, 08:42:15 PM »

Sta znaci to F3A 2x2? Znaci da takmicarski model maksimalno tezak 500g mora da stane u kocku 2x2 metra, a kako je duzina najbitnija za F3A onda raspon ispadne nesto kraci, konkretno u ovom slucaju 187cm.



stamparska greska. 5000g! ;namig

Ispravljeno, hvala!

poz
Veljko

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #3 on: November 19, 2010, 08:53:44 PM »
Sjajna mašina, nek je sa srećom Veljko! Čestitke!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #4 on: November 19, 2010, 11:17:15 PM »
Oooohohoho!!!! :sljus
Ovo ko da se kit ušunjao među girice :)aplauz

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #5 on: November 20, 2010, 09:35:21 PM »
doslo je vreme da se pravi prikolica. cestitam.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #6 on: November 21, 2010, 12:05:44 AM »
Magic, je li, a ne znaš šta je 2x2, praviš se lud i naivan...

Od kad sam pre par nedelja video na RC Universu da si kupio ovaj model (da, da, ceo svet je znao pre nas...) a, nisam smeo nikom da kažem, to me je podsetilo na ono priču "U Cara Trojana kozje uši"...   
Malo da razjasnim neupućenima...
Došao jedno veče Bane kod mene i kaže mi kako je video na RCU da je Magic kupio nov F3A model...
Ja, na internet, kad ono stvarno...
Odmah sam poslao čestitke za dobar pazar, ta vala nisam ni stisnuo "enter", već je zvonio telefon i Magik se smeje sa "druge strane žice"...
Pita: "Kako znaš?" 
Pa, šta si mislio, da mi iz Ujvideka nećemo saznati prvi, a on udri u smeh i tada me je zamolio da nikom ne kažem...
Zato ono "U Cara Trojana kozje uši"... Znam a, nikom ne smem da kažem...

Sad, pošto svi znaju, a tako i treba, jer si se ponovio sa baš prelepom "rasnom akro mašinom", čestitam ti od sveg srca i da te dobro služi...

Ne sumnjam da će i set up biti vrh i jedva čekam da poletiš ovaj model...
Mojne samo da nas ne izveštavaš kako napreduju radovi...

Još jednom, baš sam sretan da se kod nas pojavio pravi F3A model... Magic ala ćeš da uživaš, nisi još ni svestan...

Puno pozdrava

Mirče

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #7 on: November 21, 2010, 02:01:38 AM »
Magic, znam da si bio u zestokoj dilemi sta uzeti i siguran sam da je ovo pun pogodak. Prelepo i pre svega jako kvalitetno uradjen avion koji ce siguran sam da ti pruzi ogromno zadovoljstvo u letenju.

 (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline POSEIDON

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 395
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #8 on: November 22, 2010, 09:18:41 AM »
Čestitamo na prinovi.....!!!!!  :)aplauz

Offline Hajduk Veljko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #9 on: November 22, 2010, 04:38:27 PM »
Aaa, баш лепо! Честитам на новом моделу.  :)aplauz

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #10 on: November 25, 2010, 10:34:43 PM »
Posto ce proci (najverovatnije) jos jedno mesec dana dok ne dodju i krila malo da napisem o komponentama koje ce uci u model. Nesto vec imam, nesto ce morati da se kupi ...

Motor ce biti sa Extre tj. AXI 5330 F3A
kontroler Jeti Spin 99
elisa TR LE 20x12 za pocetak a posle verovatno PT Carbon 20x13
baterije 10S Rhino 4900 20C

E sad dolazimo do servoa koji su i najosetljivija tema kada su u pitanju F3A avioni. Dosta sam gledao po netu i pitao direktno ljude, cak i neke svetske letace i trend je da se koriste brushless servoi od Futabe. Futaba servoe su koristili u ogromnoj vecini i piloti na Evropskom prvenstvu. Kako su servoi deo opreme koji u sustini najvise prezivi sve isplati se (ako neko dugorocno planira) uzeti najkvaliltetnije jer se onda lako setaju od modela do modela. Naravno nisu uopste jeftini a narocito BLS serija od Futabe. Trenutno su mi razmisljanja ovakva:

Eleroni: Futaba BLS 551
Horizontalac: Futaba BLS 153 x2
Vertikalac: Futaba BLS 352

http://www.futaba-rc.com/servos/brushlessservos.html

Razvila se bogami i polemika dali treba tako jak servo na vertiklacu. Ovo ce koristiti i Andrew Jesky na svom najnovijem Sparku, pa ako njemu valja bice valjda dobro i za mene :). Naravno cjena sitnica, prosek 100E kom  oo)).

poz
« Last Edit: November 25, 2010, 10:36:20 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #11 on: March 19, 2011, 12:12:28 AM »
E pa napokon su mi stigla i krila i ostatak delova!

Ovde su horizontalni stabilizatori, bajoneti, stajni trap, kapice za tockove i sitnurija za kabinu kao i razni srafovi i polugice.




Bio sam iznenadjen kada sam stavio krilo od Wind 110 (gornje na slici) pored krila od Sickla, skoro da nema razlike u velicini,




ali zato ima u profilu koji je znatno deblji (opet je krilo od Wind 110 gore)




I naravno morao sve to da montiram cisto da vidim kako mu stoje i kako sve to izgleda u poredjenju sa Wind110. Slika ne moze da docara koliko je Sickle krupniji!




Toliko za sada. Nadam se da ce uskoro u laboratoriju a ostalo je "samo" jos motor i servoi da se kupe.

poz
« Last Edit: March 19, 2011, 12:16:54 AM by magic »
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #12 on: March 19, 2011, 06:26:09 PM »
Sinoćni poziv je urodio plodom i danas su Magic i Mile došli u posetu Modelarskom Kombinatu.

Magic je doneo svoj novi F3A model, i mogu vam reći da je baš dobar...
Slike ne mogu dočarati koliko je model ustvari velik, pa smo pokušali da to učinimo slikajući ga pored gazde...



Jole kao "stara F3A kuka" i Bane za sada "veliki simpatizer" ove klase, odmah su došli da vide ovaj model...



 
Svaki deo na Sickle-u je veoma kvalitetno napravljen...
Trup je kompozitni, ofarban već u kalupu. Kolor šema je lepa, farbanje besprekorno...





Trup je veoma veliki, pogotovo u delu kod kabine. Svi F3A modeli novijih generacija su takve konstrukcije, da bi pravili veći otpor i kočenje, prilikom figura koje se lete prema zemlji...



Ovaj model je pravljen za elektro pogon.



Prednji deo trupa je kompletno ojačan karbonom.





Od istod materijala su bajonet, vodjica bajoneta, trapovi, a karbonskih ojačanja ima na svim stresnim mestima...









Najfascinantnije je kada trup uzmete u ruke, težina je nastvarno mala...


Krila su drvene konstrukcije, fenomenalno izradjena i presvučena. Površina ima odsjaj kao ogledalo... To govori koliko su krila ravna i dobro odradjena.



Ne moram spominjati da savršeno naležu na trup, da bajonet i štiftovi pasent ulaze...
Eleroni su veliki, šarke su postavljene, ali ne i zalepljene.
Sve komandne površine savršeno naležu i besprekorno prate linije trupa, krila i horizontalaca...

Za lakši i bezbedniji transport, krila i horizontalci pakuju se u za to namenjene vreće...




Impresivna je i kabina, koja je izlivena iz jednog dela i nema dodatni ram, tako da je i ona veoma laka...





 
Sve u svemu, model mnogo dobro izgleda i vredi sigurno svaki "evrić" što ga je Magic platio...




Magic će najbolje objasniti set up koji je odabrao, ja jedino mogu reći da se nije "štedelo"...

Na kraju, raduje me što će ovakav lep model leteti kod nas, a Magicu želim sve najbolje i pomalo mu zavidim na zadovoljstvu koje će imati "flajajući" ga...

Pozdrav

Mirče

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #13 on: September 07, 2011, 07:16:18 PM »
Sickle je otisao u laboratoriju, ali necemo zuriti jer je poenta da ama bas sve ispadne kako treba! Kompletna oprema je sada nabavljena i mogu da potvrdim sve ono sto je prethodno navedeno; AXI/Jeti kombinacija sa Futaba BLS servoima i PT Carbon elisa. Ukupan ceh je  (___) ali jos uvek manje nego neki jet.

Jalp lep thread na RCU i krajnje pohvalne impresije od ljudi koji ga lete. Za zainteresovane, sada je na popustu i kosta "samo" $1.349.00!

http://www.rcuniverse.com/forum/m_10015876/mpage_1/key_/tm.htm

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #14 on: September 08, 2011, 11:03:07 AM »
Nadamo se da će iz laboratorije biti tekstova i slika o izradi...

Jel' to znači da će, Stickle leteti na proleće?

Pozdrav

Mirče