Author Topic: Yak 55M by leadfeather  (Read 46749 times)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #15 on: July 26, 2011, 12:21:40 AM »
Nema na cemu, upravo ovome forum i sluzi.  ;namig

Sto se lepkova tice, probao sam i UHU-por koji se inace preporucuje u upustvima za sklapanje fomay modela i najiskrenije nisam zadovoljan spojem, zato sto kada napolju upekne taj spoj postaje zvakast, a ne suv i krut kao recimo kod belog lepka (mozda mu je istekao rok trajanja  ;D nisam siguran ). Verovatno da postoje lepkovi za penaste materijale u vidu CA, ali ih nemam tako da sam ostao pri belom leku koji nazalost jako sporo susi.
Nadam se da cu za jedno mesec ipo/dva krenuti sa sastavljanjem novog Yak-a 55m koji je kopija Graupnerovog ili ti Gernot Brukman-ovog foamy-ja. Razlika izmedju ovog naseg trenutnog i njegovog je u duzini trupa, tj. trup je duzi za kojih 5-6cm. Sve cu propratiti fotografijama, pa cete znati sitne cake oko ojacavanja i sl..ja ih jos provaljujem po raznim upustvima.

http://www.graupner.de/en/products/6a1ba16a-6101-4151-987f-08b143541507/9524/product.aspx

« Last Edit: July 26, 2011, 12:23:38 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #16 on: July 26, 2011, 11:07:51 PM »
Odlicno, nadamo se i nacrtima tog novog modela.
 :)aplauz

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #17 on: July 26, 2011, 11:28:49 PM »
Lepe letelice, moguce da cu i ja uskoro napraviti jedan, jos sam u pravljenju Pinkfire od Tibet Eagle.

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #18 on: July 26, 2011, 11:38:01 PM »
Plan nemam, jer je avion kupljen gotov u DMT-u:

http://shop.d-m-t.at/htm/watchmatchresult.asp?MatchType=M1-0504-&MatchPar1=DMT5510

Da ne bude zabune, dobije se samo iseckan avion od deprona u beloj boji bez ikakvih karbonskih delova.

Bas sam danas leteo Yak-a nakon sigurno 2 nedelje pauze i vec mi je rutina malo oslabila i danas sam prvi put poigravao s njim, prolazeci kroz fudbalske golice...skroz ludo  :big smile
« Last Edit: July 26, 2011, 11:44:21 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #19 on: July 30, 2011, 08:59:50 PM »
Pre jedno sat vremena leteo sam Yak-a i u inverznom snap roll-u otkinem desni aileron, tj. odlepi mi se fiber traka koja glumi sarku na avionu...Sreca pa avion ima ogromne otklone, pa sam avion bez ikakavih ostecenja prizemljio..
Mozda zvuci otrcano, ali ovom avionu nisam preterano posvecivao paznje, tj. "redovnog odrzavanja" i u neku ruku bilo je za ocekivati da se ovako nesto desi pre ili kasnije...Ipak kada se malo presaberem, ovaj model vec ima preko 150-200 letova, nije malo...

Postavicu slike za koji dan.

 (<--)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #20 on: August 10, 2011, 11:35:11 PM »
Uskoro stize jos jedan YAK. Radicu ga sa ovog plana

http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=12949964&postcount=3664

Setup ce biti ovaj

motor http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9070__Turnigy_3020_Brushless_Outrunner_Motor_1800kv.html
esc http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__2161__TURNIGY_Plush_12amp_2A_BEC_BESC.html
servoi hxt 900 3kom
baterije http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11896__Turnigy_nano_tech_460mah_2S_25_40C_Lipo_Pack.html
elisa http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10048__GWS_EP_Propeller_RD_8043_203x109mm_6pcs_set_.html

 Pokusacu da ga odradim raspona 36 inch-a od izoflora debljine 6mm sa dosta karbonskih ojacanja. Video sam da ima problema sa farbanjem izoflora. Ako neko zna sa cime je to najbolje odraditi neka mi javi jer to nikada nisam radio. Pokusacu da tezinu svedem na minimum. Ako bude preko 200g, radicu drugi od 3mm, pa sta bude

@Saburo
Posto si pravio i leteo ovu pticu, imas li kakav savet oko gradnje. Zanima me kako se ponasa u letu na noz? Vertikalac je povelik. Ima li uvijanja?
A za letenje na skupu u Bg-u sa ovim avioncetom veliki  (res)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #21 on: August 10, 2011, 11:52:47 PM »
Ja sam onog mog plavog poneo na odmor. Letim ga svaki dan, uglavnom iznad  vode.
Vetar se obicno smiri oko pola 8 uvece, ali ljudi  ima do pola 9 pa ga letim skoro po mraku. 
Ubacio sam mu dodatna bocna  ojacanja na nosu jer slece na sljunak, a nema nigde visoke trave.
Sta da kazem osim da je fenomenalan (iako malo tezi od ostalih, 270g). Nije se jos okupao u moru. :big smile

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #22 on: August 11, 2011, 12:41:35 AM »
Odlicno, drago mi je da se foamy-ji sire kod nas..jer opet kazem za neverovatnu cenu pruzaju ogromno zadovoljstvo u 3D letenju, i te kako umeju da nateraju adrenalin da proradi..

Svidja mi varijanta setup-a i mislim da ce biti ok. Ovaj motor merkam odavno, bas me zanima kako ce se tebi pokazati. Na ovom video klipu deluje sasvim ok, ali treba imati u vidu da je tezina modela 150g!!!



Moja preporuka za tebe bi bila do odmah radis od 3mm sa dosta karbonskih ojacanja, tj onako kako drugi rade, slobodno baci pogled na upustva Graupnerovog Yak-a 55m ciji je dizajner Gernot Brukamnn i sl. pa se vodi njihovim idejama, sto bi se reklo da ne izmidljamo toplu vodu. Ja sam izmisljao ali sam uvideo kako treba uraditi model.
NAPOMENA: Ovo su indor modeli i oni se nikako ne lete po vetru i iz tog razloga tezi ka sto manjoj tezini modela!
Baterije nano-tech 460mAh su mi se pokazale kao najbolje za sada i definitivno ih preporucujem. Vreme leta po bateriji je 4min i mislim da je to idealno.
Propeler 8*3.8 bi mislim bio idealan, ali ako mozes kupi obe vrste pa vidi koja ti vise lezi.
Uglavnom kod 3D letenja ide varijanta da se ima sto manji korak..

U ovoj mojoj konfiguraciji koju mozes videti na fotkama u ranijim postovima, skoro da nema uvijanja, na noz leti perfetno i mislim da mu je ruder taman..sto bi se reklo od viska glava ne boli.
Ako treba neko dodatno fotkanje ili bilo kakva informacija, slobodno pitaj.
« Last Edit: August 11, 2011, 12:52:05 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #23 on: August 11, 2011, 02:37:08 AM »
Moja zamisao je da ga letim u dvoristu :mhm Kad mi je dosadno, izadjem napolje i okrenem koji krug :big smile
Sto se tice motora, njega sam odabrao jer mislim da je malo kvalitetniji od ostalih sa HK. To sam negde procitao na nekom od foruma. Ima malo veci kv i mislim da ce na 2s da bude pun pogodak. Par ljudi ga leti sa 9x4.7, ali ipak bih ja, zbog sigurnosti isao na 8 inch-a.
Gernot Brukman, je tata za ovakve spravice. Bas sam se nagledao njegovih snimaka. Odradio je i krilo sa simetricnim profilom i ostao ispod 200g. Lik je stvarno za postovanje.



Ne bih bas odmah radio sa 3mm zbog toga sto ne mogu naci depron. Koji je dosta je cvrsci od izoflora. Mislim da je i 6mm izoflor isuvise mekan i savitljiv. Kao materijal mi se ni malo ne dopada. Ima planova, a i gotovih modela koji su uradjeni od tvrdo presovanog stiropora, bar meni taj materijal na to lici, debljine 9mm. Tezina je tu negde kao izoflora od 6, ali je dosta kruci materijal. Tako da je i to opcija. Mada bih najvise voleo da to skarabudzim od balze (work) Imam vec par ideja lol Ali to ce docekati neke druge dane. Verovatno penziju :_D
Proguglacu jos malo, pa krecem sa radom. Dok stigne setup napravicu citavu malu flotu Yakica (yay)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #24 on: August 11, 2011, 12:50:30 PM »
Ta zamisao za dvoriste je bila i moja i iskreno mnogo mi znaci da opustim mozak na 10-15min...Siguran sam da ces uzivati.

Sto se krutosti deprona tice, mislim da je izoflor cak za nijansu kruci, nemoj da te to zavara..karbonska ojacanja cine ove modele, nista drugo. Sto se farbanja tice, za beta varijante nemoj mnogo da ih lickas, samo lupi par sara da razlikujes donju stranu od gornje..

 ()-()
Nikola | rcfly.in.rs


Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #25 on: August 16, 2011, 07:05:29 PM »
Yakic gotov  (yay)
Setup ce valjda uskoro. Porucio sam pre par dana i nikako da braca Kinezi posalju. Olenjili se i oni (kush)



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Slike nisu nekog kvaliteta jer je slikano telefonom.
Treba 2-3 dana max da se zavrsi. Najvise vremena oduzima farbanje. Kada sam poceo da secem deo po deo, nisam verovao koliko je ovo u stvari. Uopste nije malo! A kada sam sklopio sve prvi put...odusevio sam se. Tako prosto i jednostavno a neverovatno dopadljivo avionce. Ja sam ocekivao da nece moci ocima da se gleda koliko je ruzno :hehe Jer realno,ukrstene dve ravne table pod 90 stepeni... Sta tu ima da bude lepo? Ali drago mi je sto nije tako. Avionce pleni...
Ostalo je jos par stvari da se uradi, al i to ce ubrzo. Bice jos slika kad sve bude gotovo
Pozdrav


Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #26 on: August 16, 2011, 11:54:48 PM »
Ja sam mog danas probao sa 3S baterijom Rhino1550. Jest da je tezi jedno 80g ali je letenje neverovatno. Bateriju sam ucvrstio cickom + vezica preko jer sam ga terao prilicno visoko. Nosac motora sam takodje pojacao topljenom plastikom. Korigovao sam polozaj baterije zbog tezista koje je jako osetljivo na ovom modelu.Nije to bio 3D let ali je imao tih elemenata na vecoj visini. Uzivao sam kao nikad, odlican model iako sto Grebic kaze dve daske i nista vise.
Teren na kom sam leteo je bio takav da  nije bilo mesta za mekano sletanje (sve kamenjar) pa sam ga spustao na ostatke visoke trave. Drugacije sa ovom baterijom ne bi moglo bez loma. Sa ovako velikom baterijom sa leve strane potrebno je malo trimovanja elerona udesno Zbog terena ispod, nisam cekao da mi se isprazni baterija do kraja ali sam i tako leteo  3 leta po 4 min. Nemam na zalost snimak jer sam bio sam. Evo zato jedne slike :


Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #27 on: August 17, 2011, 12:55:45 AM »
Ha ha...ne verujem :)aplauz :)aplauz
Pa ti si, druze, ladno leteo sa baterijom tezom od samog modela :)aplauz A ja se tripujem da ne preteram sa tezinom :sljus
Ovaj avioncic me sve vise i vise odusevljava. Ko da ceka setup sad...
A gde si nasao tu celicnu zicu koju si koristio za komande na repu? Ja mislio da izvadim iz nekog kisobrana al sve kratko mmmm
Valjda cemo se naci negde na nekoj livadi da ukrstimo rogove ovih nasih pilota lol (<--)

Zaboravih da postavim kako izgleda sklopljen...



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #28 on: August 17, 2011, 08:21:08 AM »
To je elektroda za varenje, da li  prokroma ili CO2 ne secam se. Pakuje se u kolut posto je tanka. Nemam ovde subler da joj izmerim precnik., ali ako imas neku karbonsku sipkicu bila bi bolja , ja je nisam imao, sklepao sam ga od onoga sto je bilo tog momenta na stanju. Ako ti treba samo za 3D onda skidaj tezinu maximalno. Motor koji sam stavio uopste nije predvidjen za ovakav modelcic pa kad sam ga vec skarabudzio , tezina vise nije bila upitna. Odlicna color shema, cime si ga farbao na kraju?
« Last Edit: August 17, 2011, 09:36:11 AM by drjack »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #29 on: August 17, 2011, 11:30:07 AM »
Ja sam se trudio da bude sto laksi. Ali videcemo na kraju. Ostao sam bez vagice, pa nemam sa cim da izmerim trenutnu tezinu. Kostaju kolaci u pm  kad ne umes da ih pravis :hehe Moj motorcic je celih 25g :jaki: Valjda ce biti dovovoljno snazan. Ko da ceka drugi... Ni ovaj mi ni danas nije krenuo iz HK, je (___) (___) da im (___)
  Nije mi se dopao onaj nacin farbanja sa lakom i Dipi tonerima, iz vise razloga. Pa sam nesto isprobao i nije ispalo lose. Ja sam umesto laka koristio obicnu podlogu za krecenje i neke najobicnije tonere. Mozda se ne dobije neki sjaj, ali je po meni ok. A velika prednost je sto ne smrdi lak u toku rada, tako da mozes farbati i u sobi. I ako se umazes, topla voda sve opere za min. Cetkice i pribor takodje. Nema trljanaja razradjivacem. A sto je najbitnije, sve suvo za sat vremena (yay)
Imam karbonske sipkice, ali su debele. Moram se snaci sa tako necim. Ima li to na metar? Da ne uzimam ceo kotur