Author Topic: Sickle F3A 2x2  (Read 28747 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #30 on: May 20, 2012, 08:03:21 PM »
E pa desilo se i to, Sickle je poleteo! Danas pre pocetka mitinga, pre nego sto pocne guzva Nikola je napravio prvi let.

Poslednje provere pred poletanje



i napokon





Sletanje




I cestitke od cika Gagija



Posle toga sam napravio jedan let i ja i sta da kazem. Leti jako slicno kao Wind 110, naravno jos bolje. Figure mogu da se rade jos sporije i preciznije, sve nekako deluje usporeno u odnosu na Wind 110. Gracioznost u vazduhu je kao kod dvokrilaca Miss Wind 50. Trebalo mi je par sati da mi se sve slegne, i stvarno sam impresioniran modelom.

Snage ima stvarno jako puno, ceo let je bio na pola gasa a vertikale sa 66%, stvarno za respekt. Karbonska elisa drugacije zvizdi kroz vazduh i model se jako lepo cuje.

F3A modeli su brutalni prema pilotu, u kom slislu, sve greske u toku leta su iskljucivo vase i nema vise opravdanja za lose letenje!

poz
Veljko

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #31 on: May 20, 2012, 08:21:42 PM »
Čestitam Veljko!!!
Divan je!
Čestitam i Nikoli jer je on sigurno najbolji F3A pilot kod nas!!!
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #32 on: May 20, 2012, 09:51:39 PM »
Cestitam. Nadam da ce te se lepo slagati :mhm.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #33 on: May 20, 2012, 10:05:28 PM »
Čestitke i sa moje strane. Gledao sam Magicov let i popodne kad je Nikola leteo program... Stvarno impresivno...

Baš ćeš se nauživati, samo malo da se "upoznate"...

Pozdrav

Mirče

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #34 on: September 24, 2012, 06:28:52 PM »
Posto je doslo do promene u mojoj floti, tj. Wind 110S nije vise u mom nego u Nikolinom vlasnistvu (ja mu ovom prilkom cetitam i zelim puno uspeha i na takmicenjima sa njim) dosao je na red i Sickle. Znao sam da dokle god budem imao i Winda 110S tesko da ce Sickle leteti, i tako napravismo "kombinaciju".

Znaci doslo vreme da se ja i Sickle pocnemo detaljno upoznavati. Ovog puta cu stvarno utrimovati model kako treba, ubaciti sve mikseve i poceti da ciljano letim figure. Posto ce zasigurno ostati jako dugo kod mene siguran sam da cemo se jako dobro upoznati  :big smile!

Doslo je do promene i u baterijama koje cu u buduce koristiti u svim mojim modelima, to su Turnigy nano-tech 4.500mAh 35-70C 5S koje su nekih 25g lakse od Rhino pa koje sam ranije koristio pa sam danas proverio i teziste zbog 50g laksih baterija. Malo sam poradio i na otklonu vertikalca, sada su otkloni malo veci i apsolutno identicni.

Iskoristio sam priliku da precizno izmerim i tezinu modela i ona je sada 5.186g.

poz
« Last Edit: September 24, 2012, 08:51:14 PM by magic »
Veljko

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #35 on: September 24, 2012, 08:37:01 PM »
Cestito Veljko, Cestito Saburo samo napred (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #36 on: September 25, 2012, 02:43:24 PM »
Magic,

Kad si vec pomenuo baterije.

Kako ti se cine te nove baterije u odnosu na rhino?

pozzz

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #37 on: September 25, 2012, 06:30:41 PM »
Magic,

Kad si vec pomenuo baterije.

Kako ti se cine te nove baterije u odnosu na rhino?

pozzz

Pa gde si bre Petre, nigde te nema?

U "kombinaciji" koju sam pomenuo bile su i baterije ukljucene, konkretno ja sam dao Nikoli 6 kom. rhino koje su stare pa skoro 3 godine za 2 nano-tech stare par meseci. Posto sam pazario i spravu koja meri pojedinacni unutrasnji otpor po celiji ispada da je skoro identican u oba slucaja. Meni su u medjuvremenu stigle 4 nove nano-tech i kod njih je unutrasnji otpor dosta nizi sada dok su nove, prakticno sam ih samo "razradio". Zanima i mene kako ce se ponasati u buducnosti. Ja sam sa rhino bio prezadovoljan, i one stare skoro 3 godine imaju sigurno da se teraju barem jos celu narednu sezonu! Naravno stvarno sam se trudio da ih drzim i koristim na optimalan nacin.

poz
Veljko

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #38 on: September 26, 2012, 11:01:53 AM »
Meni su rhino do jaja a nano tech naduvaju se po svaki let pa splasnu. Rade i sve ali to mi se nesvidja. Moi su 4s 2200.
 ()-()
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #39 on: September 29, 2012, 06:24:38 PM »
E pa danas sam napravio 3 leta sa kojima sam jako, jako zadovoljan! Ovo je drugi put da mi se desilo da mi neki model bas od samog starta "klikne"  :)aplauz. Prvi je bio moj voljeni Fliton Element



od kojeg sam morao da stavim fotku jer me je moje letenje od danas neverovatno podsetilo na druzenje sa Elementom, a malo i lice  ;namig. E pa Sickle od danas ulazi u moj licni hall of fame kao drugi model koji je na mene ostavio poseban utisak.

Sta reci za Sickle, snage na pretek, stvarno leti pravo kao strela, vetar ne oseca, ono sto ja umem sa njim da uradim radi sa takvom lakocom da je to smesno, mislim ja sam smesan jer vam je ovo kao da imate Ferrari ali ga ne vozite preko 80 :sljus. U nozu se ponasa besprekorno, samo vrlo blago vuce ka kabini. Prakticno slece sam, samo ga pustim i blago navlacim pred kraj.

Dve stvari na kojima treba jos da poradim su teziste i ugao motora. Kako sam prvi put bio napravio samo jedan let, i to u stresu pred miting, prakticno tek od danas sam poceo da se zanimam na tu temu. Krenuo sam iz jedne tacke koja je svesno bila malo napred i lagano krenuo u nazad. Na trecem letu to je vec bilo mnogo bolje. Ako se neko pita kako odredjujem teziste to radim tako sto model okrenem na ledja i onda obratim paznju koliko moram da palicu guram od sebe da bi model leteo horizontalno. Ja volim kada je model pa skoro neutralan na ledjima tj. kada treba da samo malo guram palicu od sebe. Mislim da cu u naredna 2-3 leta naci tacno sta mi odgovara.

Primetio sam isto tako da model vuce blago u levo kada idem u vertikalu sto je znak nedovoljnog ugla motora. Za sada necu dirati ugao nego cu malo umiksovati gas sa vertikalcem da vidim da li ce to resiti problem.

Steta sto me danas nisu slikali nakon prvog leta, kez na licu mi je bio toliki da bi verovatno morao da se koristi iskljucivo wide format  za slike :big smile.

Od sutra pocinjem da vezbam program za takmicenje. Svakako cemo se nas dvojica terati jos jaaaako dugo  :mhm.

poz

ps evo upravo sam dopunio baterije sa kojima sam danas leteo, tajmer je bio na 6:30 min i dopunio sam 2300mAh, sto znaci da imam vrlo komotnih 8 min letenja cak i kada pojacam tempo.
« Last Edit: September 29, 2012, 07:53:18 PM by magic »
Veljko

Offline dejanxx

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #40 on: September 29, 2012, 07:50:09 PM »

"Steta sto me danas nisu slikali nakon prvog leta, kez na licu mi je bio toliki da bi verovatno morao da se koristi iskljucivo wide format  za slike :big smile."
 lol

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #41 on: September 30, 2012, 11:34:01 PM »
Danas sam ponovo malo jurio teziste i malo miksovao. Povecao sam i expo na eleronima da bi malo umirio model i bilo je bolje, mogao bih jos malo da povecam ali probacu ovako da se prvo naviknem. Otklone necu da diram jer to je OK.

Baterije sam pomerio unazad jos jedno 5mm od juce i osetilo se. Isto tako smanjio sam expo kada guram palicu od sebe, tako dobijam veci hod za isti pomeraj palice. Sada je u nozu model perfektan i nigde nista ne vuce, mada bi ja voleo da jos malo manje moram da guram palicu od sebe kada je na ledjima. Mozda baterije odu jos jedno 5mm unazad.

Umiksovan je gas sa vertikalcem i sada je i to reseno, jako malo je trebalo da se to uradi. Sada i u vertikali ide pravo kao strela.

Sletanja su prava milina jer model u stvari slece sam, samo treba pogoditi rastojanje i visinu od 4. zaokreta i pustiti ga, slece sam ko Dule da ga leti lol.

I jedna slika od danas, F3A ekipa na okupu



poz
« Last Edit: September 30, 2012, 11:38:12 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #42 on: October 07, 2012, 07:27:47 PM »
Potvrda svega onoga sto sam napisao za ovaj model je dosla danas. Iako smo se Sickle i ja druzili izuzetno kratko, prakticno 3 prepodneva i 8 letova pre danasnjeg takmicenja, prevazisao sam sva moja ocekivanja koja sam imao od danasnjeg takmicenja, u prva dva turnusa 3. i na kraju ukupno 4. rezultat.

Ali sta da vam kazem, ljubav na prvi pogled, desilo se to eto tako neplanirano, samo je sve odjednom "kliknulo"  ;namig ...




poz
« Last Edit: October 07, 2012, 07:30:58 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #43 on: April 09, 2013, 09:24:05 PM »
Evo pred pocetak sezone neke sitne modifikacije da se jos malo popravi funkcionalnost modela i isprave neki sitni nedostaci.

Iako je primeceno da se motor generalno jako malo greje, kada spoljna temeperatura predje 35C onda motor ipak ode na oko 65-70C, sto je apsolutno OK, ali zasto ako ne mora. Napravljen je usmerivac vazduha koji ce dosta da popravi strujanje ka samom motoru a i kontroleru.








Isto tako zapoceta je i "dijeta" za model posto sam ustanovio citajuci razne forume da je ljudima bez problema izlazio ispod 5kg sa baterijama od 1.200g, ocigledno smo malo preterali sa ojacanjima. No nista strasno, dok ja stignem na neko takmicenje gde model mora da bude ispod 5kg ... lol. No salu na stranu, cisto da skinemo neke nepotrebne viskove.









Eto to parce je bilo dobrih 20g. Sta jos moze da se skine: sa spinera jedno 15g, sa zica koje idu na zadnje servoe 15g, kada bi se dek za baterije napravio od carbona sigurno jos jedno 30g, laksa prijemnicka baterija samo za jedan let jos 15g i promena motora u AXI 5325/24 jos barem 75g i eto mene ispod 5kg. E onda se uzme i specijalan pack pogonskih baterija samo za takmicenje koji je dobrih 300g laksi od aktuelnih i ...

poz
« Last Edit: April 09, 2013, 11:03:15 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sickle F3A 2x2
« Reply #44 on: June 05, 2013, 11:33:29 PM »
Kako Sickle ide na takmicenje u Sloveniju rekoh ajde da izmerim model sto preciznije mogu. Malo se nesto skinulo a malo i dodalo tako da je sada tacna mera kompletnog modela bez pogonske i prijemnicke baterije 3.940g.

Pogonske baterije koje imam:
Zippy Compact 10S 5000mAh 25C: 1.200g
Zippy Compact 10S 4000mAh 25C: 965g

Prijemnicka baterija:
Rhino 2S 610mAh: 35g

Ovako ispada da sam u tezoj varijanti na 5.155g a u laksoj na 4.940g.

U svakom slucaju sledece ustede su vrlo izvodljive:
prop: - 40g
prijemnicka baterija: - 15g
zice: -15g
motor: -80g
prepravka nosaca baterije: -30-50g

Znaci moze da se skine barem 180g sa modela tako da i sa tezim pogonskim baterijama bude ispod 5kg  :)aplauz.

poz
Veljko