Author Topic: EXTREMEFLIGHT YAK 54 47"-preporuka za pogonsku grupu  (Read 12136 times)

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: EXTREMEFLIGHT YAK 54 47"-preporuka za pogonsku grupu
« Reply #30 on: January 19, 2011, 10:31:15 PM »
pul-pul veza je najbolje resenje za ruder po narocito kod 3d modela, e sad sto ti je labavo kada ode u jednu stranu je da ne opisuju isti obim kruga hornovi na ruderu i servou ili jednostavnije nije isti razmak veze od centra do viljuske na servou u odnosu na ruder, nadam se da si razumeo

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: EXTREMEFLIGHT YAK 54 47"-preporuka za pogonsku grupu
« Reply #31 on: January 20, 2011, 09:57:38 AM »
Cane izabrao si sjajan avion sa kojim ce tvoje letacko umece visoko otici.
Naravno, vezba cini majstora, tako da vebaj.

Sarkice je dovoljno zalepiti kvalitetnim epoxy lepkom (ako su plastice) ili cianoakrilatom, ako su tekstilne.
Mozes staviti i spenadlu sto kaze Gabor, nije na odmet, ali nije i neophodno.
Koliko god da sam kidao bilo koji avion, do sada jos nisam uspeo da odvalim bilo koju komandnu povrsinu, tako da ne brini nego samo lepi.
Naravno neophodno je povrsine lepo pripremiti za lepljenje.

Pull-Pull ili direktna veza za vertikalac, potpuno svejedno, u zavisnosti od polozaja tezista, da bi se izbegao mrtav teret u vidu olova, pozicionira se polozaj servo-a za vertikalac.
Leteo sam i sa jednim i sa drugim sistemom i nisam primetio neku razliku.
Cak na vecim avionima mozes da biras gde ce servoi za vertikalac stajati, da bi se izbeglo olovo zbog izbora razlicite (lakse ili teze) pogonske grupe.

Kod malih aviona (kakav je tvoj) jednostavno nedostatak prostora u repu tera dizajnere da ostave dva servoa u repu za horizontalac i pomere servo za vertikalac blize tezistu.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: EXTREMEFLIGHT YAK 54 47"-preporuka za pogonsku grupu
« Reply #32 on: January 20, 2011, 07:42:24 PM »
Tu su slike, nadam se da će ti biti od pomoći:


Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: EXTREMEFLIGHT YAK 54 47"-preporuka za pogonsku grupu
« Reply #33 on: January 20, 2011, 08:14:44 PM »
Hvala Gabore.Probacu i ja kod mene da te zice sprovedem pravo,kao sto si ti uradio.Dok stigne motor imam dovoljno vremena da sve lepo pregledam i doteram.Danas sam kupio jedan mali spric i one sarkice ulepio sa CA lepkom i sad nema vise problema sa krckanjem.Sve radi kako treba.

Ovih dana se nadam da stigne i motorce,pa cemo videti o cemu se tu radi i kako sam sve sredio.

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: EXTREMEFLIGHT YAK 54 47"-preporuka za pogonsku grupu
« Reply #34 on: January 21, 2011, 11:39:45 AM »
Поздрав Цане само да допуним,на мои Yak 1.85m rudder je na pull pull систем и функционише перфектно. Јадна се жица олабави мало(она која не вуче)али нема проблема. Поента је да ти бар једно серво буде напред у труп јер две сервоје на реп знају да раде проблем са тежиште.
Шаркице ја увек лепим са епоксид уместо CA.
Поздрав.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: EXTREMEFLIGHT YAK 54 47"-preporuka za pogonsku grupu
« Reply #35 on: January 21, 2011, 01:32:24 PM »
Hvala na odgovoru,Zajo.Tako je bilo i kod mene,da sajlica koja ne vuce se malo olabi.Ali to je izgleda bilo samo trenutno,bez ikakvih podesavanja.sad kad sam sve sredio radi bas kako treba,jeste da malo popusti,ali se ne olabavi kao prvi put,jer me je bilo strah da ne pretegnem nesto i pokidam vezu sa ruderom.
Sto se sarkica tice,vec je sve ulepljeno i provereno,nema da mrdne nigde nista,ali za sledeci put ima da znam.

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: EXTREMEFLIGHT YAK 54 47"-preporuka za pogonsku grupu
« Reply #36 on: January 21, 2011, 01:50:55 PM »
 (pijemo) :big smile
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev