Author Topic: JU 87 Stuka  (Read 22448 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
JU 87 Stuka
« on: January 25, 2011, 12:41:36 PM »
U Kombinat je stigao novi projekat. Reč je o Junkersovom modelu JU 87 - Stuka...



Verujem da je većina članova Foruma čula za Nestora Slepčeva. To je čovek koji u svojoj firmi, nadomak Čenejskog aerodroma, pravi avion Storch - ultra laku letilicu...
Da sad ja ne bih puno pričao o tome, evo link ka Nestorovom sajtu pa, pogledajte... http://www.slepcevstorch.com/

Pre par meseci, Nestor je krenuo u novi projekat. Počeo je sa izradom 3/4 skale Stuke. Trup i krila su već napravljeni, ali stvar je malo "zapela" kod kapotaža. Naime, Stuka ima prilično neobičan kapotaž i teško ga je sa slika nacrtati.
U razgovoru sa Nestorom, rekao sam mu da mu od Zirolija mogu nabaviti kapotaž i da on sa tog uzorka može skinuti mere za pravi...

Nisam spomenuo, Nestor je pre tridesetak godina bio modelar i to se mnogo ozbiljno bavio ovim hobijem.
Pokazivao mi je slike i video kasete na kojima sam imao prilike da vidim Nestora sa RC komandama, a upravljao je racimo sa "Lankasterom" od 6 metara raspona!!!
Iz izrade takvih modela se i rodila ideja za početak "bizmisa" pravljenja ultra lakih aviona...
Naravno sve se to dešavalo u Australiji, gde je Neca tada živeo...

No, vratimo se Stuki...

Kao što znate, modelarstvo je kao Sida (AIDS) jednom kad ga "zapatiš" nema leka... Možeš da praviš pauze, da se, kao, prestaneš baviti, ali pre ili kasnije vraćaš se ovom hobiju...
Tako je bilo i sa Nestorom. Spomenuvši mu Zirolija, kit, kapotaž i sve što već ide pride, reče on da bi mi mogli napraviti model Stuke pa da ima i šta da leti a, baš bi bila i fora da ima, malu i veliku Stuku, recimo isto ofarbane...

Pošto je Zirolijev kit poprilično skup, komplikovan za nabaviti i treba dosta vremena da se napravi, pribegli smo bržoj varijanti...
U Madjarskoj je kupljena ARF Stuka od firme Black Horse...
Neca je kupio i još neke delove za nju, a neke je imao od ranije...

Evo malo tehničkih podataka o modelu... Stuka je raspona 1920 mm i dužine trupa od 1560 mm. Predvidjena težina gotovog modela je oko 5 kilograma i potreban je uredjaj sa minimum 6 kanala i 9 najmanje servoa...

Sve u svemu Stuka je danas stigla u Kombinati i ovih dana krećem u "akciju" sastavljanja...













ARF modeli imaju i prednosti i mane...
Pregledavši kit, ustanovio sam da mi se neke stvari baš i ne svidjaju kako su napravljene...
Videću tokom rada, šta mogu prepraviti da bude bolje i sigurnije... Svakako će te o svemu moći da čitate ovde...

Nestor je kupio i motor, bez obzira što sam mu savetovao da sačeka sa odlukom šta da pazari.





Za Stuku je predvidjen glow, četvorotaktni motor od 20 ccm, a kupljen je Moki, benzinac od 30 ccm... Da li će mu biti prejak i pretežak, videćemo...
 
Pozdrav

Mirče









« Last Edit: January 25, 2011, 12:46:49 PM by mirce »

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: JU 87 Stuka
« Reply #1 on: January 25, 2011, 01:04:35 PM »
Kod vas izgleda nikada nema odmora i neke male pauzice.Vazno je da je model stigao zelim Vam puno srece u radu pa ce slike polako da gledamo....

Pozzzz


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: JU 87 Stuka
« Reply #2 on: January 25, 2011, 01:31:41 PM »
Mirce ,

Suze mi idu na oci od srece.

Ovo moram da vidim ......  oo)) oo)) oo)) oo))

 (pijemo)
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: JU 87 Stuka
« Reply #3 on: January 25, 2011, 02:08:20 PM »
Mirce vidim ja kuda ovo vodi, da nisi i ti slucajno razmisljao o gradnji ultraligt-a.
Kad odlucis javi se ima nas jos....

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: JU 87 Stuka
« Reply #4 on: January 25, 2011, 02:59:08 PM »
Ko god hoće da vidi model, može da dodje u Kombinat... Ja se uvek radujem posetama...

Drjack, od gradnje ultralight-a nema ništa... Ako volite kit i ultra light avijaciju, možemo se dogovoriti pa, da odemo do Nestora da vidite kako ih pravi. Ja svaki put uživam kad odem tamo. Podseća me na pravljenje modela...

Pozdrav

Mirče

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: JU 87 Stuka
« Reply #5 on: January 25, 2011, 03:20:16 PM »
Ja sam neki dan bio u prvoj zvanicnoj posjeti Kombinatu i odusevio se. Nazalost bilo je katastrofalno hladno i nisam se slikao sa JETom pa cu morati da dodjem opet kad pingvini odu. Bilo mi je jako prijatno i fino i ovom prilikom se zahvaljujem domacinu i domacici.
Elem, drago mi je da vidim da se krenulo u izradu remek dijela sila osovine, nekako su mi ovi saveznicki avioni dosadili po malo, vec je pocelo da biva neravnopravno, sam jadan Zero protiv sve one sile Hellcata, Mustangova i sl.
Samo napred!

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: JU 87 Stuka
« Reply #6 on: January 25, 2011, 03:48:21 PM »
Ja sam već rešio koji scale ću posedovati kad uznapredujem u celoj ovoj priči za koju godinu, pa će biti zanimljivo videti ga na nebu sa Zeroom.  BF109.   (<--)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/archive/9/9b/20090528172946!Messerschmitt_Bf_109G-10_USAF.jpg

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: JU 87 Stuka
« Reply #7 on: January 25, 2011, 03:51:44 PM »
Ja sam neki dan bio u prvoj zvanicnoj posjeti Kombinatu i odusevio se. Nazalost bilo je katastrofalno hladno i nisam se slikao sa JETom pa cu morati da dodjem opet kad pingvini odu. Bilo mi je jako prijatno i fino i ovom prilikom se zahvaljujem domacinu i domacici.
Elem, drago mi je da vidim da se krenulo u izradu remek dijela sila osovine, nekako su mi ovi saveznicki avioni dosadili po malo, vec je pocelo da biva neravnopravno, sam jadan Zero protiv sve one sile Hellcata, Mustangova i sl.
Samo napred!

Ma jedan FW 190 ili D9 bi tu resio stvar oko balansa.  :jaki:  :)aplauz
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: JU 87 Stuka
« Reply #8 on: January 25, 2011, 03:58:32 PM »
Dragan Zlokas ima takav model. Sam ga je pravio i mnogo lepo izgleda. Mislim da je model 2 metra raspona i da ima motor od 20 ccm...

Prošlog leta smo, u više navrata na Čeneju, leteli zajedno, on sa 109-kom a, ja sa Thunderboltom... 
Dva Warbirda u isto vreme u vazduhu mnogo lepo izgledaju...



« Last Edit: January 25, 2011, 04:03:55 PM by mirce »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: JU 87 Stuka
« Reply #9 on: January 25, 2011, 05:42:48 PM »
Mirce, volim sve sto leti, hvala na pozivu, kad malo otopli eto mene i Tose u NS pa mozemo i do Nestora. (nene)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: JU 87 Stuka
« Reply #10 on: January 25, 2011, 11:23:04 PM »
Auh!  :sljus , kakva 'ticurina.


Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: JU 87 Stuka
« Reply #11 on: January 26, 2011, 12:14:38 AM »
Letu Stuke, letu avioni...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: JU 87 Stuka
« Reply #12 on: January 26, 2011, 01:19:07 PM »
Od kad je stigla Stuka, u Kombinatu se sve do ranih jutarnjih sati, radilo na tom modelu...

Nestor  mi je uz model doneo i svoju stanicu, prijemnik i "gomilu" servoa.





Sve te stvari su iz "onog" vremena, kad se bavio modelarstvom (pre jedno 30 god) ali, sve radi...
Za predajnik i prijemnik, kupio je nove baterije i tu se javio prvi mali problemčić, konektor na bateriji bio je isti kao i na predajniku... Ali, "stručnjaci" u kombinatu brzo su našli rešenje, zalemili su drugi konektor i stanica je proradila...

Provereni su svi servoi i svi su "šljakali"...



Problem sa servoima je bio u tome da su se kablovi na nekima ukrutili od starosti i morao sam da ih prelemim...
Sa servoa sam pobacao sve polugice i zamenio sam ih sa novim (ostali su mi od Graupnerovih servoa koje sam kupovao tokom svih ovih godina bavljena modelarstvom).
Ako niste znali, na JR servoe odgovaraju Graupner poluge...
U Hobby Kingu ima posebno da se kupe poluge za servoe i obične i jake i metalne... Prodaju se za sve tipove servoa (Futaba, Graupner-JR i Hitec). Bane je skoro kupio neke i baš su dobre...

Kad sam ustanovio da servoi rade, morao sam na internetu da nadjem koliko je koji jak, da bih odredio koji ću gde da postavim na modelu.
Komandne površine su relativno male i nisu potrebni neki "giga - mega" servoi, a ovi koje je doneo Nestor su bili snage od 3-4 kilograma. Interesantno je reći da ni jedan nije imao lufta. Naravno da ne znam koliko su radili, ali bez obzira na starost, bili su u dobroj "kondiciji"...


Pre nego počnem da pišem šta sam radio, moram napisati par reči o ARF modelima...
Znate, kad vidite cenu i na prvi pogled kako su napravljeni, stekne su utisak da je kupovina ARF-ova odličan pazar. Ipak, na kraju se uvek svodi na poznatu misao "koliko para toliko i muzike"...
Iskreno, posle modela koje sam napravio iz kita i rešenja koje primenjujem, ARF modeli, po meni imaju dosta propusta a, mnoge stvari, ja lično, nikada ne bih tako napravio. Moja najveća zamerka je da je mnogo toga trebalo napraviti jače...

Pravljenje modela počeo sam sa krilom... U krilo se ugradjuje 6 servoa, 4 za flapsove i dva za elerone. Sve ove komandne površine su male ali predvidjeni su servoi standardne veličine...
Prvo sam sa poklopaca servoa uklonio foliju i napravio otvore kroz koje izlaze poluge ka komandnim površinama. Za moj ukus, otvori su malo veći, ali šta da se radi...
Poklopci servoa nose i same servo motore. Poklopcei su mogli biti i od debljeg špera, nego što je šper od 1,5mm od kojih su napravljeni.



Na komandnim površinama nema ugradjenog špera u koji bi se uvrtale poluge. Kroz elerone ili flapsove se skrozira otvor i polugice se uvrnu u balzu. Polugice sa obe strane komandne površine imaju proširenje...
Žice koje se nalaze izmedju servoa i komandne površine su od 2 mm kao i viljuškice... Opet ja, malo su mi tanke, a dosta su dugačke, pa će vibracije posle nekog vremena "uzeti danak"...



Možda bi moja najveća zamerka bila na šarke od flapsova i elerona. Iskreno to i nisu šarke nego žica provučena kroz komandne površine krila i zabodena u šperove koji vire iz krila.
Flapsovi i eleroni u samom startu imaju dosta "lufta"... Mislim da se ovo moglo bolje osmisliti...





Jedan flaps sam morao malo ošmirglati pošto je zapinjao za eleron...

I na kraju, fale dve žice koje povezuju unutrašnji flaps i eleron sa servoom. Sve sam pretražio, jednostavno ih nema. Nije to neki problem, napraviću ih ja ali, samo kažem da nisu isporučene.
Na žicama koje su date, navoji su su bili dobri, matice od 2 mm su se lako navrtale, ali na nekim viljuškicama navoji su bili loši i neke je skoro bilo nemoguće zavrnuti ih na žice...




ARF...

Stigao sam do ugradnje stajnog trapa... Na trapu je sve toliko "grubo" odradjeno da ću se baš namučiti da ga ugradim i da radi kako treba...
Sam trap ima mehanizam za amortizaciju, a pošto je skoro sve od gvoždja, a ništa ne naleže kako treba, ima da "rodim mečku"...
Točkovi su 80mm prečnika, ali od sundjera...





Već vidim da će postavljanje plastika koje prekrivaju trap biti nevidjena zajebancija, no neću da se nerviram unapred...

Eto toliko za sada...

Pozdrav

Mirče

P.S. Kurt i Rudi, "jadni" ni ne znaju šta ih čeka...
   

« Last Edit: January 26, 2011, 01:24:50 PM by mirce »

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: JU 87 Stuka
« Reply #13 on: January 26, 2011, 05:07:57 PM »
Jaooo kakva ptica  oo)) oo))
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: JU 87 Stuka
« Reply #14 on: January 26, 2011, 10:23:28 PM »
Danas se u Kombinatu radilo na stajnim trapovima od Stuke...

Malo sam se "patio" oko ugradnje, ali na kraju, sve je odradjeno prema uputstvima proizvodjača.
Kad je sve bilo gotovo, mogu reći da trapovi i plastike koje ih pokrivaju sasvim dobro izgledaju...









Jedina stvar koja mi se ne svidja je što su glavni, metalni nosači trapa širi od plastike, pa vire ispod njih. Metalne delove nisam mogao skratiti, jer bi u tom slučaju spoljni šrafovi, koji ih fiksiraju, došli na samu ivicu... Čak se i na slikama od uputstva vidi da ovi nosači vire ispod plastike...
Kao i uvek za sve ima rešenja a, ja ću to odraditi sa parčetom tapete koju ću prelepiti oko plastike i time malo "kamuflirati" ovaj detalj.

Ovim su krila potpuno gotova...

Prešao sam na izradu trupa. Prvo sam ugradio repni točak, koji je baš dobro odradjen... Da ne kažete kako sam za sve na ARF-u našao manu...






Pošto mi je Nestor "uzeo" kapotaž da pravi kalup za veliku Stuku (po ovom modelarskom), uzeo sam horizontalni stabilizator i zalepio ga na trup.
Skinuo sam višak presvlake sa donje strane horizontalca (u delu gde naleže na trup) kao i višak persvlake na trupu, na koji naleže horizontalac.
Ovo ne sme da se zaboravi jer ako ovo ne uradite i horizontalac samo zalepite na trup, neće ga držati lepak nego monokot, a to nije dobro...
Horizontalni stabilizator sam lepio sa dvokomponentnim lepkom, koji vam sem čvrstoće, daje vremena, da ga lepo namestitie...





Sada čekam da se lepak osuši i da krenem sa postavljanjem vertikalnog stabilizatora...

I na kraju, par slika Zirolijeve Stuke koje sam našao na RC Universu...
Kolor šema a, pogotovo vedering zaslužuju sve pohvale... Bruka kako je Stuka dobra...









Pozdrav

Mirče 
« Last Edit: January 26, 2011, 11:14:38 PM by mirce »