Author Topic: Hirobo Paraplane Sport- Avion nije ali akrobatski model sigurno jeste :)  (Read 4218 times)

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Pozdrav svima,

  Ovo sto vam predstavljam nije avion nije heli. Ovo je vise lici na padobran ili neku staru verziju paraglajdera.
Model je super koji mozete leteti i po najacem vetru....
Razlog zasto pisem ovde  (videcete iz snimaka koje sam uspeo da nahvatam) je zato sto sam ja  prvi uspeo izvesti spiranlno horizantolno penjenje!!!

  Prvi model kad sam kupio pre nekih 18god je bio je samo za penzionere. Sad sa novim motorima i novim baterijama ovo krilo je dostiglo svoj maximum kod mene...
  Prvi kit kad smo kupili nije mnogo leteo jer su moj otac i brat pokusali da prikopcaju punjac za akumulator direktno na motor i sprzili sve sto je imao u sebi....
Model je tako rasturen i sprezen lezao godinama u nasem podrumu....
  Kako je vreme islo i godine prolazile a i nova tehnika dosla a sto je i najbitnije moja ljubav prema RC modelima ostala odlucio sam da ga ozivim.
Izbacio njegov orginalni motor sa reduktorom, ubacio drugi motor, brzi i jaci servo kao i ESC.... I tad je postala drguga prica...

Nekad je to bio ovaj motor


Ovako izgleda model



   A kako leti verujem da su vec neki i videli...


  Da bih dosao do ove konfiguracije kupio sam dosta motora i raznih elisa kao i ESC probe radi.... Dosta od opreme cu uskoro izneti na prodaju...
 
E sad posto sam bio odusevljen sa ovim modelom odlucio sam da kupim nova krila i napravim jos par modela. Nisam nasao krilo od Paraplane Sport.
Porucio sam druga od  HK krila cak 4 kom. koja ni dan danas nisu stigla.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14284

A od dana kad sam porucio nova krila od HK krenuo sam sa izradom nove gondole
Evo par slika:




Motor Turnigy 1100 http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=2139
Elisa 12x6
Esc Robbe 60A
Baterija 4s 2500mAh
 
  Posto krila od HK jos nisu stigla a ja redovno tumbajuci net naleteo i kupio sam samo  krilo od Paraplane Sport, krilo je stiglo u Srbiju i cekajuci da stignu krila od HK odlucio da prepravim gondolu i testiram krilo sa njom.....
 
 Odstranio sam jedan servo (jer za ovo krilo mi je dovoljan samo jedan servo) izmestio teziste napred vise nego sto je predvidjeno (cisto probe radi)....
   
  Od prvog probnog testa i kad sam model pustio iz ruke sve ono sto sam znao o starom orginalnom modelu i njegovom ponasanju u vazduhu palo je u vodu.....
Ova konfiguracija motora ESC servoa i baterije je pun pogodak :)aplauz ()-() (<--)
Sve sto se pozeleti moze se moze raditi sa ovom konfiguracijom....   

  Kod starog modela me je mucilo da napravim luping, to sam morao radito po dijagonalnoj osi ali nikad nisam uspeo uraditi direktan luping po horizontalnoj osi....
Sad sa ovom konfiguracijom mogu raditi lupinge po svim osama i to ne samo jedan.... Videcete dole iz snimaka...
Nisam imao dobru kameru i da snimim sve sto moze raditi ovaj model ali pustite mastu na volju prema snimcima koje vam saljem  :big smile
Ono sto ja pokusavam da izvedem vec godinu dana ( i uspeo !!!  ()-())  je horizontalno spiralno penjanje ono sto jos niko nije uspeo do sad..
Ovako nesto sa krilom niko nije uspeo do sad.... Ako neko nadje i postavi mi link bio bih veoma razocaran  :big smile :big smile

Zvuk na snimku malo kasni a pored toga je i vetar duvao.
 Na ovom snimku obratite paznju u 3:40sec tad je bio prvi neuspesan pokusaj horizontalne spirale....
Ali u 5:00 u sledecem pokusaju za snimanje horizontalna spirala mi je uspela   ()-()  (pijanoo) oo))



Na ovom snimku obratite paznju u 0:50 trostruki luping i u 1:20 ponovo pokusaj horizontalne spirale.
Ovde mi zena snima a poveo i njenu familiju...



Na ovom snimku interesatno je od pocetka ali akcija krece od 3:40


 Sad cekam da mi stigne GoPro HD2 kamera koju cu nositi na glavu i vise necu zavisiti od zene da me snima prilikom letenja....
Ja i dan danas tumbam po netu u potrazi za ovim starim krilima.....

Veliki pozdrav svima i u nadi da ce pored akro aviona i heli pojaviti i neko krilo ove vrste ;)

Vladimir




 


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hirobo Paraplane Sport- Avion nije ali akrobatski model sigurno jeste :)
« Reply #1 on: December 18, 2011, 08:41:16 AM »
Stvarno izgleda lepo, ja bih samo da skrenem paznju da ova tvoja kombinacija baterija/motor/prop nije dobra, previse opterecuje motor! Sa ovim spoljnim temperaturama to je moglo da prodje ali na leto ni slucajno. Na snimku se cuje da ga i po onom jakom vetru vozis na jako malom gasu, tj. imas ogromnu rezervu snage. Na HK sajtu preporucena elisa je 11x8 ali nisu napomenuli da je to za 3S. Kako se moze pretpostaviti da 11x8 vuce u mestu kao 12x6 zakljuci sam.

Kako sam ja uvek za vise V a manje A pozdravljam upotrebu baterije na 4S. Isto tako uvek sam za to da se uzme malo veci (gabaritno) motor jer tih 20-30g vise ne uticu mnogo na letne performanse ali je takav motor za broj veci daleko bolje iskoriscen i rasterecen. Inace uz bateriju od 4S se gleda (za normalne tipove letilica) da se ne ide na motor preko 900kV. Sta bih ti preporucio da uzmes a da mozes da zadrzis sve ostalo je ovo

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3888

ili ovo

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16231 samo uz njega moras da porucis i backmount tj. accessory pack koji je na dnu strane.

poz
Veljko

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Hirobo Paraplane Sport- Avion nije ali akrobatski model sigurno jeste :)
« Reply #2 on: December 18, 2011, 12:01:28 PM »
Veljko nick MAGIC 100% stoji uz tebe.
 
U svim tvojim komentarima odgovorima i predlozima vidi se da dobro poznajes RC svet i dosta si pomogao svima koji tek ulaze a i onima koji su vec usli u ovaj hobi.

Prihvatam tvoj komentar za setup koji sam napravio i slazem se sa tobom. Ovo je samo privremena varijanta a vidim da u komentarima na HK dosta njih kritikuje ove motore.
  Vec neko vreme sam u potrazi za novim motorom i oduvek sam bio ljubitelj Robbe, skuplji su ali isplate se.
Odluku sam doneo i uzeo ovaj motor
http://www.sierra.ro/Motor-BL-Outrunner-ROXXY-3548--06-p1936p.html
  Cuo sam da ovaj motor od Robbe u odnosu na motor koji imam sad Turnigy trosi 30-50% manje struje.
Mozda je tacno mozda ne videcemo kad stigne kod mene.

   Nisam rekao da tezina mog modela zajedno sa krilom bez baterije iznosi 1300gr i naravno u svim modelima uvek sam voleo da imam vise snage nego sto je potrebno.

Pozz..
Vladimir

 Danas je divan dan idemo ponovo na voznju nadam se da cu upecati jos neki dobar snimak...

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Hirobo Paraplane Sport- Avion nije ali akrobatski model sigurno jeste :)
« Reply #3 on: December 18, 2011, 12:15:22 PM »
Dobar izbor motora, robbe motori su neka zlatna sredina  i po pitanju cene i kvaliteta. Mozes slobodno na njega staviti i 14x7 elisu, imao sam to isto sa Hackerom na Su29 od Sebarta i to je bilo sasvim OK. Razlika izmedju 12x6 i 14x7 u letu je ta da ces sa 14x7 imati mnogo vecu rezervu snage a ostati apsolutno u dozvoljenim parametrima. Vreme leta ce biti isto jer ces model terati na pola gasa a imati ogromnu rezervu snage po potrebi.

Inace hvala na komplimentima  ()-()

poz
Veljko