Author Topic: JU 87 Stuka  (Read 22450 times)

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: JU 87 Stuka
« Reply #15 on: January 27, 2011, 01:04:51 AM »
Hans Ulrich-e Rudel-e vrati se....

Rudel flew 2,530 combat missions claiming a total of 2,000 targets destroyed; including 800 vehicles, 519 tanks, 150 artillery pieces, a destroyer, two cruisers, one Soviet battleship, 70 landing craft, 4 armored trains, several bridges and nine aircraft which he shot down.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: JU 87 Stuka
« Reply #16 on: January 29, 2011, 02:45:07 AM »
Evo upravo je treća smena u Kombinatu, privela kraju radove na Stuki...

Pošto sam ulepio horizontalac (to ste videli zadnji put), prešao sam na vertikalni stabilizator. Skinuo sam višak monokota, sa površina na koje ide lepak. Da bi vertikalac bolje i jače bio prilepljen, ulepio sam dve karbonske cevčice. Rupe su već postojale i na trupu i na vertikalcu, pa bi bilo šteta  da ih ne iskoristim i ne ojačam ovaj sklop...





Nakon toga sam ulepio pokretne površine kormila, namestio hornove, viljuškice i sve ostalo što je bilo neophodno...








U kabini sam namestio zaštitnu ploču za pilota Kurta, koji je dobio i brkove, da bi se razlikovao od svog brata blizanca Rudija...



Rudiju sam namestio nosač za mitraljez jer mi se sistem, kako je to fabrika "smislila", nije svideo i otpao bi vrlo brzo od vibracija...






Kabine na svim modelima šrafim sa malim šrafićima pa, sam tu "tehniku" primenio i na Stuki. Fabrika kaže da se kabina ulepi cijanom, ali tako sem što više nema skidanja iste, može vam se desiti da će kabina iznutra pobeleti od cijano isparenja...

Interesantno je fiksiranje krila... Bajonet se provuče kroz trup i sa svake strane se navuče krilo. Iz trupa se krila, u korenu, sa dva velika šrafa stegnu uz trup. No, kao da to nije dosta, Tajlanjani su dodali i dva šrafa koja idu u svaku polovini krila i prolaze kroz krilo direkt u bajonet. Iskreno, šrafovi su ružni do bola, ali nisam hteo da " pametujem" pa da ih ne postavim...





Da bi manje "upadli u oči", ofarbao sam ih u zelenu boju, isto kao i šrafiće od kabine. Morao sam kupiti Revelovu zelenu ali, srećom našao sam nijansu istu kao najtamnija zelena na modelu... 

Tom zelenom sam ofarbao i gornje delove plastika koje pokrivaju trapove...
Ne bih to radio, nego, kako sam napisao u prošlom "obraćanju javnosti", hteo sam sa crnom tapetom da prelepim prelaz sa plastike na krilo i time malo "zakamufliram" one nosače što vire...
Ali, kad sam to radio prilikom skidanja tapete otpalo je veliko parče farbe i "sinula" je bela plastika. Sad nisam imao izbora i celu sam je ponovo prefarbao...


Ostao je još da se montira motor, ali moram na Nestora da izvršim "pritisak" i da probam da ga ubedim da ne stavlja ovog benzinca kojeg je kupio. Moki od 30 ccm je prejak i pretežak za ovaj model, a moraću da "iskasapim" i pola kapotaža ne bi li ga spakovao...
Nadam se da će me poslušati i kupiti nekog četvorotaktnog OS Maxa ili Saita, od 20 ccm, kako su Tajlandjani i preporučili...

U varijanti da se ugradi benzinski motor mora se nabaviti i novi rezervoar, jer je ovaj predvidjeni, za glow gorivo...

Na slikam nema kapotaža jer je još kod Nestora...








I na kraju, moram vam priznati nešto, Stuka mi je bila najružniji avion kojeg sam video u životu... Kao da su je deca pravila na praksi...
Ali, od kako sam počeo da pravim ovu Nestorovu i malo da gledam na RC Universu kakvih sve Stuka ima, a pogotovo kad sam video one slike koje sam postavio u prošlom postu, skroz sam promenio mišljenje...
Ne mogu reći da je lepa, ali ima nešto "erotsko" u ovom avionu...





Već sam "merkao" Zirolijev sajt i mislim da bi Stuka bila sjajan projekat...
Zašto?  Evo par odgovora...
Konstrukcija je prilično jednostavna, model je velik, 100 incha (254 cm) raspona, model je vrlo lak (oko 12-13 kilograma), dovoljan je Zenoah od 62 ccm (uglavnom ga svi stavljaju), nema skupe i komplikovane pneumatske trapove, može da se kupi fenomenalan kokpit a, ima i super detaljnih nemačkih pilota u potrebnoj razmeri...
 
Ono što me je najviše oduševilo, Stuka sjajno izgleda u vazduhu i leti sa nevidjenom lakoćom...
Kao "dodatna oprema" može se nabaviti sirena i kad krene u poniranje.......

Ko zna...

Pozdrav iz Modelarskog Kombinata

Mirče
« Last Edit: January 29, 2011, 02:49:18 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: JU 87 Stuka
« Reply #17 on: January 30, 2011, 12:19:28 AM »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: JU 87 Stuka
« Reply #18 on: January 30, 2011, 09:12:00 AM »
U Mirce to bi bilo lepo videti u vazduhu. Bogami jedan od mojih omiljenih modela iz WW2! A ovaj sa slika je kao da si ga ti pravio i to bas u zimskoj kamuflazi! Ajde pravi pa da  uzivamo svi!

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: JU 87 Stuka
« Reply #19 on: January 31, 2011, 05:10:19 PM »
U Kombiatu su tokom vikenda, "pale" neke kombinacije, pa sam uspeo da Moki motor od 30 ccm, zamenim za Moki od 22 ccm... I ovaj je takodje nov, naravno benzinac, ali pošto je manji, primereniji je ovoj Stuki...

Sad čekam da mi Nestor donese kapotaž, pa da mogu da ga ugradim...

Magic, kako rekoh, ko zna...
Kombinat ima neke kratkoročno-dugoročne planove i od njih mnogo zavisi šta će biti... Činjenica je da je Stuka za svoju veličinu i za opremu koja treba da se ugradi u nju prilično prihvatljiva opcija...

Pozdrav

Mirče

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: JU 87 Stuka
« Reply #20 on: January 31, 2011, 05:19:21 PM »
Stuka ima jako zanimljiv mehanizam za otpustanje bombe (ispod trupa) koji izmesti bombu ispred hladnjaka pri poniranju.
Isto tako postoji prozor izmedju pilotovih nogu za pregled cilja pre obrusavanja.


To Mirce mogu da budu mnogo lepi detalji ....  :)aplauz
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: JU 87 Stuka
« Reply #21 on: January 31, 2011, 06:24:31 PM »
Pa sirena za paniku ,montirana na nozi trapa,a koju je pokretao propelercic brzinom vetra  (:sok:)
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: JU 87 Stuka
« Reply #22 on: January 31, 2011, 09:48:51 PM »
He, he... samo me vi "ložite", znate da meni "mnogo treba"...



« Last Edit: January 31, 2011, 11:03:32 PM by mirce »

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: JU 87 Stuka
« Reply #23 on: January 31, 2011, 11:00:14 PM »
Ako ti treba dokumentacija ... tu je  :big smile
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: JU 87 Stuka
« Reply #24 on: March 14, 2011, 05:43:19 PM »
Za vreme ovonedeljne ture "Upoznajte  Novi Sad", Mirce nas je odveo na izlet u Nestorovu radinicu. Tu je nasa izletnicka grupa provela malo vremena u
razgledanju radionice, kao i dva aviona u izradi. Jedan je Roda a drugi Stuka. Tom prilikom Mirce je Nestoru vratio sastavljenu Stuku.

















« Last Edit: March 14, 2011, 10:47:25 PM by misha »

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: JU 87 Stuka
« Reply #25 on: March 14, 2011, 06:29:36 PM »
 :)aplauz
 (res) (res)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: JU 87 Stuka
« Reply #26 on: September 18, 2011, 10:35:20 PM »
Ajd i da završimo ovaj topic...

Kao što se vidi po datimima, zadnje pisanje o ovoj Štuki bilo je polovinom marta. Nestoru sam tada vratio model koji je bio 98% gotov. Trebalo je da se upali motor, malo razradi, još jednom proveri težište...

No, istog dana su počeli problemi.

Prvo je Nestor spalio paljenje od motora, potom još jedno...
Nakon toga je kupio nov Saito od 20 ccm, koji sam mu početkom leta ugradio umesto benzinca.
Pošto nisam dobio sve delove od modela, ostalo je da Neca upali i razradi motor i namesti težište...

U medjuvremenu sam na RCU čitao da skori ni jedan ovaj model nije sleteo "u komadu". To sam mu i rekao i na sve načine sam izbegavao da napravim prvi start.
Al, Nestor navalio "ko smrt na babu", ajde, ajde i pre jedno dve nedelje je konačno model stigao na aerodrom...

Komande su radile dobro, domet smo proverili...
100 puta sam ga pitao da li je težište kako treba i naravno odgovor je uvek bio isti - jeste...

E kad se trebao upaliti motor, nije hteo da "kresne"... Na jedvite jade ga upališe, ali čim ručicu gasa spustiš ispod pola, on hoće da se ugasi...
Kad sam video kako sve "funkcionaniše", nisam želeo da letim model, jer sam znao izhod ove teške improvizacije...
Ali, na nevidjeno insistiranje gazde, ipak sam ga poleteo...

Ne moram vam reći epilog...

Spustio sam flapsove, dao gas i model je poleteo...
Na jedno 50-tak metara podigao sam flapsove, i od tog momenta Štuka je neverovatno krenula prema gore. Ja gurnem palicu dubine, pa je pustim, model opet ide gore...
Ja ponovo, ma nema teorije da pustim palicu ni na trenutak, kako bi gurnuo trimer napred...
Posle dva tri takva "mega pumpanja" nekako pomerim trimer dubine i u tada model krene polako u desni zaokret, ja elerone levo - ima visine ima vremena, ali ništa se nije desilo...
Probaj ovo, probaj ono... Klasičan stoling - spirale sve manje i  TRAS direktaša spinerom u zemlju...

Kad smo otišli do mesta gde je model pao, od Štuke ništa nije ostalo...


Eto, nažalost, to je kraj ove priče...

Nestor iskoristio model za ono za šta je bio namenjen, a to je da skine mere za kapotaž velike Štuke koju pravi, ali nažalost, nije ni leteo model...


Pozdrav

Mirče 
« Last Edit: September 18, 2011, 10:47:48 PM by mirce »

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: JU 87 Stuka
« Reply #27 on: September 19, 2011, 12:15:35 AM »
Šteta,  a bas je bio lep model, i jos kad tako direktno zavrsi spinerom u pravcu majke zemlje, onda ti nije do nicega.

   Mozda kad prodje neko vreme dodje želja da se opet pravi štuka.

     :pop:

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: JU 87 Stuka
« Reply #28 on: September 19, 2011, 08:09:38 AM »
Verujem da je model (ma 100%) pao zbog loše nameštenog težišta koje je bilo mnoooogo nazad.
Ubedjen sam da Nestor to nije ni nameštao, jes' dodao malo olova, ali sigurno tome nije posvetio dovoljno pažnje.

Recimo Zirolijev kit za ovaj model nije preterano skup, pogotovo cenu smanjuju trapovi koji nisu na uvlačenje i motor (Zenoah G 62) koji takodje nije mnogo "love"...
Zirolijeva Štuka je 254 cm raspona, a verovatno leti kao neki trener model, jer je oko 12-13 kilograma...

Pozdrav

Mirče

 

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: JU 87 Stuka
« Reply #29 on: September 19, 2011, 03:22:48 PM »
Ja sam bio tamo i gledeo sam.

Po mom mislljenju to je bila pilotska greska.

 mmmm
signatures are silly, read some, See what I mean?